Recenze Apple Pro Display XDR - standardní sklo

Zpět na detail

Lukáš Blahut

Recenzoval:
Lukáš Blahut Další recenze

Apple Pro Display XDR - standardní sklo máme Skladem 1 ks za 139 990 Kč
Koupit

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Vše :)

Co se nám nelíbí

  • Doposud jsem žádné nenašel

Nahoru

Představení Apple Pro Display XDR - standardní sklo

Apple Pro Display XDR

Informace o tom, že Apple znovu nabídne uživatelům svůj pohled na věc, tedy monitor, mne velmi mile překvapila. Už pří svém představení na vývojářské konferenci WWDC 3. června 2019 způsobil Apple zajímavé reakce.
O to větší zájem a zvědavost se probudila v den jeho uvedení do prodeje, což bylo jen několik dnů po půl roce, přesněji 10. prosince 2019.

Apple uvedl, že se bude jednat o monitor, který technologicky zcela přehodnotí vztah uživatelů k tak na první pohled obyčejné věci, jako je monitor.

Cílem bylo lidem ukázat, jak se dá snoubit velmi pokročilá technologie s tak krásným odvětvím, jakým průmyslový design je.

A opravdu. Stalo se.

Monitor je zabalený do úhledné krabice se sněhově bílou barvou. Tou barvou jakou má bílý trackpad nebo tlačítka na samotné stříbrné klávesnici. V balení najdete Thunderbolt kabel a napájecí kabel. Oba jsou nově opleteny textilním pouzdrem v černé barvě a v délce 2 metry. Takže už žádné nevzhledné zašpinění či nepříjemná tuhost při ohýbání, když potřebujete otočit monitor na výšku. Konečně normálně a bez obav, že se někde něco zase odpojí. Co bude chybět, je stojan pro upevnění monitoru neboli Pro Stand. Ne, ten bude k zakoupení zvlášť a bude stát 28.990,-CZK (s DPH).

Pokud se někdo nad touto cenou ušklíbne, prominu mu to. Bude se jednat zřejmě o jedince, který nechápe a snad nikdy ani neviděl, a tudíž ani nepoužíval prvek, na který je kladen tak velký důraz při zachováváni stability. A to ve všech směrech náklonu plochy o určité hmotnosti, tedy o posunu těžiště. Pokud vás minula technická mechanika a strojírenství, prosím nekomentujte cenu stojanu. Netušíte, kolik úsilí stojí vypočítat všechny rovnice při stanovení těžiště (hmotný střed), odporu pružiny a síle F potřebné k jejímu překonání.

Ano, vše spočítá program, ale vymyslete to a dále, dejte tomu ve spojení s panelem neopakovatelný a minimalisticky nadčasový design. V opačném případě, se k nám přijďte podívat, jak jen to bude možné. Monitor i se stojanem máme na prodejně vystavený.

Jakmile stojan vybalíte, položíte si jej zády na podložku bude se dít další příjemnost. Uchycení monitoru na stojan. Tato "operace", jak jí po létech znám já z nesčetného množství stojanů či nohou co jsem montoval, mě doháněla mnohdy k zoufalství. A také strachu, že něco poškodím, zalomím, vyštípnu nebo deformuji. Ne. Tady jsem se jen přiblížil otvorem na zadní straně monitoru k zámkům trčícím nenápadně na straně stojanu ve tvaru puku a než jsem se stačil vzpamatovat z úzkostného stavu, zaznělo "cvak" a bylo. Nevěřícně jsem kroutil hlavou ještě pět  minut po tom. 

Magnety totiž navedou spojení a vzápětí se automaticky aktivují západky, které displej bezpečně uzamknou na stojanu. Sundání monitoru spočívá v odemknutí posuvníku na straně stojanu a nakloněním displeje dozadu. Tím se magnety uvolní a monitor se jednoduše zvedne.
Tak teď už věřím tomu, že si tento monitor opravdu můžete vycvaknout a vzít "pod paži" třeba do studia.

Sedím před ním. Monitor je vypnutý, ale já se přesto kochám jeho krásným designem. Ten je tvořen pouze 9mm silným černým rámečkem. Ano, tento monitor nemá po stranách nic. Nenajdete nikde žádné tlačítko na zapnutí, regulaci jasu nebo na vyvolání obsáhlého OSD menu, překypujícího všemi možnými nastaveními. A ano předně nastavením barevných profilů. Dále zásadní věc pro všechny náročné grafiky, designéry a kreslíře v CADu a náročné videografy a fotografy, je možnost spustit vlastní kalibraci a dosáhnout tak pomocí integrované nebo samostatné sondy opravdu přesného a věrného barevného podání! Ono předvolby (referenční režimy) tam jsou, ale jsou už v nabídce Předvolby Systému - monitory. Apple slibuje i možnost uživatelem definovaných referenční režimů a přeci jen i uživatelské kalibrace.

