Magazín

Fotoporadna

20 tipů, jak fotografovat a natáčet svatby

Martin LukešAktualizováno: 4. 10. 2019 v 8:40 • Rubrika: Fotoporadna

20 tipů, jak fotografovat a natáčet svatby

V našem týmu je hned několik lidí, kteří se věnují fotografování a natáčení svateb profesionálně a mají s tímto oborem velmi bohaté zkušenosti. Vyzpovídali jsme proto našeho svatebního fotografa Jirku Vacka a videmakera Ondru Maška, kteří vám prozradí, jak začínali, co pro ně znamená tato profese a každý přidá 10 tipů a rad, které považuje za klíčové.

Obsah

Začněme představením. Kolik Ti je a co máš v Megapixelu na starosti?


Jirka (foto):

Jmenuji se Jiří Vacek, za měsíc mi bude 32 (kdyby mi chtěl někdo popřát) a pocházím z Jablonného nad Orlicí v Orlických horách.

V Megapixelu patřím spíše do starý gardy a jsem služebně jeden z nejstarších zaměstnanců, i když na Tebe, Martine, nemám :). Pracuji tady už myslím nějakých 11 let a je to vlastně moje první práce hned po škole. Pracuji na objednávkovém oddělení jako technický poradce a mám na starosti komunikaci se zákazníky.


foto: Jiří Vacek

Ondra (video):
Ahoj, jmenuji se Ondřej Mašek, a právě jsem oslavil čtvrtstoletí. V Megapixelu pracuji v marketingu, kde mám na starosti video obsah a jsem lektor individuálních kurzů na video.


Ondra v akci

Ve volných chvílích se fotíš/natáčíš svatby. Jak dlouho se tomu věnuješ a jak si se k tomu dostal?


Jirka (foto):

Jedna z prvních veselek byla už někdy v 18 letech. Tehdy jsem ještě fotil celou svatbu na film. Aktivně jsem začal fotit svatby asi před 8 lety a nejdřív samozřejmě kámošům, jako to má asi každý začínající fotograf. Tím, že mám dost bláznivý kamarády, kteří bydleli většinou na statcích nebo sbírali starý motorky a byli celkově dost akční, tak focení nebylo rozhodně žádná nuda a bavilo mě to hned od začátku. V tom jsem měl dost výhodu, protože právě tahle první fáze, která může být mnohdy dost monotónní, hodně fotografů spíše odpudila a se svatební focením rychle skončili.


foto: Jiří Vacek

Ondra (video):
Celkově k natáčení jsem se dostal před 4 lety, kdy jsem si koupil svojí první zrcadlovku Nikon D3200 a rovnou začal dělat videa. Natáčel jsem vše kolem sebe a už tehdy jsem všem říkal, jak moc se chci tímhle koníčkem jednou živit. No a díky tomu, že jsem pořád všechny těma svýma kecama otravoval, tak si mě jeden kámoš pozval na svatbu, ať se tedy ukážu. No a teď někdy to budou 3 roky, co jsem mojí první svatbu natočil.


Jirka v akci

Kolik máš za sebou svateb a jak náročná bude tahle sezóna?

Jirka (foto):
Letos mám za sebou okolo 10 svateb a do října mě jich ještě pár čeká, takže letošní sezóna je fakt dost náročná.foto: Jiří Vacek

Ondra (video):
Momentálně mám za sebou něco málo přes 30 svateb a letos mně jich ještě 12 čeká. Svatební sezóna je momentálně v plném proudu a příští týden mám například svatební zakázku na čtvrtek, pátek i sobotu, takže trochu peklo, ale mám naplánované i nějaké dovolené. Nicméně i ty jsou vlastně tak trochu pracovní, budu sice trochu cestovat, ale během toho stříhat i videa.
video: Ondřej Mašek

Jak dlouho dopředu je dobré domlouvat svatebního fotografa, aby to nebylo na poslední chvíli?


