Recenze Apple Pro Display XDR - standardní sklo

Lukáš Blahut

Lukáš Blahut • 29. 04. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Vše :)

Co se nám nelíbí

  • Doposud jsem žádné nenašel

Představení Apple Pro Display XDR - standardní sklo

Představení Apple Pro Display XDR - standardní sklo

Apple Pro Display XDR

Informace o tom, že Apple znovu nabídne uživatelům svůj pohled na věc, tedy monitor, mne velmi mile překvapila. Už pří svém představení na vývojářské konferenci WWDC 3. června 2019 způsobil Apple zajímavé reakce.
O to větší zájem a zvědavost se probudila v den jeho uvedení do prodeje, což bylo jen několik dnů po půl roce, přesněji 10. prosince 2019.

Apple uvedl, že se bude jednat o monitor, který technologicky zcela přehodnotí vztah uživatelů k tak na první pohled obyčejné věci, jako je monitor.

Cílem bylo lidem ukázat, jak se dá snoubit velmi pokročilá technologie s tak krásným odvětvím, jakým průmyslový design je.

A opravdu. Stalo se.

Monitor je zabalený do úhledné krabice se sněhově bílou barvou. Tou barvou jakou má bílý trackpad nebo tlačítka na samotné stříbrné klávesnici. V balení najdete Thunderbolt kabel a napájecí kabel. Oba jsou nově opleteny textilním pouzdrem v černé barvě a v délce 2 metry. Takže už žádné nevzhledné zašpinění či nepříjemná tuhost při ohýbání, když potřebujete otočit monitor na výšku. Konečně normálně a bez obav, že se někde něco zase odpojí. Co bude chybět, je stojan pro upevnění monitoru neboli Pro Stand. Ne, ten bude k zakoupení zvlášť a bude stát 28.990,-CZK (s DPH).

Pokud se někdo nad touto cenou ušklíbne, prominu mu to. Bude se jednat zřejmě o jedince, který nechápe a snad nikdy ani neviděl, a tudíž ani nepoužíval prvek, na který je kladen tak velký důraz při zachováváni stability. A to ve všech směrech náklonu plochy o určité hmotnosti, tedy o posunu těžiště. Pokud vás minula technická mechanika a strojírenství, prosím nekomentujte cenu stojanu. Netušíte, kolik úsilí stojí vypočítat všechny rovnice při stanovení těžiště (hmotný střed), odporu pružiny a síle F potřebné k jejímu překonání.

Ano, vše spočítá program, ale vymyslete to a dále, dejte tomu ve spojení s panelem neopakovatelný a minimalisticky nadčasový design. V opačném případě, se k nám přijďte podívat, jak jen to bude možné. Monitor i se stojanem máme na prodejně vystavený.

Jakmile stojan vybalíte, položíte si jej zády na podložku bude se dít další příjemnost. Uchycení monitoru na stojan. Tato "operace", jak jí po létech znám já z nesčetného množství stojanů či nohou co jsem montoval, mě doháněla mnohdy k zoufalství. A také strachu, že něco poškodím, zalomím, vyštípnu nebo deformuji. Ne. Tady jsem se jen přiblížil otvorem na zadní straně monitoru k zámkům trčícím nenápadně na straně stojanu ve tvaru puku a než jsem se stačil vzpamatovat z úzkostného stavu, zaznělo "cvak" a bylo. Nevěřícně jsem kroutil hlavou ještě pět  minut po tom. 

Magnety totiž navedou spojení a vzápětí se automaticky aktivují západky, které displej bezpečně uzamknou na stojanu. Sundání monitoru spočívá v odemknutí posuvníku na straně stojanu a nakloněním displeje dozadu. Tím se magnety uvolní a monitor se jednoduše zvedne.
Tak teď už věřím tomu, že si tento monitor opravdu můžete vycvaknout a vzít "pod paži" třeba do studia.

