Recenze Benro Cyanbird Carb + kulová hlava FS20PRO
Hodnocení
Klady a zápory
Co se nám líbí?
Co se nám nelíbí
Představení Benro Cyanbird Carb + kulová hlava FS20PRO
Představení Benro Cyanbird Carb + kulová hlava FS20PRO
Dnes se společně podíváme na novou řadu kompaktních cestovních stativů Benro Cyanbird. V ní nám bylo dopřáno hned tří novinek. V různých cenových hladinách máme k dispozici nohy z karbonu, hliníku nebo případně kombinace obou. Nestandardní, velmi kompaktní design je určen pro fotografy ale i video tvůrce, kteří často cestují a rozměry jsou pro ně na prvním místě, a to často i na úkor kvality nebo nosnosti.

Kulová hlava FS20PRO
Dočkali jsme se také nové hybridní kulové hlavy. Proč hybridní? Jedná se totiž o kombinaci dvoucestné video a kulové hlavy. Dokážete tedy ve velmi malých rozměrech využít výhody obou. Na první pohled může působit poněkud komplikovaně, její design je ovšem elegantně jednoduchý. Nastavení horizontální osy je možné na spodní části pod kulovou sekcí, ale zároveň pod samostatným uchycením stativové destičky. Kulová sekce nám umožní jednoduché a efektivní vyrovnání roviny. Nad kulovým segmentem naleznete ale také vertikální osu. Pokud tedy uzamkneme kulovou sekci a uvolníme spodní horizontální osu společně s touto vertikální, máme velmi slušnou, funkční a malou video hlavu. V tomto video režimu můžeme využít přiložené odnímatelné rukojeti pro snadnější ovládání.

Kompaktní design
Co vlastně dělá tento stativ tak skvělý pro cestování? Jsou to nohy stativu, které jsou zkosené a díky tomu při složení elegantně zapadnou do sebe. Obvod složeného stativu tedy dosahuje jen něco okolo 19 centimetrů. Stativy jsou z 5 segmentů pro zajištění co nejmenší velikosti ve složeném stavu, pouhých necelých 44 centimetrů. Osobně mě nejvíce překvapila stabilita. U takto kompaktního designu byste čekali, že bude stabilita odsunuta na druhou kolej, u těchto stativů to tak ale opravdu nepůsobí. Jediným drobným kompromisem je maximální nosnost 4 kg.

Součástí balení
Co v balení ke stativu dostanete? Jak jsem již zmínil výše, k hlavě FS20PRO je v balení k dispozici i odepínatelná ovládací rukojeť. To hlavní, co zde chci ovšem zmínit, je cestovní textilní obal, který mají v balení všechny 3 varianty. Tento model je skvělý, nejen, že jej dostáváte ke stativu zdarma, jeho provedení je zkrátka výborné. Obal je velmi dobře zpracovaný a rolovatelný, díky tomu je stativ krásně přístupný a umožňuje umístění řady dalšího volitelného příslušenství. Celé je to pak možné na stativ zavěsit aby vše bylo krásně k dispozici.
Tři verze, každá unikátní
Dostáváme se k porovnání a rozdílu u jednotlivých modelů v nové řadě Benro Cyanbird. Již dle označení Carb, Alu a Carb/Alu bude nejspíše jasné, že model Carb má vyrobené všechny segmenty nohou z karbonu. Model Alu je hliníkový a Carb/Alu má první segment karbonový, ostatní jsou ovšem z hliníku. Především díky použitým materiálům se liší cena stativů. Nejlevnější model Carb/Alu narozdíl od svých dražších bratrů nedostal novou hybridní hlavu FS20PRO, ale jen klasickou jednoduchou kulovou hlavu.

Hodnocení zákazníků (9)
Popis a parametry
Benro Cyanbird Carb + kulová hlava FS20PRO – cestovní karbonový stativ s hybridní kulovou hlavou FS20PRO. Tento lehký a všestranný stativ se pyšní elegantním oceánově modrým designem a je ideální pro tvorbu fotografií, videí a dalšího obsahu. Nabízí nosnost 4,5 kg, lze jej vysunout do výšky až 152,5 cm a díky kompaktní transportní délce pouhých 43,4 cm se skvěle hodí do každého batohu nebo brašny na fotoaparát. Lehké nohy z uhlíkových vláken mají plošší tvar než tradiční kulaté nohy, aby zajistily tuhost a zároveň zmenšily velikost stativu. Díky robustním hliníkovým překlápěcím zámkům, dvoudílnému středovému sloupku a třem uzamykacím úhlům je manipulace se stativem mimořádně rychlá a pohodlná. Horní část středového sloupku obsahuje tři závity 1/4"-20 pro připevnění volitelného příslušenství včetně světel, mikrofonů nebo externích monitorů. Dodávaná hlava FS20PRO se vyznačuje hybridním designem kulové hlavy s nezávislým panoramatickým zámkem a sklopnou panoramatickou rukojetí. Obsahuje rychloupínací destičku typu Arca.
Klíčové vlastnosti
- Plochý design nohou pro tuhost a kompaktnost
- Robustní hliníkové překlápěcí zámky umožňují rychlé a snadné nastavení výšky
- Dvoudílné rozdělení středového sloupku pro fotografování z nízkých úhlů
- Středový sloupek obsahuje tři 1/4"-20 závity pro upevnění příslušenství
- Háček na středovém sloupku pro upevnění závaží a zvýšení stability
- Dodáváno v ochranném pouzdře
Obecné
| Úroveň produktu | Profesionál a výkon |
|---|
Stativy a stativové hlavy
| Set hlavy a stativu | Ano |
|---|---|
| Materiál hlavy | Karbon |
| Zámky nohou | pákové |
| Maximální výška | 152,5 cm |
| Transportní výška | 43,5 cm |
| Minimální výška | 18,2 cm |
| Výška stativové hlavy | 8,2 cm |
| Typ stativové hlavy | Kulová |
| Výměnná hlava | Ano |
| Typ destičky | PU45 |
| Rychloupínací destička | Ano |
| Označení hlavy | FS20PRO |
| Možnost vyosení středové tyče | Ne |
| Vodováha | Ano |
| Panoramatická stupnice | Ano |
| Nosnost | 4500 g |
| Použití nohy jako monopodu | Ne |
| Zakončení nohou | Gumové konce |
Fyzikální specifikace
| Pouzdro v ceně | Ano |
|---|---|
| Materiál | Uhlíková vlákna |
| Hmotnost | 1020 g |
Ostatní
| Číslo produktu | TCBC15FS20PROC |
|---|---|
| Značka | Benro |


Stativ je dostatečně lehoučký, abych si ho mohl vzít sebou vždycky. Stabilita je tak akorát. Používám OM systém, takže nic těžkého. Stabilní tak akorát. Jediné co mi vadí je to, že se občas povoluje klička a tak ji nosím v batohu. Zatím dobrý.
Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
David, Brno 18, 08.01.2026
5
Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
David, 28.01.2025
5
Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Lukáš, 28.01.2025
5
Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Pavel, 21.01.2025
5
Lehoučký stativ,pevný,hlava vinikající.Na cesty a výšlapy do hor skvělá volba.Pěkné zpracování nemám co vytknout.Používám s fotoaparátem Olympus OM-D = lehký set.Nic těžkého.
Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Miroslav, NEDAKONICE, 19.11.2024
5
zatím velká spokojenost :-)
Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Miroslav, 16.11.2024
5
Super
Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
David, 28.01.2024
5
Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jaroslav, Brno, 24.10.2023
3
Zatím perfektní
Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jaroslav, Hodonín, 29.08.2023
5