Jirka (foto):
No podle mě - čím dřív, tím líp. Mám tu třeba příklad ze dneška, kde si mě slečna chtěla zamluvit na příští rok v červnu a už mám tento datum obsazený. Není to ale jen otázka fotografa, jde také o místa, oddávajícího, kapely... Vše dobré je rychle obsazené, takže doporučuji alespoň rok dopředu určitě.


foto: Jiří Vacek

Ondra (video):
Konkrétně u mě je fajn poptávat natáčení videa tak zhruba rok dopředu. To ale platí především při natáčení v hlavní sezóně, což jsou soboty od května do září. Jinak jsou většinou dny mimo víkend volnější a myslím, že to tak platí i u ostatních svatebních kameramanů. To se pak dá domluvit třeba i měsíc dopředu, párkrát se mi dokonce stalo, že jsem vzal i svatbu opravdu na poslední chvíli, kdy mi jeden pár volal ve středu a ve čtvrtek už se brali.


video: Ondra Mašek

Zaznamenávat svatbu je poměrně náročná disciplína. Záběr se většinou nedá opakovat, musíš zachytit klíčové momenty a fotky/video samozřejmě musí být TOP. Vzpomeneš si na svoje začátky?

Jirka (foto):
Jak už jsem psal v úvodu, měl jsem na začátky asi štěstí a nějak jsem do toho prostě vklouzl bez větších potíží a problémů. Někdy je spíš problém, že třeba fotím už třetí dceru z jedné rodiny, to už mi pak říkají, že už jsem jejich dvorní rodinný fotograf (smích) a všichni mě znají, takže si chtějí povídat, což mám samozřejmě moc rád a svatba mi pak tak nějak rychle uteče. Pak vám ale najednou někdo klepe na rameno a říká "hele, krájejí dort!" No a člověk pak přijde kvůli tomu, že se zapovídal třeba i o zajímavý reportážní fotky. foto: Jiří Vacek

Ondra (video):
Určitě vzpomenu, jelikož to není ještě zas tak dlouhá doba. Důležité je se z toho nezbláznit a umět hlavně dobře improvizovat. A to je přesně to, co jsem se od začátku snažil dělat. Prvních pár svateb jsem dělal raději úplně zadarmo, díky čemuž jsem neměl tak velký stres. Koukal jsem neustále na videa jiných kameramanů, kde jsem hledal inspiraci. Hodně se mi líbí například kluci z DIB Production a KACO films. Udělal jsem si takovou šablonu, té jsem se držel a snažil se jim alespoň trochu přiblížit, i když samozřejmě s vlastním stylem.


video: Ondra Mašek

Jakou používáš techniku?

Jirka (foto):
Používám Nikon Df a Nikon D850 s takovým základem a klasikou, jako je 35 mm, 50 mm, 85 mm a širokáč. Trochu teď koketuji se značkou Sony a nosím to jako druhý foťák, který mě v některých situacích mile překvapil. Jindy ale raději fotím klasickou zrcadlovkou, takže by se dalo říct, že jsem stále věrný Nikonu.


foto: Jiří Vacek

Ondra (video):
V současné době beru na svatby dvě stejné digitální bezzrcadlovky Sony Alpha A7 III, Tamron 28-75 mm F/2.8 Di III RXD, Sony FE 16-35 mm f/2.8 GM, stabilizátor Zhiyun Crane 3 LAB a stativ s videohlavou.


video: Ondra Mašek

Věnuješ se kromě svateb i jinému oboru?

Jirka (foto):
Dřív jsem dost fotil portréty a sportovní fotky. Teď už bohužel nemám moc čas na věci, které bych si fotil jen sám pro sebe a na nějaké osobní projekty. Nikdy jsem nefotil krajiny nebo noční fotografie, v poslední době mě to ale celkem začalo bavit. Když se přece jen najde trochu času, je to příjemný relax. S kamarády chodíme túry, takže fotím i západy slunce, v noci hvězdy, ráno zase východy slunce, dáme nějaké to pivo a párek a spokojeně se vracíme domů. Co mě ale baví hodně, je rodinná fotografie. Na tu se vždycky těším.


foto: Jiří Vacek

Ondra (video):
Momentálně dělám film s Markem Ztraceným, jinak točím také reklamní spoty na sociální sítě a nově také travel videa ze svých cest.

Kolik procent je samotné focení a kolik času potom věnuješ postprocesu?

