Recenze Benro GoPlus Travel FGP18A + kulová hlava B1

Ondřej Vachek

Ondřej Vachek • 18. 11. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kvalita zpracování
  • Jednoduché ovládání
  • Výklopný středový sloup
  • Možnost práce v různých úhlech

Co se nám nelíbí

  • Hmotnost

Představení Benro GoPlus Travel FGP18A + kulová hlava B1

Představení Benro GoPlus Travel FGP18A + kulová hlava B1


Se stativy Benro se v České republice doslova roztrhl pytel. Stačilo, aby fotografům ukázali, že za užitečné a kvalitní stativy nemusí utrácet hromadu peněz. Jejich řada Slim, nebo třeba Rhino nabízejí spoustu vlastností a parametrů, které potřebuje každý zapálený fotograf. Například nohy z uhlíkových vláken, pevně stavěné klouby, precizní hlavy, univerzální rychloupínací destičky. No a řada GoPlus Travel je toho dalším skvělým příkladem.
FGP18A, 18C a 28A jsou zvláštní hlavně středovým sloupkem, který je možné naklonit do úhlu až 90-ti stupňů. V kombinaci s možností rozevřít nohy do skoro až vodorovné polohy lze stativ využívat v opravdu zajímavých situacích. Celý sloupek lze poté také otáčet po své ose v základně, která jej spojuje s trojnožkou.

    Samotná trojnožka je také šikovně řešená. Nohy jsou rozděleny do čtyř sekcí a zajištěny otočnými zámky. Ty vám nejen usnadňují operaci, ale hlavně následnou údržbu. Klouby nohou mají čtyři polohy, kdy lze nastavit náklon každé nohy individuálně i v invertované poloze.
    Rozdíly mezi stativy jsou tyto: FGP18A a FGP18C jsou oba stejně vysoké (až 154 cm), ale verze A je z hliníku, kdežto verze C má nohy z uhlíkového vlákna. Díky tomu je stativ o poznání lehčí. FGP28A je také z hliníku, ale jeho výška dosáhne až na 165 cm.

Tento set je také s hliníkovou kulovou hlavou B1. Upevnění na fotoaparát je zajištěno univerzální destičkou o standardu Arca Swiss a bezpečnostního zámku. Samotný pohyb hlavy je ovládán třemi voliči. Jeden hlavu zamyká na poloze, druhý určuje sílu potřebnou k pohybu hlavy a třetí ovládá otáčení na ose. 

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Martin, Brno, 03.11.2022

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Benro GoPlus Travel FGP18A + kulová hlava B1 - hliníkový stativ s čtyřsekčními nohami vybavený středovým sloupkem výklopným do velmi nízkých pozic, díky speciálnímu kloubu. Pro přesné pohyby je vybaven panoramatickou stupnicí na středovém kloubu a posuvnou stupnicí na středovém sloupku. Jednu z nohou je možné odšroubovat a se středovým sloupkem ji můžete používat jako monopod. Nohy jsou vybaveny gumovým zakončením, které můžete vyměnit za kovové hroty (součástí). Stativ je dodáván v transportní brašně. Stativ má maximální zatížení 10 kg. Kulová hlava z hořčíkové slitiny dává stativu široké možnosti polohování fotoaparátu.

vyklopny stredový sloupek | Megapixel

Hlavní předností oproti konkurenčním výrobkům, kteří umožňují vyosení středového sloupku pouze pod úhlem 90°, je středový sloupek s možností vyosení a nastavení v libovolném úhlu. Se stativem Benro FGP se dostanete do zajímavějších úhlů až k zemi, což přivítají zejména fotografové makra či animátoři. Středový sloupek lze i otočit o 180° a fotoaparát tak přetočit hlavou dolů mezi nohy stativu. Středový sloupek je ukončení klasickým 3/8" závitem pro připojení jakékoli hlavy. Na pavoukovi (spojující část nohou a středového sloupku) je stativ vybavený panoramatickou stupnicí a měřítkem na sloupku pro co nejpreziznější posuny - nebo opakovatelné nastavení.

Transportní výška 46 cm je takto malá díky skládání převrácením stativových nohou. Nohy stativu se přetočí směrem k vysunutému středovému sloupku, který obepínají včetně hlavy. 

Nohy stativu jsou vyrobeny z hliníku a disponují prachotěsným, voděodolným a bezúdržbovým otočným zamykáním Twist Lock. Nohy jsou nastavitelné ve třech úhlech, díky této vlastnosti se můžete se stativem přiblížit co nejníže k zemi. Jena noha je opatřena pěnovým držákem, který oceníte při chladném počasí, ruka fotografa tak zbytečně od nošeného stativu nepromrzne. Konce nohou stativu jsou gumové, můžete je využívat v terénu i kovové hroty, které jsou součástí balení. Kovové hroty jsou ideální při používání stativu na nezpevněných površích, písku v trávě atp.

Modrým proužkem je označená noha, kterou můžete odšroubovat a v kombinaci se středovým sloupkem používat jako monopod.

0052463l | Megapixel

Pavouk stativu je vyroben z hořčíkové slitiny, osazen vodováhou a panoramatickou stupnicí. Závit 3/8" z boku základny je vhodný k uchycení příslušenství jako je monitor, externí mikrofon, světlo apod.

Součástí balení stativu je polstrovaná, zipem uzavíratelná brašna s ramenním popruhem. Brašna má z jedné strany dvě uzavíratelné kapsy pro drobné příslušenství jako jsou hroty, náhradní rychloupínací destička apod. Pro snadné a rychlé nošení je v balení také měkké pouzdro se zdrhovadlem.

Vyřazené parametry

Nadstandardní záruka 5 let

Stativy a stativové hlavy

Materiál hliník
Zámky nohou otočné
Maximální výška 164 cm
Transportní výška 56 cm
Minimální výška 47 cm
Set hlavy a stativu Ano
Typ stativové hlavy Kulová
Výměnná hlava Ano
Typ destičky Ano
Možnost vyosení středové tyče Ano
Vodováha Ano
Panoramatická stupnice Ano
Pouzdro v ceně Ano
Nosnost 10 kg
Použití nohy jako monopodu Ano
Zakončení nohou Gumové konce, Kovové hroty

Fyzikální specifikace

Hmotnost 2000 g

Ostatní

Číslo produktu FGP18AB1
Značka Benro

Zobrazit popis a parametry