Auto bracketing (AEB)

Při použití této funkce sejme fotoaparát několik snímků v sérii (obvykle 3-5), každý s odlišným nastavením expozice.

Lidově se této funkci říká expoziční vějíř. Při jeho aktivaci vytvoří přístroj obvykle sérii 3, 5, případně 7 fotografií s drobným posunem expozice. Jednoduše jednu fotografii vytvoří tak, aby byla světelně vyvážená a další fotografie budou část o něco tmavších a část o něco světlejších. Z těch si pak fotograf vybere tu, která se mu zdá nejoptimálnější, případně lze z této série vytvořit skládanou fotografii s vyšším dynamickým rozsahem tzv. HDR.

Pokročilejší fotoaparáty umožňují nastavení, o kolik budou jednotlivé fotografie expozičně posunuty i na jaké hodnotě EV bude středová fotografie. Posun expozice, tedy ztmavení a zesvětlení jednotlivých snímku, je vytvořen změnou clonového čísla v režimu PREFERENCE ČASU, změnou délky expozice v režimu PREFERENCE CLONY, případně změnou hodnoty ISO v MANUÁLNÍM REŽIMU s aktivací automatické citlivosti.

Obdobou této funkce je WB autobracketing, kdy vějíř netvoří snímky s posunem expozice, ale fotografie s posunem vyvážení bílé barvy.

Komentáře

Martin Lukeš

Bracketing je pořízení několika fotografií s různým posunem expozice. HDR to je snímek poskládaný z několika fotografií s expozičním posunem. Takže by se dalo říci, že nejdřív musíte použít bracketing a z těchto fotografií se pak skládá HDR.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 1. 8. 2016 |Reagovat

LH

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi bracketingem a HDR?

1

Libor Hranický, 24. 7. 2016 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.