Recenze Apple MacBook Pro 15" 256GB (2018) s Touch Barem
Klady a zápory
Co se nám líbí?
Co se nám nelíbí
Představení Apple MacBook Pro 15"256GB (2018) s Touch Barem
Představení Apple MacBook Pro 15"256GB (2018) s Touch Barem
Tak mám na stole nový MacBook Pro 15“ Retina 2018 a mám na něj napsat recenzi…
To se lehko řekne, ale co o této legendární řadě, snu všech fotografů, grafiků, videomaniaků, youtuberů, influencerů, markeťáků, ale i kancelářských profesionálů asi tak mám napsat? Že je skvělý? Že je opět skvělý? A že je opět silnější výkonem a tenčí tělem? Nebo, že si do něj můžeme nasypat 32GB sakra rychlé paměti a na velitelský můstek posadit šestijádrový i9 procesor z poslední líhně Intelu? No a de facto bychom tady mohli skončit doporučením: Ano, nový MacBook Pro opět stojí za to! Ale pojďme si to pěkně projít popořadě.
Zpracováním se jedná o high-endovou prezentaci minimalismu. Pokud jej položím na moji patnáctku z roku 2013, vyvolává to pocit, že jí chci srovnávat s MacBookem Air! K pocitu výjimečně tenkého těla přispívá i fakt, že mnou testovaný kus byl dodán v barvě „vesmírně šedá“, což je taková „nesmírně krásná šedá“ elegantní barva.
O šasi a portech
Spodní strana je hladká a čistá s klasickými tenkými nasávacími otvory po stranách unibody těla, které se stále ztenčuje a Apple jej používá od září roku 2011. Unibody design, což je synonymum pro tělo ze dvou kusů hliníku má svoje výhody, které ale mohou v hraničních situacích představovat i značné nevýhody. Obrovskou výhodou tohoto designu je systém pasivního chlazení. Pokud brouzdáme po webu, píšeme nebo si čteme, jede pouze integrovaná grafika a notebook vydává nulový zvuk. Ano, je absolutní ticho. Pokud jej zatížíme nějakou náročnou prací, jako je hromadná konverze fotografií nebo střih a zpracování videa, spustí se podpůrné větráky a přístroj o sobě dá vědět jak teplotně, tak zvukově. Tento stroj je opravdu o mnoho tenčí, než mnou vlastněná generace, takže teplota silně zatíženého procesoru i9, který si lze do tohoto tělíčka objednat může být velmi vysoká. Druhým problémem může být pád. Hliníkové šasi vám zajisté ochrání drahé vnitřní součástky, ale pokud dojde „k záseku“ do těla například o hranu obrubníku chodníku, může být výměna celého šasi velmi drahá. Pokud však nedojde k prasknutí displeje či jinému fatálnímu narušení vnitřností, můžete se zařadit po bok stovek pankáčů, kteří to tak prostě mají, protože je to cool! :)
S čím se musíme smířit a hledat nové cesty, je masivní nástup víceúčelových portů USB-C/Thunderbolt. Na nové řadě opět nenajdeme vůbec nic „normálního“, krom výstupu pro sluchátka. Zbytek konektivity tvoří čtveřice USB-C/Thunderbolt portů, které slouží k čemukoliv. Co mně ale strašně chybí, je můj milovaný magnetický MagSafe! Tento magnetický konektor je pro fotografa ve studiu nebo pro uživatele s dětmi či zvířecími miláčky nenahraditelný. Na druhou stranu, napájení USB-C můžete zasunout do kteréhokoliv konektoru zleva/zprava, jak se vám zrovna zlíbí a vždy se trefíte. Porty krom protokolu USB 3.1 s přenosovou rychlostí až 10 GB/s a Thunderbolt 3 s rychlostí až 40 GB/s podporují i standardní Display Port pro připojení monitoru s maximálním využitím barevného gamutu. Je to něco za něco. Pokud upgradujete a máte spoustu starých zařízení s klasickými kostičkami Thunderbolt nebo USB, tak je tu armáda rozšiřujících řešení, která vám umožní pouze přinést, rozbalit, připojit a pracovat. Pokud bude tento krasavec váš první, pak máte čistý stůl a nakoupíte již komplet řešení s odpovídajícími konektory.
