Recenze Canon blesk Speedlite EL-10

Václav Rychlik

Václav Rychlik • 28. 06. 2024

Hodnocení

Hodnocení

Canon blesk Speedlite EL-10 je kompaktním a spolehlivým parťákem pro začínající i náročnější fotografy. Využívá osvědčené technologie, které od Canonu známe již z několika verzí blesků, takže komukoliv, kdo s nimi již přišel do styku, bude ovládání důvěrně známo.

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • malé rozměry a hmotnost
  • snadné ovládání
  • výborný poměr cena-výkon

Co se nám nelíbí

  • není utěsněn proti prachu a vodě

Představení Canon blesk Speedlite EL-10

Představení Canon blesk Speedlite EL-10

Nový cenově dostupný blesk od Canonu je tady. Pojďme se podívat, co nám nástupce blesku Speedlite 430 EX III RT pro začínající o pokročilé fotografy nabízí. 

Design a ergonomie

Blesk spadá kategorií mezi EL-100 (nejnižší verze) a EL-5 (verze nad). Co se designu týče, oproti starší verzi 430EX se nijak zvlášť neliší. Rozměry a hmotnost zůstaly téměř identické, čili blesk je stále velice kompaktní a lehký. V ruce je příjemný a kvalita zpracování je na vysoké úrovni. 

Blesk má novou patici s jednadvaceti konektory, což výrazně zvyšuje rychlost odezvy a spolehlivost připojení. Jedinou nevýhodou nové patice je nekompatibilita se staršími zrcadlovkami, které mají odlišnou patici. Dále je blesk však  kompatibilní se všemi modely řady R vyjma R5 a RP. Dá se však očekávat, že Canon začne dodávat tyto dva modely (resp. jejich nástupce) v nejbližší době s paticemi novými. Do té doby se blesk bude dát použít na starších modelech přes redukci. Ovládací prvky jsou naprosto identické se všemi Canon blesky. Pokud tedy vlastníte jiný blesk, nemusíte očekávat drastické změny v používání.  

Na zadní straně máme dobře čitelný LCD displej, pod ním se nachází ovládací tlačítka, kterým dominuje centrální ovládací kolečko. Celkem se na blesku nachází pouze 5 tlačítek, ovládání je tudíž velice snadné a intuitivní. To samé pak platí o samotném uživatelském rozhraní na displeji. Hlava blesku je plně otočná doleva o 150 stupňů a o 180 stupňů doprava. Nahoru a dolu je pak náklon možný do 90 stupňů. Nechybí jednoduchý difuzor, odrazná destička a příprava na gelové násadky.

Na přední straně blesku nyní chybí přisvětlovací světlo, které Canon vypustil z důvodu nepotřebnosti, protože nová těla řady R ostří spolehlivě i ve zhoršených světelných podmínkách. 

Rychlé nabíjení a snadná konektivita

Blesk je napájen čtveřicí AA baterií. Oproti nižší verzi EL-100 se nabije k plnému záblesku za 1,5 s, což je téměř čtyřnásobná rychlost. Fotit tedy můžete poměrně rychle za sebou pro zachycení spousty unikátních okamžiků. EL-10 nabízí bezdrátové připojení pomocí odpalovače (má v sobě zabudovaný přijímač, není tedy potřeba dalších součástí). Dá se také propojit s vícero blesky a používat ho buď jako slave, či jako hlavní blesk. 

Popis a parametry

Popis a parametry

Vysoce výkonný blesk Canon Speedlite EL-10 je určený pro bezzrcadlovky EOS R. Umožňuje ovládání až 15 dalších blesků, nabízí bezdrátový přenos 2.4 GHz a manuální nastavení výkonu. Je kompatibilní s aplikací Canon Camera Connect. Speedlite EL-10 se nabije k dalšímu záblesku za skvělých 1,5 s a lze jej snadno integrovat s funkcemi, jako jsou propojené uživatelské režimy a dálkové ovládání blesku. Blesk Speedlite EL-10 váží jen 284 g a je napájen čtyřmi bateriemi AA, takže je ideální pro každodenní použití. Lehký a kompaktní blesk EL-10 najde uplatnění především při fotografování portrétů s kontrolovaným nasvícením.

Výkonný blesk pro kreativní fotografii

Speedlite EL-10 se pyšní maximálním směrným číslem 131' při ISO 100 a 200 mm. Blesk je napájen čtyřmi AA bateriemi (nejsou součástí balení), a na jedno nabití poskytuje až 210 plně silných záblesků. Umožňuje také nepřetržité spuštění až 55 záblesků za sebou. Manuální výkon lze upravit v rozsahu 1/1 až 1/1024, což umožňuje přesné nastavení pro různé situace.
S pokrytím zoomu 24–105 mm a všestranným rozsahem výkonu můžete dodat svým snímkům profesionální vzhled, ať už jde o zvýraznění odlesku v oku nebo práci s měkkým bleskem při tvorbě portrétu s atmosférou. 

Rozšířené ovládání

Canon Speedlite EL-10 je ideální pro fotografy, kteří chtějí mít větší kontrolu nad výkonem, směrem a kvalitou osvětlení. Blesk nabízí bezdrátový přenos 2.4 GHz, který umožňuje ovládání až 15 blesků z dálky. Hlavici blesku lze nastavit do různých směrů a pro změkčení světla lze použít výsuvný difuzor.

Multi-Function Shoe a ovládání přes smartphone

Canon Speedlite EL-10 využívá multifunkční rozhraní patice, které zprostředkuje pokročilou komunikaci. Pro přímé ovládání nastavení ve fotoaparátu vyžaduje Multi-Function Shoe kompatibilní fotoaparát ze série EOS R (EOS R3, EOS R6 Mark II, EOS R7, EOS R8, EOS R10, EOS R50). Můžete pak vytvořit až tři uživatelské profily pro rychlé přepínání v různých světelných podmínkách. Nastavení lze měnit na dálku prostřednictvím aplikace Camera Connect pro chytré telefony, přičemž fotoaparát a blesk Speedlite reagují společně, což zvyšuje pohodlí a flexibilitu při focení.

Obecné

Úroveň produktu Poloprofesionál a pokročilý

Ostření

Pomocné světlo AF Ano

Displej

Stavový displej Ano

Blesk

Směrné číslo blesku 40
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Typ patice blesku Canon
Možnost bezdrátového odpalovaní Ano
Výklopná hlava Ano
Otočná hlava Ano
Funkce master Ano
Typ synchronizace TTL

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 70.6 x 116.3 x 98.3
Hmotnost 287 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Ostatní

Číslo produktu 6579C002
Značka Canon

Zobrazit popis a parametry