Recenze Benro GH5C

Lukáš Kala

Lukáš Kala • 04. 03. 2022

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Kvalita zpracování
 • Plynulý chod
 • Arca-swiss kompatibilní

Co se nám nelíbí

 • Vyšší cena hlav

Představení Benro GH5C

Představení Benro GH5C

V čem vlastně spočívá výhoda takzvaných gimbalových hlav a co jsou vlastně zač? Gimbalová hlava umožňuje vyvážení vaší techniky ve svém těžišti. Takto upevněná technika je na stativu umístěná velmi stabilně, ale zároveň umožňuje rychlou a přesnou reakci na změnu směru či rychlosti fotografovaného předmětu. Ideální využití tak najde například u fotografů divoké zvěře, automobilů nebo letadel.

Společné vlastnosti hlav

Všechny zde zmíněné hlavy od společnosti Benro máji hned několik společných, velmi zajímavých vlastností, které stojí za zmínku. Jako první bych rád poukázal na společný standard uchycovacích destiček arca-swiss. Tento standard nalezneme i na jiných hlavách od tohoto výrobce a je tak mnohem jednodušší kombinace s kulovou hlavou nebo dalším příslušenstvím i od jiných výrobců.

Všechny také nabídnou plynulý fluidní pohyb ve všech osách, a to s velmi výrazným zatížením. Žádné z těchto hlav nedělalo problém plynule a rychle obsluhovat objektiv, jako je 400 mm ve světelnosti f/2,8 a to i v kombinaci s lehkým bezzrcadlovkovým tělem.

Benro stativová hlava | Megapixel

Model GH2

Základní model s nosností 23 kilogramů a hliníkovou konstrukcí nabídne vstupní bránu do světa gimbalových hlav. Nenechte se ovšem označením základního modelu nijak odstrašit. Svou cenou stále překoná většinu jiných stativových hlav. Ani u této nejlevnější varianty se ovšem nevzdáváte stability nebo kvality zpracování, jak jsme si u společnosti Benro již zvykly. Pro koho je tedy model GH2 vhodný? Pokud vám nejde o váhu nebo kompaktní rozměry a zkombinujete tuto hlavu například  s některým těžkým a stabilním stativem z řady mach3, jak jsem přeci jen udělal i já s modelem Mach3 TMA37AL, tato gimbalová hlava vám bude sloužit spolehlivě po mnoho let.

Gimbalová hlava Benro | Megapixel

Model GH2c

Model GH2c se od základního modelu GH2 liší pouze v použitých materiálech. Jak je možné vyvodit z označení, hlavní rameno gimbalové hlavy GH2c je místo standardního hliníku vyrobené z uhlíkových vláken. Díky této konstrukční změně výrobce stáhnul váhu celé hlavy o 300 gramů a posunul nosnost o jeden kilogram výš. Uhlíkové vlákno je sice lehčí materiál s nadřazenými vlastnosti, je také ovšem křehčí a znatelně dražší k výrobě.

Příslušenství značky Benro | Megapixel

Benro GH2f

Hlava Benro GH2f má jednu velmi unikátní vlastnost, která ji odlišuje prakticky od všech dalších gimbálových hlav na trhu. Najdeme zde totiž unikátní skládací konstrukci, která z nočních můr přenášení a cestování s gimbalovou hlavou udělá minulost. Ramena je možné jednoduše složit a celou hlavu tak sbalit do velmi pěkně zpracovaného kompaktního obalu, který je také součástí balení. Jako přidaný bonus je možné část hlavy využít i samostatně jako L-plate a nechat jej stabilně na fotoaparátu. Nevýhodou skládací konstrukce je ovšem nižší nosnost této hlavy. Dle výrobce je hlava určená na výbavu do 10 kg. Také pocitově je tato varianta na první pohled nejméně stabilní. Pokud jsou pro vás nejdůležitější kompaktní rozměry během převážení z místa na místo, například při cestách do špatně dostupných lokalit a k velmi exotickým divokým zvířatům, může být právě tato hlava tím ideálním kompromisem.