Sedím před ním. Monitor je vypnutý, ale já se přesto kochám jeho krásným designem. Ten je tvořen pouze 9mm silným černým rámečkem. Ano, tento monitor nemá po stranách nic. Nenajdete nikde žádné tlačítko na zapnutí, regulaci jasu nebo na vyvolání obsáhlého OSD menu, překypujícího všemi možnými nastaveními. A ano předně nastavením barevných profilů. Dále zásadní věc pro všechny náročné grafiky, designéry a kreslíře v CADu a náročné videografy a fotografy, je možnost spustit vlastní kalibraci a dosáhnout tak pomocí integrované nebo samostatné sondy opravdu přesného a věrného barevného podání! Ono předvolby (referenční režimy) tam jsou, ale jsou už v nabídce Předvolby Systému - monitory. Apple slibuje i možnost uživatelem definovaných referenční režimů a přeci jen i uživatelské kalibrace.

Nicméně pokud se podíváte na monitor z boku, zjistíte, že je tvořen hlinikovým pláštěm silným pouze 2,7 cm a vzadu má vizuálně naprosto úchvatný mřížkový vzor, který snižuje hmotnost monitoru a zároveň napomáhá proudění vzduchu tak, aby se nepřehříval.

Zbavme se otěží minulosti a pojďme se konečně posunout dál do budoucnosti. Tam, kde nové myšlenky a tvůrčí přístup dokáží proměnit ve skutečnost. V budoucnosti, kterou tvoří společnost Apple.

Monitor se spustí po připojení k zapnutému Macu Pro nebo MacBooku Pro přes Thunderbolt kabel. Jedná se o připojení Thunderbolt 3. Kompabilita modelů je uvedena na webu Apple. Tak dobře, zapojíte ho puoze s 15" MacBookem Pro 2018 a výše, dále všemi 16" MacBooky Pro a MacBooky Air 2020.

Monitor je připojen a v Předvolbách systému v MacBooku Pro jsem dal volbu zrcadlení. Tak a podívaná začíná.

Jsem člověk s velmi citlivým zrakem na světelné zdroje, a proto vidím a vnímám více barevných odstínů. Doposud mám problém s výběrem takového typu panelu, jehož podsvícení by mi naprosto vyhovovalo. Zatím jediný panel, který snesu je Eizo řady CG. Ale i tak mne delší doba práce před takovým monitorem velmi rychle unaví. Rozbolí mě oči a pokud tohle ignoruji, vystavuji se riziku bolesti hlavy. Díky tomu rád vzpomínám na monitory typu CRT, které fungovaly úplně jinak a pro můj zrak přirozeněji. Nesnáším panely. Kdybych nemusel, nepracuji na nich. Jenže tady, tady vysvitla naděje. :)

Monitor je v rozlišení 32 palců. Jedná se o technologii IPS s oxidovou TFT technologií. 6016 × 3384 pixelů, 6K (20,4 miliónu pixelů) při 218 pixelech na palec. Poměr stran 16:9.

Velká plocha - velké obavy s homogenitou podsvícení. Zářivosti panelu. A tady je to ohromující číslo, 1000 nitů v jasu. Výrobce uvádí dokonce až 1600 nitů špičkově, tedy při teplotách do 25°C. Tedy opravdu extrémní dynamický rozsah.

Co je typické je barevný gamut P3 s 10 bitovou hloubkou pro 1073 miliardy barev.

Tady musím uvést slovy společnosti Apple, že Pro Display XDR je optimalizovaný, aby překračoval standardy kreativních profesionálů. Každý monitor při výrobě prochází nejmodernější kalibrací barev. Navíc se individuálně kalibruje každá z 576 LEDek a její světelný profil se ukládá. Na základě těchto údajů pak algoritmus určuje přesnou intenzitu modulace světla jednotlivých LEDek. Výsledkem je nejlepší možný obraz.

V samotném nastavení monitoru v macOS najdete možnost až 9 předvoleb referenčních režimů zobrazení plus jeden P3 režim s 500 nity jasu nazýván jako standardní dynamický rozsah (SDR). Pro upřesnění ještě uvedu, že u referenčních režimů se displej překonfiguruje na určený barevný prostor a hodnoty bílého bodu, gamy a jasu. Monitor pracuje i s automatickým nastavením jasu s režimem Truetone (automatická adaptece barev pro konzistentní zobrazení v různých světelných podmínkách). U Pro Displaye XDR se ale pracuje hned se dvěma snímači ambientního světla – jedním pro světlo před displejem a druhým pro světlo za ním. Daleko líp tak vyhodnocuje celkové světelné podmínky.

