Magazín

Fotoporadna

B+W FILTER - vývoj a zkušenost „Made in Germany“

Radek PlíhalAktualizováno: 16. 6. 2014 v 13:43 • Rubrika: Fotoporadna

B+W FILTER - vývoj a zkušenost „Made in Germany“

Po více než 65 let jsou filtry B+W synonymem pro kvalitu a inovativní vývoj. Od sloučení firmy Biermann a Weber s Jos. Schneider Optische Werke GmbH v roce 1985 se výroba filtrů B+W nachází v německém lázeňském městě Bad Kreuznach. Díky této fúzi se filtrům B+W otevřely technologické možnosti slavné firmy vyrábějící optiku pro profesionální holywoodské filmaře, firmy Rollei a Hasselblad, ale i pro raketoplány NASA.

Obsah

Technologický náskok je vidět zejména u antireflexních a ochranných vrstev. Filtry B+W jako první na světě nabídly MRC (Multi Resistant Coating – vícenásobné ochranné vrstvy). Vrstvy MRCnano jsou dalším pokrokem ve vývoji technologie ultratenkých vrstev. V tomto směru si B+W filtry udržují více než desetiletý náskok oproti ostatním výrobcům filtrů. Legendární polarizační filtry Kaesemann se v ojedinělé kvalitě vyrábějí u B+W od roku 1989. Dnes umění precizní výroby pokročilo díky CNC obráběcím strojům, neustálému vývoji a kontrole k zaručené nejvyšší kvalitě, která drží filtry B+W na špičce světového trhu.

B+W filtry pro lepší kvalitu digitálních fotografií

Zejména v digitální fotografii jsou filtry B+W důležitým nástrojem ke zlepšení kvality obrazu. Například polarizační filtry B+W zvyšují kontrast a intenzitu barev, protože dokáží odstranit, pro slunečné počasí typický, modro šedivý závoj ještě před dopadem světla na snímač fotoaparátu. Filtry B+W nasazené na objektivu zajistí větší brilanci a ostrost v detailech bez nutnosti softwarových úprav v počítači, které vedou jen ke ztrátě dat zachycených v RAW formátu. Filtry vyřeší problémy ještě před tím, než světlo dopadne na přední člen vašeho objektivu. Následná softwarová úprava je pak nesrovnale kvalitnější díky většímu množství informací ve snímku.

Ochrana díky nejnovějším technologiím

B+W je první výrobce na světě, který nabídl uživatelům vrstvy MRC (Multi Resistant Coating – vícenásobné ochranné vrstvy). Vrstvy jsou nanášeny napařováním oxidů kovů ve vakuu. Zajišťují minimální odrazivost skla filtru a vysokou odolnost proti poškrábání. Jejich nepřilnavost výrazně usnadňuje čištění filtru. Z těchto důvodů se filtry B+W 007 a UV používají na celém světě jako oblíbená ochrana předního členu objektivu.

Vysoká užitná hodnota díky MRC vrstvám

Klíčovým parametrem špičkových filtrů je kvalita antireflexních a ochranných vrstev. Kamera začíná „zpracovávat“ světlo na prvním členu objektivu, a právě tam je dobré mít kvalitní filtr, který nesmí degradovat kvalitu obrazu. Chyby způsobené nekvalitním filtrem se při dalším průchodu objektivem jen násobí. MRC je ovrstvení skla sedmi antireflexními a jednou ochrannou vrstvou na každé straně. Těchto 16 vrstev na filtru B+W MRC zajišťuje maximální redukci odrazu světla a tím eliminuje parazitní paprsky v objektivu. Je tak dosaženo většího kontrastu a sytosti barev. Díky nízké odrazivosti pouze 0,5% dopadajícího světla zabraňují MRC vrstvy vzniku závoje nebo „duchů“ způsobeným světlem odraženým od snímače.

Samozřejmě k obrazové kvalitě přispívá i poslední extrémně tvrdá ochranná vrstva, protože filtr bez jemných škrábanců, které vznikají při čištění běžných filtrů, propouští světlo daleko kvalitněji. Navíc je povrch filtrů nepřilnavý pro špínu a vodu, takže se čistí opravdu snadno a rychle. B+W MRC vrstvy zatím nebyly překonány žádným jiným výrobcem, ale B+W už přichází s vrstvami MRCnano. Tyto skvělé vrstvy mají všechny filtry s novou extrémně nízkou obroučkou s předním závitem XS-PRO DIGITAL. Vnější vrstva MRCnano je díky lotosovému efektu téměř nepřilnavá a má samočistící vlastnosti.

Šroubovací mosazné obroučky

O kvalitě špičkových filtrů rozhodují různá kritéria. Mnoho fotografů si uvědomuje, že dokonalá planparalelnost a vysoká propustnost skla spolu s antireflexními a ochrannými vrstvami jsou klíčovými faktory pro kvalitu snímku. Ne každý ví, že i kvalita obroučky hraje zásadní roli v celkové kvalitě filtru. Jejím hlavním úkolem je udržet tenké a křehké sklo pevně bez vůle na místě po velmi dlouhou dobu. Zároveň ale na sklo nesmí působit žádný tlak, jinak dojde k jeho deformaci a tím i k neostrosti obrazu. Uložení skla filtru musí odolat časté manipulaci a filtr musí jít vždy snadno na objektiv našroubovat a zase z něj sundat. Protiskluzový povrch filtru manipulaci s ním ještě usnadňuje. Obroučka musí být zároveň co nejnižší, aby se zabránilo vinětaci u širokoúhlých objektivů.

Obroučky filtrů B+W všechny tyto požadavky dokonale splňují. Obroučky jsou vyrobené z pevné mosazi na extrémně přesných CNC strojích. Sklo filtru je dotaženo objímkou ze závitem vyrobenou se stejnou precizností. Sklo je tak dokonale rovně uloženo ve filtru bez jakéhokoliv pnutí, které by mohlo způsobit deformaci nebo dokonce prasknutí skla filtru. Jemné vroubkování na přední straně pomáhá při dotahování a povolování filtru. Černé hloubkové eloxování, kvalitní popisky filtrů nanášené buď barvou ručně nebo vypálené laserovým automatem spolu s matným černým vnitřním povrchem zajistí, že filtr B+W bude i po letech používání vypadat jako nový.

Aby se zabránilo vinětaci v rozích při použití filtru, vyrábí B+W několik typů objímek vhodných pro různé ohniskové vzdálenosti.

Vedle obroučky F-PRO, která je použitelná pro teleobjektivy, základní objektivy, ale i pro některé širokoúhlé objektivy (záleží na konstrukci konkrétního objektivu, nemusí vinětovat ani na 17 mm objektivu pro full frame zrcadlovku) vyrábí B+W také vynikající obroučku XS-PRO Digital s plnohodnotným předním závitem pro velmi širokoúhlé objektivy. Tyto obroučky přesahují objektiv jen o 3,3mm v případě filtrů UV nebo ochranných 007 nebo 4,2mm u polarizačních filtrů.

Dokonale zvládnutá výroba a precizní design

Za všeobecně uznávanou špičkovou kvalitou filtrů B+W je neustálý proces optimalizace a kontroly kvality, který začíná již u bloku surového skla. Výhradním dodavatelem špičkového skla pro filtry B+W je sklárna Schott, protože jako jediná dokáže trvale garantovat nejvyšší možnou optickou kvalitu skla.

V německém lázeňském městě Bad Kreuznach počítačem řízené brusné a leštící stroje přetvářejí surové sklo na dokonalé výrobky o působivé škále různých typů a průměrů. Speciální výrobní postupy jsou navrženy a kontrolovány špičkovými specialisty. Všechny výrobní kroky jsou přesně definovány jednotlivými výrobními normami. Při výrobě filtrů B+W není nic ponecháno náhodě, cíl je jednoznačný: přesně planparalelní skleněný disk bez jakýchkoliv nerovností, prohnutí nebo rozdílů v tloušťce, které by mohly způsobit dílčí neostrost snímku. Sklo musí být dokonale hladké, protože každá nerovnost rozptyluje světlo a změkčuje obraz. Sklo filtru B+W dosahuje kvality skla těch nejlepších objektivů a zaručuje tak optimální obrazovou kvalitu.

Sdílet na


Komentáře k článku

Luděk Bouška

Reaguje na (1) | Dobrý den, Švesi. Dnešní tenké filtry B+W už nemají označení SLIM a přední závity mají také. Jinak máte samozřejmě pravdu, výrobců kvalitních filtrů je samozřejmě víc, o těch třeba někdy příště.

2

Prodejce Megapixel.cz, Luděk Bouška, 23. 5. 2014 |Reagovat

Š

B+W jsou dobré filtry, ale článek vyznívá skoro tak že je to jediný výrobce který umí udělat velmi kvalitní fitr. Z externích výrobců je tu minimálně ještě Hoya a její nové HD filtry. Ty jsou v některých ohledech, jako je třeba propustnost světla a míra polarizačního účinku ještě lepší, dalším plusem je že jejich slim verze mají na filtru závit pro případné použití dalšího filtru. Co se týče optiky mají totiž momentálně skutečně technologickou výhodu v tom že dokážou udělat velmi tenká a přitom odolná skla. Používám filtry od obou výrobců a oba mají své plusy a mínusy. B+W mají proti Hoya zase lepší, skutečně bytelně působící mosazné obroučky a jejich polarizáky jsou více neutrální (Hoya HD CP-L posouvají barvy lehce do žluta). V neposlední řadě tu jsou tu také vysoce kvalitní filtry přímo od výrobců objektivů jako Canon, Nikon, Pentax, Sony(Minolta), Carl Zeiss atd.

1

Švesi, 23. 5. 2014 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.