Magazín

Produktové aktuality

Apple představil nové operační systémy. Mezi největší novinky patří vylepšený FaceTime, Safari a větší důraz na bezpečí

Filip BrožAktualizováno: 8. 6. 2021 v 15:53 • Rubrika: Produktové aktuality

Apple představil nové operační systémy. Mezi největší novinky patří vylepšený FaceTime, Safari a větší důraz na bezpečí

Máme za sebou úvodní prezentaci k vývojářské Apple konferenci WWDC 2021, která potrvá celý týden, a to opět v online podobě. V úvodních necelých dvou hodinách nám Apple ukázal nové operační systémy pro všechna svá zařízení, kterých se oficiálně dočkáme na podzim. Již nyní však vývojáři testují první verze. Novinek je opravdu hodně a mnoho z nich teprve vyplouvá na povrch během testu. Pojďme si shrnout to nejdůležitější.

Bez železa

Celá akce je určena speciálně pro vývojáře, tedy žádného hardwaru či jiných zařízení jsme se nedočkali. Celkově by se dalo shrnout, že novinky nejsou nijak zásadní. Jedná se spíše o drobná vylepšení, změny a přidání nových funkcí. Úvodního slova se jako vždy ujal CEO Apple Tim Cook, který poté předal své slovo kolegům. Opět jsme mohli vidět zajímavou show a scény z prostředí hlavní centrály Apple Parku. Jako první přišlo na řadu iOS 15, tedy hlavní systém pro iPhone.

Náhrada za Zoom?

Apple začal hned jednou z největších novinek – změna FaceTime. Služba pro videohovory se dočkala řady vylepšení, které jistě zpříjemní komunikaci mezi vašimi blízkými či kolegy v práci. Konkurence v podobě Zoom či Cisco asi nebyly dvakrát nadšeni, protože nově Apple umožňuje na všech zařízeních sdílet obrazovku, například váš oblíbený film z TV+ či displej Macu.

Nově také budete moci skrze FaceTime vygenerovat link a poslat ho jiným uživatelům napříč platformami. Už to vidíte? Ideální na konferenční hovory či školení. Vše skrze zabezpečené a šifrované servery Applu. Apple také u FaceTime dramaticky vylepšil zvuk a akustiku. Výsledek by měl být stejný, jako kdyby daný člověk seděl vedle vás. Novinkou je i prostorový zvuk pro FaceTime.

Focus

Kalifornský gigant také přišel s novou funkcí či rozšířením pro Nerušit – Soustředění. Jedná se o užitečné profily, které si nastavíte v rámci toho co potřebujete dělat, například práce, spánek či zábava. Dle toho umožníte aplikacím, aby vás mohli vyrušovat či naopak nevyrušovat. Souvisí to samozřejmě i s Časem u obrazovky.

Apple si také konečně pohrál s designem a funkcemi Notifikací. Ty si můžete více přizpůsobit na míru a v rámci zamčené obrazovky vidět i větší náhledy, se kterými lze lépe pracovat.

 

Exif u Fotek

V praxi vás také jistě potěší aktualizace v Apple Fotkách. U každé fotky si konečně skrze informace můžete vyvolat kompletní exif. Apple také přeuspořádal vaše Vzpomínky a přidal nové funkce v podobě přidávání písniček z Apple Music a lepší sdílení.

Konečně také vyšlo najevo, co udělal Apple s aplikací Dark Sky, kterou nedávno koupil. Výsledkem je nové počasí v iOS 15, které vám poskytne nejen pěkné animace, ale i podrobnější údaje o předpovědi počasí.

Apple také přepracoval své Mapy. Nové jsou detaily míst, silnice, 3D model Země či různá AR vylepšení. V některých ohledech se Mapy od Applu více podobají Googlu, ale jádro zůstává. Moc pěkné jsou detailní pohledy na San Francisco a různá místa.