Tady musím konstatovat, že proces podsvícení je velkou zajímavostí.

Pro Display XDR používá k podsvícení tzv. 2D soustavu podsvícení tvořenou polem s 576 modrými LEDkami. Proč modrými a ne bílými, jak je tomu zvykem? Protože modré LEDky umožňují daleko větší kontrolu nad světlem. Jednotlivé diody rychle moduluje dvanáct řadičů, a tak můžou být některé oblasti obrazovky rozzářené, zatímco jiné tmavé.

Pro ještě lepší kontrolu nad světlem je každá LEDka opatřená odrazovou vrstvou, vysoce specializovanou čočkou a geometricky optimalizovaným reflektorem. Při tomto technickém řešení se světlo odráží, míchá a usměrňuje mezi dvěma vrstvami tak, aby nedocházelo k efektu bloomingu a podsvícení bylo jednotné.

Převod modrého světla na bílé je složitý proces, který vyžaduje velice přesnou konverzi barev. Proto většina výrobců dává do displejů bílé LEDky. Pro Display XDR na tuhle konverzi používá odborně navržený list transformace barev složený ze stovek vrstev, které ovládají procházející barevné spektrum. Barevné podání je tedy opravdu přesné.
 

No a co okraje monitoru? Nenajdeme na nich ony pověstné "průsvity"? Ano i na tohle se myslelo. Pro zajištění kvalitní souhry LEDek podél okrajů displeje se sousedními diodami, zesiluje světlo podél okrajů pole mikročoček. Takže, výsledkem jsou konečně jednotné barvy a jas po celé ploše. Schválně jsem si zkusil dát na plochu černé pozadí a čekal jsem, jestli neuvidím okraj černého rámečku. Neviděl.

A tohle vše funguje díky čipu TCON. Je to výkonný řadič časování , který používá algoritmus speciálně vytvořený pro analýzu a reprodukci obrazu. Ovládá LEDky s frekvencí více jak desetinásobku obnovovací frekvence samotného displeje, a tak snižuje latenci a blooming. Zvládá různé obnovovcí frekvence tolik potřebné pro hladké zobrazení videa. Čip TCON kontroluje jak pole LEDek, tak i pixely LCD a ovládá přesně světlo i barvy. Znamená tedy souhru všech důležitých procesů pro barevně přesné a jasné zobrazení. Co víc si přát?

Displej díky špičkové technologii polarizátoru dosahuje širokého zorného úhlu, který zachovává výjimečné barvy a kontrast.

A pokud by někdo pracoval v prostředí plném stropních a dalších světel, které nemůže regulovat, může si dopřát displej v matné variantě se sklem opatřeným nanotexturou. Obvyklé matné displeje mají na povrchu přidanou vrstvu, která rozptyluje světlo. Tyto povrchové vrstvy obvykle snižují kontrast a vytvářejí nežádoucí efekt oparu a blyštění. Pro Display XDR má nanotexturu vyleptanou v nanometrickém měřítku přímo do skla. Výsledkem je obraz, který zachovává kontrast a přitom rozptyluje světlo a snižuje odlesky na úplné minimum.

Co říci na závěr?

Každému, kdo miluje barvy a má rád jasné podání ve všech režimech, bych jej přál. Je to monitor s displejem, který ukazuje nedostatky v obraze. Je referenční a pomáhá tak posouvat vlastní práci či tvorbu na další úroveň. A pokud jste milovníkem průmyslového designu, tento monitor prostě potřebujete. :)

Málem bych zapomněl! V balení najdete také originální hadřík s vláknem určeným na čistění skla displeje. Pro mě je to totiž další traumatizující proces, protože nesnáším jakkoliv upatlaný nebo nedokonale vyčištěný displej. Proto mne jímala hrůza co se stane teď. Byl jsem opravdu mile překvapen, neboť jsem sklo vyčistil velmi rychle a takřka dokonale. PS: hovořím o skle bez nanoúpravy.