Nicméně pokud se podíváte na monitor z boku, zjistíte, že je tvořen hlinikovým pláštěm silným pouze 2,7 cm a vzadu má vizuálně naprosto úchvatný mřížkový vzor, který snižuje hmotnost monitoru a zároveň napomáhá proudění vzduchu tak, aby se nepřehříval.

Zbavme se otěží minulosti a pojďme se konečně posunout dál do budoucnosti. Tam, kde nové myšlenky a tvůrčí přístup dokáží proměnit ve skutečnost. V budoucnosti, kterou tvoří společnost Apple.

Monitor se spustí po připojení k zapnutému Macu Pro nebo MacBooku Pro přes Thunderbolt kabel. Jedná se o připojení Thunderbolt 3. Kompabilita modelů je uvedena na webu Apple. Tak dobře, zapojíte ho puoze s 15" MacBookem Pro 2018 a výše, dále všemi 16" MacBooky Pro a MacBooky Air 2020.

Monitor je připojen a v Předvolbách systému v MacBooku Pro jsem dal volbu zrcadlení. Tak a podívaná začíná.

Jsem člověk s velmi citlivým zrakem na světelné zdroje, a proto vidím a vnímám více barevných odstínů. Doposud mám problém s výběrem takového typu panelu, jehož podsvícení by mi naprosto vyhovovalo. Zatím jediný panel, který snesu je Eizo řady CG. Ale i tak mne delší doba práce před takovým monitorem velmi rychle unaví. Rozbolí mě oči a pokud tohle ignoruji, vystavuji se riziku bolesti hlavy. Díky tomu rád vzpomínám na monitory typu CRT, které fungovaly úplně jinak a pro můj zrak přirozeněji. Nesnáším panely. Kdybych nemusel, nepracuji na nich. Jenže tady, tady vysvitla naděje. :)

Monitor je v rozlišení 32 palců. Jedná se o technologii IPS s oxidovou TFT technologií. 6016 × 3384 pixelů, 6K (20,4 miliónu pixelů) při 218 pixelech na palec. Poměr stran 16:9.

Velká plocha - velké obavy s homogenitou podsvícení. Zářivosti panelu. A tady je to ohromující číslo, 1000 nitů v jasu. Výrobce uvádí dokonce až 1600 nitů špičkově, tedy při teplotách do 25°C. Tedy opravdu extrémní dynamický rozsah.

Co je typické je barevný gamut P3 s 10 bitovou hloubkou pro 1073 miliardy barev.

Tady musím uvést slovy společnosti Apple, že Pro Display XDR je optimalizovaný, aby překračoval standardy kreativních profesionálů. Každý monitor při výrobě prochází nejmodernější kalibrací barev. Navíc se individuálně kalibruje každá z 576 LEDek a její světelný profil se ukládá. Na základě těchto údajů pak algoritmus určuje přesnou intenzitu modulace světla jednotlivých LEDek. Výsledkem je nejlepší možný obraz.

V samotném nastavení monitoru v macOS najdete možnost až 9 předvoleb referenčních režimů zobrazení plus jeden P3 režim s 500 nity jasu nazýván jako standardní dynamický rozsah (SDR). Pro upřesnění ještě uvedu, že u referenčních režimů se displej překonfiguruje na určený barevný prostor a hodnoty bílého bodu, gamy a jasu. Monitor pracuje i s automatickým nastavením jasu s režimem Truetone (automatická adaptece barev pro konzistentní zobrazení v různých světelných podmínkách). U Pro Displaye XDR se ale pracuje hned se dvěma snímači ambientního světla – jedním pro světlo před displejem a druhým pro světlo za ním. Daleko líp tak vyhodnocuje celkové světelné podmínky.

Tady musím konstatovat, že proces podsvícení je velkou zajímavostí.

Pro Display XDR používá k podsvícení tzv. 2D soustavu podsvícení tvořenou polem s 576 modrými LEDkami. Proč modrými a ne bílými, jak je tomu zvykem? Protože modré LEDky umožňují daleko větší kontrolu nad světlem. Jednotlivé diody rychle moduluje dvanáct řadičů, a tak můžou být některé oblasti obrazovky rozzářené, zatímco jiné tmavé.

Pro ještě lepší kontrolu nad světlem je každá LEDka opatřená odrazovou vrstvou, vysoce specializovanou čočkou a geometricky optimalizovaným reflektorem. Při tomto technickém řešení se světlo odráží, míchá a usměrňuje mezi dvěma vrstvami tak, aby nedocházelo k efektu bloomingu a podsvícení bylo jednotné.

