Magazín

Rozhovory

Alice Bochňáková - aranžované portréty pod hladinou

Martin LukešAktualizováno: 2. 7. 2021 v 11:42 • Rubrika: Rozhovory

Alice Bochňáková - aranžované portréty pod hladinou

Do naší Galerie se zaregistrovala celá řada velmi zajímavých fotografů. Tvorba některých z nich je tak výjimečná, že určitě stojí za to dozvědět se o nich něco víc. A náš Magazín je ideálním místem, kde dát podobným lidem prostor. Před časem nás v Galerii zaujaly podvodní fotografie Alice Bochňákové a tak jsme jí oslovili a ona nám ochotně poskytla rozhovor. V něm se dočtete nejen o samotném focení pod vodou, ale i o zákulisí a produkci takových projektů.

Obsah

Alice, jak a kdy jste se vlastně rozhodla fotografovat?

K normálnímu focení, tedy nad vodou, jsem se dostala před cca 20 lety, kdy jsem jako dárek, dostala svůj první fotoaparát. O pár let později jsem se začala věnovat přístrojovému potápění, což nakonec vedlo k propojení.

Fascinovalo mě pod vodou pozorovat, vnímat soubor mnoha skutečností a jejich detailů, které se vzájemně doplňují, prolínají, a tak tvoří neopakovatelný, netradiční a fascinující celek. Mluvím o neobvyklém chování světla, jeho lomu o vodní hladinu, o pomalém, ladném pohybu věcí, vlasů a samozřejmě i pohybu lidí. Také o schopnosti uvolnění, o tom, být sám sebou, uvědomování si lehkosti a prostoru. Vodu vnímáme jako relaxaci, cítíme ji na kůži, vytváří ( to ) příjemno. Tam, kde se upínáme do oděvů, do vody vkládáme svobodu…. Možná nás taky trochu dráždí fakt, že voda je jednoznačně živel a náš kontakt s ním, zvláště v otevřené vodě, je jistým malým našim adrenalinovým pokořením…

A mě na tomhle všem neskutečně láká to vše se pokusit co nejvěrněji otisknout, zachytit na ten malej digitální čtvereček snímače a že to není snadný .-)

Ale Vám se to celkem daří, ne?  Tedy alespoň si to myslí Federace evropských profesionálních fotografů v Bruselu.
 

No, je velice příjemné, když Vaše snaha a nemalé pracovní nasazení najde ohodnocení. V roce 2010 jsem v Bruselu obdržela ocenění QEP – Qualified European Photographer za soubor podvodních snímků „Šermíři". Stejná sada byla pak oceněna na „Festivalu Bojovníků“ jako „Významný počin roku“. Je to milé, těší mě to.

Vystavujete? Kde je možné Vaše fotografie vidět osobně? A jsou snímky z Vaší vlastní tvorby prodejné?

Výstav jsem pořádala několik, v současné době ale dávám přednost prezentaci formou vernisáží. Publikovala jsem své fotografie v časopisech s podvodní a potápěčskou tématikou. Na několika místech tvoří dekoraci interiéru. Fotografie z vlastní tvorby prodejné jsou.

Fotíte jen tak pro sebe, nebo i na zakázku?

Fotografování (nejen) pod vodou rozděluji na tvorbu vlastní a na zakázku. Při mé vlastní tvorbě obvykle využívám poněkud více složitější a náročnější výpravu, scénu atd.  I když jsem fotografovala pár lidiček, kteří se nebáli jít do větších projektů.  Velice zajímavé bylo focení třeba pro Českou televizi pro pořad Stardance.

Věnujete se i klasické fotografie, nebo jen té podvodní?

Ano, stejně aktivně fotografuji i klasicky. A to portrétní fotografii, rodinnou, svatební, reportážní, filmový dokument, klasické i pop koncerty, divadelní představení aj.

Řekněte mi, když Vás napadne nějaká myšlenka, jak potom probíhá její realizace?

Jedná-li se o mou vlastní tvorbu a vlastně i na zakázku, snažím se docílit pokud možno co nejpřesnějšího výsledku s mou představou, vizí. Základem je nápad, myšlenka, nejlépe s příběhem, se sdělením. Dalším postupem je vybrat vhodné modely, lidičky. Dále scéna, od ní se odvíjí, jaké bude pozadí, dekorace atd. Velice podstatnou částí příprav pro docílení efektu děje je správné nasvícení scény a modelů. Nedílnou součástí je také potápěčská technika na přípravu scény pod vodou, vytvoření efektních bublinek, také na případné focení v hloubce atd.

