Magazín

Fotoporadna

Aplikace pro iPad, které byste měli znát

Boris StojanovAktualizováno: 30. 3. 2022 v 16:58 • Rubrika: Fotoporadna

Aplikace pro iPad, které byste měli znát

iPad Pro je pro mě výrobkem, ke kterému přistupuji s velkou pokorou, neboť využívám nějaká procenta jeho schopností. Zároveň je iPad pro mě tím nejintimnějším výrobkem od Applu. Ten totiž nikomu nepůjčujete, je jen váš, je to váš kreativní mikrosvět, který vás baví a pomáhá vám i tvořit. A svůj tvořivý iPad svět se dnes pokusím představit.

Obsah

Měl jsem již první model iPadu. Jeho ostré hrany, design, ke kterému se aktuální iPad Pro tak trochu vrátil, mu dávaly perfektní možnost držení. Ale tenkrát to byl ryze konzumní produkt, fotky na prezentaci se nahrávaly pomocí připojení kabelem ke kompu přes iTunes a displej byl takový trochu… pěkný, ale dnes máme lepší. Abych to tak kulantně popsal. Kapacita 16+ GB taky neumožňovala příliš velký rozlet a tak to byla jen taková destička. Označení „destička“ je moje vlastní a mám ho moc rád, takže ho budu používat i v popisu.

Pak přišel iPad Mini a já úplně zešílel nadšením! Maličkej, vešel se do zadní kapsy, do kapsy od kabátu, do každé tašky, či batohu… a pak mi nějak zastaral, děti si na něm pouštějí „Mašinku Tomáš“ a já pořád čekal, co bude. Až jsem si nakonec vyhodil z kopejtka a pořídil si iPad Pro 12,9“ 256 GB LTE.

Můj primární zájem o iPad Pro vznikl ve chvíli, kdy jsem začal mít problémy s karpálními tunely. Hodiny a hodiny retušování prostě přinesly svoji daň a já se ráno budil s ukrutnými bolestmi v celé paži. Bylo mi jasné, že takto to dál nepůjde, že buď přestanu retušovat, nebo se musí něco změnit. Jelikož je to součást mojí práce, začal jsem hledat a našel Astropad!

Úžasná aplikace Astropad

Astropad je aplikace, která se dá ve verzi Standard koupit jednorázově, nebo ve verzi Studio platit měsíčně, jako předplatné. Rozdíl je zřejmý, je to ve funkcionalitě a možnostech, navíc je verze Studio designována přímo pro iPad Pro. Není to levné, ale…

Veškeré kouzlo spočívá v tom, že aplikace umí dokonale zrcadlit vaše dění na obrazovce. V praxi to znamená, že si zrcadlíte obrazovku s otevřený Photoshopem, kde retušujete obraz v počítači pomocí iPadu Pro, přímo s Apple Pencil s plnou funkcionalitou přítlaků a obraz si posouváte a zvětšujete pomocí známých gest. Ano, zní to triviálně, ale funguje to jako byste místo retušování dotvářeli obraz pastelkami! Je to nejlepší aplikace na retušování, co jsem kdy mohl zkusit. Společnost Astropad navíc vyrábí takový maličký dongl, který pasuje do USB-C vašeho MacBooku, nebo Mac Mini a z iPadu Pro pak uděláte normální displej, pomocí kterého ovládáte dospělý Mac OSX pomocí gest na iPadu…

Není displej jako Display

Další aplikace, kterou používám, pokud pracuji pouze na MacBooku Pro, je Display. Je to taková maličkost, která z iPadu udělá druhý displej. Takže máte hlavní práci na 15“ MacBooku Pro a přes rozšíření plochy si dáváte třeba zdrojová data na téměř 13“ iPad Pro. Hodně dobrá záležitost, aplikace je tu již několik let, ale až nyní s vysokým výkonem iPadu Pro začíná mít smysl a využití.

O aplikacích bychom mohli psát hodiny, dny, týdny, měsíce, snad i roky a stále bychom nepopsali všechno. Dotknu se tedy pouze těch nejdůležitějších a tím je jednoznačně Photoshop Express, Lightroom, Snapseed a Maxcurve.