Převod modrého světla na bílé je složitý proces, který vyžaduje velice přesnou konverzi barev. Proto většina výrobců dává do displejů bílé LEDky. Pro Display XDR na tuhle konverzi používá odborně navržený list transformace barev složený ze stovek vrstev, které ovládají procházející barevné spektrum. Barevné podání je tedy opravdu přesné.
 

No a co okraje monitoru? Nenajdeme na nich ony pověstné "průsvity"? Ano i na tohle se myslelo. Pro zajištění kvalitní souhry LEDek podél okrajů displeje se sousedními diodami, zesiluje světlo podél okrajů pole mikročoček. Takže, výsledkem jsou konečně jednotné barvy a jas po celé ploše. Schválně jsem si zkusil dát na plochu černé pozadí a čekal jsem, jestli neuvidím okraj černého rámečku. Neviděl.

A tohle vše funguje díky čipu TCON. Je to výkonný řadič časování , který používá algoritmus speciálně vytvořený pro analýzu a reprodukci obrazu. Ovládá LEDky s frekvencí více jak desetinásobku obnovovací frekvence samotného displeje, a tak snižuje latenci a blooming. Zvládá různé obnovovcí frekvence tolik potřebné pro hladké zobrazení videa. Čip TCON kontroluje jak pole LEDek, tak i pixely LCD a ovládá přesně světlo i barvy. Znamená tedy souhru všech důležitých procesů pro barevně přesné a jasné zobrazení. Co víc si přát?

Displej díky špičkové technologii polarizátoru dosahuje širokého zorného úhlu, který zachovává výjimečné barvy a kontrast.

A pokud by někdo pracoval v prostředí plném stropních a dalších světel, které nemůže regulovat, může si dopřát displej v matné variantě se sklem opatřeným nanotexturou. Obvyklé matné displeje mají na povrchu přidanou vrstvu, která rozptyluje světlo. Tyto povrchové vrstvy obvykle snižují kontrast a vytvářejí nežádoucí efekt oparu a blyštění. Pro Display XDR má nanotexturu vyleptanou v nanometrickém měřítku přímo do skla. Výsledkem je obraz, který zachovává kontrast a přitom rozptyluje světlo a snižuje odlesky na úplné minimum.

Co říci na závěr?

Každému, kdo miluje barvy a má rád jasné podání ve všech režimech, bych jej přál. Je to monitor s displejem, který ukazuje nedostatky v obraze. Je referenční a pomáhá tak posouvat vlastní práci či tvorbu na další úroveň. A pokud jste milovníkem průmyslového designu, tento monitor prostě potřebujete. :)

Málem bych zapomněl! V balení najdete také originální hadřík s vláknem určeným na čistění skla displeje. Pro mě je to totiž další traumatizující proces, protože nesnáším jakkoliv upatlaný nebo nedokonale vyčištěný displej. Proto mne jímala hrůza co se stane teď. Byl jsem opravdu mile překvapen, neboť jsem sklo vyčistil velmi rychle a takřka dokonale. PS: hovořím o skle bez nanoúpravy.

Nahoru

Parametry

 
Fyzikální specifikace
Rozměry v mm: 718 × 412 × 27
Hmotnost: 7480 g
 
Ostatní
Značka: Apple
 
Monitor
Použití: Fotografie (profesionálové), Video, Grafika a design, Domácnost a kancelář, Virtuální realita (4K), USB-C, Fotografie (nadšenci)
Úhlopříčka displeje: 32 "
Maximální rozlišení: 6016 × 3384 px (6K)
Typ displeje: IPS
Barevná hloubka: 10bit (1,07 mld. barev)
Podporované barevné rozsahy: sRGB, DCI P3, Rec. 709, SMPTE-C
Jas: 1600 cd/m²
Kontrast: 1000000:1
Povrch displeje: lesklý
Video vstupy: Thunderbolt 3, 3 × USB-C
USB hub: USB 3.0 (3.1 Gen1), USB-C
Poměr stran: 16:9
Obnovovací frekvence: 60 Hz
Výbava monitoru: Uchycení na zeď (VESA), Automatická regulace jasu

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Všechno vybrané příslušenství
pro Apple Pro Display XDR - standardní sklo

Apple Pro Display XDR - standardní sklo Apple Pro Display XDR - standardní sklo máme Skladem za 139 990 Kč Koupit

Nahoru

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

  • Denní doručení PPL 129 Kč
  • Kurýr od 249 Kč
  • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
  • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím