Magazín

Produktové aktuality

Apple představil čtyři nové iPhony 12 a HomePod Mini

Filip BrožAktualizováno: 14. 10. 2020 v 12:32 • Rubrika: Produktové aktuality

Apple představil čtyři nové iPhony 12 a HomePod Mini

Druhá podzimní Apple prezentace je úspěšně za námi. Pokud jste ji náhodou sledovali, tak opět jste si mohli užít 70minutový „film“, který měl šťávu od začátku až do konce. Apple opět vsadil na nádherné záběry z dronu, střídání dne a noci či lokací. Co takhle prezentace dopadu Apple produktů na životní prostředí ze střechy Apple Parku? Vše je možné. Však si to pojďme zrekapitulovat.

Obsah

HomePod Mini

Úvodní slovo opět patřilo Timu Cookovi. Kapitán celé jablečné společnosti dlouho neotálel a ihned nám představil první nový produkt – HomePod Mini. Chytrý reproduktor se bez nadsázky může stát ozdobou vašich domovů či kanceláří. Má to však drobný háček. V České republice stále nebude dostupný, a to kvůli nedostupnosti české Siri. Samozřejmě existují způsoby, jak sem HomePod dostat a používat. Sám mám jeden tradiční HomePod, tedy původní generaci představenou před několika lety. A funguje skvěle.

V podstatě úplně stejně bude fungovat i nový HomePod Mini. Do výšky má něco přes 7 centimetrů, dvě barvy, černá a bílá, a tradiční dotyková ploška na vrchu. Zde se opět usídlila chytrá asistentka Siri, která bude poslouchat nejen vaše příkazy, ale i příkazy členů vaší domácnosti. Můžete se jí ptát na to, jaké bude počasí, co máte dnes v kalendáři či jí sdělit jakou písničku chcete zahrát.

HomePod Mini si dobře rozumí s Apple Music, Podcasty nebo rádiovými stanicemi. Samozřejmě však půjde připojit i bezdrátově k jakémukoliv jinému zdroji. Novinkou je také rozpoznávaní hlasů jednotlivých členů vaší rodiny a personalizovaný přístup. Když se zeptá hlava rodiny, jaký má dnes program v kalendáři, dostane zcela jinou odpověď, než když se zeptá dcera či syn. 

HomePod Mini má také v sobě nový interkom. Můžete do něho něco říct, například, že je čas odjezdu a na druhém HomePodu či Apple zařízení se tato zpráva ozve. Jednoduše řečeno, můžete skrze HomePod komunikovat. Fungovat to dokonce bude v CarPlay, když budete sedět v autě.

Vše je hlavně o hudbě

HomePod Mini je i nadále skvělý reproduktor, který umí pracovat s lokální akustikou. Ať ho postavíte kamkoliv, vždy bude znít, jako kdyby stál uprostřed místnosti. Ovládat ho můžete i pomocí iPhonu či jiného Apple zařízení. Když přijdete domů sám rozpozná, že jste doma a po přiblížení iPhonu (pomocí U1 čipu) se začne přehrávat hudba z iPhonu na HomePodu. Prostě chytrý reproduktor se vším všudy.

Cena startuje na 99$ a jak jsem uvedl, u nás dostupný nebude. Pokud po něm toužíte, musíte si udělat výlet do nějaké podporované země, například Německo. Pokud si ho přivezete, bude normálně fungovat, jen musíte umět alespoň nějaké základy angličtiny. Celkově si neužijete všechny nabízené funkce, ale i bez toho lze fungovat. Sám mám několikaletou zkušenost. 

iPhone 12

Po HomePodu Tim Cook přešel na druhou stranu očekávaného hardwaru – iPhone 12. Celkově jsme se vůbec poprvé dočkali hned 4 modelů! Pojďme to vzít popořadě.

Jako první přišel na řadu „obyčejný“ iPhone 12. Po třech letech tu konečně máme „staronový“ hranatý design a po osmi letech i novou převratnou technologii – 5G

iPhone 12 již nesází na zaoblený design na zadní straně. Naopak tu máme hranatý design, který si možná pamatujete z iPhonu 4 nebo 5S. Ostatně stejný design se používá u současných iPadů Pro a nově i iPadu Air. Celkově se Apple nezapomněl pochlubit, že nový iPhone 12 je tenčí a lehčí než jeho předchůdce.

Novinkou je také nový druh skla na přední straně – ochranná vrstva Ceramic Shield. Podle kalifornského gigantu je sklo až 4x odolnější při případném pádu. Rozhodně to neznamená, že máte začít se svými iPhonem házet o zem, ale však to znáte, chvilka nepozornosti…

Po boku iPhonu je hliníkový rám, který je opět využíván jako anténa. Apple dlouhou dobu povídal o výhodách 5G. Rychleji si stáhnete své obrázky, nahrajete film na server nebo si můžete užít skvělé online hry. Apple nám ukázal demo verzi chystaného megahitu League of Legends. Na druhou stranu je potřeba počkat, až bude u nás 5G dostupný, což ještě chvíli potrvá. 

