Těšíme se na vás opět i v našich prodejnách v Praze, Brně a Ostravě. Otevřeno máme ve standardní otevírací době.

Recenze BenQ přenosný projektor GV1

Zpět na detail

Jiří Kurt Strohschneider

Recenzoval:
Jiří Kurt Strohschneider Další recenze

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Přenosnost
 • Minimální rozměry
 • LED technologie (nižší hluk chlazení)
 • Možnost bezdrátového propojení se vstupním zařízením
 • Bluetooth reproduktor
 • Výdrž akumulátoru až tři hodiny
 • Funkce Auto Keystone correction

Co se nám nelíbí

 • Nekompatibilita se staršími vstupními zařízeními
 • Zpracování dálkového ovládání

Nahoru

Představení BenQ přenosný projektor GV1

Tchajwanská firma BenQ Corporation patří v dnešní době k největším hráčům na trhu se zobrazovacími zařízeními, a to především na poli projektorů. Nutno podotknout, že tuto pozici si po právu vysloužila. Její produkty potkáte snad všude – jak v domácnostech, tak ve firemních prostředích, od jednoduchých typů za pár stovek po profesionální stroje za statisíce. Ke mně na stůl se dostal jejich poslední model – GV1 – a vy si teď můžete počíst, jaký na mě udělal dojem.

Zpracování

Hned na první pohled je jasné, komu je tento projektor primárně určen. Ano, v tomto případě se myslelo především na teenagery a čerstvé dvacátníky. GV1 vůbec nevypadá jako typický projektor, spíše naopak. Před námi stojí jakýsi ani ne dvacet centimetrů vysoký bytelný sloup, rozdělený na dvě části – spodní tělo a naklápěcí hlava s optikou. Model neváží ani jedno celé kilo, tudíž v kombinaci s tvarem a vahou se naprosto jasně rýsuje jeho největší deviza, a sice mobilita. Přesně tak, tento model je stavěný na denní přenášení z místa na místo. I proto k němu v originálním balení dostanete na míru šitý pytlíček, který má ovšem spíše estetický charakter, než aby projektor ochránil před poškrábáním, nebo nedej bože rozbitím při pádu z více jak třiceti centimetrů. Dohromady najdete v krabici celkem dost příslušenství, jmenovitě toto:

 • nezbytný zdrojový adaptér se třemi výměnnými zástrčkami (typ A pro USA a Kanadu, typ C pro kontinentální Evropu a typ G pro UK a Irsko)
 • záruční list ve standardní čínštině (velmi užitečné)
 • manuál v angličtině
 • propojovací kabel USB-C – USB-C
 • dálkové ovládání
 • již zmiňovaný pytlík

Běžně by asi nemělo moc význam se vyjadřovat k manuálu, v tomto případě si to však neodpustím. Jeho zpracování se jednoduše nepovedlo, nebo si na něj někdo neudělal čas. Nejvíc mě zarazily dvě vady na kráse. Tou první bylo černobílé provedení, které by nevadilo, pokud by manuál neobsahoval tabulku barevného značení diody a ke každé barvě přiřazenému konkrétnímu významu. Tou druhou je nedostatečné vysvětlení propojení projektoru se zdrojovým zařízením. Pro někoho by to možná byla zbytečná trivialita, já ovšem věřím, že mezi uživateli jsou i lidé, kteří takové zařízení budou mít v ruce poprvé, tudíž jim instrukce „pomocí svého PC/Android/iOS zařízení připojte projektor použitím screencastingu/Airplay“ moc neřekne (ano, to je veškerá instruktáž). Nečitelné a nepřesné screenshoty jsou už jen třešinkou na závěr. Naštěstí si můžeme najít obsáhlejší verzi manuálu na internetu, stejně tak i nějaké to popisné video, ve kterých se dozvíme, že pokud naše zařízení samo o sobě takovou funkcí neoplývá, je třeba si nainstalovat konkrétní aplikaci (např. Google Home pro Android atd.) a pomocí té přenos zprovoznit. Díky za ně.

Zapojení

Tento model je moderním zařízením každým coulem – jak již bylo zmíněno, kromě designu je důraz kladen na mobilitu, je tedy podle mě zcela přirozené, že primárním způsobem připojení je to bezdrátové. To má ovšem malý háček – přístroj můžeme připojit přes bluetooth rozhraní, nicméně tím získáte „pouze“ bezdrátový reproduktor, nikoliv i projektor. Abychom mohli i promítat obraz, je třeba použít wifi síť – buď vytvořit hot-spot, nebo využít nějakou místní, která je k dispozici. A právě zde jsem pohořel. Respektive nedostal jsem to, co jsem očekával. Když se mi po počátečních peripetiích (viz odstavec o manuálu a screencastingu) podařilo zařízení propojit, latence přenosu byla vcelku značná, až k půl vteřině. To samo by nic neznamenalo, kdyby obraz běžel plynule. To se ovšem nedělo a musím konstatovat, že jsem projektor testoval na několika wifi sítích, společně s různými zařízeními a na systémech jak Windows, tak Android i iOS. Všude se obraz lehce trhal. Je dost možné/pravděpodobné, že na vině je kvalita wifi sítě. Nicméně v tom případě přichází na řadu starý dobrý kabel.

A opět se přesvědčujeme o tom, že je přístroj navržen v moderním duchu. Jediným konektorem pro propojení je USB-C, žádné HDMI, display port nebo snad USB-A, mini, micro, nic. Zpětná kompatibilita je tedy nulová. A pokud máte zařízení s USB-C konektorem, stále ještě nemáte vyhráno – vaše zařízení musí navíc podporovat přenos videa přes tento port (tedy Displayport over USB-C), což ne každé zařízení umí. Problém mají především levnější a starší mobilní telefony, ty novější nad deset tisíc už to většinou umějí. Když se vám zadaří a máte tu správnou konfiguraci, obraz jede jako po másle.

USB-C konektor lze prý také využít pro připojení USB-C flash disku nebo USB-C čtečky karet – tato zařízení bohužel nevlastním a ani k dispozici nemám, tudíž jsem jejich konektivitu neměl jak vyzkoušet, nicméně jednalo by se o příjemný mezistupeň, kdy sice musíme fyzicky připojit zdroj dat k projektoru, ovšem zbytek operací může probíhat vzdáleně a pomocí přiloženého ovladače.

Funkcionalita

Když už se nám podaří projektor úspěšně připojit, rozhodně nás příjemně překvapí rychlost, s jakou je zařízení připravené k provozu. Během dvou vteřin je obraz k dispozici a už se čeká jen na naše pokyny. Dalším výrazným plusem je výdrž akumulátoru – až tři hodiny přehrávání jsou při cca dvou hodinách předchozího nabíjení solidní výkon. (Je škoda, že nabíjet lze pouze pomocí adapteru a těžko říct proč, nelze využít USB-C kabel). To člověku vystačí na jeden až dva celovečerní filmy, nebo třeba dost dílů seriálu k tomu, aby učení se na zkoušky odložil zase na další den :). Za jeden z hlavních plusů považuji fakt, že se jedná o LEDkový projektor. Oproti standardním strojům je tedy podstatně eliminována křehkost lampy a taktéž i hluk chlazení. Co se kvality zobrazení týče, projektor nabízí rozlišení 480p, tedy 854x480 pixelů, svítivost 200 ANSI lumenů a kontrast 100 000:1. (Veškerá další technická specifikace je k dispozici na stránkách výrobce: https://www.benq.com/en/projector/portable/gv1/specifications.html)

Po startu si (po prvotním nastavení jazyka atd.) pomocí dálkového ovládání vyberete, z jakého zdroje chcete přehrávat. Kromě již zmiňovaných wireless možností a připojení zdroje přes USB-C je tu ještě další možnost. Vzhledem k tomu, že mašinka běží na Androidu, můžete si nainstalovat své oblíbené nejen audio/vizuální aplikace – mezi těmi nejznámějšími jsou: YouTube, HBO GO, Netflix, Amazon Prime Video, KODI, Facebook a spousta dalších, dokonce i včetně her. Jejich funkčnost je už trochu jiné téma, nicméně to je spíš otázka pro vývojáře konkrétních aplikací a Androidu, a ne pro BenQ.

Téměř veškerá kontrola je na dálkovém ovládání, které by si tedy také zasloužilo trochu lepší zpracování – samo o sobě je velice lehké, včetně baterie váží jen dvacet pět gramů, tudíž působí trochu fórově, navíc by se hodilo, kdyby tlačítka byla podsvícená. Přece jen, promítání probíhá ve tmě, takže pokud s ovladačem nejste ještě sžiti, těžko na něm budete hledat ta správná tlačítka. Na obranu výrobce, tlačítek je naštěstí jen devět. Některé funkce můžete ovládat i přímo na hlavě projektoru, a sice zapnutí/vypnutí, hlasitost, přepínání mezi bluetooth módem a projekcí, a nakonec ne úplně jemné manuální ostření (digitální k dispozici není). To je umožněno pomocí kolečka na straně hlavy. Kromě toho můžete hlavu samotnou naklánět o až 15 stupňů, jakmile toto uděláte, projeví se dle mého názoru ta nejlepší funkce – Auto Keystone correction. Projektor podle míry náklonu pozná, v jakém úhlu je optika k projekční (vertikální) ploše, a tak plně automaticky ve vteřině vyrovná strany obrazu, a to naprosto přesně.

Trocha slov na závěr

GV1 nemá ambice plně nahradit nákladné stacionární projektory, naopak. Tento model je doplňkem standardního sortimentu, který cílí na jiné spotřebitele/příležitosti, a i přes některé mouchy se mu to daří – až budeme tedy chtít vzít projektor na párty nebo pustit dětem pohádku na spaní, GV1 by měla být naše první volba.

Nahoru

Parametry

 
Ostatní
Značka: BenQ

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím