Magazín

Fotoporadna

5 tipů na příslušenství, které by nemělo chybět ve vaší fotovýbavě

Tom KalousAktualizováno: 24. 5. 2023 v 10:03 • Rubrika: Fotoporadna

5 tipů na příslušenství, které by nemělo chybět ve vaší fotovýbavě

Focení a natáčení je především o vaší fantazii. Abyste však svoji kreativitu mohli pohodlně rozvíjet, je dobré si zjednodušit všechny procesy. S tímhle příslušenstvím se vám to určitě povede!

Obsah

Stativ

Stativ je jednou ze základních fotografických pomůcek. Pomůže vám stabilizovat fotoaparát a umožní vám fotit stejné fotky pořád dokola i na delší čas závěrky. Stativ je skvělým pomocníkem v mnoha různých disciplínách, jako jsou krajina, architektura, reality, ale také v produktové či portrétní fotografii. Usnadní vám práci také při natáčení videí, především na dlouhé záběry. Nejen, že vás neboudou bolet ruce, ale vaše videa budou plynulá a bez otřesů.

Jak vybrat stativ

U nás v Megapixelu máme širokou nabídku stativů pro každé použití. Nabízíme malé, skladné stativy, které jsou vhodné pro cestování. A také máme velké a robustní stativy, které se nehnou, ani když kolem projede tank. Téměř všechny stativy z naší nabídky máme vystavené na prodejnách a jsou pro vás k dispozici na vyzkoušení. Tak se stavte a vyberte si přesně ten, který vám padne do ruky. A pokud byste si nevěděli rady, naši specializovaní prodejci vám ochotně pomohou s výběrem. 

Náš tip:

Vyberte si ze široké nabídky stativů

Chci stativ

Stativy Megapixel | Megapixel

Stabilizátor

Stabilizátor neboli gimbal je v posledních letech velice oblíbená pomůcka u většiny kameramanů. Udělá spoustu práce za vás! Se stabilizátorem pořídíte krásně dynamické záběry, a to i za chůze, běhu či při jízdě z auta. A hlavně bez otřesů. Také v této kategorii je z čeho vybírat. Je to ale podstatně jednodušší než u stativů. Tady většinou rozhoduje, jestli chcete točit na mobil, foťák či kameru a podle toho vybíráte nosnost stabilizátoru a třeba také výdrž baterie.

Moderní stabilizátory nabízí různé chytré funkce, jako je třeba timelapse pohyb, rotování kolem své osy nebo otočení do selfie módu pomocí dvojkliku. Tohle všechno vám zpříjemní práci a otevře dveře vaší kreativitě.

Náš tip:

Chci stabilizátor

Batoh nebo brašna

Pokud vlastníte foťák, který se vám nevejde do kapsy, brašnu nebo batoh oceníte! A to nejen kvůli tomu, že se vám tam vejde spousta věcí, ale především kvůli ochraně vaší techniky. Najdete u nás malé i velké varianty, kam dostanete od jednoho kompaktu až po mnoho těl a objektivů, případně designové brašny, batohy do města či na túru. Možností je tolik, že si vybere opravdu každý!

Náš tip:

Chci fotobatoh

Chci fotobrašnu

Shimoda Action X50 Starter Kit | Megapixel

Popruh

Možná jste jako mnoho dalších uživatelů přišli na to, že popruhy dodávané v balení fotoaparátů nejsou vždy nejpohodlnější nebo nejpraktičtější variantou. Naštěstí můžete sáhnout po nespočtu alternativ, které vám mnohdy ušetří nervy nebo bolavá ramena. Ať už preferujete rychloupínací popruh nebo jednoduché poutko na zápěstí, dokážeme vám s výběrem pomoci.

Náš tip:

Chci popruh

Peak Design Slide a Slide Lite | Megapixel

Filtr

Filtry plní hned několik funkcí. První z nich je ochrana objektivu, konkrétně přední čočky před poškrábáním či rozbitím. K tomu slouží filtry s označením UV nebo ochranné. Ty jsou čiré a nijak neovlivňují barvy ani výslednou fotku. Pak zde máme polarizační filtry, které eliminují odlesky například ve vodní hladině a také hezky nasytí barvy fotografií.

Další variantou jsou neutrální šedé filtry, které nemění barvy výsledné fotografie či videa, ale slouží k možnosti prodloužení času závěrky při zachování nízké clony. Hezky si tak rozmažete například tekoucí vodu nebo udržíte správný čas závěrky při natáčení videí. Tyto filtry mají buď stejný stupeň šedé, nebo jsou variabilní s různým stupněm snížení EV.

Filtry se dělají ve všech různých velikostech, a tak si stačí vybrat podle velikosti závitu na vašem objektivu. Tuto velikost najdete na vnitřní straně krytky objektivu, anebo na objektivu samotném. Pokud máte více objektivů s různou velikostí průměru, doporučujeme si pořídit filtr na největší objektiv, a pak ho redukovat na menší pomocí redukčních kroužků, nebo-li step-down ringů. To se však zcela nevyplatí u UV filtrů, které doporučujeme mít pro jistotu nasazené na všech vašich objektivech.

Náš tip:

Chci filtr

Haida Interchangeable NanoPro Magnetic Variable ND Filter | Camera Jabber

Paměťová karta

Paměťová karta je hned po objektivu a akumulátoru věc, bez které byste nevyfotili ani fotku. Respektive vyfotili, ale nikam by se neuložila, a to by byla škoda! Typ, kapacita, rychlost a kvalita, to jsou nejdůležitější vlastnosti paměťové karty, kterým byste měli při výběru věnovat pozornost. Důležité je samozřejmě brát ohled na typ přístroje, pro který je daná paměťová karta určena. Pro zpracování většího objemu dat při pořizování videosekvencí a fotografování do nekomprimovaných formátů doporučujeme použít paměťové karty s vyšší rychlostí zápisu.

V dnešní době je potřeba vybírat i podle schopnosti karty zvládat zapisovat po dlouhou dobu. To je dáno dobrým tepelným zpracováním karty, takže se nepřehřeje tak rychle nebo dokonce vůbec. V případě karet CFexpress Typu B se tento fenomén u prvotřídních fotoparátů bohužel objevuje při vyšších datových tocích čím dál častěji.

Náš tip:

Chci paměťovou kartu

Paměťové karty Megapixel | Megapixel

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.