Workshop

Když světlo maluje - beseda s garantem Janem Pohribným

Chcete se seznámit s garantem naší prosincové soutěže, profesionálním fotografem Janem Pohribným a dozvědět se nejen něco o jeho tvorbě ale také o tom jak kreativně využít světlo ve vaší tvorbě. Pak určitě navštivte exkluzivní besedu s tímto známým fotografem.

Termíny

Pro zadaný filtr nebyly nalezeny žádné termíny.

Nechte si poslat upozornění na nové termíny



Stručný obsah besedy:

  • Kdo je Jan Pohribný

  • Ukázka jeho tvorby

  • Co lze využít při kreativní práci se světlem ve fotografii

  • Otázky a volná diskuze



Kdo je Jan Pohribný

Narozen 8. 2. 1961 v Praze. • Vystudoval fotografii na Střední průmyslové škole grafické v Praze (1980) a na FAMU (1986, titul Mgr.), roku 1986 absolvoval půlroční stáž na proslulé TAIK v Helsinkách. Od ukončení FAMU je fotografem ve svobodném povolání. Od roku 1990 je členem Asociace fotografů ČR a Pražského domu fotografie (dnes Fotofórum Praha), kde v letech 1992-1997 byl lektorem a hlavním koordinátorem Letních dílen. Od roku 1995 je zakládajícím členem a prezidentem Spolku pro obnovu únětické kultury. V letech 1998-2013 byl externím pedagogem Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Od roku 1990 vede v České republice i v zahraničí (pravidelně např. ve Finsku a Norsku) fotografické dílny zaměřené na krajinářskou a intermediální tvorbu.

Ve volné tvorbě se dlouhodobě zaměřuje na aranžovanou a konceptuální fotografii v přírodě – volném prostoru. Zajímá ho vztah předmětu a prostoru ať už ve formě stopy pohybu (cyklus Pigmenty 1983–85) nebo předmětná podoba vytržená ze souvislosti na prázdné ploše oblohy (Nebe, modrý nebe 1983) či otázku času, okamžiku (Létavci 1985–86). Od roku 1988 vytváří své vize a reflexe na posvátná a kultovní místa prehistorické Evropy (cyklus Nová doba kamenná). Zde spojuje nejen předešlé principy pohybu, výrazných barevných stop či monochromatických řešení, ale využívá mimo jiné významně světelné malby, která "zviditelňuje" energie zvolených přírodních lokalit či posvátných kamenů vztyčených lidskou rukou. Obdobně konfrontuje s prostorem a živly ve svých instalacích také křehké objekty z ručního papíru Jana Činčery (cyklus JanČin), který vzniká paralelně od roku 1993. Od poloviny devadesátých let pracuje na cyklu Osvícené city, ilustrující vzpomínky i vize míst, kde dlouhodobě pobýval nebo která jej významně oslovila. Od roku 1999 se skrze konfrontaci lidského těla a krajiny zaměřuje na “hledání ztraceného ráje” (cyklus Andělé) reflektující autorovo znepokojení nad vytrácejícími se přirozenými vazbami člověka a přírody, nad duchovní vyprázdněností současné západní civilizace. V posledním cyklu Pittura Intima propojuje principy malby a fotografie se současnou krajinou.

Tvůrčí postupy uplatňuje i v užité tvorbě, např. v reklamě nebo v knižní ilustraci. Měl více než 60 samostatných výstav doma i v zahraničí. Jeho fotografie jsou ve sbírkách Umělecko- průmyslového muzea v Praze, Galerie hl.m. Prahy, Moravské galerie v Brně, severočeského muzea v Liberci, NMF v Jindřichově Hradci, v Muzeu umění v Olomouci, Elysejského muzea v Lausanne, Evropského domu fotografie v Paříži nebo Muzea výtvarných umění v Houstonu.  Je autorem knih Magic Stones (vydal Merrell Publishers, London, 2007), Jan Pohribný - Hledání světla (NMF, Jindřichův Hradec, 2008) a Kreativní světlo (Zoner Press, Brno, 2011) a dokončuje knihu Kreativní barva, která by měla vyjít v Zoner Press do konce roku 2015.
www.pohribny.cz



Náš expert je tady pro vás

Komentáře

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.