Popis a parametry

Popis a parametry

Apple Pro Display XDR je naprosto prvním 32" Retina 6K displejem s jasem až 1600 nitů. Má neuvěřitelný kontrastní poměr 1 000 000:1 a superširoký zorný úhel. Široký barevný gamut P3 a 10 bitovou barevnou hloubku. Konektivita je u něho zajištěna jedním Thunderbolt 3 portem a třemi USB-C. Přes miliardu barev s až neobvykle přesným podáním. Dynamický rozsah, který zcela změní vaší práci. Obrazovka, která sahá od okraje k okraji, má jen 9mm rámeček. Zasazena je do 2,7cm hliníkového pláště s důmyslným mřížkovým vzorem, který nejen snižuje hmotnost, ale zároveň zlepšuje proudění vzduchu. Lze otočit i na výšku a díky magnetickému konektoru na Pro Standu i jednoduše odpenout a odnést např. na natáčení. Zkrátka Apple Pro Display XDR je v tuto chvíli nejlepším profesionálním monitorem na světě.

Nejlepší profesionální monitor

Nový Apple Pro Display XDR s displejem Retina 6K (6016×3384), má uhlopříčku 32" (20,4 miliónu pixelů při 218 pixelech na palec). V současnosti jde o nejvyspělejší profesionální monitor na světě!

Mimořádný dynamický rozsah

XDR má vážně mimořádně velký dynamický rozsah. Není snadné na monitoru dosáhnout takového kontrastu, mezi světlem a tmou, jako je rozlišitelný lidským okem. To je důvodem vzniku standardu vysokého dynamického rozsahu HDR. Nicméně Apple Pro Display XDR využívá revoluční technologie podsvícení, díky které se jas, kontrast i barvy dostávají na podstatně vyšší úroveň. A tak má tento monitor dynamický rozsah XDR (Extreme Dynamic Range). Obvyklý jas stolních monitorů bývá okolo 350 nitů. Jen několik profesionálních monitorů tuto hodnotu překračuje, ty ostatní takový jas udrží jen krátce. Pro Display XDR podává trvalý jas 1000 nitů (krátkodobě 1600 nitů). A tak v kombinaci účinného podsvícení dosahuje výjimečného kontrastu mezi nejjasnějšími tóny a nejtemnější černou. Díky tomu dosahuje fascinujícího kontrastního poměru 1 000 000:1 a fantasticky realistického XDR obrazu.

Neuvěřitelně živé barvy

Apple Pro Display XDR díky gamutu P3 nabízí širokou paletu barev pro vaší tvorbu a to v té nejvyšší kvalitě! S 10 bitovým zpracováním barev jich dokáže zobrazit více než miliardu. A to s využitím té nejvyspělejší kalibrace a sofistikovaného algoritmu, jenž nám dopřávají tu nejvyšší možnou kvalitu barev.

Inovace v podsvícení LED vám změní pohled na práci

Chceme-li dosáhnout co nejrealističtějšího obrazu, potřebujeme extrémně jasná místa co nejblíže těm nejtmavším. Což může s nepřesnou reagulací podsvícení vytvářet nežádoucí jev, kterému říkáme blooming. Apple Pro Display XDR ho výrazně potlačuje pomocí vyspělé LED technologie, usměrňováním světla a inteligentním zpracováním obrazu. Standardní LCD displeje jsou podsvíceny pruhem bílých LEDek. V Apple Pro Display XDR je ovšem 2D soustava, což je zcela něco jiného. V superjasném poli je využito 576 modrých LEDek, které umožňují neporovnatelnou kontrolu nad světlem oproti těm bílým. Každá z diod je modulována dvanácti řadiči a tak mohou být části obrazovky vrcholně rozzářené a jiné dokonale tmavé. V tomto kontrastu tkví právě výjimečnost XDR zobrazení. Aby bylo možné ještě lépe kontrolovat světlo, je každá LEDka opatřena odrazivou vrstvou, vysoce specializovanou čočkou a geometricky optimalizovaným reflektorem. To všechno dělá Apple Pro Display XDR jedinečným.

Konzistentní jas po celé ploše

Neobvykle výjimečný obraz Apple Pro Displaye XDR po celé ploše displeje sahá až k jeho okrajům. Pro zajištění kvalitní souhry LEDek, které jsou podél okrajů a těch sousedních, je zesíleno světlo podél okrajů polem mikročoček. Tím vzniká jednotnost barev a jasu.

