Recenze Canon EF 135mm f/2,0 L USM

Kryštof Korč

Kryštof Korč • 15. 06. 2013

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Vynikající optický výkon
  • Nízká hmotnost na ohnisko a světelnost

Co se nám nelíbí

  • Úzkoprofilovost

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Canon EF 135 mm f/2,0 L USM od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Canon EF 135 mm f/2,0 L USM v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Canon EF 135 mm f/2,0 L USM

Představení Canon EF 135 mm f/2,0 L USM

Představení Canon EF 135 mm f/2,0 L USM

Jak je zvykem v řadě L, jedná se objektiv špičkové kvality jak konstrukčně, tak i opticky. Má utěsněnou konstrukci a vnitřní ostření, žádná vnější část tedy není pohyblivá. Optická konstrukce sestává z 10 čoček v 8 skupinách, na takový objektiv tedy velmi sofistikovaná. O ostření se pak stará ultrasonický motor, který je extrémně rychlý a hlavně tichý. Objektiv je na své ohnisko velmi lehký a kompaktní, i při vysoké světelnosti přední obruba zdaleka nedosahuje takové šířky, jako u zoom objektivů. 

Ohnisko napovídá, že se jedná o objektiv portrétní, kdy právě 135mm poskytuje ideální odstup od objektu při zachování malé hloubky ostrosti i při vyšších clonách. Užší úhel záběru pak také velmi vhodný právě na portrétní fotografii. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 91,44mm. Kromě portrétování jej lze díky jeho dlouhému ohnisku použít i na krajinářskou, či sportovní fotografii. Pro své malé rozměry a reltivní nenápadnost se dá použít i pro street foto.

Objektiv se skvěle chová jak na plném, tak na APS formátu a lze jej s velkým úspěchem používat také jako základní lehký teleobjektiv.

Optická kvalita objektivu
V části výše jsme popsali vzhled a použití objektivu. Další část naopak věnujeme optické kvalitě. Canon EF 135mm f/2,0 L USM patří do nejvyšší kategorie objektivů Canon, tedy řady "L". to je zárukou použití té nejlepší optiky, kterou má Canon k dispozici a na výsledku je to skutečně vidět. Úžasná ostrost objektivu, vykreslení detailu až úplně do krajů a také velký kontrast jsou velkými plusy tohoto objektivu. Mezi další kladné vlastnosti patří zcela jistě bokeh, tedy kvalita rozostřeného pozadí, která je velmi jemná a přirozená, čímž krásně odděluje fotografovaný objekt od pozadí.. Ohnisko 135mm netrpí žádnou optickou vadou, které bych si pro prohlédnutí testovacích snímku všiml.  Drobná chromatická aberace na snímcích v protisvětle se projeví až po zvětšení na 100% velikosti snímku. Toto bych však nepovažoval za velké mínus. Objektiv má natolik kvalitní prokreslení obrazu, že si budete spíše obraz užívat, než v něm hledat mouchy. 
 
Závěr
Potřebujete kvalitní obraz na portréty, street nebo pořízení sportovních fotografií? Objektiv Canon EF 135mm f/2,0 L USM pro vás bude ten pravý. Velmi rychle ostří, má perfektní kvalitu obrazu a je poměrně lehký.

Hodnocení zákazníků (2)

Hodnocení zákazníků (2)

5

Výborný portrétní objektiv. Jeho velká rychlost ostření mě dostala. Bokeh je takový neskutečně krasný starosklíčkařský. Jen ten odstup od foceného objektu, ale s tím jsem při koupi počítal :)

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Jan, Nový Jičín, 29.07.2015

5

Na tomto objektive najviac hodnotim jeho krasny kremovy bokeh a ostrost, mal som ho moznost vyuzit zatial len na APS-C snimaci a nepochybujem ze sa brilantne prejavi aj na fullframe. Ostriaci pogumovany prstenec sa velmi hladko otaca a objektiv vykazuje skvely vykon v slabsich svetelnych podmienkach.

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Eugen, Bratislava, 23.07.2015

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Pořiďte si vybraný fotoaparát nebo videokameru Canon spolu s objektivem, zaregistrujte produkty na stránce akce a získejte zpět až 27 000 Kč! Pro více informací klikněte na kolečko Cashback v obrázku produktu. Vysoce světelný teleobjektiv. Ve své třídě nejrychlejší 135mm teleobjektiv. Je ideální pro fotografie halových sportů a portrétů s rozostřeným pozadím. Dva členy UD skla korigují sekundární spektrum pro výslednou vynikající ostrost a barvu obrazu. Objektiv je kompatibilní s telekonvertory EF 1.4x II a 2x II.

 

Obrazový snímač

Formát snímače 2/3

Objektiv

Typ bajonetu Canon EF
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 135
Minimální ohnisková vzdálenost 135 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 135 mm
Světelnost objektivu (nejkratší ohnisko) 2
Světelnost objektivu (nejdelší ohnisko) 2
Maximální clona (F) 32
Konstrukce objektivu 10 členů / 8 skupin
Stabilizátor obrazu Ne
Typ sluneční clony ET-78II (součást balení)
Délka objektivu 112 mm
Počet lamel clony 8
Vhodný pro žánr Portréty, Sport, Reportáže, Móda, Street foto, Koncerty, Produktová fotografie
Rozdělení podle ohniska Teleobjektiv
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Pevný

Ostření

Minimální zaostřovací vzdálenost 91,5 cm

Fyzikální specifikace

Průměr filtru 72 mm
Hmotnost 750 g
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Ostatní

Číslo produktu 2520A015
Značka Canon

Zobrazit popis a parametry