10 tipů jak na Adobe Photoshop Lightroom Blog

10 tipů jak na Adobe Photoshop Lightroom

Václav KřížekAktualizováno: 1. 3. 2018 v 15:05 • Rubrika: Blog

Adobe Photoshop Lightroom je světově bezesporu nejrozšířenějším nástrojem na zpracování a kategorizaci fotografií. V následujícím článku vám v 10 jednoduchých tipech popíši, jak s programem pracuji. Pokud se chcete posunout ve fotografii na další úroveň, pečlivé plánování, zpracování a následná prezentace fotografií je klíčem k úspěchu.

 

RAW vs. JPEG - do čeho fotit a realita

Než se pustíme do detailnějšího návodu, je dobré si říci, co jako kreativec preferujete. Osobně fotím veškerou svou tvorbu do fotoaparátem nezpracovaného formátu, který označujeme jako RAW ( z Aj raw - syrový ). RAW pro mě znamená více možností v následném zpracování, více fotoaparátem "neuvařené" datové informace ve stínech i světlech a tudíž více prostoru k barevné i světelné korekci, to samé platí pro doostření. To může být pro spoustu uživatelů klíčové. Na druhou stranu je zde ale i názor, že fotit do RAW je zbytečné a pro určité aplikace se i s tímto dá souhlasit. Rodina jedoucí na dovolenou nepotřebuje následně z fotek dělat umělecké dílo, a proto si vystačí s formátem JPEG. Pokud se chcete podívat ještě hlouběji, kolega Hájek na toto napsal pěkný článek - Fotit do RAW nebo JPEG

 

10 Tipů jak na Lightroom

Od importu až po finální prezentaci fotografie. Tento postup vychází z uživatelských zkušeností s tímto programem. S menším či větším rozsahem se dá aplikovat na verzi Lightroom 3 až po aktuální Lightroom CC 7.2

 • NASTAVENÍ/PREFERENCE - Než začnete importovat a editovat, je dobré si nastavit Lightroom tak, aby pracoval co nejrychleji. Fotografie editujte v tzv. "smart previews". Úpravy tak děláte i bez připojení ke zdrojovým datům a na načteném katalogovém náhledu. Nastavíte to cestou do Preferences -> Performace -> Zaškrtnete Smart previews. Ve stejné záložce zrychlete i práci s daty - Preferences -> File handling -> Camera Raw Cache, kde mám nastaveno 20GB. Pro další zrychlení je dobré využívat i možnost File -> Optimize Catalog - pro porozumnění, catalog je databáze složená z tabulek a dat. Pokud například fotku vymažete, zmizí, ale místo v tabulce se neuvolní. Až optimalizace katalogu toto udělá, a tak opět celkově napomůže rychlosti práce s katalogem.

 • IMPORT - Lightroom je v "továrním" nastavení upraven tak, aby detekoval připojení karty/fotoaparátu a nabídl záložku pro import fotografií. Fotografie tak nemusíme stahovat před spuštěním programu, program to udělá za vás včetně vytvoření složky a jejího pojmenování dle vaší volby. Osobně volím datum. Pro budoucí orientaci je dobré do fotek přidat klíčová slova v pravém panelu. Volím zemi / konkrétní lokaci / jméno zákazníka či druh (pro zvířata). Je nutné dodat, že tato informace se propíše EXIFU fotografie. Při importu si můžete zvolit i nějaký předpřipravený systém úprav, který vám fotografie rovnou upraví. Dá se to opět dobře použít pro fotky z akcí, svateb apod. Toto vše se ukládá do katalogu. Pro rychlou práci s katalogem v něm nedoporučuji mít více než 5 000 fotek. Toto je ale individuální. 

 • VÝBĚR SNÍMKŮ K PONECHÁNÍ/ÚPRAVĚ - Přijdete z focení firemní akce a máte třeba 500 fotek. Předchozími kroky uděláte klasicky import fotografií. Nyní je důležité rychle a efektivně vybrat finální fotky k úpravě. Osobně volím * nebo vlajky. K tomu je dobré znát pár zkratek na klávesnici. Čísla 1-5 nad klávesnicí znamenají hodnocení 1-5*, zde je dobré vědět, že pokud máte hodnocení ve fotoaparátu, přenáší se EXIFEM do programu, a tak pokud si na lokaci označíte fotku, bude to po importu v katalogu vidět. Vlajky zase volíme tlačítkem "P". Projíždím fotky jednu po druhé v knihovně a jen mačkám P, vyberu si tak set finálních fotek. Časem si vypracujete workflow, které vám sedí. Je dobré, že máte více možnosti jak na to. 

 • OŘEZ - Ořez a vyrovnání horizontu je prvním krokem v úpravách (pokud ho musím dělat :-) ). Nikdo není dokonalý, někdy nestihnete kompozici hlídat, tu a tam vám horizont lehce padá. Klávesovou zkratkou "R" se dostanete do ořezové záložky, kde je proces intuitivní. 

 • EDITACE - Stisk tlačítka "D" na klávesnici vás přenese do tzv. Develop modulu, pod nímž se skrývá celá řada nastavení pro vývoj RAW souborů včetně výše zmíněného ořezu. Ten jsem volil záměrně před editem. Fotky nechte po focení pár dní odležet. Zkoušejte nové věci, aktuální verze programu nabízí nespočet editačních metod a cest, jak se dostat k výsledné fotografii, je mnoho. Perfektně zde platí "Zvyk je železná košile."

 • BAREVNÁ KOREKCE - Osobně jdu cestou "pocitu". Doladím vyvážení bíle. Postupuji na nižší slidery, kde volím maximum dynamického rozsahu podržením klávesy Shift, a poté poklikáním na Black a White. Individuálně to dále upravuji. Pokud fotíte do RAWu jako já, pak je dobré fotku přisaturovat a lehce přidat i na kontrastu. 
 • PROFILY A DOOSTŘENÍ - Lightroom má v sobě (s každým updatem Adobe aktuální) profily na jednotlivé fotoaparáty i objektivy a jejich kombinace. Zapnutím tohoto se dá automaticky pomoci odstranění aberace či dalších "vad" objektivů jako je distorze. Téměř každou fotku doostřuji, záleží na použitém objektivu a výsledném účelu využití fotografie. Pro vás dobrým tipem by mohl být slider "Masking" v doostření. Stiskem klávesy Alt a jeho potažením vám fotografie zčerná, bílé kontury zvýrazní to, co aktuálně doostřujete. To mohou být například jen hrany nebo hodnotou 0 celý snímek. Pamatujte, že vyšší doostření znamená více šumu, či rozpad dat. Časem si vypracujete cit, co je akorát a co je už moc. 

 • HISTOGRAM - Histogram a jeho pravá a levá část vám ukáže tzv. "clipping" ve stínech respektive světlech. Naučte se ho používat a číst v něm. 
 • ZKRATKY - Výše jsem zmínil spoustu zkratek, abych vás navedl správným směrem, tady je přesný seznam zkratek pro Lightroom.
 • EXPORT - navigací do záložky File -> Export vám vyskočí konečně finální okno pro váš výstup. Tím může být dle vaší volby JPEG, TIFF atd. Volíte si, kam se obrázek exportuje a co se sním dále děje. Zda ho doostřit v případě změny rozměru či otevřít v dalším prohlížeči. Např. pro sociální síť Facebook tak volím, dle jejich návodu, délku delší strany (long edge) 2048px a standardní doostření. Fotku zde lze i případně "orazítkovat" vlastním vodoznakem, který si buď nahrajete nebo přímo v Lightroomu vytvoříte.

Upravovat nebo neupravovat fotky

„Jasně, to je Photoshop.“ Toto je i v dnešní době stále rozšířená věta. Jakýsi obávaný černý mrak vznášející se nad úpravou fotografií. Jak jsem výše zmínil, Lightroom je především o vyvolání fotografií a odstranění procesu, který za nás dělá fotoaparát, když fotíme do JPEGu. Umožňuje nám mít nad tímto procesem větší kontrolu. Pokud fotku špatně nakomponujete nebo ne-zaostříte, nezachrání vás. Není třeba se úprav fotografií bát, v dnešní době jsou již nedílnou součástí kreativního procesu. Dodám, že na editaci samozřejmě vždy potřebujete výkonný počítač a zkalibrovaný monitor.  A ještě jedna věc - zapomeňte slova jako „to je dostačující, to mi stačí, dost dobré“, protože ve fotografii a dnešní době to zkrátka nikdy není dost dobré! Zobrazeny komentáře (7 - 1)

 • 7

  Lukeš

  Reaguje na (6) | Dobrý den, přiznám se, že to jsem nikdy nezkoušel, ale kolega tvrdí, že by to mělo fungovat.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 03.02.2020 | Reagovat

 • 6

  Avatar

  Hezký den. Můžete mi poradit jak sloučit dva katalogy lightroom do jednoho, aby se zachovala struktura adresáře i data? Děkuji předem.

  Pavel Micka, 03.02.2020 | Reagovat

 • 5

  Lukeš

  Reaguje na (4) | Dobrý den,jde patrně o to, že máte verzi, která je starší něž Nikon D7500 a program ho proto nezná. V tajovém případě je zapotřebí stáhnout aktualizaci přímo na stránkách výrobce.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 25.11.2019 | Reagovat

 • 4

  Avatar

  Dobrý den Fotím do RAW a používám Ligthtroom.Koupil jsem si Nikon D7500. A nyní mi nejdou nahrát fotky RAW do Lightrooom. Děkuji za odpověď

  Stanislav Juřička, 23.11.2019 | Reagovat

 • 3

  Lukeš

  Reaguje na (2) | Dobrý den, v tomto směru bychom doporučili kontaktovat technickou podporu Adobe.

  Martin Lukeš - Megapixel, Šéfeditor galerie, Lektor fotografických kurzů, 06.06.2019 | Reagovat

 • 2

  Avatar

  Dobry den ako sa môžem odhlásiť respektíve nechcem už na program chodiť sťahuje mi 5 e mesačne ako zrušiť účet na lightroom?

  Vall, 06.06.2019 | Reagovat

 • 1

  Avatar

  very very good work

  taylor, 19.06.2018 | Reagovat

Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Související články

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím