Recenze Canon blesk MT-24EX

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • vysoký výkon
  • jednoduché použití s objektivy Canon
  • intuitivní polohování zábleskových jednotek
  • nastavení intenzity záblesku ve skupinách
  • režim master
  • modelovací záblesk

Co se nám nelíbí

  • není bezdrátový

Představení Canon blesk MT-24EX

Představení Canon blesk MT-24EX

Množství světla na scéně je v makrofotagrafii ještě důležitější, než v jiných odvětvích fotografie. Pracuje se většinou s vysokými clonovými čísly, proto vhodný blesk může velice pomoci k požadovaným výsledkům a povedeným záběrům.

Canon blesk MT-24EX je výkonný makro blesk se dvěma polohovatelnými zábleskovými hlavami ovládanými z hlavní jednotky, se kterou jsou spojeny pomocí kabelů. Tato dvě světla lze  libovolně otáčet kolem předního členu objektivu a zároveň je naklápět. Adaptér, na kterém světla drží, je speciálně uzpůsobený k upnutí na makro objektivy od Canonu, které mají k tomu určenou drážku (Canon EF 50mm f/2.5, Canon EF 100mm f/2.8 USM a Canon MP-E 65mm f/2,8 1-5 f/2.8, na  Canon EF 180mm f/3.5 L USM je nutné použít redukci). Obě hlavy je možné z adaptáru také úplně oddělit a, pokud délka kabelů dovolí, provést záblesk i z pozic dále od objektivu.

MT-24EX umí pracovat jak v manuálním režimu, tak i v režimu TTL. Sílu záblesku lze regulovat pro každou z hlav zvášť, blesk lze také použít jako master pro další blesky Canon. Praktiká je funkce modelovacího záblesku, která vám umožní lépe zaostřit.

Napájení zajišťují 4 AA baterie. Blesk lze přepnout do úsperného módu, ve kterém se po mitutě a půl sám uspí.

Megapixel videorecenze Canon blesk MT-24EX

Megapixel videorecenze Canon blesk MT-24EX

Popis a parametry

Popis a parametry

Záblesková jednotka pro makrofotografii, umožňující stejnoměrné nasvícení detailu bez přesvícení a stínů. Pracuje se dvěma výbojkami, s nastavitelným poměrem intenzity, což je vhodné zejména pro modelaci tvaru předmětu. Pohodlnější kompozici a ostření umožňuje vestavěné pilotní světlo. MR-14 EX je vhodný pro zapojení do sestavy blesků jako řídící jednotka. Makro blesk Canon MR-24EX, určený jak pro zrcadlovky řady EOS, tak i pro některé kompaktní fotoaparáty Canon Power Shot, vám usnadní fotografování kdekoli, kde bude výkon interního blesku nedostatečný.

Kruhový makroblesk MR-24EX je ve své podstatě soustava dvou reflektorů blesku, umístěných na kruhovém držáku. Primárně je určen pro fotografování z blízka, rovněž lze použit pro portrétní snímky a záběry středně vzdálených objektů. Blesky je možno otáčet po obvodu objímky objektivu, naklonit, nebo je zcela odepnout a umístit na stojan (patka, stativový závit). Nahrazuje interní blesky, které jsou ve svých možnostech omezené (interní blesky mají mimo jiné nižší výkon, neumožňují rotační pohyb hlavy a o možnosti ovládání ani nemluvě) a pro fotografování makrosnímků nevhodné.

Své uplatnění proto nalezne jak u zrcadlovek Canon EOS, tak i u některých kompaktních fotoaparátů Powershot (vybavenými sáňkami pro připojení systémového blesku). Zatímco se zdrojová část umisťuje do lyžin blesku, kde se pro větší bezpečí zajistí aretační maticí, reflektorová část se prostřednictvím redukcí upevní před přední člen objektivu. Některé macro objektivy Canon jsou již vybaveny žlábkem pro uchycení blesku, např.: EF 100mm F2.8 Macro USM, EF 50mm f2.5 compact macro. Pokud používáte Canon EF 100mm f/2,8 L Macro IS USM, je nutné zakoupit ještě adaptér Macrolite 67, pro použití s jinými Macro objektivy pak Macrolite adapter 52C, 58C nebo 72C dle průměru závitu pro filtry. 

Blesk je kompatibilní s fotoaparáty Canon opatřenými lyžinami pro blesk, mimo jiné i s Canon Powershot G11, G10, SX1 a celou řadou filmových i digitálních zrcadlovek Canon.


Ostatní

Číslo produktu 2357A008AA
Značka Canon

Externí blesk

Typ patice blesku Canon
Max. směrné číslo 24
Směrné číslo 24
Rozsah zoomu hlavy blesku 50 mm
Možnost bezdrátového odpalovaní Ano
Výklopná hlava Ano
Otočná hlava Ne
Stavový displej Ano

Zobrazit popis a parametry