Magazín

Fotoporadna

7 tipů na výběr vhodné techniky pro makrofotografii

Luděk BouškaAktualizováno: 28. 5. 2021 v 10:57 • Rubrika: Fotoporadna

7 tipů na výběr vhodné techniky pro makrofotografii

Článků o výběru vhodné techniky na makro najdete v našem Magazínu celou řadu řadu. Abyste to měli pro začátek co nejjednodušší, pokusili jsme se shrnout 7 nejdůležitějších tipů na výběr vhodného vybavení pro makrofotografii.

 1. Nebojte se fotit makro kompaktem
  Kompakty obecně mají velice dobré makro, takže s nimi mnohdy dosáhnete daleko lepších výsledků, než se zrcadlovkou. Zářným příkladem je nový Olympus TG-5, se kterým dosáhnete takového zvětšení, o kterém si zrcadlovkáři mohou nechat zdát…


  Olympus TG-5

 2. Makroobjektiv nabízí poměr zvětšení alespoň 1:1
  Pamatujte na to, že ať už vybíráte makroobjektiv pro zrcadlovku, nebo pro bezzrcadlovku, nestačí se řídit jen nápisem MACRO, který najdete na těle, nebo v popisu objektivu. Důležitý je poměr zvětšení. Poměr 1:1  znamená, že se fotografovaný objekt promítne na snímač fotoaparátu v životní velikosti. Některé zoomové objektivy s nápisem Macro mají poměr zvětšení cca 1:2, nebo 1:3. To je lepší než nic, ale o pravé makro se samozřejmě nejedná a navíc kvalita snímků se nedá srovnat s pravými makroobjektivy.
   

 3. Ohnisková vzdálenost hraje důležitou roli
  Při výběru makroobjektivu narazíte na to, že existuje dost objektivů s poměrem zvětšení 1:1, ale s různými ohniskovými vzdálenostmi. Ty kratší (40mm, 60mm) mají poměrně krátkou zaostřovací vzdálenost, takže při dosažení měřítka 1:1 musíte být hodně blízko a můžete si už stínit. Čím delší ohnisková vzdálenost (90mm, 105mm, 150mm, 180mm), tím delší minimální zaostřovací vzdálenost. Tedy měřítka 1:1 dosáhnete také, ale z větší vzdálenosti, což může být mnohdy výhoda.


  Tři makroobjektivy Sigma: 105mm, 150mm, 180mm
   

 4. Mezikroužky jsou především pro makroobjektivy
  Uvažujete-li o nákupu mezikroužků namísto makroobjektivu, věnujte pozornost následujícímu odstavci. Mezikroužky se vkládají mezi tělo a objektiv a dokážou ještě zkrátit minimální zaostřovací vzdálenost. Ideální jsou pro makroobjektivy, které mají speciální optickou stavbu, takže nedochází ke zhoršení kvality fotek. Při použití klasického objektivu (který nemá pro makrofotografii vhodnou optickou stavbu) sice také dojde je zkrácení zaostřovací vzdálenosti, ale výrazně poklesne celková obrazová kvalita. S použitím mezikroužků se výrazně snižuje světelnost celé soustavy, neobejdete se tedy bez stativu, nebo makroblesku.
   

 5. Makropředsádky jako dostupné řešení
  Jestliže s makrofotografií teprve koketujete a nejste si jisti, jestli vás vůbec bude bavit, vyzkoušejte makropředsádky. Jedná s v podstatě o lupu zasazenou do obroučky pro filtr, takže se šroubuje přímo před přední čočku objektivu. Předsádkové čočky sice také zhoršují celkovou kvalitu obrazu, ale jsou cenově dostupné, snadno použitelné a nesnižují světelnost optické soustavy. Pro začátek jsou tedy ideální.
   

 6. Stativ a makrofotografie
  Mnozí fotografové si práci se stativem nedovedou vůbec představit, protože je do velké míry svazující. Pokud ale fotíte například skládané makrofotografie, potřebujete za pomoci stativu a makroposuvu nafotit klidně několik desítek snímků s různou rovinou ostrosti a následně je skládáte v PC do výsledného perfektně proostřeného záběru. Tento způsob snímání není bez stativu prakticky vůbec možný.
   

 7. Makroblesk do přírody
  Pokud jsem psal o určité neohrabanosti a malé flexibilitě focení makra se stativem, tak s makroblesky je to přesně naopak. Díky němu máte jednak dostatek světla neustále k dispozici, ale především využíváte velice krátkého záblesku, který trvá řádově tisíciny vteřiny. Makroblesk se tedy hodí i pro focení živé přírody, například hmyzu a podobně. Díky krátkému záblesku tedy nehrozí pohybové rozostření vašich záběrů. Pozor ale na LED makrosvětla, nejedná se o pravé blesky. Sice dostatečně přisvítí, ale oproti dražším makrobleskům ztrácíte ohromnou výhodu extrémně krátkého záblesku.


  Kompletní sestava. Zrcadlovka s makroobjektivem nasaená na makroposuvu i s připojenými makroblesky. 

Sdílet na


Komentáře k článku

T

Hezky stručný a jasný článek :-) Makropředsádka poskytuje velmi zajímavý pohled (umělecký), ale tři chyby: 1. malá hloubka ostrosti, 2. jedná se o lupu, takže musíte být hooodně blízko. 3. ne úplně vada, můžete to brát za hezký motiv, ostrý bývá jen střed fotky. S mezikroužky mám lepší zkušenost, fotka je ostrá i v rozích (oproti předsádce). Za světelného dne, nebo s bleskem (popřípadě makro světlem) se dá ztráta světla hezky nahradit. Problém je neustálé nandavání kdy na začátku potřebujete tři ruce :D nebo omezení rozsahu zaostření (pokud dáte kroužek na "zoom", nefunguje nekonečno). Makroobjektivu se nic nevyrovná a stojí za to.
Jediné co mi tu chybí je použití obráceně nasazeného objektivu na tělo, kdy lze dosáhnout i většího zvětšení než 1:1. ale je to hodně experimentální metoda a nedělal bych to s dražší technikou, nikdy nevíte kdy si poškodíte zadní element.

1

Tomáš, 01. 09. 2017 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.