Recenze Benro Bat 15C + kulová hlava VX20

Dalibor Dziobek

Dalibor Dziobek • 11. 11. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • obrovská flexibilita nastavení úhlu nohou
 • malá transportní výška
 • nosnost
 • možnost panoramatického otáčení přímo destičky na hlavě
 • destička Arca-Swiss
 • balení s přenosným pouzdrem
 • 5 let záruka

Co se nám nelíbí

 • při sundání hlavy je na stativu pouze velký ⅜” závit
 • horší stabilita při maximálním vysunutí dvousekční středové tyče s těžkou technikou
 • nejmenší verze Bat03 je bez hrotů

Představení Benro Bat 15C + kulová hlava VX20

Představení Benro Bat 15C + kulová hlava VX20

Představení řady Benro BAT

Značka Benro specializující se hlavně na stativy a vše okolo nich právě představila svou WILD edici sativů. V edici jsou tři druhy stativů a ty mají odrážet symboliku a funkčnost podle tří zvířat. Mě se do rukou na recenzi dostala hliníková i karbonová řada Bat (netopýr). Říkal jsem si co může mít společného netopýr a stativ. Benro však u této řady klade důraz na obrovskou flexibilitu nohou stativu, jeho skladnost a lehkost. Stativ tedy opravdu má vynikat ve stísněných prostorech svým netradičním ustavením, takže pak vypadá trošku jako netopýr, který se dokáže bez problémů zavěsit v podstatě všude. Celá řada Bat je tvořena čtyřmi stativy o různých velikostech. Nejnižší řada je označována jako Bat 03C, pak dále vyšší Bat 05A i C, dále Bat 15A i C a Bat24C. Písmeno A v názvu vždy značí hliníkový stativ a písmeno C pak karbonový stativ. Číselné označení v názvu neznačí jen velikost stativu, ale samozřejmě i vyšší nosnost a stabilitu. Celá řada je pak vybavena kulovou hlavou s označením VX.


Fyzické zpracování a ergonomie

Všechny stativy z řady Bat jsou velmi pěkně zpracované a kombinují stříbrné a šedé komponenty. Já měl k dispozici karbonovou i hliníkovou řadu. Karbonová je oproti hliníku samozřejmě lehčí a má lepší tuhost. Bonusem karbonu je pak i to, že v zimě nestudí tolik jako hliník. V balení řady Bat jsem našel cestovní pouzdro s popruhem přes rameno. Dále je u všech verzí v balení imbusový klíč na dotažení nebo povolení tuhosti nohou. Do terénu pak jsou přibaleny i hroty, kromě nejmenší verze Bat 03.

Vlastnosti a parametry

Zásadní a nejdůležitější parametr celé řady je flexibilita nohou. Nohy těchto stativů mají 5 úhlů naklopení. Toto jsem popravdě ještě u žádného jiného stativu neviděl. Dá se tak se stativem postavit prakticky kdekoliv. Opřít jej o zedˇ, o strom nebo o stůl. No prostě všude tam, kde byste se normálně s běžným stativem nevešli. Funguje to tak, že pro změnu úhlu nohy je potřeba zmáčknout stříbrný knoflík na boční straně nohy a pak už jen nastavit úhel. Po nastavení jedné z pěti pozic jde slyšet cvaknutí. Věděl jsem tak, že noha je zacvaknutá a úhel drží i kdybych se stativem omylem pohnul. Musím říct, že to se mi opravdu líbilo a napadá mne plno situací, kde by se mi to v minulosti hodilo. Když už je řeč o nohou, tak všechny verze umožňují z jedné z noh udělat monopod. Jde vždy o nohu s šedým pogumováním. Výjimkou je nejmenší verze Bat 03, kde to u tak malého stativu nedává žádný smysl. V základně má pak každá verze tři možnosti uchycení ramena na příslušenství. Středová tyč netopýří řady je vždy ze dvou segmentů a dá se tak vytáhnout opravdu vysoko. Tady bych však ze zkušeností doporučil mít vytaženou pouze první sekci, aby byla stabilita pořád výborná. Samozřejmě pokud bych používal menší bezzrcadlovku s malým pevným objektivem nebo malý kompakt, tak by se to ještě dalo snést. Středová tyč má vždy háček na zavěšení závaží nebo batohu a lze ji úplně vyjmout a otočit fotoaparát vzhůru nohama. Pozor, nejmenší verze Bat 03 středovou tyč nemá vůbec. Od středové tyče se dostávám ke kulové hlavě Benro VX. Hlavní předností je možnost na zamknuté hlavě otáčet pouze destičkou s fotoaparátem. To je možné díky uvolnění dotahováku ve tvaru kapky. Je to v podstatě druhé panoramatické otáčení nezávislé na poloze nohou stativu. Stále tak v krkolomných situacích můžu otáčet s fotoaparátem v rovině. Dále se mi líbilo, že stačí jen krátké otočení a hlava je zamknutá v pozici jakou potřebuju. Destička je standardu Arca-Swiss a uchycení je ještě pojištěno dvěma západkami na destičce. Hlava jde u všech verzí samozřejmě sundat a použít ji i na jiný stativ.

Zhodnocení a závěr

Když to vezmu popořadě, tak jako první je nejmenší Bat03C. Ten je za mě se svou maximální výškou 41cm ideální na stole, kde pak z něj je šikovný stativ pro streamování nebo produktovou fotografii. Chybí mu akorát středová tyč a hroty, ale díky malé základně unese reálně až 6kg techniky. Druhý v řadě je Bat05A i C, který už má vše co předchozímu modelu chybělo. Je určitě vhodný pro někoho, kdo chce malinký a skladný stativ a nemá velkou a těžkou techniku. Tato řada má ve složeném stavu 36cm a unese reálně asi 5kg. Je tedy ideální pro kompakty a menší bezzzrcadlovky se středně velkými objektivy. Pro větší techniku jako zrcadlovky se středními objektivy a bezzrcadlovky bych určitě použil třetí řadu Bat15A i C. Tady se už dostaneme na reálnou nosnost 7kg při stále skvělé skladnosti 39cm a výšce až 165cm. Osobně se mi tahle třetí verze líbila asi nejvíce a myslím, že bude velmi oblíbená. Celkově se netopýří řada Bat Benru velmi povedla a díky obrovské flexibilitě a skladnosti jejich uživatelé najdou spoustu možností použití v interiéru i exteriéru.

Hodnocení zákazníků (3)

Hodnocení zákazníků (3)

4.3333

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Vladimíra, Šlapanice, 28.05.2022

5

Stativ super, kulová hlava - klouže a i když se dost přitáhne tak má tendenci měnit polohu. Při použití na přesnější práci to trochu zlobí.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
TOMAS, Lázně Bohdaneč, 20.02.2022

4

Stativ je naprosto perfektní, ALE zasloužil by si lepší hlavu. Dodaná není špatná, ale patří na stativ o třídu menší. Dokoupil jsem hlavu Benro G2 - sice je po složení trochu větší (nohy nejsou rovnoběžné), ale nyní je potenciál stativu plně využit. Používám jej s Lumix G 9 + Panasonic Leica 100-400 k plné spokojenosti a snesl by i něco většího.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Karel, 09.10.2021

4

Popis a parametry

Popis a parametry

Nový karbonový stativ z řady Bat od společnosti Benro, koncipovaný pro cestování, vám umožní polohovat nohy mimo běžné úhly. A to i do protilehlých pozic. To oceníte při fotografování i natáčení videa z míst, kde to dříve nebylo možné. Otočením středového sloupku o 180 ° („vzhůru nohama“) dosáhnete ještě nižších úhlů záběru. Ten je složený ze dvou částí pro maximální kompaktnost ve složeném stavu. Tento pětisekční stativ má šířku nohou od 12 – 25,2 mm. Maximální výšku 1305 mm (se středovým sloupkem až 1655 mm), minimální 370 mm (ve složeném stavu 390 mm). Nastavitelnost nohou v úhlech 22 °, 52 °, 82 °, -55 °, -22 °. Nosnost 14 kg. A váhu 1,47 kg. Vyjmutím jedné nohy lze snadno přestavět na monopod. Dodáváno s transportním pouzdrem a sadou výměnných kovových hrotů. Jedná se o zvýhodněnou sestavu stativu Benro Bat 15C a kulové hlavy Benro VX20.

Benro Bat 15C + kulová hlava VX20

Jedná se o set lehkého karbonového stativu Benro Bat 15C v kombinaci s videohlavou Benro VX20, který je pro svou váhu a technické vlastnosti ideálním společníkem nejen na cesty. Sestava vám umožní vysoké zatížení se svou nosností až 14 kg a s ní i velmi spolehlivou stabilizaci fotoaparátu. Nabídne vám výškový rozsah od 370 - 1305 mm (se středovým sloupkem 1655 mm. Ve složeném stavu 390 mm. Váha 1,61 kg.