Jen jeden čip

Je zde speciálně vyvinutý algoritmus pro analýzu a reprodukci obrazu, který využívá velmi výkonný řadič časování (TCON). Ten ovládá LEDky s více než desetinásobkem obnovovací frekvence samotného displeje, tím snižuje latenci a blooming. Díky jeho schopnosti různých obnovovacích frekvencí je zobrazení videa ještě hladší.

Extrémně široký pohled

V okamžiku, kdy se na jednom monitoru dívá na práci více lidí současně, je důležité, aby všichni viděli stejný obraz. Standardní profesionální monitory mají ve většině při pohledu mimo osu znatelné zkreslení barev i kvality obrazu. V případě Apple Pro Displaye XDR je díky špičkové technologii polarizátoru dosaženo superširokého zorného úhlu, při zachování barev i kontrastu (25x lepší kontrast mimo osu, než u typického LCD).

Co nejméně odlesků

U verze s nanotexturou, je důraz kladen na co nejnižší odrazivost obrazovky. V prostředí, kde není snadné regulovat okolní světlo, oceníte matnou variantu se sklem opatřeným nanotexturou. Klasické displeje v matu mají na povrch přidanou vrstvu, ta má za úkol rozptýlit světlo. Tyto vrstvy však snižují kontrast a vytvářejí nežádoucí efekt oparu a blyštění. Ve skle u Apple Pro Displaye XDR je nanotextura vyleptaná v nanometrickém měřítku přímo. A tak dostáváme skvělý obraz se zachovaným kontrastem, rozptýleným světlem a zároveň minimálními odlesky.

Referenční režimy

Snadné nastavení podle požadavků HDR, HD a SD videa, digitálního kina, fotografie, vývoje webových stránek, designu i tiskové přípravy. Jen vyberete potřebný režim a displej se překonfiguruje na určený barevný prostor a hodnoty bílého bodu, gamy a jasu. Brzy bude dokonce možné vytvořit si i uživatelské referenční režimy.

True Tone

Barvy na monitoru mohou být ovlivněny okolním světlem, ale díky technologii True Tone, která využívá přelomového řešení dvou snímačů ambientního světla (jedno pro světlo před displejem a druhé za ním) dochází k mnohem lepšímu vyhodnocení celkových světelných podmínek.

Expertní kalibrace

Apple Pro Display XDR ja navržený tak, aby vyhovoval všem kreativním profesionálům. Už ve výrobě dochází k nejmodernější kalibraci barev. K tomu je každá z 576 LEDek kalibrovaná samostatně a její světlený profil je uložen. Poté algoritmus určí přesnou intenzitu modulace světla každé LEDky. Získáte tak nejlepší možný obraz.

Volnost s adaptérem držáku VESA

Monitor si můžete vzít kam vás napadne a to díky magnetickému konektoru na Pro Standu. Magnety automaticky navedou spojení a aktivují západky, které monitor na stojanu bezpečně uzamknou. Je to záležitost několika sekund.

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 718 × 412 × 27
Hmotnost 7480 g

Ostatní

Číslo produktu MWPE2CS/A
Značka Apple

Monitor

Použití Fotografie (profesionálové), Video, Grafika a design, Domácnost a kancelář, Virtuální realita (4K), USB-C, Fotografie (nadšenci)
Úhlopříčka displeje 32 "
Maximální rozlišení 6016 × 3384 px (6K)
Typ displeje IPS
Barevná hloubka 10bit (1,07 mld. barev)
Podporované barevné rozsahy sRGB, DCI P3, Rec. 709, SMPTE-C
Jas 1600 cd/m²
Kontrast 1000000:1
Povrch displeje lesklý
Video vstupy Thunderbolt 3, 3 × USB-C
USB hub USB 3.0 (3.1 Gen1), USB-C
Poměr stran 16:9
Obnovovací frekvence 60 Hz
Výbava monitoru Uchycení na zeď (VESA), Automatická regulace jasu

Ke stažení

Energetický list Apple PRo Display XDR.pdf

Zobrazit popis a parametry