Po zvednutí víka displeje
Vrchní část se otevírá pěkně ztuha, což je vlastnost, která funguje podobně i na mém pět let starém a zhusta užívaném stroji. Máte pocit, že zažíváte dejá-vu! To, co se usídlilo pod klávesnicí již není možno nazývat touchpadem, to je jako kdyby vám tam nalepili malý grafický tablet! Je určitě dvakrát větší, než na mém modelu, má hladší povrch a podporu více funkcí. Pokud například chcete přemístit složku či soubor a máte nastavenou podporu poklepání místo stisknutí, stačí stisknout touchpad nad zvoleným souborem a tahem přemístit, kam potřebujete. U mého stroje na to potřebujete prsty dva.
Druhá věc, která vás samozřejmě nadchne, je TouchBar pod displejem v místech, kde jsme byli zvyklí na čudlíčky ovládání. OK, „volume doprava“ již není druhá klávesa zprava, ale na druhou stranu – kolikrát jsme zvyšovali hlasitost poslepu? Stejně se podíváme, co mačkáme, takže toto není důvod k nepokoji. Navíc se funkcionalita mění podle zvolené aplikace, kterou zrovna používáte, takže najednou máte další rozšíření ovládacích panelů. Ve Photoshopu jsou to například vlastnosti vrstvy nebo velikost stopy štětce apod. Záleží na aplikaci, zdali toto rozšíření podporuje. A na co nesmíme samozřejmě zapomenout a nelze to přehlédnout, je fantastický displej.
Displej
Ani nevím, jestli slovo fantastický dostatečně popisuje můj pětiletý život s displejem Retina. Možná by se dalo říci dech beroucí! Ano, dech beroucí pro prvouživatele, fantastický pro dlouhodobého uživatele. Já osobně jsem na zobrazovače velmi senzitivní, protože jsem za prvé už trochu starý a mé oči vykazují značné známky opotřebení. Jsou momenty, kdy nestačí oční gymnastika, ani umělé slzy, prostě je musím zavřít a ideálně jít spát. Což mě ve tři ráno, kdy mám nejlepší nápady dost rozhodí, ale je to prostě tak. Mám tři displeje k užívání – 24“ Eizo CX240 s rozlišením 1920x1200ob, Eizo CG275W s rozlišením 2560x1440ob a displej 15“ MacBooku s Retina displejem stejného rozlišení, jako má letošní patnáctka, tedy 2880x1800ob. Když mi začnou odcházet oči a signalizovat, že už sedím u displeje víc, než je zdrávo je to právě ten nejmenší displej, který mi nabídne ještě chvilku! Asi to bude hustotou obrazových bodů. MacBook má 220 ppi, tedy pixelů na čtvereční palec, což se blíží například požadovanému rozlišení pro tisk. Je to tak jemné, ostré, čisté a hladké, že do toho mohu koukat další hodinu, než opravdu dosáhnu vrcholu únavy. A to je věc, pro kterou bych doporučil MacBook Pro každému uživateli, který potřebuje výkonný a bezpečný nástroj pro práci.
Mnou testovaný model byl osazen šestijádrovým 2,2GHz I7 s funkcí Turbo Boost na takt až 4,3 GHz, 16GB DDR4 pamětí s rychlostí přenosu 2400 MHz, integrovanou grafikou Intel UHD Graphics 630 s 1536MB pamětí a druhým grafickým čipem Radeon Pro 555X se 4GB pamětí GDDR5. Pro systém a okamžitou práci s daty slouží prémiový, velmi rychlý SSD disk s kapacitou 256 GB.
Shrnutí závěrem
Co říci závěrem? Inu to, co jsem řekl již na začátku. U takto výkonného stroje není moc co řešit, vyjma ceny a ta samozřejmě není nízká. Ale ani to není měřítko, neboť cena se odvíjí od hodnoty naší práce, která je bohužel zdeformovaná kurzem naší měny a jakýmsi žebříčkem měn, kterému se říká vznosně kurz… Aniž bych se narodil se zlatou lžičkou v puse a jsem od přírody dosti lakomý, co se investic týče, pokládám nákup mého MacBooku Pro v podobné konfiguraci a s podobnou cenovkou za jednu z nejlepších investic svého života. S malými přestávkami v řádech týdnů, které způsobila významná změna v architektuře systému první Sierry jsem se NIKDY nedostal do míst, kam mě přiváděly notebooky, které jsem měl před přechodem na Mac. A nebyly to žádné šunky za pár korun, byl to skvělý hardware, dost často prémiový, ale systém měl plno much… Chci tím říci, že se jedná o prémiový produkt, který vám umožní jen jedinou a jednoduchou věc.
