Recenze AKG K702

Jiří Kurt Strohschneider

Jiří Kurt Strohschneider • 08. 04. 2019

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Naprosto čistý a nezkreslený zvuk
  • Prostorovost zvuku
  • Nízká váha
  • Pohodlné usazení na hlavě
  • Odnímatelný kabel
  • Široký frekvenční rozsah
  • Vysoký akustický výkon

Co se nám nelíbí

  • Originální balení neobsahuje pouzdro
  • Neskladné pro přenos

Představení AKG K702

Představení AKG K702

Původně rakouskou značku AKG (tedy Akustische und Kino-Geräte Gesellschaft m.b.H.), která je na trhu už od čtyřicátých let dvacátého století, jsem většinu svého muzikantského života vnímal „pouze“ jako výrobce špičkových mikrofonů. Byl jsem tudíž vcelku překvapen zjištěním, že vlastně ještě před nimi začala vyrábět sluchátka. A mé překvapení je ještě umocněno v momentě, kdy se mi do ruky dostává jejich model K702.

Co to vidím

Hned po vybalení z krabice mne zaujímá na první pohled jednoduché, vcelku až minimalistické zpracování, které působí velmi sympaticky a univerzálně. Však jsou také sluchátka kompletně designována a konstruována v Rakousku. Jedná se tedy o precizní a poctivou práci, která je přísně hlídána a každý kus je extra kontrolován a následně schválen a očíslován.

Po nasazení oceňuji praktičnost provedení. Ergonomicky tvarované semišové mušle jsou dostatečně velké, takže se do nich uši pohodlně vejdou a sluchátka na ně netlačí. Ani po více jak dvou hodinách stálého poslechu na hlavě nepřekáží, což je dáno také nízkou vahou a k tomu šikovně postaveným hlavovým mostem, který je složený ze dvou částí – horních alu-plastových oblouků, které drží mušle, a na nich pak flexibilně připevněnému koženému pásu, který se automaticky nastavuje podle temene hlavy. Praktický je též odnímatelný (a tedy snadno vyměnitelný) třímetrový kabel s miniXLR konektorem, který má na svém druhém konci šroubovací, nikoliv pouze nasazovací redukci z 3,5mm jack konektoru na 6,3mm (oba jsou samozřejmě pozlacené).

Vzhledem k tomu, že se jedná o sluchátka navržená pro práci ve studiu, asi se za mínus nedá úplně považovat nemožnost jejich složení – jednoduše nejsou stavěná na to, abyste s nimi někde běhali, případně si je strkali do batohu spolu s knížkou a svačinou a šli se povalovat do parku. Výrobce na ně navíc ani neposkytuje originální pouzdro, pokud byste je tedy nechtěli nosit v krabici 22,5x29,5x13 cm.

Nicméně, sluchátka přece nejsou primárně na koukání a na parádu, nýbrž na poslouchání. A tenhle kousek hraje opravdu první ligu.

Co to slyším

Už od prvních vteřin poslechu mě zarážejí dvě věci: zaprvé mnohem slabší basy, než jsem byl do té doby ve sluchátkách zvyklý slýchat, zadruhé tak zřetelná prostorovost a čitelnost jednotlivých nástrojů. A pak si to uvědomuji – tohle jsou přece referenční sluchátka, jsou tedy určená především do studia.

Ano, hned od začátku je naprosto jasné, na koho se při vývoji myslelo – zvukoví technici mají v tomto modelu opravdu skvělý nástroj v bezkonkurenčním poměru cena/výkon. Sluchátka nepřibarvují, nelžou a nedají nic zadarmo. Při mixování i masteringu naplno využijete jejich potenciál, zkrátka analytická, referenční sluchátka, jak mají být. Kromě práce ve studiu si však zajisté najdou své uplatnění i mezi běžnými, resp. domácími posluchači.

Jakmile si pustíte své oblíbené album z tohoto modelu, uslyšíte najednou zvuky, které jako by tam předtím doposud nebyly, anebo jen tu a tam vykoukly a zase zmizely. K702 vám odhrne oponu a naprosto zřetelně a čistě předvede, co všechno nahrávka doopravdy obsahuje a kam bylo ve studiu zamýšleno který nástroj usadit. Pak teprve náležitě doceníte práci zvukaře a producenta. Tyto schopnosti jsou technologicky umožněny měniči s vysokou citlivostí/akustickým tlakem (105 dB) a použitím patentovaného systému Varimotion – tedy membrány, která je v různých částech různě silná, a tak dokáže zvuk produkovat velmi přesně, přirozeně a vyrovnaně, navíc v šíři frekvenčního rozsahu 10 Hz – 39 800 Hz.

I přes vynikající zvuk však nejde o sluchátka úplně pro každého, co se reprodukce týče. Rozhodně bych je nedoporučil někomu, kdo by svým poslechem nechtěl rušit své okolí – jedná se totiž o sluchátka otevřená, tedy hrající i ven. Zkrátka v nich ten black metal před zbytkem kanceláře neututláte. Stejně tak nedisponují vyrovnáváním vnějšího hluku, tudíž i přes hlasitý poslech stále budete mít ponětí o tom, co se děje kolem vás.

Do třetice, jak je u hifi sluchátek běžné, vzhledem k vyšší impedanci (62 Ohm) nejsou míněna pro přehrávání z mobilních zdrojů typu tablet, telefon apod., jelikož z nich nehrají příliš hlasitě (a ani skrze rozměry tu není jejich použití zrovna praktické).

Shrnutí závěrem

AKG K702 jsou špičková sluchátka, která jistě ocení každý studiový zvukař a/nebo milovník hudby. Poskytují nejvyšší možný stupeň realističnosti reprodukce – slyšíte přesně to, co na nahrávce doopravdy je, nic víc, nic míň. A právě o to jde.

Parametry

Parametry

K 702 jsou novou vlajkovou lodí firmy AKG na poli otevřených studiových sluchátek. Kombinují extrémně přesnou reprodukci s dodnes neviděnou rychlostí a prostorovostí. Toho je docíleno použitím revoluční technologie cívek s plochým vodičem a patentovanou dvouvrstvou membránou Varimotion. Jejich komfortní, speciálně tvarované náušníky a polstrovaný pásek na hlavu z pravé kůže zajišťují, že sluchátka perfektně padnou na každou hlavu. K 702 jsou jednotlivě testována a číslována.

Fyzikální specifikace

Hmotnost 235 g

Ostatní

Číslo produktu K702
Značka AKG

Sluchátka

Provedení sluchátek Přes uši
Typ sluchátek Profesionální
Konstrukce sluchátek Otevřená
Typ připojení 3,5mm jack
Odnímatelný kabel Ano
Frekvenční rozsah od 10 Hz
Frekvenční rozsah do 40000 Hz
Citlivost 105 dB/mW
Impedance 62 Ohm
Délka přívodního kabelu 3 m

Zobrazit parametry