Stativová hlava Benro VX20

VX jsou nové hliníkové kulové stativové hlavy společnosti Benro. Prvním modelem této řady je verze VX20, která vám nabídne hned několik potřebných funkcí. Hlavní z nich je duální panoramatický mechanizmus, který oceníte zejména pro jeho možnost jemné a přesné manipulace. Umožní vám na sobě nezávislou 360° rotaci (celé základny hlavy i vnitřní koule). Jsou kompatibilní se systémem rychloupínacích destiček Arca-Swiss.

Nízká váha s vysokou nosností

Designově čistý vzhled této řady umožnil snížit váhu hlav na absolutní minimum. Váha VX25 je jen 280 g, ale i tak unese až 25 kg těžkou fototechniku. Hlavy můžete kombinovat se stativy řady Rhino a Bat. 

Klíčové vlastnosti

 • Funkce 1: Duální panoramatický režim
 • Funkce 2: uvolnění stativové destičky pomocí 360° rotace
 • Funkce 3: Zámek zabraňující pádu fotoaparátu
 • Funkce 4: Čistý design


Stativ Benro Bat 15C

Jedná se o novou a zároveň první řadu stativů Benro, které umožňují nastavení nohou i mimo běžné úhly v rozsahu pod jeho základnou. Takže můžete fotografovat a natáčet i z míst, kde to dříve nebylo možné. Například lze jednu z nohou zvednout nahoru a opřít ji o stěnu. To vám umožní stativ přiblížit mnohem blíže a zmenšit tak i plochu, kterou dříve stativ pro stabilní postavení potřeboval. Tuto vlastnost oceníte i u krajinářské fotografie v případě větších nerovností terénu. Vyjmete-li jednu nohu , můžete snadno získat monopod.

Úhel, který potřebujete

Lehký pětisekční stativ, vyrobený z osmivrstvého karbonu, umožňuje nastavit nohy v úhlech 22 °, 52 °, 82 °, -55 °, -22 °. Systém uchycení středového sloupku umožňuje i rychlé přetočení o 180 ° („vzhůru nohama“) a tak budete moci získávat záběry z mnohem nižší úrovně.

Z řady Bat si vybere každý

Řada Bat je vyráběna ve variantě z hliníku a z karbonových vláken. Karbonová verze má finální „pletenou“ povrchovou úpravu, což zlepšuje úchop a celkovou manipulaci. Tuto sérii tvoří 8 modelů - 4 stativy: 2 hliníkové a 2 karbonové varianty (pouze nohy) a 4 stativové sady, opět hliník a uhlík. S nejvyšší nosností sady do 16 kg a nejnižší váhou samotných nohou pouhých 0,99 kg.

Maximální kompaktnost

Stativy mají středový sloupek složený ze dvou částí a tak jsou ve složeném stavu opravdu kompaktní. Ale zároveň vám stále nabízí dostatečnou maximální výšku. Nejlépe je na tom sestava stativu Benro BAT24C se stativovou hlavou Benro VX25, která má délku ve složeném stavu jen 44 cm a s plně prodlouženým středovým sloupkem maximální výšku 179 cm. Série Benro Bat je dodávána s transportním pouzdrem a sadou špičatých nástavců na konce nohou, které zvyšují stabilitu na hladkém povrchu).

Klíčové vlastnosti

 1. Pětistupňové nastavení úhlu nohou
 2. Rychlé otočení středového sloupku o 180 °
 3. Rozšířený zámek pro zvýšení pevnosti dvoudílného středového sloupku
 4. Nový design základy snižuje hmotnost stativu
 5. Základna je osazena třemi ¼“ závity pro možnost využití dalšího příslušenství (prodlužovací ramena, externí monitory, světla, mikrofony apod)
 6. Karbonová verze má finální „pletenou“ povrchovou úpravu, to snižuje váhu a zlepšuje manipulaci
 7. Ergonomické zámky nohou pro větší pevnost
 8. Tříkrokové seřizování nohou vám poskytne ještě větší stabilitu
 9. Lze přestavět na monopod

Stativy a stativové hlavy

Materiál karbon
Zámky nohou otočné
Maximální výška 165,5 cm
Transportní výška 39 cm
Minimální výška 37 cm
Hlava v ceně Ano
Typ hlavy kulová
Výměnná hlava Ano
Označení hlavy Benro VX20
Vodováha Ano
Pouzdro v ceně Ano
Nosnost 14 kg
Použití nohy jako monopodu Ano
Zakončení nohou gumové konce, kovové hroty

Fyzikální specifikace

Hmotnost 1470 g

Ostatní

Číslo produktu FBAT15CVX20
Značka Benro

Zobrazit popis a parametry