Přijít – zapnout – pracovat/bavit se – vypnout a odložit.
Bez stresu, bez nervů, bez nekonečných aktualizací, bez antivirové kontroly devastující naše časová předsevzetí „miláčku za hoďku jsem doma a jedeme“. Berte to prostě jako investici na spokojený život, což je výsada, kterou si zaslouží každý! A ty chybějící porty vynahradí bohatě výkon zkracující množství času při práci.
Popis a parametry
Apple MacBook Pro 15" 256GB (2018) s Touch Barem je až o 70% rychlejší než předchozí generace díky 2.3GHz 6jádrovému procesoru 8. generace, procesor Intel Core i7 s turbo boostem 4,1GHz, grafická karta Radeon Pro 555X 4GB, operační paměť 16GB 2400MHz DDR4, 256GB SSD úložný prostor, Retina displej (True Tone), Touch Bar a Touch ID, 4x Thunderbolt 3 porty, nová 3. generace ještě tišší klávesnice. Provoz na baterii až 10 hodin při prohlížení webu nebo přehrávání filmů na iTunes. Provoz na baterii až 10 hodin při prohlížení webu nebo přehrávání filmů na iTunes.
Silnější.
Výkonnější.
Profesionálnější.
- Nové 6jádrové procesory Intel Core osmé generace.
- 16 GB paměti, aby ti běželo víc profesionálních aplikací najednou.
- Retina displej s technologií True Tone
- A Touch Bar. Se kterým ti práce půjde od ruky.
Větší výkon procesoru
MacBook Pro s procesory Intel Core osmé generace dostává výpočetní výkon na vyšší úroveň. 15palcový model má nově 6jádrový Intel Core i7, který je až o 70 procent rychlejší než předchozí generace a má rychlost Turbo Boost až 4,1 GHz. (při volitelném rozšíření i9 2,9GHz - 4,8 GHz). Takže profesionální úlohy jako kompilování kódu, rendrování 3D modelů, přidávání speciálních efektů, vrstvení mnoha stop nebo enkódování videa teď budeš zvládat podstatně rychleji.
Klávesnice a trackpad
Tvé pracovní prostředí je teď tišší.
Klávesnice MacBooku Pro má křídlový mechanismus se čtyřikrát stabilnějšími klávesami proti tradičnímu nůžkovému mechanismu a s pohodlnější odezvou. 13palcové a 15palcové modely MacBooku Pro s Touch Barem teď mají klávesnici s tišším psaním. A na prostorném Force Touch trackpadu máš víc místa na gesta a klikání.
Víc akcí. Míň čekání.
Pro vyšší výkon při práci s velkými soubory nebo souběžné používání několika profesionálních aplikací ve virtuálních počítačích si teď MacBook Pro můžeš objednat až s 32 GB vysoce výkonné 2400MHz paměti DDR4.
Nebudeš od ní moct odtrhnout oči.
Každý 15palcový model MacBooku Pro má samostatnou grafiku, která spojuje fantastický výkon s mimořádnou energetickou účinností. A každé samostatné GPU teď má standardně 4 GB paměti GDDR5, která zaručuje plynulou, bezprostřední odezvu profesionálních úloh, třeba rendrování 3D titulků ve Final Cutu Pro X.
- Barevný gamut (P3).
- Technologie True Tone automaticky přizpůsobuje vyvážení bílé teplotě barev v prostředí.
- Jas 500 nitů.
Blackmagic eGPU
Grafika stolního počítače. Jen bez toho stolu.
Blackmagic Design vytvořil externí GPU (eGPU) ideální k MacBooku Pro. Takže můžeš mít grafiku desktopové třídy a nemusíš se vzdávat přenosnosti notebooku. Blackmagic eGPU má hliníkovou skříň, je výkonné a přitom tiché, přes Thunderbolt 3 nabíjí připojený MacBook Pro a má rozhraní na současné připojení Thunderbolt 3 displeje a doplňků pro virtuální realitu. Připojením Blackmagic eGPU k MacBooku Pro můžeš zrychlit profesionální aplikace, vytvářet obsah pro virtuální realitu a užívat si dokonale plynulé hry všude, kam vyrazíš. Je tedy zajištěna maximální kompatibilita s novou řadou MacBooků.Čip Apple T2
Další generace zabezpečení.
Představujeme čip Apple T2 – druhou generaci speciálního silikonu pro Mac, který Apple vyvinul, aby byl MacBook Pro ještě bezpečnější. Jsou jím vybaveny 13palcové a 15palcové modely s Touch Barem. Čip Apple T2 obsahuje koprocesor Secure Enclave, který slouží jako základna pro zabezpečené startování systému a šifrované úložiště. Taky je v něm zkonsolidováno několik samostatných řadičů, například řadič řízení systému, řadič zvuku nebo řadič SSD úložiště.
SSD úložiště
Udělej se vším krátký proces.
Velmi rychlá SSD jednotka MacBooku Pro dosahuje rychlosti sekvenčního čtení až 3,2 GB/s. 15palcový model se dá objednat až se 4TB SSD úložištěm a 13palcový MacBook Pro je k dispozici až s 2TB SSD úložištěm. Takže s sebou můžeš nosit i své největší soubory, třeba velké knihovny fotek nebo videoprojekty. Systém startuje, spouští několik aplikací najednou a importuje ohromné soubory bleskově. A díky čipu Apple T2 se všechno za chodu automaticky šifruje.
Zdaleka nejvýkonnější a nejvšestrannější port.
Thunderbolt 3 v jednom univerzálním portu spojuje ohromnou šířku pásma s mimořádnou všestranností standardu USB‑C. Jedním konektorem s propustností 40 Gb/s – dvojnásobnou proti Thunderboltu 2 – přenáší data, napájecí příkon i video. A protože jsou obě velikosti MacBooku Pro k dispozici se čtyřmi porty, můžeš si vybrat, z které strany co zapojíš. Existující zařízení jde snadno připojit kabelem nebo adaptérem. Navíc je Thunderbolt 3 reverzibilní, takže ať konektor zapojíš jakkoli, vždycky to bude správně.
Touch Bar
A hned máš delší prsty.
Funkční klávesy, které tvořily horní řadu klávesnice, nahradil mnohem šikovnější a všestrannější Touch Bar. Podle toho, na čem děláš, automaticky zobrazuje potřebné nástroje, které běžně používáš – ovládání hlasitosti nebo jasu, interaktivní prvky na úpravy parametrů a projíždění obsahu, emotikony při psaní a další.
Poklepej. Podrž. Posuň. Přejeď.
Touch Bar se snadno ovládá intuitivními gesty. Klepnutím rozbalíš Control Strip, přejetím upravíš hlasitost nebo jas, posouváním se při sledování filmu vrátíš o kus zpátky.
Touch ID
Pokročilé zabezpečení máš pod palcem.
Svůj Mac okamžitě odemkneš. Rychle odemkneš systémová nastavení a zamčené poznámky. Dokonce i přepneš mezi uživateli – jedním dotykem.
Rozhraní a napájení
Konektivita / Porty - výstupy | USB-C (Thunderbolt 3) |
---|---|
Výdrž baterie | 10 hodin |
Výkon akumulátoru | 83,6 Wh |
Konektivita / Porty - vstupy | 4 × Thunderbolt 3 (USB-C), 3,5mm jack (sluchátka) |
Displej
Velikost displeje | 15,4 " |
---|---|
Rozlišení displeje | 2880 × 1800 px |
Typ displeje | IPS |
Povrch displeje | Lesklý |
Ostatní
Číslo produktu | MR932CZ/A |
---|---|
Značka | Apple |
Pevný disk
Typ úložiště | SSD |
---|
Hardware počítače
Rozměry | 349,3 × 240,7 × 15,5 mm |
---|---|
Použití | Domácnost a kancelář, Grafika a design, Video (profesionálové), Fotografie (profesionálové), Fotografie (nadšenci) |
Frekvence procesoru | 2200 MHz |
Boost frekvence procesoru | 4100 MHz |
Model grafické karty | AMD Radeon Pro 555X |
Výbava | Podsvícená klávesnice, Webkamera, Čtečka otisků prstů, Bluetooth |
Typ notebooku | Ultrabook |
Procesor
Řada procesoru | Intel Core i7 |
---|---|
Počet jader procesoru | 6 |
Operační systém
Operační systém | macOS |
---|
Kapacita paměti
Kapacita úložiště | 256 GB |
---|---|
Kapacita operační paměti | 16 GB |
Kapacita grafické paměti | 4 GB |