Magazín

Fotoporadna

Na video s kamerou a nebo s foťákem?

Jiří KokešAktualizováno: 23. 6. 2015 v 2:15 • Rubrika: Fotoporadna

Na video s kamerou a nebo s foťákem?

Bývaly doby, kdy mohl člověk vybírat z velmi malého množství fotoaparátů a bylo to tak o mnoho jednodušší. Obdobná situace platila pro kamery. Nebylo obtížné si vybrat. V současnosti všichni válčíme s opačným problémem. Výběr je obrovský. Nyní nestačí vědět, že do kamery založím 8mm film nebo SuperH8 kazetu. Dnes máme ohromné množství přístrojů s širokou škálou parametrů, schopností, softwarovou i hardwarovou výbavou a i když často víme, co bychom chtěli, je velmi jednoduché se v tom ohromném vesmíru ztratit.

Obsah

Pojďme se v tom tedy zorientovat. Nejprve je nezbytné určit si pár základních parametrů, které nám napomohou s výběrem vysněného přístroje. Parametrů je ohromná škála, my si řekneme o těch nejpodstatnějších.

Snímač neboli čip

Srdcem každého digitálního přístroje je snímač (popř. čip), který je přímo odpovědný za převod světla do digitálního signálu. Pro zjednodušení můžeme snímač definovat jako digitální ekvivalent kinofilmového políčka (o mnoha různých velikostech).

V současnosti se užívají dva druhy digitálních snímačů:

  • CCD - CCD čipy jsou v současnosti osazovány spíše do levné sféry přístrojů
  • CMOS - čip CMOS je zase zpravidla použitý ve sféře vyšší. CMOS je oblíbenější především pro lepší citlivost v horších světelných podmínkách s výrazně nižší hladinou digitálního šumu.

Velikost snímače

Druhým důležitým parametrem je velikost obrazového snímače. Velikost snímače ovlivňuje finální výsledek obrazu. Velikost snímače z velké části ovlivňuje výstup v horších světelných podmínkách, kde trpí na výrazně nižší hladinu šumu než u snímače menšího. Velikost dále také ovlivňuje míru hloubky ostrosti. U malého snímače, jako nalezneme u kompaktních přístrojů, pracujeme s velkou hloubkou ostrosti, a tedy máme v obraze zaostřeno de facto vše. V případě použití většího snímače (APS-C, M4/3, plnoformátový snímač – tzn. „full frame“) pracujeme oproti tomu s velmi malou hloubkou ostrosti. Malá hloubka ostrosti je sice krásná věc, bohužel však není vždy jednoduché točený objekt uostřit v případě pohybu. Při výběru přístroje je pak důležité brát tento fakt v potaz.

Stabilizace obrazu

Stabilizace obrazu je u videa velmi podstatným rozhodovacím faktorem. Je doporučeno vybírat přístroj, který je vybavený nějakou formou „mechanické“ stabilizace a ne digitální. Princip digitální stabilizace se pohybuje na bázi ořezu obrazu, což není rozhodně žádoucí. Nejrozšířenější typy mechanické stabilizace jsou dva.

  • Optická stabilizace – stabilizační těleso vám stabilizuje optickou soustavu.
  • Stabilizovaný snímač

Velmi unikátním a účinným typem stabilizátoru snímače je 5ti-osý stabilizátor ve vybraných přístrojích značky Olympus nebo takzvaný BOS (Balanced Optical Stabilization) stabilizátor u videokamer společnosti Sony.

Ostření

Tak jako u fotografie je zcela pochopitelně nezbytné udržet obraz správně zaostřený. Zde se bude při výběru přístroje „lámat chleba“. U ostření totiž dochází k prvnímu výraznému rozkolu mezi klasickými videokamerami určenými primárně pro natáčení videa a fotoaparáty vybavenými funkcí nahrávání videa. Především se jedná o rychlost a přesnost zaostřování. U kamer se vám stane velmi výjimečně, že dojde k proostření celé škály zaostřovacích vzdáleností, aby autofokus nalezl ten správný objekt zaostření. U fotoaparátů, které jsou dimenzované k velmi rychlému jednorázovému zaostření fotografie, se bohužel s proostřováním setkáte trochu častěji. Je potřeba také důrazně zmínit, že též závisí na typu přístroje!

U kompaktních fotoaparátů s malým snímačem se vyvarujte příliš dynamického zoomování či rychlého panorámování s přístrojem sem a tam, kdy je pro přístroj obtížné zachovat správné zaostření v případě horších světelných podmínek.

V případě kompaktů s výměnnými objektivy (jiným názvem CSC) je ideální volit přístroje vybavené automatickým zaostřováním s fázovou detekcí, který je při kontinuálním zaostřování rychlejší a výrazně přesnější než pouze zaostření na kontrast (nejčastěji u levnějších CSC přístrojů).

Nejméně uživatelsky příjemné, co do automatického ostření při videu, jsou zrcadlovky (DSLR). Zaostření přes živý náhled často hlučné, pomalé a nijak zvlášť přesné. Pro relativně přesné ostření je potřeba dobrých světelných podmínek. Zrcadlovkám dělá zaostřování obtížnější i fakt, že pracují s menší hloubkou ostrosti a ostření je tak logicky obtížnější než u malých snímačů s hloubkou ostrosti velkou. Jedinou výjimkou je fotoaparát Canon EOS 70D s unikátním Dual AF ostřením (též vybaven fázovou detekcí), které je příkladně rychlé a přesné.

Z jakých přístrojů lze vlastně vybírat? V závislosti na požadavcích uživatele je ideální je rozdělit na:

Kompaktní fotoaparáty 

V případě, že člověk hledá jednoduchý přístroj, který odvede dobrou práci při tvorbě fotografií a okrajově solidní video, pak jsou kompaktní fotoaparáty velmi dobrou volbou. V případě náročnějších požadavků na video spolu se zachováním výborných fotografických schopností, jsou pak k dispozici i tyto přístroje v cenové hladině od 8000 Kč.