 

iCloud+

Vývojáři z jablečného gigantu také přepracovali aplikace Wallet, vyhledávání skrze Spotlight či nové funkce ve Zprávách. Je toho opravdu hodně! Zůstává však důraz na bezpečí a anonymitu, což dokazuje mimo jiné i nový iCloud+, který nabízí v zásadě VPNku od Applu a šifrování emailové komunikace.

 

Zaměřeno na iPad

Od iOS 15 se zaměstnanci Applu přesunuli na iPadOS 15, od kterého se hodně očekávalo, zvlášť v kontextu nových M1 iPadů Pro. Po zhlédnutí Keynote jsem byl lehce zklamaný, ale nyní když iPadOS mám nainstalovaný na svém novém M1 12,9“ iPadu Pro, jsem spíše nadšený. Na iPadu naleznete všechny novinky, které jsou pro iOS 15 a mnohem více.

Apple například předělal multitasking pro snadnější práci s více okny. Novinkou je malé menu u každé aplikace, kde si rychle můžete vybrat nové okno. Přicvaknout dvě okna můžete i v tradičním zobrazení všech spuštěných aplikací.

 

Nové Safari

Zcela nové je i Safari, tedy internetový prohlížeč. Ten se snaží zjednodušit orientaci v rámci otevřených oken a jednotlivých panelů či záložek. Novinkou je boční panel, kde si vše můžete uspořádat. Prohlížeč také přizpůsobuje barvu lišty dle obsahu. Cílem je splynutí a minimalizace. Samozřejmostí je synchronizace napříč všemi zařízeními.

Pokud používáte Apple Pencil, jistě vás potěší nové Apple Poznámky. V rámci nich si kdekoliv můžete z dolního rohu vyvolat tzv. Rychlé poznámky, tedy kousek papíru, kam si něco můžete poznamenat, zkopírovat či napsat. Poznámky také umí OCR, tedy rozpoznávat text, a to skrze obrázky či kameru. V Poznámkách také naleznete nové tagy (štítky) či možnost označování konkrétních osob.

Pokud máte velký iPad Pro, možná vás potěší i nové Widgety na iPadu, které můžete umístit kamkoliv na vaší ploše. Po vzoru iPhonu zde nalezneme i Knihovnu aplikací, která má svoji ikonu v Docku. Můžete si klidně schovat některé stránky a pracovat jen s jednou. Prostě orientace na minimalismus.

 

macOS Monterey

Pojďme se podívat na novinky v oblasti klasických desktop počítačů. Patrně největším tahákem je Universal Control. Pokud iPad bezdrátově spojíte s vaším Macem, můžete ho ovládat stejně jako druhý monitor. Jednoduše jezdíte kurzorem ze strany na stranu. Podobně můžete přetahovat soubory z jednoho zařízení do druhého.

V macOS Monterey naleznete také většinu novinek a vylepšení, které jsou v rámci aplikací společné pro iPhone a iPad.

Drobnosti na závěr

Na konferenci nechyběl ani watchOS, tedy systém pro Apple Watch hodinky. Zajímavé je tvoření vlastních ciferníků dle portrétních fotek vytvořených iPhonem. Nalezneme zde také nové druhy cvičení či funkce pro monitorování zdraví. Fajn je i aplikace Mindfulness pro meditaci a dýchání.

Obecně v oblasti zdraví je mnoho přidaných funkcí, například sdílení vašich dat s lékařem skrze prohlížeč. Lidé s nějakým handicapem pak obdrží spousty rozšíření, například hlášení notifikací, rozpoznávání hovorů či jak lépe předejít ztrátě sluchátek. AirPods také mohou sloužit jako plnohodnotná naslouchátka.

Široký seznam podporovaných zařízení

Jistě vás také potěší, že iOS 15 a iPadOS 15 si nainstalujete na stejná zařízení, jako dosud iOS 14, tedy i na stařičký iPhone SE 1. generace či iPad Air 2. Je vidět, že Apple myslí na všechny. Já se jdu pustit do testování a již brzy vám přineseme další podrobnosti

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.