Magazín

Články

10 důvodů proč přejít na Z sytém bezzrcadlovek Nikon

Lukáš KalaVydáno: 26. 3. 2021 v 13:15 • Rubrika: Články

10 důvodů proč přejít na Z sytém bezzrcadlovek Nikon

Poslední dobou dochází k stále masivnějšímu přechodu z tradičních zrcadlovek na systém bezzrcátkový. Tento fenomén zasáhl nejen amatérskou fotografii, ale podléhají mu už i profesionální fotografové. Stále je spousta fotografů, kteří ještě váhají a nejsou si jisti, jestli nastala ta správná doba na změnu a zda přechod nebude krok zpátky. Existuje sice pár situací, kdy má mají navrch DSLR, ale většina fotografické veřejnosti uvítá možnosti a výhody moderních bezzrcadlovek. Tady je těch deset nejzajímavějších.

Obsah

1. Velikost a váha

Jedním z hlavních důvodů, proč nejspíše přemýšlíte o přechodu na bezzrcadlovku, bude dozajista úspora velikosti vaší fotovýbavy. Proti tomu nemůže nikdo nic namítnout, neboť díky absenci mechanicky se pohybujícího zrcátka mohly “bezzrcátka” celkem shodit jak na své váze, tak velikosti.

10 důvodů proč přejít na Z sytém bezzrcadlovek Nikon | Megapixel

2. Ergonomie a kvalita zpracování

Čím “Zetka” od Nikonu potěšily je, že i přes zmenšení těla fotoaparátu, nedošlo ke kompromisům v ergonomii, ovládání a překvapivě ani v kvalitě samotného zpracování. Již během prvního roku se ukázalo, že Nikon si při konstrukci nové modelové řady dal opravdu záležet a celý Z systém se osvědčil v těch nejtěžších podmínkách.

10 důvodů proč přejít na Z sytém bezzrcadlovek Nikon | Megapixel

3. Personalizace ovládání

Díky dvěma dedikovaným předním funkčním tlačítkům a možnosti personalizace ovládání celého fotoaparátu, získáváte volnost v tom si kameru přenastavit pro co největší efektivitu, zcela dle vašich preferencí. Pokud nejste na takovou úroveň customizace zvyklí, nezoufejte. Fotoaparát vás k ničemu nenutí. Ovládání je přesně takové, jak jste u Nikonu zvyklí. Vše je na svém místě, tam kde má být a kde byste intuitivně očekávali.

4. Z objektivy

Kvůli velmi malé vzdálenosti mezi snímačem a optickou soustavou a zároveň příčinou zvětšení samotného bajonetu na 55 mm, jsou objektivy tím hlavním důvodem, proč byste měli chtít přejít na Z systém. Profesionální objektivy řady “S” patří k absolutní špičce v oboru. Jsou excelentně zpracované jak z mechanického hlediska, tak po optické stránce. Nechybí utěsnění proti prachu i vodě a zcela tak odpovídají vysokým standardům moderní fotografické optiky.

10 důvodů proč přejít na Z sytém bezzrcadlovek Nikon | Megapixel10 důvodů proč přejít na Z sytém bezzrcadlovek Nikon | Megapixel

5. Kompatibilita s F bajonetem

Máte již investováno do objektivů s bajonetem „Nikon F“ a máte obavu z kompatibility při využití FTZ adaptéru? Mohu vás uklidnit! Pokud vlastníte jakýkoliv z objektivů s označením AF-S nebo AF-P, nepoznáte žádný rozdíl oproti fotoaparátu s “F” bajonetem.

Díky tomu není přechod na nový systém tolik drastický. Objektivy lze nahrazovat za nové postupně, nebo můžete jednoduše dál používat starší zrcadlovkové objektivy společně s těmi novými. Využití starších, třeba již použitých “F” objektivů, se poté jeví jako velmi zajímavý způsob jak u nákupu ušetřit, ale zároveň neztratit plnou kompatibilitu. Tohle se Nikonu opravdu nadmíru povedlo.

10 důvodů proč přejít na Z sytém bezzrcadlovek Nikon | Megapixel

6. Stabilizace snímače

Nespornou výhodou u každé full-frame bezzrcadlovky Nikon je velmi výkonná stabilizace obrazového senzoru. I přesto, že se u Nikonu jednalo o premiéru této technologie, byla zakomponována technologie IBIS do systému „Z“ na výbornou.

7. Ostření

Ostření u bezzrcadlovek bývá obecně často velmi diskutovaným tématem. V případě nového systému se jedná o absolutně nejlepší ostření, které Nikon kdy vyrobil. V kombinaci s nativními objektivy dosáhnete až velmi překvapivých výsledků, a to i v opravdu špatných světelných podmínkách.

Díky ostřícím bodům, přímo na snímacím senzoru, se stal nešvar front/back focus minulostí. AF body navíc pokrývají téměř celé obrazové pole snímače do úplných krajů, a to i bez kompromisu, co se přesnosti a rychlosti ostření týče.

10 důvodů proč přejít na Z sytém bezzrcadlovek Nikon | Megapixel

8. Obrazová kvalita

Kvalitu obrazového výstupu z full-frame snímačů, které ve svých fotoaparátech Nikon používá, není třeba nijak zvlášť zdůrazňovat. Po několik generací se Nikon v tomto směru drží na špici a žádný z aktuálně dostupných modelů bezzrcadlovek vás svou výstupní kvalitou rozhodně nezklame.

Máte navíc na výběr ze dvou tříd. Řadu Nikon Z7 a Z7 II s vysokým rozlišením pro krajinářskou nebo portrétní fotografii či Z6, Z6 II a Z5 řadou s nižším rozlišením, určeným spíše k reportážním účelům i v opravdu špatných světelných podmínkách. Ať už zvolíte kteroukoliv z těchto variant, budete nadmíru spokojeni.

10 důvodů proč přejít na Z sytém bezzrcadlovek Nikon | Megapixel

9. Tiché snímání

Standardně fotoaparáty využívají klasickou mechanickou závěrku s velmi decentním chodem. Pokud se ovšem ocitnete v situaci, kde potřebujete pracovat úplně bezhlučně, zcela jistě vás potěší režim absolutně tiché elektronické závěrky.

10. Video

Velkou předností moderních bezzrcadlovek jsou pokročilé možnosti natáčení videa. Díky záznamu ve 4K rozlišení, zabudované stabilizaci obrazu a širokému spektru doplňkového příslušenství, si tady na své přijde každý. A je jedno jestli chcete jen kvalitní video z dovolené, nebo jde o pokročilou video produkci s použitím externích monitorů, mikrofonů a stabilizátorů.

Kdo hledá tu nejvyšší flexibilitu v postprodukci, ocení možnost použití externího rekordéru pro natáčení v 10bit, či dokonce RAW videa, které je určené těm nejnáročnějším videomakerům.


A pokud vás nepřesvědčila ani přechozí desítka argumentů, podívejte se na recenze k jednotlivým modelům, kde najdete neupravené fotografie z reálného prostředí, ukázky výstupu při vysokých citlivostech, fotografie od uživatelů, kteří s jednoltivými fotoapráty skutečně pracují i porovnání s modely konkurenčních výrobců. Ne nadamro se říká, že ukázaná platí :)

Recenze bezzrcadlovek řady Nikon Z

10 důvodů proč přejít na Z sytém bezzrcadlovek Nikon | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

M

Reaguje na (1) | Taky by mě zajímalo, co je na tom zavádějící či dokonce nepravdivé!

3

Milan, 1. 7. 2021 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, je nám líto, že vás tolik pobouřil tento článek, nicméně nevíme, co jste v něm shledal nepravdivého?

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 31. 3. 2021 |Reagovat

MK

Tohle jste uz dost prehnali podle me. To neni jen zavadejici, to je misty az vylozene nepravdive.

1

Martin Kazma, 30. 3. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.