Jirka (foto):
Tím, že fotím jen celodenní svatby je vždy výstupů na zpracování fakt dost. Většinou svatbu zpracuji tak za týden, kdy brzo ráno vstávám ještě před prací a večer do noci promazávám fotky. Časově je to fakt dost náročný, ale pak mám vždycky radost, když svatbu odevzdávám a odškrtnu si, že je hotovo.


foto: Jiří Vacek

Ondra (video):
Natáčení mi zabere tak 1/3 a zbytek je postproces. Nicméně u toho střihu je to vždy různé. Někdy zvládnu sestříhat video za dva dny, někdy třeba až za týden. Ne vždy má po práci člověk sílu nebo náladu dát se ještě do stříhání. Svatby se snažím zpracovávat vždy brzy ráno, a proto je nikdy nedokážu sestřihat hned další den po natáčení.


video: Ondra Mašek

Svatby jsou jedním z mála komerčních žánrů, kterými se dá celkem dobře uživit, a proto se mu věnuje stále více fotografů. Cítíte nějakou devalvaci tohoto oboru?

Jirka (foto):
S tím bohužel musím souhlasit, i když se tomu někdy opravdu divím. Je pravda, že dřív se tohoto žánru fotografové dost báli a teď to spíše vyhledávají. Důvodem jsou jednak peníze, taky ale i celkově to, že svatby a vše kolem nich jsou čím dál více populárnější. Co se ale týče počtu mých zakázek, nemohu si stěžovat. Spíše bych někdy naopak chtěl, aby jich bylo méně, protože je neumím odmítat.


foto: Jiří Vacek

Ondra (video):
Myslím, že u fotek tam asi nějaká devalvace je. Upřímně to, co občas vidím na svatbách za fotografy, to asi pak nejsou novomanželé moc nadšení. Video je u nás ale myslím stále na vzestupu a je málo lidí, co se do tohoto oboru pustí. Anebo to zkusí a většinou hodně rychle zjistí, že to opravdu není žádná sranda. Najít dobrého kameramana na svatbu není snadné a je potřeba hledat dostatečně dopředu. Díky tomu není konkurence tak veliká.


video: Ondra Mašek

Setkali jste se někdy s tím, že vám klient řekl, že si vás nakonec neobjedná (například kvůli ceně), protože bratránek si koupil taky zrcadlovku, tak mu svatbu, nafotí/natočí on?

Jirka (foto):
Párkrát se mi to už stalo, asi nejvíc u kamarádů. Ani na ty lidi v podstatě nejsem naštvaný a jsem rád, že budu mít volný víkend, ale většinou se volné místo v diáři stejně obsadí jinou zakázkou.


foto: Jiří Vacek

Ondra (video):
To se mi stalo už hodněkrát, ale vždy je to hned na začátku poptávky. To většinou už od začátku z lidí cítím, že je pro ně cena moc vysoká, a tak už předem tuším, že tahle svatba nejspíš nedopadne. Proto raději dávám klientům týden na rozmyšlenou, než pošlou zálohu.

Dokázali byste do 10 bodů nějak shrnout co je nejdůležitější, když se chce někdo začít věnovat oboru svatebního fotografa/kameramana?

10 tipů Jirky Vacka - jak začít fotografovat svatby

 • technika - nejlépe portrétní a reportážní objektivy
 • ideální je fotoaparát s 2 sloty na karty
 • stejně důležité je záložní tělo
 • začít fotit svatby kamarádů jako druhý fotograf
 • projít si pár workshopů svatební fotografie
 • sledovat různé rozhovory, blogy, fóra
 • mít vyřešenou kvalitní a spolehlivou zálohu fotografií
 • prezentovat se na facebooku a instagramu
 • mít vlastní internetové stránky s širokým portfoliem
 • naučit se fotit s blesky


foto: Jiří Vacek

10 tipů Ondry Maška - jak začít natáčet svatební videa

 • domluvit se s klientem předem na všech podrobnostech
 • dorazit vždy raději s drobným předstihem
 • během svatby improvizovat a nezaleknout se toho, že něco nejde podle plánu
 • hlavně být v klidu a pokorný ke všem zúčastněným
 • začít jako druhý kameraman nebo fotograf
 • nebrat si peníze ihned za své první svatby
 • budovat si portfolio
 • prezentovat se na sociálních sítích
 • nepodcenit záložní techniku
 • nesníst všechnu svíčkovou a nechat trochu svatebního dortu taky pro ostatní :D


video: Ondra Mašek

Sdílet na


Komentáře k článku

Patrick Hácha

S tím posledním bodem "nesníst všechnu svíčkovou a nechat trochu svatebního dortu taky pro ostatní :D" mám vždycky trochu problém :D

1

Patrick Hácha, 05. 07. 2019 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.