Chci iphone 12

Fotoaparáty

iPhone 12 má stejnou sestavu fotoaparátů jako předchůdce iPhone 11. To znamená, že vzadu máte 2 čočky, jednu širokoúhlou (f/1,6) a jednu ultraširokoúhlou (f/2,4). K tomu 2x optický zoom a podporu nočního režimu. 

Velkým způsobem se také zlepšil softwarový výpočet fotografií, a to díky novému čipu A14 Bionic s novou generací Neural Engine. Výsledkem budou nejen lepší fotky po všech stránkách během dne, ale i v noci. 

MagSafe se vrací

Pamatujte si ještě nabíječku MagSafe pro MacBooky? Apple ji oživil do formy kulatého puku, kterým budete moc nabíjet všechny nové modely iPhonů 12. K tomu Apple představil i speciální příslušenství ve formě krytů či miniaturních pouzder na záda iPhonu. 

Na závěr dodejme, že iPhone 12 nabízí stejnou úhlopříčku displeje, tedy 6,1 palců, jako iPhone 11. 

Chci iphone 12

iPhone 12 Mini

Hned po klasické dvanáctce, následovalo velké překvapení – nový iPhone 12 Mini. Ten nabízí naprosto totožné funkce a parametry, jen schované do menšího těla, než je aktuální model iPhone SE, avšak pozor – s větším displejem, konkrétně 5,4 palce. 

Ve výsledku se tak jedná o vůbec nejmenší a nejlehčí chytrý telefon, který podporuje 5G! Oba modely, tedy iPhone 12 a iPhone 12 Mini můžete pořídit hned v pěti barevných provedeních, a to s kapacitou od 64 GB až po 256 GB. 

Chci iphone 12 mini

Vlajková loď – iPhone 12 Pro a iPhone Pro Max

Na závěr celé show nám Apple ukázal nové vlajkové lodě pro nadcházející rok – iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Po designové stránce se jedná o totožný telefon, jako iPhone 12 – hranaté hrany, Ceramic Shield, podpora MagSafe a čtyři barevné kombinace. Na boku však nenajdeme hliník, ale chirurgickou ocel. 

Samozřejmostí je podpora 5G a nového čipu A14. Co je však jiné, jsou kamery. Na zadní straně nalezneme po vzoru předchozí vlajkové lodi hned 3 – ultraširokoúhlý (f/2,4), širokoúhlý (f/1,6) a teleobjektiv (f/2,2). U všech čtyřech modelů jde 12MP soustavu. Novinkou u iPhonu 12 Pro je také LiDAR skener na portréty v nočním režimu, rychlejší automatické zaostřování při slabém světle a vylepšené zážitky v rozšířené realitě.

V případě Pro modelů, jablečná společnost také představila nový formát Apple ProRAW, který bude dostupný na konci letošního roku a vychází z klasického RAW formátu. Nový formát dokáže uchovat obrovské množství informací a díky tomu bude editace fotografií přesnější a kvalitnější. Fotky se budou dát editovat přímo v aplikaci Fotky nebo v aplikacích třetí stran.

Chci iphone 12 pro

Verze Max má pak navíc větší senzory u všech čoček, takže nový fotoaparát zaznamená více světla a fotky tak budou kvalitnější. Větší model má také až 12x digitální zoom. Menší verze iPhone 12 Pro má 10x digitální zoom. 

Chci iphone 12 pro max

Dolby Vision

Velkou změnou prošla také kamera. Poprvé iPhone podporuje natáčení v Dolby Vision. Může tak natáčet ve 4K až při 60 snímcích. Tok videa se mění z 8 bitů na 10 bitů HDR. Tímto vylepšením se iPhone stává takřka profesionální kamerou. V Dolby Vision totiž natáčejí velká filmová studia.

Z pohledu displeje a rozlišení, zde stále máme Super Retina XDR, který u větší verze nabízí 6,7palcový (úhlopříčně) OLED displej přes celou plochu a 6,1 palců u menšího Pro modelu. Vlajkové lodě také začínají na kapacitě 128 GB. Pořídit můžete až 512 GB úložiště. Z nabídky tak zmizela 64 GB varianta.

Bez sluchátek a adaptéru

Novinkou je také „chudší“ balení. V krabici již nenaleznete sluchátka a nabíjecí adaptér, a to u všech čtyřech modelů. Bude tam pouze iPhone a nabíjecí kabel USB-C na Lightning. Ten si musíte dle libosti připojit k počítači či do jiného adaptéru. Za mě to má smysl – jen si spočítejte, kolik adaptérů už doma máte a stejně používáte bezdrátové nabíjení. Cílem Applu je chránit a šetřit naši planetu.

Já jsem spokojen

Musím říct, že 70 minut uteklo jako voda. Show měla spád a o inovace není nouze. Nejsou to žádné převratné novinky. Ostatně díky únikům, jsme o všem již předem věděli, ale i tak jsem si celou show užil. Již nyní se můžete těšit na podrobné recenze a videa, jakmile se nám nový hardware dostanu do ruky.

Komunita apple svět

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.