Recenze Apple iPad Pro 11" 256GB (2018)

Eliška Podzimková

Eliška Podzimková • 04. 04. 2019

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Nové Apple Pen
  • Displej do krajů
  • Rozlišení displeje
  • Odezva
  • Přesnost a plynulost linky
  • Možnost použití jako externí tablet s displejem

Co se nám nelíbí

  • Chybí jack

Představení Apple iPad Pro 11" 256GB (2018) WiFi

Představení Apple iPad Pro 11" 256GB (2018) WiFi

Jsem klasická applovská ovce, kterou baví hlavně propojenost všech Apple zařízení mezi sebou a samozřejmě i bezproblémové dotekové vlastnosti displeje. 

Apple přišel před pár lety s Apple Pencil a změnil tak život několika tísíců ilustrátorů a designérů po celém světě. A ano, i mě. Já jsem od úplného začátku zvyklá na klasický profi grafický tablet od Wacomu, tím pádem i strastiplnou cestu kreslení, jak říkám já - do prázdna. Je to celkem složité, zvyknout si při kresbě na koukání na obrazovku, a ne pod ruku. A tak iPad Pro a Apple Pencil changed the game… (jasně, existují Wacom tablety s displejem, ale v té době pro mě v opravdu nedostupné cenové kategorii).

 

Konkrétně u mého procesu práce se vedle iPadu bohužel neobejdu ani bez klasického Wacomu. Mám dokreslování fotografií rozděleno na specifické fáze, a ne všechny jsou ideální jen na iPadu a naopak, takže musím neustále tahat oboje a přeposílat si soubory tam a sem. Například pracuji hodně s texturami. Kudy chodím, tudy textury fotím, třeba u mámy v ateliéru. Následně je pak používám jako “obarvení” oblečení, tělové barvy atd. S tím v dostupných aplikacích na iPad úplně pracovat nelze, takže většinou začínám s konturou a šrafurou v iPadu, následně dodám textury a stínování ve Photoshopu na MacBooku a častokrát se následně vracím zpět do iPadu, udělat tam barevné korekce, které se mi na něm dělají nelépe.

Když mi kamarád prozradil, že nový iPad pro s Céčkovým konektorem se dá jednoduše propojit přímo s Macbookem a používat tak jako tablet s displejem, tak to opět změnilo a hlavně zlepšilo moje vnímání tohoto zařízení. Upřímně řečeno je za mě dotek pera s displejem, přesnost linky a dotek zbytku ruky daleko příjemnější, hlavně ale plynulejší než na grafických tabletech.

Neseká se, je přesný, naprosto skvěle a adekvátně reaguje na stlačení a rozlišení displeje je ohromující. Jediným nedostatkem jsou v tuto chvíli, tedy pro mě osobně, dostupné aplikace na kreslení, ve kterých nejsem schopna udělat vše, co přímo ve Photoshopu. Momentálně zůstávám u aplikace Sketch přímo od Adobe, která umožňuje přímé odesílání dat mezi aplikací a Photoshopem ve vrstvách. Adobe nicméně na své letošní konferenci ohlásil vydání plné verze Photoshopu pro iPad v roce 2019, tak hurá!

Tak a teď pro mě zásadní novinky iPadu Pro

Skvělou novinkou je možnost udělat si přes USB-C z iPadu externí monitor ve 4K rozlišení, což předtím nebylo možné. Super!

Co tu máme dále? Displej je až do kraje obrazovky bez Home Buttonu, jako je tomu i u iPhone X. Face ID a ovládací prvky jsou taktéž jako na novém iPhonu. Designově působí  iPad daleko robustněji a hranatěji, mně osobně přijde velmi elegantní a pohodlný do ruky.

První věc, které si ale všimnete ihned po odemčení zařízení je bezpochyby celková rychlost iPadu. Vážně až neskutečně rychlá mašina.

Pro mě osobně je nejzásadnější věcí nové Apple Pen. Je bohužel zase o nějakých $30 dražší, ale za to je magnetické a přilne ze strany na iPad, navíc se při tom zvládne i bezdrátově nabíjet. Předchozí systém nabíjení přes lightning, kdy pero neohrabaně trčelo do prostoru, se přímo nabízelo k tomu, aby se zlomilo v půli. Nové pero je zároveň daleko citlivější na dotek a má i novou funkci double tap u špičky, která umožňuje přepínání navolených nástrojů. Nevýhodou ale určitě je, že staré a nové verze iPadů a tužek nejsou navzájem kompatibilní.

