Magazín

Fotoporadna

10 věcí, které byste si měli sbalit na letní dovolenou

Tomáš KivaderAktualizováno: 1. 8. 2023 v 10:41 • Rubrika: Fotoporadna

10 věcí, které byste si měli sbalit na letní dovolenou

Léto je tu a většina z nás se chystá někam na dovolenou. Ať už je to k moři, do hor či do města, čeká na nás jistě skvělá zábava, relax a nespočetné množství nových zážitků a zkušeností. Abychom si ale celou cestu náležitě užili, nesmíme na nic zapomenout a pokud jsme fotografové, platí to dvojnásob. Nezapomeňte si s sebou proto k foťáku přibalit i nějaké náhradní potřeby a příslušenství, které vám dopomůže k lepším fotkám či videu.

Obsah

Ať už se chystáte jako baťůžkář prozkoumávat rýžová pole v severním Vietnamu či plánujete jet jako turista s velkým kufrem do 5* hotelu na Turecké riviéře, anebo chcete dokonce na enduru projet vojenské cesty v Ligurských Alpách, vždy je dobré sbalit si jednoduše a efektivně veškerou techniku, kterou budete potřebovat. Fotoaparát a objektivy máte jistě vyřešené a pečlivě připravené na cestu. Ale co příslušenství? Nezapomeňte, že pokud si něco zapomenete, tak už to na cestách jen těžko seženete. Zde máte proto 10 tipů na doplňky, které vám na dovolené nesmí chybět!

Náhradní akumulátor

Náhradních akumulátorů nemá člověk nikdy dost. Vždy doporučujeme přibalit alespoň jednu baterku navíc. Uvidíte, že se bude hodit! Toto pravidlo platí dvojnásob u bezzrcadlovek, u kterých je známo, že spotřebovávají mnohem více energie než zrcadlovky, a tak by byla škoda, kdyby vám fotoaparát „umřel“ uprostřed focení. Výhodou je, že dnes již většina fotoaparátů podporuje nabíjení v těle, takže pokud si s sebou vezmete nabíječku, můžete nabíjet 2 akumulátory najednou. Druhou možností je sáhnout po duální nabíječce, která vám umožní totéž a zároveň i používat fotoaparát.

Nabíjení fotoaparátu | Megapixel

Powerbanka

A u baterky ještě chvíli zůstaneme. Energie není nikdy dost, a proto se právě powerbanka vždy hodí. Nejenže si díky ní můžete dobít telefon, ale moderní fotoaparáty a především kompakty, bezzrcadlovky či outdoorové kamery lze také nabíjet pomocí této kompaktní technologie, která nezabere téměř žádné místo. Budete-li se tedy pohybovat delší dobu mimo civilizaci, hodí se přibalit si i toto vybavení.

V případě, že budete potřebovat pohánět i energeticky náročnější zařízení, jako jsou světla a další studiové vybavení, může vám přijít vhod i nabíjecí stanice, což je v podstatě taková powerbanka na steroidech. Díky tomu můžete využít svícení kdekoliv s produkty EcoFlow.

Nabíjení s powerbankou | Megapixel

Polarizační filtr

Filtry jsou věčné téma fotografů. Používat či ne? Jaký filtr na co potřebuji? Pomoci vám mohou i další články v naší Fotoporadně: Fotografické filtry.

Jedno je jisté, UV filtr chrání fotoaparát před ultrafialovým zářením a zároveň pomůže ochránit přední čočku objektivu proti poškrábání. My doporučujeme na cestování minimálně polarizační filtr, díky němuž ve fotografii zvýrazníte mraky a nasytíte barvy, takže vše bude živější a kontrastnější. Prípadně můžete přibalit i ND filtry, s pevnou hodnotou či variabilní, díky kterým můžete fotit delší expozice i za jasného světla, případně je využijete i při natáčení vlogu z dovolené.

Použití polarizačního filtru | Megapixel

Mikrofon

Mikrofon je pro video z výletů nedílnou součástí. Zachyťte zvuk rušných ulic, natočte komentovaný vlog a podělte se s lidmi o své zážitky. Vlogování je v dnešní době populární a velmi sledovaný videoobsah.

Zvuk je velmi důležitá součást každého videa a je tak důležité mít kvalitní mikrofon. Pokud budete na cestách natáčet rozhovory, mohou se vám hodit klopové mikrofony, případně i bezdrátové mikrofony využitelné i jako porty.