„Dycky“ Photoshop

Photoshop Express, který by měl být snad brzy nahrazen plnohodnotnou verzí PS, je jednoduchý a účinný editor. Najdete v něm různé formy kejklí, které můžete ke své práci na cestách potřebovat. Od klasického upravení obrázku, přes ořezy, jednoduché koláže, vtipné efekty, až po náročnější taškařice, ke kterým lze iPad Pro spojit s velkým Photoshopem (pouze placená verze CC) a využít k efektu výpočetní výkon stolního počítače. To v praxi znamená propojení s otevřeným Photoshopem, kdy data odejdou z iPadu a po zpracování se do něj zase vrátí. Zatím je takto proveditelných jen pár efektních skládaček, spíše jako demonstrace síly obou aplikací i iPadu Pro, ale kdoví, možná se v „plném PS“ budeme divit! Co je však na cestách velmi přínosné, pokud třeba píšete deníky, nebo spravujete nějaké FB profily, v sadě nástrojů pro ořez fotky jsou přednastavené možnosti pro fotky určené na sociální sítě. Žádné pátrání, hledání a měření, jen klik a sdílet. Pro mě úžasná pomůcka.

A co Lightroom?

Rovnou se přiznávám, že Lightroom používám sporadicky a jen v iPadu. Byť mám nainstalované obě stolní verze, dávám přednost Capture One. Jen jeho tvůrci bohužel nezjistili, že Apple dělá iPady. No nic. Vy, kteří s Lightroomem pracujete dnes a denně, máte placenou variantu Adobe CC, dostáváte úžasný nástroj na cesty! Na letmý pohled bych totiž řekl, že Lightroom CC se chová stejně ve stolním počítači i v iPadu. V praxi to znamená, že pokud si začnete upravovat stažené fotky z karty již na cestách, můžete po příchodu domů a synchronizaci se stolní verzí pokračovat tam, kde jste na destičce přestali! Mobilní verze nabízí kompletní sadu nástrojů pro převod RAW souborů a displej iPadu Pro disponuje barevným gamutem P3, který leží mezi nižším sRGB a vyšším Adobe RGB, takže při rozumné míře podsvícení displeje se dá říci, že se na barevnost podání fotek vyvolaných v iPadu Pro můžete spolehnout. 

Snapseed…

Není snad žádný majitel iPhonu od jeho verze 3G, který by tuto aplikaci neznal. Myslím si, že fotek upravených v této super aplikaci musí kolovat po světě miliardy. Snapseed je základ. Snapseed je ze stejné líhně, jako legendární NIK software pluginy pro Photoshop. Snapseed umí všechno klikací a nastavovací. Umí být drsný i jemný, nepadá, pracuje, spolupracuje. Od jednoduchých porovnání až po strašidelné hororové výtvory, jednoduchá cesta, jak si vytvořit svůj styl. Když jste super líní, dáte si možnost náhodného typu nastavení a garantuji vám, že ve většině případů lepší nevymyslíte! Snapseed je prostě klasika a neměl by chybět v žádném telefonu, či tabletu!

Maxcurve vs. Snapseed

Maxcurve je naproti Snapseedu na opačné straně spektra. Je to aplikace pro zkušenější harcovníky, kteří vědí, co jsou křivky. A pokud je mají rádi pod kontrolou – Vítejte v nebi!

Maxcurve umí křivkovat po kanálech, v RGB, CMYKu, Lab, či měnit odstíny a sytost pomocí HSL. Umožňuje ladit jednotlivé barevné kanály, přidávat info o copyrightu, má klikací presety, které lze modifikovat a ukládat, nabízí rovnou možnosti sdílení a stejně jako PS Express se umí propojit se stolním Photoshopem, ale pracovat jako externí plugin. Toto je podle mě jedna z nejtechničtějších aplikací současnosti.

A co vy? 

Tvoříte? Máte zážitky, o které byste se rádi chtěli podělit s ostatními? Napište nám do komentářů, jak používáte iPad Pro vy a co na něm všechno tvoříte!

Sdílet na


Komentáře k článku

František Mikš

Co se úprav fotek týče, tak za zmínku určitě stojí Affinity Photo. Osobně jsem se zatím nevymanil ze spárů Adobe, takže na iPadu používám i Lightroom, který celkem příjemně spolupracuje se svou desktopovou verzí. Na "plnotučný" Photoshop jsem opravdu zvědav.
Dále používám iPad spíš ke kreslení a malování, tzn. aplikace jako: Procreate, Concepts, ArtRage, (Infinite Painter), Skelly, ArtPose ME a FE.

1

František Mikš, 22. 3. 2019 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.