Recenze Benro Adventure TAD18A + třícestná hlava HD1A

Lukáš Kala

Lukáš Kala • 07. 11. 2021

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Výborná stabilita v horších podmínkách
  • Součástí textilní obal
  • Arca Swiss destička
  • Pákové zavírání

Co se nám nelíbí

  • Vyšší váha

Představení Benro Adventure TAD18A + třícestná hlava HD1A

Představení Benro Adventure TAD18A + třícestná hlava HD1A

Řada  Adventure TAD

Společnosti Benro nám nadělila ne jeden, ale rovnou dva nové stativy s třícestnou hlavou. Větší variantu Benro Adventure TAD28A s o něco větší třícestnou hlavou HD2A a jeho menšího bratříčka Benro Adventure TAD18A s o něco menší třícestnou hlavou HD1A. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, a který může být tím pravým právě pro vás? Přesně na tyto rozdíly jsme se s brněnským týmem podívali.

Stativy Benro | Megapixel

Bratři ve zbrani

Jaké prvky mají oba stativy společné? U obou modelů se Benro rozhodlo využít pro materiál nohou o něco levnější hliník oproti velmi oblíbenému uhlíkovému vláknu. Stativ tím trochu získal na své váze, ale také na své stabilitě, a to bez nutnosti stativ zatížit. U obou modelů se také jedná o čtyřsekční design. Stativ má tedy celkem tři zámky na každé z nohou a po plném vysunutí jsou odkryté čtyři hliníkové trubice. Zámky jsou řešené principem pákového utahování, alternativou k tomuto způsobu je zámek otočný, u kterého ovšem na první pohled nevíte, jestli je zámek utažený.

Součástí obou stativů je také textilní pouzdro pro snazší a pohodlnější přenášení. Nohy stativů jsou ukončené gumovými nožičkami, které je snadné vyměnit za nové nebo za koncovky s hroty, které také najdete v balení. I přesto, že u obou stativů najdeme rozdílnou stativovou hlavu, obě sdílí Arca standard pro stativovou destičku. Obě stativové hlavy jsou také třícestné a je tedy možné upravit přesnou polohu pomocí stupnic na zcela oddělené panoramatické ose a osách bočního a předního náklonu. Výrobce přidává prodlouženou záruku na 5 let.

Srovnání stativů | Megapixel

Bitva titánů

V čem se tedy ale model TAD28A liší od svémo menšího brášky TAD18A?

Hlavní rozdíl je na první pohled patrný. Model TAD28A s mohutnější konstrukcí nabídne nejen možnost většího zatížení, ale také vyšší úroveň stability v nepříznivých podmínkách. Pro dosažení většího zatížení bylo možné vyměnit také stativovou hlavu. Model TAD28A posouvá větší třícestná hlava Benro HD2A na nosnost osmi kilogramů, což je celkem znatelné zlepšení oproti pěti kilogramům u menší stativové hlavy HD1A, kterou najdeme v páru u modelu TAD18A.

Lepší stabilita ovšem nese i své nevýhody. V tomto případě především znatelný rozdíl ve váze. Model TAD28A je totiž o přibližně půl kila těžší než model TAD18A. Pokud tedy vezmeme v potaz společné vlastnosti, v obou případech se jedná o stabilní hliníkové stativy s třícestnou hlavou, vhodné především o přesnost a stabilitu. Rozdílem bude především váha, přenositelnost a v některých krajních případech i nosnost. Vše tedy rozhodne, jakým způsobem a především kde plánujete stativ použít. Menší model TAD18A bude totiž znatelně příjemnější pro použití na cestách, kde každý gram má svoji hodnotu.

Stativy Benro | Megapixel

Popis a parametry

Popis a parametry

Benro Adventure TAD18A - hliníkový stativ se 4 sekcemi nabízí nosnost až 5 kg a maximální pracovní výšku 153,4 cm. Stativ kombinuje hliníkové nohy se slitinou z odlehčeného hořčíku. Součástí setu je třícestná hlava HD1A s nosností 5 kg.

Hliníkové nohy

Kvalitní slitina hliníku si zachovává nízkou hmotnost, zatímco poskytují stabilitu a pevnost. Klíčové části stativu jsou pro vyšší odolnost vyrobeny ze slitiny hořčíku, která vyniká velmi nízkou hmotností a velkou tvrdostí.

Vysoce kvalitní zámky nohou

Aretace nohou je řešená pákovými zámky, které zajišťují pohodlné a přesné nastavení výšky stativu.

Třícestná hlava Benro HD1A

Přesné nastavení pomocí stupnic na panoramatické ose a ose náklonu Je vybavena rychloupínací destičkou PU-60 kompatibilní se systémem Arca, ve svorkách je možné vyvážit fotoaparát či kameru drobným posunem +-1cm. Vysoká nosnost 5 kg a odolnost při malých rozměrech je výsledkem kvalitní slitiny hořčíku.

 

Obecné

Nadstandardní záruka 5 let

Stativy

Materiál hliník
Maximální výška 153,4 cm
Minimální výška 39,9 cm
Hlava v ceně Ano
Typ hlavy 3 cestná
Výměnná hlava Ano
Možnost vyosení středové tyče Ano
Vodováha Ano
Panorama stupnice Ano
Pouzdro v ceně Ano
Nosnost 5 kg
Použití nohy jako monopodu Ne
Zakončení nohou gumové konce, kovové hroty

Fyzikální specifikace

Hmotnost 1950 g

Ostatní

Číslo produktu TAD18AHD1A
Značka Benro

Zobrazit popis a parametry