Magazín

Články

5 lajků pro bezzrcadlovky Canon EOS R5 a R6

Lukáš KalaVydáno: 6. 4. 2021 v 8:33 • Rubrika: Články

5 lajků pro bezzrcadlovky Canon EOS R5 a R6

Ať už jste stávající uživatel této značky, nebo zatím jen přemýšlíte nad přechodem k novému systému bezzrcadlovek od Canonu, máme tu pro vás pět argumentů, které vám možná usnadní rozhodování.

Obsah

1.    Autofokus

Jak v krátkosti shrnout ostřící schopnosti modelu Canon EOS R5 a EOS R6? Excelentní ostřící systém DualPixel II., který vychází z již tak vychvalované první generace patří zkrátka k tomu nejlepšímu, co můžete v současné době koupit. Jakékoliv nepřesnosti zaostření i na ty nejmenší clonová čísla jsou minulostí díky umístění ostřící masky přímo na snímači.

V kombinaci s detekcí očí pro lidi i zvířata se násobně zvedá úspěšnost zaostření u portrétů i wildlife fotografií. Ostřící systém má neuvěřitelných 5940 ostřících bodů a díky tomu 100% pokrytí plochy snímače. Takže už žádný limit v podobě AF bodů namačkaných uprostřed fotografované scény.

Jednoduše se dá říci, že jediným prvkem zpomalující ostřící systém je sám fotograf, protože ostření je opravu rychlejší než vy!

5 lajků pro bezzrcadlovky Canon EOS R5 a R6 | Megapixel

2.    Obrazová kvalita fotografií a videa

Ať už zvolíte 45megapixelový snímač u modelu R5 či 20megapixelový u modelu R6, budete z výsledné kvality snímků unešeni. V dynamickém rozsahu došlo k velmi výraznému posunu a zároveň zůstalo zachováno tolik oblíbené barevné podání, které profi snímače Canon vždy nabízely.

Model EOS R6 zdědil obrazový senzor, který vychází z vlajkové lodi zrcadlovek Canon EOS 1DX Mark III. U EOS R5 jsme se dočkali zcela nového snímače, který vám vyrazí dech. At´už v případě barevného podání či výbornými schopnostmi ve špatných světelných podmínkách, budete zkrátka příjemně překvapeni.

Protože se již nejedná o dedikované foto modely, vylepšení se dočkala i kvalita videa. 8K rozlišení videa u modelu R5 v kombinaci s 4K HQ přepočítaných z 8K ohromí i toho, kdo se videu moc nevěnuje.

Mezi další výhody patří například 10bitový záznam nebo vysoká rychlost načítání obrazu ze snímače, což velmi výrazně eliminovalo “rolling shutter efect”.

5 lajků pro bezzrcadlovky Canon EOS R5 a R6 | Megapixel

3.    Ergonomie a kvalita zpracování

Canon se vydal cestou maximálního pohodlí a do ruky padnoucí ergonomie, tudíž nedošlo k příliš velkému zmenšení fotoaparátu oproti zrcadlovkám. Ovládacích prvků sice trochu přibylo, ale téměř vše na co jste zvyklí z “high-end” DSLR Canon je stále na svém místě.

U modelu R5 i R6 najdeme krom profesionálního ovládání také dvojitý slot na paměťové karty i výklopný displej se skvěle zvládnutým dotykovým ovládáním. Hned po tom, co vezmete kteroukoliv z těchto dvou moderních bezzrcadlovek do ruky zjistíte, že zde nebylo nic ošizeno. Excelentní pocit zpracování a možnost použití i v nejextrémnějších podmínkách potvrzuje, že Canon patří mezi přední hráče výrobců profesionální foto a video techniky.

4.    RF a EF objektivy

Oficiální reklamní spot výrobce “Uvidíte detaily jako nikdy předtím” odkazuje právě na nové objektivy RF. Canon dokázal, v relativně krátké době, pokrýt nezbytná ohniska pro profesionální použití. To dokládá “svatá trojice” objektivů, která patří do brašny každého profesionála. Jsou to objektivy 15-35 mm, 24-70 mm a 70-200 mm ve světelnosti f2.8.

Pokud vás ovšem lákají ještě světelnější objektivy, dokáže Canon nabídnout jak 50 mm f/1.2, tak 85 mm f/1.2. Díky nim budete schopni ostřit v dříve naprosto nepředstavitelných světelných podmínkách, protože fotoaparát vidí v tu chvíli více než lidské oko.

Budování celého portfolia objektivů pro nový bajonet není levná ani snadná záležitost. Proto Canon zakomponoval do nového systému své stávající EF objektivy. Díky redukci EF-EOS R lze použít veškeré objektivy s EF bajonetem na novém systému RF, a to bez ztráty rychlosti i zachováním veškerých optických vlastností. Ba co víc, rychlost se naopak v mnoha případech může ještě zvýšit. Samozřejmostí je také použití EF objektivů třetích stran jako například Tamron, Sigma, nebo Tokina.

5 lajků pro bezzrcadlovky Canon EOS R5 a R6 | Megapixel

5.     IBIS

Všechny objektivy jsou nyní stabilizovány, a tak dáme konečně sbohem roztřeseným fotografiím. Oba fotoaparáty se navíc dočkaly stabilizovaného snímače, který aktivně komunikuje s optickou stabilizací uvnitř nových objektivů. Díky tomu lze dosáhnout naprosto neuvěřitelných výsledků při fotografování z ruky na delší čas. Když zkombinujete některou z nových bezzrcadlovek s některým z RF stabilizovaných objektivů, znásobí se účinnost stabilizace až na 8 kroků, což je naprosto ohromující.

Při natáčení videa funguje stabilizace stejně efektivně a plynule kompenzuje veškeré otřesy i při natáčení akčnějších záběrů. A i přesto, že se jedná o první generaci stabilizovaného snímače Canon, jsou schopnosti IBIS systému naprosto ohromující. V mnoha případech tak nemusíte vytahovat monopod nebo rozkládat stativ.

Pokud vás naše argumenty přesvědčily a rozhodli jste se pro přechod na nový systém, určitě nebudete litovat. Jedná se opravdu o špičku ve své kategorii a v mnohém předčí i modely o třídu dražší.

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.