Novinkou, která mě osobně vůbec netěší, je i absence vstupu na sluchátka… No, co k tomu napsat ):

Shrnutí

Závěrem bych dodala, že o pořízení nového iPadu Pro sama trochu uvažuji. Pokud na iPad opravdu vyjde Photoshop v plné verzi, má to pro mě opravdový význam a znamenalo by to veliký posun v mojí práci. Odpadlo by mi tak jedno zařízení a zároveň bych byla schopná, alespoň tedy doufám, projít celým procesem jen na iPadu, a ne tahat celý pracovní stůl v batohu. 

Popis a parametry

Popis a parametry

Liquid Retina displej. Rozlišení 2388 × 1668 pixelů při 264 bodech na palec (ppi). Multi‑Touch displej s LED podsvícením a technologií IPS. Oleofobní úprava proti šmouhám. Čip A12X Bionic s 64bitovou architekturou. 12megapixelový fotoaparát s clonou ƒ/1,8. 4K video při 30 fps nebo 60 fps. 4reproduktorový zvuk. TrueDepth kamera pro rozpo­znávání tváře. Až 10 hodin prohlížení webu v síti Wi‑Fi, sledování videí nebo poslechu hudby

Maximální obrazovka

iPad Pro s obrazovkou přes celou plochu je jako kouzelné sklo, na kterém uděláš všechno, co potřebuješ. Ať ho držíš jakkoli. Nový Liquid Retina displej sahá od okraje k okraji. Díky věrným barvám a technologii ProMotion všechno vypadá nádherně a reaguje bezprostředně.

iPadPro1

Bez tlačítka

Ovládání novými intuitivními gesty je jednoduché. Na plochu se dostaneš přejetím nahoru, které nahrazuje home button a přepínat mezi aplikacemi můžeš pouhým přejetím prstu v dolní části displeje.

iPadPro2

Face ID

Na iPad přichází Face ID. Vyvinuté pro bezpečné a spolehlivé odemykání, ať iPad držíš na výšku, nebo na šířku. Je to vůbec nejbezpečnější ověřování podle tváře v tabletu.A počítači.

iPadPro3

Nový procesor A12X Bionic

A12X Bionic je nejchytřejší, nejvýkonnější čip, jaký jsme kdy vyvinuli. Má Neural Engine, který zvládá pět biliónů operací za sekundu a umožňuje vyspělé strojové učení. Má 2× rychlejší grafiku. Proto je iPad Pro výborný stroj pro rozšířenou realitu a působivé hry. Lidsky řečeno, je rychlejší než většina PC a notebooků.

iPadPro4

Tenhle výkon se naplno projeví při intuitivním multi­taskingu. Dělej na tvůrčím projektu, piš si s kamarádkou, hledej inspiraci na webu, bav se přes FaceTime.

iPadPro5

Nové možnosti připojení

USB-C umožňuje vysokorychlostní připojení různých doplňků, třeba externího displeje nebo foťáku. Všude, kde potřebuješ, ho připojíš k rychlé Wi-Fi a 4G LTE Advanced.

Fotoaparáty

Pad Pro má dva výborné fotoaparáty, které umí Smart HDR. 12MP fotoaparát na fantastické fotky, 4K video, skenování dokumentů a zážitky v rozšířené realitě. A TrueDepth kameru na selfie v portrétním režimu, FaceTime, Animoji a Memoji.

iPadPro6

Skvěle přenosný

Neváží ani půl kila a je přenosnější než kdy předtím. A je to taky vůbec nejtenčí iPad, co kdy byl vyroben.

iPadPro7

Nový Apple Pencil

Apple Pencil teď reaguje na dotyk. Dvojitým klepnutím můžeš rychle měnit štětce nebo přepnout na zmizík a nic ti nepřetrhne nit. Páruje se a nabíjí magnetickým přichycením.

 

 

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 247,6 x 178,5 x 5,9
Hmotnost 468 g

Ostatní

Číslo produktu MTXQ2FD/A
Značka Apple

Hardware fotomobilů a tabletů

Podpora LTE sítě Ne
Čtečka otisků prstů Ne
Model Apple iPad Pro 11" (2018)

Zobrazit popis a parametry