Recenze Benro GH2C

Lukáš Kala

Lukáš Kala • 14. 03. 2022

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kvalita zpracování
  • Plynulý chod
  • Arca-swiss kompatibilní

Co se nám nelíbí

  • Vyšší cena hlav

Představení Benro GH2C

Představení Benro GH2C

V čem vlastně spočívá výhoda takzvaných gimbalových hlav a co jsou vlastně zač? Gimbalová hlava umožňuje vyvážení vaší techniky ve svém těžišti. Takto upevněná technika je na stativu umístěná velmi stabilně, ale zároveň umožňuje rychlou a přesnou reakci na změnu směru či rychlosti fotografovaného předmětu. Ideální využití tak najde například u fotografů divoké zvěře, automobilů nebo letadel.

Společné vlastnosti hlav

Všechny zde zmíněné hlavy od společnosti Benro máji hned několik společných, velmi zajímavých vlastností, které stojí za zmínku. Jako první bych rád poukázal na společný standard uchycovacích destiček arca-swiss. Tento standard nalezneme i na jiných hlavách od tohoto výrobce a je tak mnohem jednodušší kombinace s kulovou hlavou nebo dalším příslušenstvím i od jiných výrobců.

Všechny také nabídnou plynulý fluidní pohyb ve všech osách, a to s velmi výrazným zatížením. Žádné z těchto hlav nedělalo problém plynule a rychle obsluhovat objektiv, jako je 400 mm ve světelnosti f/2,8 a to i v kombinaci s lehkým bezzrcadlovkovým tělem.

Benro stativová hlava | Megapixel

Model GH2

Základní model s nosností 23 kilogramů a hliníkovou konstrukcí nabídne vstupní bránu do světa gimbalových hlav. Nenechte se ovšem označením základního modelu nijak odstrašit. Svou cenou stále překoná většinu jiných stativových hlav. Ani u této nejlevnější varianty se ovšem nevzdáváte stability nebo kvality zpracování, jak jsme si u společnosti Benro již zvykly. Pro koho je tedy model GH2 vhodný? Pokud vám nejde o váhu nebo kompaktní rozměry a zkombinujete tuto hlavu například  s některým těžkým a stabilním stativem z řady mach3, jak jsem přeci jen udělal i já s modelem Mach3 TMA37AL, tato gimbalová hlava vám bude sloužit spolehlivě po mnoho let.

Gimbalová hlava Benro | Megapixel

Model GH2c

Model GH2c se od základního modelu GH2 liší pouze v použitých materiálech. Jak je možné vyvodit z označení, hlavní rameno gimbalové hlavy GH2c je místo standardního hliníku vyrobené z uhlíkových vláken. Díky této konstrukční změně výrobce stáhnul váhu celé hlavy o 300 gramů a posunul nosnost o jeden kilogram výš. Uhlíkové vlákno je sice lehčí materiál s nadřazenými vlastnosti, je také ovšem křehčí a znatelně dražší k výrobě.

Příslušenství značky Benro | Megapixel

Benro GH2f

Hlava Benro GH2f má jednu velmi unikátní vlastnost, která ji odlišuje prakticky od všech dalších gimbálových hlav na trhu. Najdeme zde totiž unikátní skládací konstrukci, která z nočních můr přenášení a cestování s gimbalovou hlavou udělá minulost. Ramena je možné jednoduše složit a celou hlavu tak sbalit do velmi pěkně zpracovaného kompaktního obalu, který je také součástí balení. Jako přidaný bonus je možné část hlavy využít i samostatně jako L-plate a nechat jej stabilně na fotoaparátu. Nevýhodou skládací konstrukce je ovšem nižší nosnost této hlavy. Dle výrobce je hlava určená na výbavu do 10 kg. Také pocitově je tato varianta na první pohled nejméně stabilní. Pokud jsou pro vás nejdůležitější kompaktní rozměry během převážení z místa na místo, například při cestách do špatně dostupných lokalit a k velmi exotickým divokým zvířatům, může být právě tato hlava tím ideálním kompromisem.

Lehká stativová hlava | Megapixel

Benro GH5c

U největšího z bratrů této série gimbalových hlav od společnosti Benro jsou výhody nejspíše jasné. HG5c nabídne bez konkurence nejvyšší možnost zatížen,í a to technikou až do 33 kg. Díky mohutné konstrukci hlavního ramene z karbonových vláken je tato hlava zároveň společně s modelem GH2f nejlehčí hlavou z celé série. Pouhých 1100 gramů je v kombinaci s takovou nosností velkým šokem. Při navržení tého hlavy měli vývojáři na mysli především velmi těžké a špatně ovladatelné objektivy, kterým tato hlava velmi pomůže v rychlém sledování zvěře, stejně tak pro přesné posuny mezi různými body či místy na závodních drahách a okruzích. Tento model byl mým osobním favoritem mezi všemi gimbalovými hlavami, a to nejen od značky Benro. Úžasné nosnosti a velmi nízké váhu si nikdy nebudete cenit více než v tomto případě.

Gimbalová hlava Benro | Megapixel

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

4

Velmi vhodná pomůcka aby se nemusel držet těžký objektiv v ruce. Manipulace výborná, jen skladovatelnost trochu horší , nelze pořádně nikam uložit do kabely nebo batohu...

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Martin, 02.04.2021

4

Parametry

Parametry

Benro GH2C gimbal hlava je ideální pro dlouhé a těžké teleobjektivy, pokud stále potřebujete volný pohyb pro sledování akce. I s nosností až 24 kg a výškou 24 cm stále váží pouhých 1.2 kg. Upevnění je kompatibilní s arca-swiss destičkami a jedna PL100 destička je v balení. Vertikální měřítko a 360° panoramatické měřítko usnadňuje nastavování a vyvažování objektivů pro jednoduché pohyby zatímco velký šroub ovládající vrchní zámek usnadňuje ovládání náklonu. Pohyb ze strany na stranu lze také uzamknout pro precizní ovládání.

Stativy a stativové hlavy

Materiál hlavy Karbon
Výška stativové hlavy 24 cm
Typ stativové hlavy Gimbalová
Rychloupínací destička Ano
Panoramatická stupnice Ano
Nosnost 24000 g

Fyzikální specifikace

Hmotnost 1300 g

Ostatní

Číslo produktu GH2C
Značka Benro

Zobrazit parametry