Pokud mě osloví zákazník, tak pro lepší komunikaci a představivost přijede ke mně, kde mu ukážu na počítači možné podvodní scenérie, pozadí, které bude za nimi, domluvíme se na  tématu, či příběhu, od kterého se také bude odvíjet celá aranž, tedy kostýmy, paruky, líčení, dekorace, doplňky atd. Rovněž zákazníkovi ukážu prostor, kde fotografování bude probíhat. Jedná se o výcvikový potápěčský bazén, o dvou hloubkových úrovních, se sprchou, toaletou, saunou a vířivou vanou, kde se pak mohou případně zahřát. Voda v bazénu má 29- 30 stupňů.

Než zákazník přijede, celou dohodnutou scenérii připravím předem. Doba příprav se pohybuje od několika hodin a po několik dní, dle náročnosti scény. Po příchodu spolu pečlivě probereme průběh fotografování. Posléze proběhne líčení a oblékání do šatů, kostýmů, doplňků atd.  Rovněž pod oděv umístím zátěže pro lepší stabilitu. Následně jdeme všichni do vody, kde než proběhne fotografování, si před každým zanořením pod hladinu řekneme, co přesně budeme dělat. Samotné focení pak trvá jednu až tři hodiny, opět dle náročnosti scény a počtu fotografovaných osob.

 

Jak moc se liší výsledek od Vaší představy?

Snažím se o to, aby byl shodný. Nicméně na 100% se mi to zatím nepodařilo. Pořád je co zlepšovat, cítím ještě velké rezervy :-) a to je jeden z mých motorů focení.

Je něco při focení, na co kladete důraz?

Přestože při mém podvodním fotografování se jedná o promyšlené tematické scenérie, tak základním pilířem zůstává zachování „přirozenosti“ fotografovaných osob, netradičného prostředí, celkového emočního dojmu. Chci říct, že ačkoli si přesně definujeme pohyb, postoj, výraz atd., nechávám čistě na fotografovaném, jak onu „ podvodní divadelní scénu“ pojme. A pak se dolaďují jen technické detaily – jako je hlídání si vlajících vlasů, šatů, dekoračních látek, aby nebránily v záběru, a častý problém jsou také nafouknuté tváře při nádechu atd.

 

Překvapilo Vás někdy něco  při focení pod vodou?

Focení jednoho mladého krásného černého muže, který mi ale neřekl, že neumí vůbec plavat, což jeho tematická role vyžadovala. Muselo se tedy flexibilně improvizovat a na místě celou scénu a vše změnit. Mimo jiné, flexibilita, postřeh je na fotografování snad to nejdůležitější.

Dále mě jednou překvapila skutečnost, že při focení dvou vzájemně neznámých lidí může vzniknout slušná seznamka, obzvlášť když fotím na téma láska .-) To se ale netýkalo focení dětí :-)))

Vzpomenete si na začátky fotografování pod vodou?

Vzpomínám si na to živě. Bylo s ohromným nadšením, nesmírnou zvědavostí, jak to dopadne, bylo to náročné ve své podstatě stejně jako dnes. Modelem mi stály kamarádky, ale především mé tři děti, které plavou od tří let. Dnes už jsou velmi zkušenými modely, a co mě těší nesmírně, že je to stále baví a těší je, když mi pomáhají plnit mé vize.

Jaké je třeba vybavení a jakou používáte techniku?

Mám k dispozici bazén, který má dvě hloubkové úrovně, 4m a 1,70m. Tam jsem si vytvořila fotografické studio. Jeho součástí je dominantně pozadí, před kterým se focení odehrává. Dále pak světla, blesky, dekorace, potápěčské lahve se vzduchem tvořící sprchu bublinek, zátěže atd. K focení používám fotografickou profesionální techniku značky Nikon, zábleskové přístroje Ikelite, mobilní světla Green Force.

Jak jste se dostala k naší Galerii?

Na internetu při hledání foto galerií.

Jak se díváte na celkový koncept a úroveň Galerie?

Galerie se mi líbí svou přehledností a snadnou orientací. Těší mě do ní vkládat své fotografie.

Co byste řekla lidem, kteří by se chtěli vydat podobným směrem jako Vy?

Ať do toho určitě jdou! Nesmí chybět chuť, nadšení, trpělivost. Prostě to musí člověka bavit.  Z nezdarů se poučit a z pěkných fotek se těšit :-)



Více ukázek tvorby Alice Bochňákové naleznete v jejím profilu v Galerii, nebo na osobním webu.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.