Lehká stativová hlava | Megapixel

Benro GH5c

U největšího z bratrů této série gimbalových hlav od společnosti Benro jsou výhody nejspíše jasné. HG5c nabídne bez konkurence nejvyšší možnost zatížen,í a to technikou až do 33 kg. Díky mohutné konstrukci hlavního ramene z karbonových vláken je tato hlava zároveň společně s modelem GH2f nejlehčí hlavou z celé série. Pouhých 1100 gramů je v kombinaci s takovou nosností velkým šokem. Při navržení tého hlavy měli vývojáři na mysli především velmi těžké a špatně ovladatelné objektivy, kterým tato hlava velmi pomůže v rychlém sledování zvěře, stejně tak pro přesné posuny mezi různými body či místy na závodních drahách a okruzích. Tento model byl mým osobním favoritem mezi všemi gimbalovými hlavami, a to nejen od značky Benro. Úžasné nosnosti a velmi nízké váhu si nikdy nebudete cenit více než v tomto případě.

Gimbalová hlava Benro | Megapixel

Hodnocení zákazníků (3)

Hodnocení zákazníků (3)

4.6667

Naprostá spokojenost, souhlasím s recenzemi, lepší než dražší modely.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Richard, Praha, 23.01.2024

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
David, Praha 5, 10.09.2023

4

Konečně něco, co funguje jak má. Vyzkoušel jsem vícero uchycení delších skel a tohle mi zatím sedlo nejlépe. Neříkám že je absolutně bez chyb, ale je zatím nejlepší.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Vladimír, Plzeň, 19.12.2022

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Benro GH5C - je karbonová gimbal hlava s nosností 30 kg a velmi malé hmotnosti 1100g. Tato hlava je tak výborným pomocníkem pro veškeré sportovní a wildlife fotografy pracující s velkými a těžkými objektivy. S takto velkou technikou se velmi špatně manipuluje a většina klasických hlav ji nedokáže spolehlivě unést a vyvážit. Řešením je proto Gimbal hlava GH5C s rychloupínací destičkou standardu Arca. Vše je navrženo tak, aby se hlava snadno ovládala a byla flexibilní při používání.

Parametry a popis

Zacházejte se svými velkými objektivy plynule a efektivně pomocí lehké karbonové hlavy Benro GH5C s deskou PL100LW. Ta je optimálním nástrojem pro fotografování s těmito obtížně manipulovatelnými objektivy kvůli jejich velkým rozměrům a váze. Karbonová hlava GH5C o velikosti 24,6cm unese techniku o hmotnosti až 30kg, což usnadňuje sledování rychle se pohybujícího objektu, například při sportu nebo fotografování divoké zvěře.

Hliníková konstrukce pro úchyt destičky je kompatibilní s typem Arca a je výškově nastavitelná, což vyvažuje objektiv na hlavě při otáčení nebo otáčení objektivu v jeho ose. Rameno hlavy se může volně houpat, aby nasměrovalo objektiv nahoru nebo dolů. K regulaci odporu ramene pak slouží boční dotahovací šroub. Hlava se současně otáčí o celých 360 ° a zafixuje se na místě pomocí nezávislého spodního dotahovacího šroubu. Na hlavě jsou navíc umístěny vertikální a panoramatické stupnice, takže přesné nastavení lze použít zase znovu.

Klíčové vlastnosti

 • Maximální nosnost: 33kg
 • Výška: 26,4cm
 • Váha: 1,1kg
 • Arca kompatibilní
 • Výškově nastavitelná konstrukce
 • 360° otáčení hlavy se zámkem
 • Dotahovací šroub k přesné kontrole náklonu
 • Karbonová hlava s hliníkovou konstrukcí úchytu destičky
 • Vertikální a panoramatické stupnice
 • V balení s rychloupínací destičkou PL100LW

Stativy a stativové hlavy

Materiál hlavy Hliník, Karbon
Výška stativové hlavy 25 cm
Typ stativové hlavy Gimbalová
Rychloupínací destička Ano
Vodováha Ano
Panoramatická stupnice Ano
Nosnost 30000 g

Fyzikální specifikace

Hmotnost 1100 g

Ostatní

Číslo produktu GH5C
Značka Benro
Nadstandardní záruka 5 let

Zobrazit popis a parametry