Olympus XZ-2 patří k nejvýkonnějším kompaktům. Kromě skvělého videa vyniká především špičkovým světelným objektivem.

Kompakty s výměnnými objektivy

Pokud člověk hledá přístroj, který nabízí vynikající obrazový výstup fotografický i ve videu, při zachování kompaktních rozměrů, maximální jednoduchosti ovládání a uživatelské přívětivosti, pak jsou CSC vynikající volbou. Nabízí navíc u vyšších modelů poměrně širokou škálu příslušenství v případě vyšších požadavků na video.


Panasonic GH4 je momentálně jeden z nejvýkonnějších přístrojů pro natáčení videa. Zvládá dokonce i rozlišení 4K a existuje k němu i široká nabídka videopříslušenství

Digitální zrcadlovky

Digitální zrcadlovky jsou a po nějaký čas budou etalonem fotografické kvality. Ve videu nabízí též vynikající výstup, který je srovnatelný právě např. s kompakty s výměnnými objektivy. Získávají však velkou výhodu proti ostatním přístrojům v ohromné škále především fotografického, ale i video příslušenství (které je však často kompatibilní i s CSC přístroji). Naopak ztrácí v uživatelském komfortu a jednoduchosti užívání. Pro hobby video bych přístroj osobně nedoporučil a upřednostnil bych např. nějaký kompakt s výměnným objektivem.


Canon EOS 70D má jako jedna z mála zrcadlovek velice dobré automatické ostření při videu

Videokamery

Zde asi není potřeba mnoho slov. Pokud přístroj, který žádám, je ryze pro účely nahrávání videa, tak jsou kamery stále nejkomfortnější volbou. Jejich ergonomie i ovládání je uzpůsobeno účelům přístroje, software a uživatelské prostředí je nastaveno tak, aby bylo rychle přístupné a neobsahovalo zbytečné nabídky. Těží také z možnosti použít více velikostí akumulátorů s odlišnou kapacitou pro různé účely nahrávání. I zde máme potom širokou škálu určení – od levných přístrojů pro amatéry a rekreační účely, po pokročilé modely pro velmi náročné uživatele.


Vynikající poměr výkonu a ceny a skvěle fungující stabilizátor nabízí kamera Sony HDR-CX410

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (4) | Dobrý den, děkujeme za připomínku. V on-line Magazínech je zcela běžné, že se dostanete k archivním článkům a nevidíme na tom nic špatného. Naopak si současný čtenář může vytvořit obrázek o tom v jakém kontextu je současná technika s tou historickou.

5

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 10. 5. 2021 |Reagovat

MS

Proboha! Proč tu necháváte tuhle stuchlotinu z roku 2015???

4

Martin Smaha, 10. 5. 2021 |Reagovat

r

Reaguje na (1) | Mily Frantisku, jednak je otazka kolik prostoru jmenovany, ktery se deli s nami o primarni orientaciu co si vybrat na video. Kazdy si pred vyberom a je jedno ak sa rozhodne na kompakt, s vymennymi objektivami ci DSLR, tak si v ramci kategorie popozera vsetky relevantne moznosti jednotlivych vyrobcov. Imak sa nediv nedavno som bol oznaceny za fotografickeho analfabet (preco nie :-)))) ) za to, ze som sa pred Nikon zastancom, ktory hovoril o likvidacii Pentax ako takoveho, ze uz nevie si ani vyrobit snimac. No vieme, ze od Sony snimace kupuje i Nikon. Ked som toto podotkol tak tento NIKON GURU sa mi vysmial. Je mozne, ze p. Jiri Okes bude dalej pokracovat hlbsie, co by ma zaujimalo a rad sa priucim. I ja som ten pripad, ktoremu velmi vyhovuje mat jeden aparat a robit si s nim aj kvalitne fotografie a aj slusne video cca 4 hod. rocne max. Uz to praktikujem, ale moje mininadobicko :-))) nevie zoom pri video sekvenciach. Tak sa porozhlidavam po trochu vysom leveli techniky, kde uz bude aj moznost Full HD, aj ked mi pri terajsom HD vobec nechyba. Takze prajem vsetkym Conajlepsie svetlo a hodne tvorivych napadov aj pri fotografii, tak i pohyblivych obrazkoch :-))) Pekny den.

3

robertladislav, 12. 5. 2014 |Reagovat

TO

SONY SLT jsou na video velmi vhodné, jejich ostření je skvělé, ale SONY má velkou bolest v podobě objektivů: nativní SONY objektivy jsou nepoužitelné, kvůli extrémně tuhému chodu zoomu či ostření. Další fíčurou, která není nikde zmíněna je fakt, že stroje hooodně hřejí. V neposlední řadě je třeba zmínit, že ve videu má obraz crop faktor 1,8.

V článku toho není hodně zmíněno, třeba také skutečnost, že To co produkují stroje Canon ve videu je v dnešní době absolutní fail - obraz nemá kresbu, trpí na moiré.

Kvalita obrazu je nejlepší u Panasonicu.
Nejlepší stabilizaci ma Oly.
Nejlepší ostření má SONY SLT.

2

Tomáš Opatřil, 5. 5. 2014 |Reagovat

FB

Nějak tu postrádám ohledně ostření zrcadlovek u videa zmínku o technologii SLT od Sony. Nejsou to klasické DSLR, to je pravda, ale co se týče AF u videa jsou zatím nepřekonané a proto nechápu, že o zrcadlovkách Sony není v článku ani zmínka.

1

František Brablc, 29. 4. 2014 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.