Recenze Benro Bat 03C + kulová hlava VX20

Dalibor Dziobek

Dalibor Dziobek • 11. 11. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • obrovská flexibilita nastavení úhlu nohou
 • malá transportní výška
 • nosnost
 • možnost panoramatického otáčení přímo destičky na hlavě
 • destička Arca-Swiss
 • balení s přenosným pouzdrem
 • 5 let záruka

Co se nám nelíbí

 • při sundání hlavy je na stativu pouze velký ⅜” závit
 • horší stabilita při maximálním vysunutí dvousekční středové tyče s těžkou technikou
 • nejmenší verze Bat03 je bez hrotů

Představení Benro Bat 03C + kulová hlava VX20

Představení Benro Bat 03C + kulová hlava VX20

Představení řady Benro BAT

Značka Benro specializující se hlavně na stativy a vše okolo nich právě představila svou WILD edici sativů. V edici jsou tři druhy stativů a ty mají odrážet symboliku a funkčnost podle tří zvířat. Mě se do rukou na recenzi dostala hliníková i karbonová řada Bat (netopýr). Říkal jsem si co může mít společného netopýr a stativ. Benro však u této řady klade důraz na obrovskou flexibilitu nohou stativu, jeho skladnost a lehkost. Stativ tedy opravdu má vynikat ve stísněných prostorech svým netradičním ustavením, takže pak vypadá trošku jako netopýr, který se dokáže bez problémů zavěsit v podstatě všude. Celá řada Bat je tvořena čtyřmi stativy o různých velikostech. Nejnižší řada je označována jako Bat 03C, pak dále vyšší Bat 05A i C, dále Bat 15A i C a Bat24C. Písmeno A v názvu vždy značí hliníkový stativ a písmeno C pak karbonový stativ. Číselné označení v názvu neznačí jen velikost stativu, ale samozřejmě i vyšší nosnost a stabilitu. Celá řada je pak vybavena kulovou hlavou s označením VX.


Fyzické zpracování a ergonomie

Všechny stativy z řady Bat jsou velmi pěkně zpracované a kombinují stříbrné a šedé komponenty. Já měl k dispozici karbonovou i hliníkovou řadu. Karbonová je oproti hliníku samozřejmě lehčí a má lepší tuhost. Bonusem karbonu je pak i to, že v zimě nestudí tolik jako hliník. V balení řady Bat jsem našel cestovní pouzdro s popruhem přes rameno. Dále je u všech verzí v balení imbusový klíč na dotažení nebo povolení tuhosti nohou. Do terénu pak jsou přibaleny i hroty, kromě nejmenší verze Bat 03.

Vlastnosti a parametry

Zásadní a nejdůležitější parametr celé řady je flexibilita nohou. Nohy těchto stativů mají 5 úhlů naklopení. Toto jsem popravdě ještě u žádného jiného stativu neviděl. Dá se tak se stativem postavit prakticky kdekoliv. Opřít jej o zedˇ, o strom nebo o stůl. No prostě všude tam, kde byste se normálně s běžným stativem nevešli. Funguje to tak, že pro změnu úhlu nohy je potřeba zmáčknout stříbrný knoflík na boční straně nohy a pak už jen nastavit úhel. Po nastavení jedné z pěti pozic jde slyšet cvaknutí. Věděl jsem tak, že noha je zacvaknutá a úhel drží i kdybych se stativem omylem pohnul. Musím říct, že to se mi opravdu líbilo a napadá mne plno situací, kde by se mi to v minulosti hodilo. Když už je řeč o nohou, tak všechny verze umožňují z jedné z noh udělat monopod. Jde vždy o nohu s šedým pogumováním. Výjimkou je nejmenší verze Bat 03, kde to u tak malého stativu nedává žádný smysl. V základně má pak každá verze tři možnosti uchycení ramena na příslušenství. Středová tyč netopýří řady je vždy ze dvou segmentů a dá se tak vytáhnout opravdu vysoko. Tady bych však ze zkušeností doporučil mít vytaženou pouze první sekci, aby byla stabilita pořád výborná. Samozřejmě pokud bych používal menší bezzrcadlovku s malým pevným objektivem nebo malý kompakt, tak by se to ještě dalo snést. Středová tyč má vždy háček na zavěšení závaží nebo batohu a lze ji úplně vyjmout a otočit fotoaparát vzhůru nohama. Pozor, nejmenší verze Bat 03 středovou tyč nemá vůbec. Od středové tyče se dostávám ke kulové hlavě Benro VX. Hlavní předností je možnost na zamknuté hlavě otáčet pouze destičkou s fotoaparátem. To je možné díky uvolnění dotahováku ve tvaru kapky. Je to v podstatě druhé panoramatické otáčení nezávislé na poloze nohou stativu. Stále tak v krkolomných situacích můžu otáčet s fotoaparátem v rovině. Dále se mi líbilo, že stačí jen krátké otočení a hlava je zamknutá v pozici jakou potřebuju. Destička je standardu Arca-Swiss a uchycení je ještě pojištěno dvěma západkami na destičce. Hlava jde u všech verzí samozřejmě sundat a použít ji i na jiný stativ.

