Magazín

Blog

10 tipů jak na Adobe Photoshop Lightroom

Václav KřížekAktualizováno: 1. 3. 2018 v 15:05 • Rubrika: Blog

10 tipů jak na Adobe Photoshop Lightroom

Adobe Photoshop Lightroom je světově bezesporu nejrozšířenějším nástrojem na zpracování a kategorizaci fotografií. V následujícím článku vám v 10 jednoduchých tipech popíši, jak s programem pracuji. Pokud se chcete posunout ve fotografii na další úroveň, pečlivé plánování, zpracování a následná prezentace fotografií je klíčem k úspěchu.

Obsah

 

RAW vs. JPEG - do čeho fotit a realita

Než se pustíme do detailnějšího návodu, je dobré si říci, co jako kreativec preferujete. Osobně fotím veškerou svou tvorbu do fotoaparátem nezpracovaného formátu, který označujeme jako RAW ( z Aj raw - syrový ). RAW pro mě znamená více možností v následném zpracování, více fotoaparátem "neuvařené" datové informace ve stínech i světlech a tudíž více prostoru k barevné i světelné korekci, to samé platí pro doostření. To může být pro spoustu uživatelů klíčové. Na druhou stranu je zde ale i názor, že fotit do RAW je zbytečné a pro určité aplikace se i s tímto dá souhlasit. Rodina jedoucí na dovolenou nepotřebuje následně z fotek dělat umělecké dílo, a proto si vystačí s formátem JPEG. Pokud se chcete podívat ještě hlouběji, kolega Hájek na toto napsal pěkný článek - Fotit do RAW nebo JPEG

 

10 Tipů jak na Lightroom

Od importu až po finální prezentaci fotografie. Tento postup vychází z uživatelských zkušeností s tímto programem. S menším či větším rozsahem se dá aplikovat na verzi Lightroom 3 až po aktuální Lightroom CC 7.2

  • NASTAVENÍ/PREFERENCE - Než začnete importovat a editovat, je dobré si nastavit Lightroom tak, aby pracoval co nejrychleji. Fotografie editujte v tzv. "smart previews". Úpravy tak děláte i bez připojení ke zdrojovým datům a na načteném katalogovém náhledu. Nastavíte to cestou do Preferences -> Performace -> Zaškrtnete Smart previews. Ve stejné záložce zrychlete i práci s daty - Preferences -> File handling -> Camera Raw Cache, kde mám nastaveno 20GB. Pro další zrychlení je dobré využívat i možnost File -> Optimize Catalog - pro porozumnění, catalog je databáze složená z tabulek a dat. Pokud například fotku vymažete, zmizí, ale místo v tabulce se neuvolní. Až optimalizace katalogu toto udělá, a tak opět celkově napomůže rychlosti práce s katalogem.

  • IMPORT - Lightroom je v "továrním" nastavení upraven tak, aby detekoval připojení karty/fotoaparátu a nabídl záložku pro import fotografií. Fotografie tak nemusíme stahovat před spuštěním programu, program to udělá za vás včetně vytvoření složky a jejího pojmenování dle vaší volby. Osobně volím datum. Pro budoucí orientaci je dobré do fotek přidat klíčová slova v pravém panelu. Volím zemi / konkrétní lokaci / jméno zákazníka či druh (pro zvířata). Je nutné dodat, že tato informace se propíše EXIFU fotografie. Při importu si můžete zvolit i nějaký předpřipravený systém úprav, který vám fotografie rovnou upraví. Dá se to opět dobře použít pro fotky z akcí, svateb apod. Toto vše se ukládá do katalogu. Pro rychlou práci s katalogem v něm nedoporučuji mít více než 5 000 fotek. Toto je ale individuální. 

  • VÝBĚR SNÍMKŮ K PONECHÁNÍ/ÚPRAVĚ - Přijdete z focení firemní akce a máte třeba 500 fotek. Předchozími kroky uděláte klasicky import fotografií. Nyní je důležité rychle a efektivně vybrat finální fotky k úpravě. Osobně volím * nebo vlajky. K tomu je dobré znát pár zkratek na klávesnici. Čísla 1-5 nad klávesnicí znamenají hodnocení 1-5*, zde je dobré vědět, že pokud máte hodnocení ve fotoaparátu, přenáší se EXIFEM do programu, a tak pokud si na lokaci označíte fotku, bude to po importu v katalogu vidět. Vlajky zase volíme tlačítkem "P". Projíždím fotky jednu po druhé v knihovně a jen mačkám P, vyberu si tak set finálních fotek. Časem si vypracujete workflow, které vám sedí. Je dobré, že máte více možnosti jak na to. 

  • OŘEZ - Ořez a vyrovnání horizontu je prvním krokem v úpravách (pokud ho musím dělat :-) ). Nikdo není dokonalý, někdy nestihnete kompozici hlídat, tu a tam vám horizont lehce padá. Klávesovou zkratkou "R" se dostanete do ořezové záložky, kde je proces intuitivní. 

  • EDITACE - Stisk tlačítka "D" na klávesnici vás přenese do tzv. Develop modulu, pod nímž se skrývá celá řada nastavení pro vývoj RAW souborů včetně výše zmíněného ořezu. Ten jsem volil záměrně před editem. Fotky nechte po focení pár dní odležet. Zkoušejte nové věci, aktuální verze programu nabízí nespočet editačních metod a cest, jak se dostat k výsledné fotografii, je mnoho. Perfektně zde platí "Zvyk je železná košile."

  • BAREVNÁ KOREKCE - Osobně jdu cestou "pocitu". Doladím vyvážení bíle. Postupuji na nižší slidery, kde volím maximum dynamického rozsahu podržením klávesy Shift, a poté poklikáním na Black a White. Individuálně to dále upravuji. Pokud fotíte do RAWu jako já, pak je dobré fotku přisaturovat a lehce přidat i na kontrastu. 
  • PROFILY A DOOSTŘENÍ - Lightroom má v sobě (s každým updatem Adobe aktuální) profily na jednotlivé fotoaparáty i objektivy a jejich kombinace. Zapnutím tohoto se dá automaticky pomoci odstranění aberace či dalších "vad" objektivů jako je distorze. Téměř každou fotku doostřuji, záleží na použitém objektivu a výsledném účelu využití fotografie. Pro vás dobrým tipem by mohl být slider "Masking" v doostření. Stiskem klávesy Alt a jeho potažením vám fotografie zčerná, bílé kontury zvýrazní to, co aktuálně doostřujete. To mohou být například jen hrany nebo hodnotou 0 celý snímek. Pamatujte, že vyšší doostření znamená více šumu, či rozpad dat. Časem si vypracujete cit, co je akorát a co je už moc. 

  • HISTOGRAM - Histogram a jeho pravá a levá část vám ukáže tzv. "clipping" ve stínech respektive světlech. Naučte se ho používat a číst v něm. 
  • ZKRATKY - Výše jsem zmínil spoustu zkratek, abych vás navedl správným směrem, tady je přesný seznam zkratek pro Lightroom.
  • EXPORT - navigací do záložky File -> Export vám vyskočí konečně finální okno pro váš výstup. Tím může být dle vaší volby JPEG, TIFF atd. Volíte si, kam se obrázek exportuje a co se sním dále děje. Zda ho doostřit v případě změny rozměru či otevřít v dalším prohlížeči. Např. pro sociální síť Facebook tak volím, dle jejich návodu, délku delší strany (long edge) 2048px a standardní doostření. Fotku zde lze i případně "orazítkovat" vlastním vodoznakem, který si buď nahrajete nebo přímo v Lightroomu vytvoříte.

Upravovat nebo neupravovat fotky

„Jasně, to je Photoshop.“ Toto je i v dnešní době stále rozšířená věta. Jakýsi obávaný černý mrak vznášející se nad úpravou fotografií. Jak jsem výše zmínil, Lightroom je především o vyvolání fotografií a odstranění procesu, který za nás dělá fotoaparát, když fotíme do JPEGu. Umožňuje nám mít nad tímto procesem větší kontrolu. Pokud fotku špatně nakomponujete nebo ne-zaostříte, nezachrání vás. Není třeba se úprav fotografií bát, v dnešní době jsou již nedílnou součástí kreativního procesu. Dodám, že na editaci samozřejmě vždy potřebujete výkonný počítač a zkalibrovaný monitor.  A ještě jedna věc - zapomeňte slova jako „to je dostačující, to mi stačí, dost dobré“, protože ve fotografii a dnešní době to zkrátka nikdy není dost dobré! 

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (20) | Dobrý den, obávám se, že to takhle na dálku nevyřešíme. Problém může být v instalaci, nedostatečné operační paměti nebo v jiném komponentu počítače. Osobně bych zkusil program přeinstalovat a případně se obrátil na zákaznickou podporu Adobe.

21

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 13. 12. 2023 |Reagovat

ON

Dobrý den, mám problém. Asi před měsícem jsem si koupil Lightroom Classic a začal v něm upravovat fotky. Včera jsem upravoval fotky v jednom importovaném souboru, dostal jsem se k sedmadvacátému obrázku a pak mi program zamrzl. Restartoval/vypnul jsem počítač, zapnul Lightroom a opakovalo se to. Tak jsem to znovu restartoval, ale pak už Lightroom po zapnutí po několika vteřinách vždy spadnul. Může mi někdo poradit, jak problém vyřešit? Díky.

20

Oto Novotný, 12. 12. 2023 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (18) | Dobrý den, nejsem si jist jestli rozumím dobře vašemu dotazu ale odstranění více fotografií se provádí příkazem Command + Delete (Ctrl + Backspace).

19

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 30. 10. 2023 |Reagovat

L

Reaguje na (15) | Reaguje na (15) | Dobrý den, připojím se k dotazu. Jakým způsobem vymažu více fotografií označených X, abych je nemusela ručně všechny vybírat?
Moc děkuji

18

Lucy84, 28. 10. 2023 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (15) | Dobrý den, nejsem si jist jestli dobře chápu Váš dotaz. Chcete odstranit fotografie z  knihovny, případně smazání virtuální kopie.



Soubor lze vymazat tlačítkem "X" a následným CTRL+BACKSPACE.

 

17

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 11. 10. 2023 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (15) | Dobrý den, nejsem si jist jestli dobře chápu Váš dotaz. Chcete odstranit fotografie z  knihovny, případně smazání virtuální kopie.



Soubor lze vymazat tlačítkem "X" a následným CTRL+BACKSPACE.

 

16

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 11. 10. 2023 |Reagovat

O

Dobrý den chcí se zeptat mám adobe Lightroom a nevím jak si mám vymazat fotky z programu .

15

Ondřej, 9. 10. 2023 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (13) | Dobrý den, velice se omlouvám, ale to asi na dálku nevyřešíme. Může jít o nějaké individuální nastavení programu. Osobně si ale myslím, že není optimální upravovat takhle na přeskáčku a neustále skákat z jednoho programu do druhého. Asi bych doporučil RAW vyvolat v lightroomu uložit a pak už se do lightroomu nevracet. Vlastně to aní není nutné. Převod do černobílé, jde stejně dobře udělat ve Photoshopu.

14

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 4. 4. 2021 |Reagovat

PV

Dobry den,
Chtěla bych se zeptat jak správně postupovat při práci s oběma programy. Fotky v rawu stahnu a otevřu je v lightromu kde udělám základní úpravy (vyvážení bílé, jas, kontrast a pouziji nějaký z presetu)pak otevřu v photoshopu kde doladim fotografii o retuš a odstranění kazovych předmětů z kompozice a uložím zpět do lightrom a můžu uložit. Do této faze to funguje skvěle. Když chci fotografií doladit o černobílou verzy už se v lightroomu tváří jako by byla v jpg prostě hrozně orezana o data a nejde na ni ani použít žádný preset. Čím to Je?Přijde mi zbytečné v lr udělat jednu barevnou a druhou černobílou a pak ji v PS dvakrát dohadovat to je nesmysl. Kde je problém. Dekuji Vám za odpověď. Hezký den

13

Patřičná Veronika, 2. 4. 2021 |Reagovat

P

Reaguje na (11) | Programu ani počítače ne. Děkuji za ochotu

12

Petr, 26. 12. 2020 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.