Magazín

Fotoporadna

Ateliér v dětském pokojíku, aneb Tipy a triky portrétní fotografky Petry Tomicové

Martin LukešAktualizováno: 25. 5. 2020 v 9:31 • Rubrika: Fotoporadna

Ateliér v dětském pokojíku, aneb Tipy a triky portrétní fotografky Petry Tomicové

V předešlém rozhovoru jsme vám představili garantku dubnové soutěže, portrétní a svatební fotografku, Petru Tomicovou. Mnoho jejích úžasných fotografií vzniká v interiéru, často přímo v bytě nebo domě u klienta. Přesto, že je to pro ni neznámé prostředí bez ateliérového vybavení, mají její snímky úchvatnou atmosféru. Poprosili jsme ji tedy, jestli by se s námi nepodělila o to, jak tyto krásné portréty vznikají. Výhodou je, že k jejich pořízení vlastně kromě okna a fotoaparátu nic nepotřebujete.

Pro ty z vás, kteří nečetli můj předchozí příspěvek, bych se ráda ještě jednou představila. Jsem rodinná a svatební fotografka, zaměřuji se hlavně na focení při denním světle. A přesně o tom bude i dnešní článek.

Nečekejte zásadní technické rady, půjde spíše o zamyšlení nad tím, jak můžeme focení našich dětí v interiéru udělat zajímější a zábavnější a jak využít běžné světelné podmínky, které máme. No a nakonec, jak se ze současné situace (pandemie) prostě nezbláznit.Technika, kterou používám je DSLR Nikon D850, bezzrcadlovka Nikon Z6 a převážně objektiv Nikon 35 mm/1.4.

Pokud nemáte světlý byt s velkými okny, může být focení v interiéru celkem výzva. Ale i v tmavé místnosti mohou vzniknout krásné záběry. Jako výchozí bod doporučuji projít si váš dům, byt a sledovat, kdy a do jakých místností vám svítí sluničko a jaké má světlo charakteristiku. Dělám to i když fotím u klienta doma.

S jejich svolením si projdu místnosti a podle světla vyberu nejvhodnější prostor na focení. Pokud je světla málo, vytáhněte žaluzie a roztáhněte závěsy i záclony. Když je naopak světla moc, udělejte pravý opak nebo přehoďte přes okno bílé prostěradlo. To funguje jako difuzor. Krásně rozptýlí a zároven změkčí světlo.Mé nejoblíbenější fotky vznikly překvapivě ve velmi tmavé ložnici s téměř zataženými závěsy. Ráda si hraji i s prachem, který dodává fotkám zajímavou strukturu. Stačí trochu zatřást závěsy a objeví se to, co my ženy tak nerady vidíme. :-) Hodně prachu! Co bychom ale pro hezkou fotku neudělali.

Dále doporučuji zhasnout všechna umělá světla v mísnosti. Bude se vám lépe nastavovat vyvážení bílé (WB) a nebudete muset řešit žlutý závoj na oblečení nebo na obličeji.Pokud máte hodně tmavý interiér, přesuňte hračky dětí více k oknu. Ať je to dětská kuchyňka, malířské plátno nebo třeba dětský ponk. Fotku níže jsem záměrně podexponovala, aby vyniklo světlo dopadající na synův obličej.Experimentujte s různým nastavením clony. Tato fotka například vznikla při stejném focení jako předchozí, ale záměrně jsem zvýšila clonu, abych dostala do fotky jednotlivé sluneční paprsky.Když je potřeba děti unavit a trochu zabavit, nechám je skákat na posteli. Moji kluci to milují a já výsledné fotky taky!Pří domácím focení, jak u svých dětí, tak i u klientů, je promě klíčové netlačit na pilu. Když děti nemají náladu nebo už je to nebaví, přestanu nebo jsem hrozně nenápádná. No a když je nejhůř a opravdu potřebuji něco vyzkoušet, čokoládka to jistí. Vždy se snažím, aby je to bavilo.Experimentovat, experimentovat a ještě jednou experimentovat. Při domácím focení si to člověk může dovolit. A kdy jindy vyzkoušet něco nového než teď. Už jste zkoušeli fotit třeba skrz měděnou trubku nebo plastový sáček? Mým oblíbeným předmětem, který používám ráda hlavně na Vánoce, je kříštálové kolečko, které krásně odráží světýlka z vánočního stromečku.

Vánoční stromeček ale kvůli tomu mít nemusíte. I když vlastně proč ne. Možná právě teď je jedinečná příležitost si doma s dětmi pořádně zablbnout, tak proč nenafotit v dubnu třeba nějaký vánoční set. :)Určitě existuje spousta dalších možností, jak pracovat s denním světlem v interiéru a já budu moc ráda, když se o své výsledky podělíte v soutěžní galerii.
 

Sdílet na


Komentáře k článku