Čistící sada

Moře, písek, sůl, prach a vítr. To vše může zapříčinit vznik nečistot na objektivu nebo dokonce na snímači. Ideálně si vše zkontrolujte ještě před dovolenou, zde je návod, jak na to. Pokud nějaké nečistoty naleznete, doporučujeme si snímač nechat vyčistit. Na cestách se pak hodí být vybaven čisticí sadou, díky které drobné nečistoty z objektivu ofouknete, setřete hadříkem nebo lenspenem a z šachty pak vše vyfoukáte balónkem. V případě, že si troufnete sami na čištění snímače, můžete uvítat i tyto „KPZ“ na snímače.

Externí úložiště

Zálohovat, zálohovat a zálohovat. Tím by se měl řídit každý, obzvláště na cestách. Není nic horšího, než když dofotíte zakázku a druhý den na dalším focení kartu zformátujete s tím, že jste si ji určitě zazálohovali, ačkoliv tomu tak ale není. Stát se to může každému, proto doporučujeme vzít si s sebou alespoň dvě paměťové karty, byť jen pro jistotu, kdyby se s jedné náhodou něco stalo, a také externí disk, na který si data zazálohujete, abyste o ně nepřišli.

Pokud to váš fotoaparát umožňuje můžete použít 2 paměťové karty, abyste měli vždy jednu záložní kopii ještě předtím, než začnete fotky a videa z karty stahovat.

Stativ

Brát s sebou na výlety stativ bývá pro spoustu lidí problém. Většina z nás se s ním nechce tahat a ubírat si místo v batohu. Na druhou stranu vždy pak litujeme, že by se nám zrovna hodil a ta či ona fotka by vypadala lépe, kdybychom prodloužili expozici.

Pro tyto případy máme řešení. Stativy Joby a Benro jsou malé, skladné a unesou cokoliv a kdekoliv. Můžete je například omotat kolem zábradlí, také se ale hodí například na vlogování, protože si je můžete ohnout tak, aby foťák mířil přímo na vás.

Dálková spoušť

Když už si sbalíte stativ, nezapomeňte na dálkovou spoušť. Díky ní můžete ovládat spoušť fotoaparátu, aniž byste se jej dotkli, a zabráníte jakýmkoliv otřesům, které mohou při dotyku prstem vzniknou a zkazit tak dlouhé expozice.

Spousta moderních fotoaparátů lze ovládat i z telefonu, dálková spoušť je však vždy spolehlivější řešení. Vybrat si můžete kabelové, které obvykle nepotřebují napájení, nebo bezdrátové, připojované nejčastěji přes bluetooth.

Dron

V současnoti jsou drony velmi dostupným řešením, pomocí kterého můžete krásně obohatit vaše cestovní videa záběry z ptačího pohledu. Samozřejmě je můžete využít i na fotografování a pořídit si neokoukané záběry krajin nebo kreativní autoportréty.

Spousta dronů se prodává i v kitech s náhradními akumulátory, nabíječkami a vrtulkami, nebo dokonce i s brašnou, do které můžete všechno uložit.

Diktafon

Diktafon je využitelný jako moderní deník. Namluvte si všechny zážitky, které jste během dne zažili. Hodí se také jako vhodný nástroj pro voiceover, který následně použijete ve videu. Jak jsme již zmínili u mikrofonu, zvuk je podstatná součást každého videa a sound design není jednoduchý.

Diktafon můžete použít také k zaznamenání různých zvuků přírody, které udělají z vašeho videa dechberoucí cestovní film. Na jednu sadu baterií vydrží obvykle nahrávat desítky hodin, diktafony jsou tak i poslední záchranou v případě, že vám dojde energie ve veškeré ostatní technice.

Foto batoh

A do čeho to všechno zabalíte? Máte vhodný batoh, který vám nezruinuje záda a navíc pojme všechno, co potřebujete? Foto batoh to není jen místo pro uschování vaší techniky, na cestách si budete potřebovat odnést i nějaké to oblečení, případně svačinu či oběd.

V naší nabídce naleznete širokou škálu od malých batůžků až po krosny na dlouhé tůry. Stavte se na našich pobočkách a vyzkoušejte si, které vám padnou na záda nejlépe.

Sdílet na


Komentáře k článku

PM

Sranda. Mně na dovolenou stačí G7X Mark II, nabíječku vozím kvůli mobilu - a dost.

1

Pavel Matějka, 9. 7. 2023 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.