Zhodnocení a závěr

Když to vezmu popořadě, tak jako první je nejmenší Bat03C. Ten je za mě se svou maximální výškou 41cm ideální na stole, kde pak z něj je šikovný stativ pro streamování nebo produktovou fotografii. Chybí mu akorát středová tyč a hroty, ale díky malé základně unese reálně až 6kg techniky. Druhý v řadě je Bat05A i C, který už má vše co předchozímu modelu chybělo. Je určitě vhodný pro někoho, kdo chce malinký a skladný stativ a nemá velkou a těžkou techniku. Tato řada má ve složeném stavu 36cm a unese reálně asi 5kg. Je tedy ideální pro kompakty a menší bezzzrcadlovky se středně velkými objektivy. Pro větší techniku jako zrcadlovky se středními objektivy a bezzrcadlovky bych určitě použil třetí řadu Bat15A i C. Tady se už dostaneme na reálnou nosnost 7kg při stále skvělé skladnosti 39cm a výšce až 165cm. Osobně se mi tahle třetí verze líbila asi nejvíce a myslím, že bude velmi oblíbená. Celkově se netopýří řada Bat Benru velmi povedla a díky obrovské flexibilitě a skladnosti jejich uživatelé najdou spoustu možností použití v interiéru i exteriéru.

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Václav, Dubí, 22.02.2024

5

Kvalitní zpracování

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jiří, Brno Chrlice, 09.01.2023

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Benro Bat 03C + kulová hlava VX20 - nový karbonový stativ z řady Bat od společnosti Benro, koncipovaný pro cestování, vám umožní polohovat nohy mimo běžné úhly. A to i do protilehlých pozic. To oceníte při fotografování i natáčení videa z míst, kde to dříve nebylo možné. Tento třísekční stativ má maximální výšku 410 mm, minimální 145 mm (ve složeném stavu 300 mm). Nastavitelnost nohou v úhlech 21 °, 51 °, 82 °, -55 °, -21 °. Nosnost 12 kg. A váhu 0,83 kg. Dodáváno s transportním pouzdrem. Jedná se o zvýhodněnou sestavu stativu Benro Bat 03C a kulové hlavy Benro VX20.

Stativ Benro Bat 03C

Jedná se o novou a zároveň první řadu stativů Benro Bat. Nový design stativu s 5 přednastavenými úhly nohou umožní nastavit fotoaparát mimo bežné úhly v rozsahu pod jeho základnou, které tradiční stativy neumí.  Takže můžete fotografovat a natáčet i z míst, kde to dříve nebylo možné. Například lze jednu z nohou zvednout nahoru a opřít ji o stěnu. To vám umožní stativ přiblížit mnohem blíže a zmenšit tak i plochu, kterou dříve stativ pro stabilní postavení potřeboval. Tuto vlastnost oceníte i u krajinářské fotografie v případě větších nerovností terénu. Bez ohledu na to, kam cestujete, ať už je to kaňon, ledová jeskyně nebo uprostřed pouště, váš Benro Bat je tu, aby vás podporoval v nejnáročnějších lokalitách s pozoruhodnou flexibilitou.

Úhel, který potřebujete

Lehký pětisekční hliníkový stativ umožňuje nastavit nohy v úhlech 21 °, 51 °, 82 °, -55 °, -21 °. Systém uchycení středového sloupku umožňuje i rychlé přetočení o 180 ° („vzhůru nohama“) a tak budete moci získávat záběry z mnohem nižší úrovně.

Klíčové vlastnosti

 1. Pětistupňové nastavení úhlu nohou
 2. Nový design základy snižuje hmotnost stativu
 3. Základna je osazena třemi ¼“ závity pro možnost využití dalšího příslušenství (prodlužovací ramena, externí monitory, světla, mikrofony apod)
 4. Karbonová verze má finální „pletenou“ povrchovou úpravu, to snižuje váhu a zlepšuje manipulaci
 5. Ergonomické zámky nohou pro větší pevnost
 6. Tříkrokové seřizování nohou vám poskytne ještě větší stabilitu

Stativová hlava Benro VX20

VX jsou nové hliníkové kulové stativové hlavy společnosti Benro. Prvním modelem této řady je verze VX20, která vám nabídne hned několik potřebných funkcí. Hlavní z nich je duální panoramatický mechanizmus, který oceníte zejména pro jeho možnost jemné a přesné manipulace. Umožní vám na sobě nezávislou 360° rotaci (celé základny hlavy i vnitřní koule). Jsou kompatibilní se systémem rychloupínacích destiček Arca-Swiss.

Nízká váha s vysokou nosností

Designově čistý vzhled této řady umožnil snížit váhu hlav na absolutní minimum. Váha VX20 je jen 280 g, ale i tak unese až 20 kg těžkou fototechniku. Hlavy můžete kombinovat se stativy řady Rhino a Bat.

Klíčové vlastnosti

 • Funkce 1: Duální panoramatický režim
 • Funkce 2: uvolnění stativové destičky pomocí 360° rotace
 • Funkce 3: Zámek zabraňující pádu fotoaparátu
 • Funkce 4: Čistý design

Obecné

Úroveň produktu Poloprofesionál a pokročilý

Stativy a stativové hlavy

Set hlavy a stativu Ano
Materiál hlavy Karbon
Zámky nohou otočné
Maximální výška 41 cm
Transportní výška 30 cm
Minimální výška 14,5 cm
Výška stativové hlavy 9 cm
Typ stativové hlavy Kulová
Výměnná hlava Ano
Typ destičky Ano
Rychloupínací destička Ano
Označení hlavy Benro VX20
Možnost vyosení středové tyče Ne
Vodováha Ano
Panoramatická stupnice Ano
Pouzdro v ceně Ano
Nosnost 12000 g
Použití nohy jako monopodu Ne
Zakončení nohou Gumové konce

Fyzikální specifikace

Materiál Uhlíková vlákna
Hmotnost 830 g

Ostatní

Číslo produktu FBAT03CNMVX20
Značka Benro

Zobrazit popis a parametry