3D fotografie

Jde o standardní fotografii na ploše (dvojrozměrnou), která působí prostorově (trojrozměrně). Tohoto efektu se dá docílit mnoha technologickými postupy. Většina z těchto postupů vychází z principu překrytí nebo prolnutí jednoho a více políček.

 

Komentáře

Z

Nejdříve to začalo tak, že jsem u svého kamaráda viděl záběry ve 3D pořízené fotoaparátem BELPLASCA. A v jakési stavebnici OPTIK byl přiložený snímek papouška a z jednotlivých dílu stavebnice se dalo sestavit kukátko k prohlížení 3D snímků. Protože jsem trochu fanda do focení, tak jsem začal experimentovat, ale pouze s normálním fotoaparátem značky ZENIT. Fungovalo to pochopitelně pouze u statických snímků typu krajina. Mezi vlastnoručně nařezaná sklíčka jsem do černých papírových masek vložil oba snímky, nafocené vlevo a vpravo a při troše štěstí byl 3D efekt na světě. Když jsem přehnal při přesunutí záběru v kyčlích 2x stejný záběr, byl ten stereoefekt někdý legrační a jednotlivé horizonty pak vypadaly jako kulisy v divadle :)

8

Zdeněk, 21. 3. 2024 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (6) | Dobrý den, jde především o to v jakém formátu váš fotoaparát stereozáznam zapisuje a jaký postup je při záznamu použitý. Můžete to prosím upřesnit?
7

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 3. 1. 2022 |Reagovat

AB

Reaguje na (5) | Reaguje na (5) | Vlákno je sice staršího data, ale zajímá mě TISK stereofotografií. Můj fotoaparát umožňuje fotografovat stereofotky, ale kde je nechat vyvolat??

6

Alena Blažekovićová, 2. 1. 2022 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (4) | Dobrý den, můžete prosím upřesnit Váš dotaz? Máte na mysli 3D tištěné fotografie, nebo vyofcení něčeho ve formátu 3D?

5

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 13. 8. 2018 |Reagovat

TK

Dobrý den, můžete mi poradit, kde si mohu nechat vyrobit 3D fotky ? Děkuji T.Kokš

4

Tomáš Kokš, 13. 8. 2018 |Reagovat

jb

Reaguje na (2) | Anamaker program na zpracování dvou fotek focené 1x pro levé oko a 1x pro pravé rozteč 10cm

3

josef benda, 28. 12. 2017 |Reagovat

PA

Škoda, že neuvádzate kde nájdem ten software na zhotovenie 3D fotografie

2

Peter Ambro, 22. 6. 2017 |Reagovat

RČP

3D fotografie mě fascinuje již od doby mého mládí, kdy mi otec v pražské ZOO zakoupil takový sešitek se zvířátky, které se prohlížely dvojbarevnými brýlemi.
Stereoskopie mě uchvátila natolik, že jsem si později kupoval streokotoučky, kterými se propagovalo snad každé větší město. Avšak jak šel čas, postupně se na stereofotografii zapomínalo.
To až zcela nedávno se zobrazování třetího rozměru znovu vzkřísilo s výrobou 3D velkoplošných televizorů. Avšak stalo se to tak nějak předčasně. Stalo se to v době, kdy nebylo snadné tyto televizory žádnými programy s 3D obsahem "nakrmit", a tak se znovu zájem o prostorový obraz znovu utlumil. Současné televizory již opět 3D rozměr nemají, a tak se ani filmoví producenti nesnaží cokoliv ve 3D natáčet.
Snad se vše změní s nástupem nového systému vysílání TV, a zdá se, že nové OLED televizory budou znovu vybaveny 3D rozměrem, a protože nový systém digitálního vysílání DVB-T2 v systému H625/HEVC má již letošního roku pokrýt celé území naší republiky, nikomu již nebrání, aby si již tyto nové televizory zakupoval, a již dnes fotil své fotografie ve 3D, tedy pokud to jeho fotoaparát.

René Čáslavský

1

René Čáslavský, Proseč, 8. 5. 2017 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.