Březnová FOTO/VIDEO soutěž na téma BARVY odstartovala Blog

Březnová FOTO/VIDEO soutěž na téma BARVY odstartovala

Martin LukešAktualizováno: 4. 3. 2020 v 18:13 • Rubrika: Blog

S prvním březnovým dnem odstartovalo také třetí kolo naší celoroční FOTO/VIDEO soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2020. Vypadá to, že jaro přijde letos o něco dřív, a tak jsme si za téma tentokrát vybrali BARVY. Ale pozor, pokud se chcete zúčastnit soutěže, přečtete si pečlivě zadání. Ne každá barevná fotografie a video automaticky splňuje soutěžní podmínky.


Březnová fotosoutěž - S důrazem na barvy

BARVA -  jeden ze základních výrazových prostředků výtvarného umění, stejně jako moderní fotografie. Barvou lze vyjádřit atmosféru, náladu, ale i emoce. A přesně tento výtvarný prvek bude hlavním námětem březnové soutěže. Tentokrát necháme na vás, jaký žánr si zvolíte. Důležité je ale jedno. Soutěžním tématem nejsou barevné fotografie, ale fotografie, kde je barva dominantním prvkem. A jak to poznáte? Pokud si nejste jistí, převeďte svou fotografii do černobíla a pokud funguje i bez barev a je stále dobrá, tak jednoduše nesplňuje zadání soutěže ;)


Březnová videosoutěž - Color grading ve videu

Color grading je proces, který mění a zlepšuje barevnost filmu či jeho části. Mění jej více než jen základní barevná korekce. Změna barevnosti dodává scénám náladu, může zároveň vytvářet barevné umělecké efekty. Tak mluví odborný slovník. Soutěžní podmínky tedy budou splňovat pouze ta videa, u kterých bude patrný nějaký záměrný barevný posun. Abychom vám to trochu ulehčili, nemusí jít o posun způsobený postprocesem, ale může jít i o výrazné barevné nasvícení scény tak, aby světlo a barvy dávaly nějaký smysl.

Partner soutěže - EIZO výrobce profesionálních monitorů


Garant soutěže - Boris Stojanov

 • Šéfredaktor měsíčníku Digitální foto
 • Fotograf na volné noze
 • Tiskař
 • Milovník pohodlí a jednoduchosti

Vyučil se kuchařem a láska k jídlu ho ve čtrnácti letech vrhla na tento obor, kde po vyučení pracoval deset let. Ale jeho blíženecká duše jej stále více táhla k technice, nestačilo mu si techniku kupovat, chtěl ji prostě žít.

Nastoupil tehdy k největšímu prodejci elektroniky SONY jako prodavač a po patnácti letech odcházel z pozice vedoucího marketingu. Pak přišlo jeho dvouleté působení ve službách SONY Česká republika a poté začal školit a tisknout pro původní Institut digitální fotografie.

I v Megapixelu jste jej mohli potkat, kdy po otevření holešovické prodejny položil základy našich tiskových služeb. Od roku 2005 funguje jako volný fotograf a svoji fotografickou praxi prokládá různými činnostmi z oblastí tisku, školení, nebo psaní recenzí a testů, se kterými se můžete seznámit i na našich stránkách.

Je věčným autodidaktem, a má řečeno slovy klasika „velmi jednoduchý vkus“ – spokojí se s tím nejlepším. Nerad se nechává čímkoliv omezovat, na spoustu věcí má svůj specifický pohled a svůj osobitý přístup. Nedělá nic zbytečně. Je známý svým přístupem ke kvalitě a zatvrzelým dodržováním „cesty nejmenšího odporu“. I možná proto je dlouholetým propagátorem a uživatelem monitorů EIZO, čímž se jasně klasifikoval do role našeho březnového garanta.

Nezajímají ho grafy, měření, sliby a marketing, žije skutečným zážitkem. Stejně osobní je i jeho pohled na využití techniky k dosažení cíle v jeho tvorbě.

Eizo ColorEdge CG279X

Technika garanta

Beseda s garantem Borisem Stojanovem


24. 03. 2020 - 17:00 až 18:15 / Beseda s garantem Borisem Stojanovem - Správa barev s monitory EIZO / pohodlně, přesně a rychle 

Jak se zapojit

Stačí se zaregistrovat v naší Galerii na webu a nahrát minimálně jednu soutěžní fotografii či video odpovídající danému měsíčnímu tématu a označit ji jako soutěžní. Po uplynutí všech 12 měsíčních kol bude vyhlášen nejvšestrannější fotograf a video maker Galerie Megapixel za rok 2020. Celoroční soutěž i jednotlivá měsíční kola mají dvě soutěžní linie. O vítězi té hlavní rozhoduje odborná porota a vítězem té druhé se stává autor fotografie a videa s nejvyšší dosaženou atraktivitou dle členů Galerie. Bližší podrobnosti naleznete ve všeobecných podmínkách soutěže a na stránkách jednotlivých kategorií – FOTO a VIDEO.

 Vložit nový komentář

: *

:

: *


Tip: odkaz na konkrétní komentář vytvoříte tak, že napíšete jeho číslo do hranatých závorek. Příklad: [1] na webu zobrazí odkaz na komentář číslo 1

Komentáře slouží ke zveřejnění vašeho názoru, děkujeme za vaše příspěvky. Jako provozovatelé této diskuse si vyhrazujeme právo na odstranění nevhodných komentářů.


Související články

Doporučené stránky

 • Jak používat stativ

  Stativ je jedno z nejžádanějšího příslušenství k fotoaparátům a kamerám, jehož použití zpravidla velmi kladně ovlivňuje výslednou kvalitu záznamu.…

 • Jak fotit koncerty

  Fotografování koncertů se většinou vyznačuje tím, že se odehrává v obtížných světelných podmínkách. Na pódiu bývá mnoho různobarevných světelných…

 • Jak fotit makro

  Přestože počátky makrofotografie sahají hluboko do historie, skutečnou popularitu si tento žánr našel až dnes. Jedním z hlavních důvodů je především…

Fotografie z galerie

Přejít do galerie

Nejbližší události

Nové recenze

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím