Recenze Canon EOS 1D Mark III tělo

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • bezkonkurenční rychlost
 • odolnost proti prachu a vodě, masivní kovové tělo
 • velký displej
 • vynikající výdrž akumulátoru
 • zjednodušené ovládání
 • dobrý poměr výkonu a ceny

Co se nám nelíbí

 • s nasazenými světelnými objektivy poměrně vysoká hmotnost

Představení Canon EOS 1D Mark III tělo

Představení Canon EOS 1D Mark III tělo

Pro koho je určen

Hned, jak se Vám dostane nový Canon EOS 1D Mark III do ruky, nebudete ani na chvilku pochybovat o tom, že držíte přístroj určený především profesionálním fotografům. Tomu nasvědčuje spousta faktorů. Především je to rychlost a to jak ostření, tak sériového snímání. 10 snímků za sekundu je opravdu hodně, tolik mají horší videosekvence u kompaktních fotoaparátů... Pro neprofesionála je taková rychlost naprosto zbytečná. Naopak sportovní fotografové si budou velmi libovat. Já jsem se bohužel nedostal k jinému sportu, než k tenisu, měl jsem na to objektiv EF 70-200/2,8 L IS a EF 24-70/2.8 L a mohu říci, že to byl požitek fotit. Ve spolupráci s těmito špičkovými objektivy bylo ostření naprosto bleskové a díky neskutečně rychlému sekvenčnímu focení je pravděpodobnost zachycení toho správného okamžiku velmi vysoká. Pak stačí jen smazat ty nepotřebné snímky, protože i když máte velku kartu, místa není nikdy dost.

Ovládání

Ovládání u tohoto modelu prodělalo oporoti svým předchůdcům poměrně velké změny. Kdo z vás je zvyklý na svého staršího EOSe 1D nebo 1Ds a chcete si pořídit něco novějšího, nemusíte zoufat. Podle mého názoru došlo ke zjednodušení. Starší modely mají v systému ovládání svou logiku a kdo si na ní zvykne, jistě mi dá za pravdu, že na ní něco je. Mark III se v tomto ohledu přiblížil uživatelsky příjemnějším modelům EOS 5D a 30D, nejvýraznější změnou je asi tlačítko SET pro potvrzení dané volby. Tohle u starších modelů nebylo a zamezovalo to tak ovládání, nebo spíše nastavování přístroje jednou rukou. Zmizela také tlačítka na levé straně displeje.

Obrazová kvalita

Jak je zvykem u podobných přístrojů, obrazová kvalita je na vysoké úrovni. Jinak to ostatně ani být nemůže, když dáte za přístroj přes sto tisíc, nekupujete si samozřejmě jen rychlost. Většinou se všichni ptají na šum - ten samozřejmě najdete, když budete hledat, ale dá vám to docela práci. Naprosto běžně se dá použít ISO 400 a na 800 není také žádný problém, i když už se pozvolna nějaký ten šum začíná objevovat... Při nastavení ISO 1600 je již šum viditelný, ale i tak je to velmi dobré, nebál bych se z toho vytisknout fotku větší než A4. Na ukázkových snímcích je možno vidět i ISO 3200, které je poměrně slušné. Oproti svému předchůdci mi přijde o hodně použitelnější.

To, že je třeba používat skutečně špičkové objektivy, pokud si přejete ostré a kontrastní snímky, to ani zdůrazňovat nemusím.

Live view

Jednou z nejzajímavějších novinek je u tohoto modelu možnost živého náhledu, tedy Live view. Tato funkce je bezesporu vynikající, ale pro reportážní focení nemá až takové využití. V situacích, kdy není možné sledovat scénu v hledáčku, například když máte přístroj nad hlavou, není moc dobře vidět na displej, ale lepší nco, než nic. Je ovšem potřeba dopředu zaostřit, protože v režimu Live view nefunguje autofokus.
Jiná situace ovšem nastává, když máte přístroj na stativu, tam je tato funkce naprosto jedinečná. Displej je skutečně ohromný a navíc je na něm obdélníček, který je možno kamkoliv posunout a až 10x zvětšit. Díky tomu je manuální zaostření naprosto precizní a snadné.

Výdrž baterie

Akumulátor zaslouží velkou pochvalu. V porovnání s předchozími modely je asi tak poloviční jak rozměry, tak hmotností. To se samozřejmě pozitivně podepsalo také na celkové hmotnosti.
Skutečně výtečná je ale životnost. Je jasné, že u profi přístrojů to ani nemůže být jinak, ale i tak jsem byl velmi potěšen. Po nafocení přibližně jednoho tisíce snímků na ukazateli stavu nabití svítilo číslo 69%. To nepotřebuje žádné další komentáře.

 

Canon EOS 1D Mark III je jednoduše velmi povedený, najde uplatnění u velké spousty skutečně náročných fotografů, ať se zabývají focením sportu, přírody a divokých zvířat, nebo fotí reportáže pro noviny. Je to skvělý pracovní nástroj na který je spolehnutí prostě za jakýchkoliv okolností, za každého počasí a v jakémkoliv okamžiku.

Popis a parametry

Popis a parametry

Zoner Photo Studio 12 Megapixel edition zdarma! Nejrychlejší profesionální digitální zrcadlovka na světě! Nový CMOS senzor s rozlišením 10 Mpx o formátu APS-H, bezkonkurenčně rychlé sériové snímání 10 sn./s, protiprachový filtr, ISO až 6400, nový displej s úhlopříčkou 3,0 palce s možností živého náhledu snímku - funkce Live View!!! Nové, přehlednější a jednodušší menu podstatně zjednodušuje ovládání.

EOS-1D Mark III vytyčuje nový standard pro profesionální fotografii. Díky maximálnímu počtu 110 velkých snímků v sérii ve formátu JPEG (30 ve formátu RAW) při rychlosti 10 snímků za sekundu a v rozlišení 10,1 mexapixelů zaujímá fotoaparát EOS-1D Mark III pozici nejrychlejší digitální zrcadlovky po modelu EOS-1D Mark II N. Dva procesory „DIGIC III" jsou základem vysoké rychlosti i zpracování vysokého rozlišení fotoaparátu a vůbec poprvé přinášejí do řady EOS 14bitové zpracování snímků.

Od základu změněný design přináší velké množství nových funkcí a vylepšení vlajkové lodi společnosti Canon - řady EOS-1, včetně 3,0" displeje LCD s režimem živého náhledu Live View, integrovaného čisticího systému EOS, nového systému automatického ostření s 19 senzory křížového typu a 63zónovým měřením expozice. Senzor CMOS fotoaparátu velikosti APS-H (28,1 x 18,7 mm) umožňuje širší rozsah 100 - 3200 ISO jako standard, který lze rozšířit na L:50 a H:6400.

„Fotoaparát EOS-1D Mark III představuje úplné přehodnocení všeho, co společnost Canon poznala za posledních 20 let vývoje řady EOS", řekl Tsunemasa Ohara, Senior General Manager Střediska pro vývoj fotoaparátů společnosti Canon Inc. „Při sestavování tohoto fotoaparátu jsme začínali úplně od začátku. Každý aspekt fotografického procesu byl zdokonalován, každé rozhodnutí o designu bylo přehodnocováno tak, abychom dosáhli tohoto výsledku: fotoaparátu, který v sobě spojuje známou ergonomii řady EOS s výrazně vylepšenými technickými údaji. Naši technici mají z výsledku nesmírnou radost."

Základní funkce

 • 10,1 megapixelů, senzor CMOS velikosti APS-H
 • Nepřetržité snímání rychlostí 10 snímků za sekundu v počtu až 110 snímků
 • Dvojice procesorů „DIGIC III"
 • Nový systém automatického ostření s 19 senzory křížového typu
 • Integrovaný čisticí systém EOS1
 • ISO 3200 (rozšiřitelná až na H:6400)
 • 3,0" displej LCD s režimem živého náhledu Live View
 • Širší, jasnější hledáček
 • Funkce Picture Style

Volba profesionálů
Řada EOS-1D je nesmírně oblíbená mezi předními světovými fotografy v oblasti sportu, reportáží a volné přírody. Mezinárodní zpravodajské agentury AFP, Getty a Reuters pro své fotografy volí značku Canon. „Je skvělé pracovat s lidmi ve společnosti Canon, protože oni fotografům naslouchají. Je to jejich zaujetí detaily a rychlost inovace, které činí z řady EOS systém volby," vysvětlil Stephen Munday, Director of Operations - Editorial, Getty Images.

Výjimečná kvalita obrazu
Dvojice procesorů „DIGIC III" společnosti Canon přinášejí dosud nevídanou úroveň rychlosti, citlivosti a kvality obrazu. Fotoaparát EOS-1D Mark III, který je připraven snímat již po 0,2 sekundy od zapnutí přístroje, může zachytit a zpracovat přes 100 megapixelů obrazových dat za sekundu, přičemž rychle maže vyrovnávací paměť pro snímky tak, aby bylo v jedné sérii možné pořídit až 110 snímků. Ve fotoaparátu probíhá 14bitové zpracování snímků pro dosažení hloubky barev až do 16 384 tónů na jeden pixel v porovnání se 4 096 tóny z 12bitových snímků.

Třetí generace senzoru CMOS představuje novou konstrukci pixelů, které spolupracují s přímo zabudovanými obvody pro potlačení šumu tak, aby byla zajištěna vysoká kvalita obrazu při citlivosti ISO 3200. Možnost rozšíření na H:6400 ocení profesionálové pracující ve zpravodajském nebo sportovním prostředí, kde není povoleno nebo není žádoucí používat blesk.

Větší přesnost, lepší ovládání
Společnost Canon přepracovala svůj systém automatického ostření tak, aby obsahoval 19 senzorů křížového typu s citlivostí až f/2,8, které jsou rozmístěny přes celou oblast AF pro lepší zaznamenání předmětů mimo střed záběru. Pro zlepšení přesnosti je k dispozici dalších 26 pomocných bodů AF, které pomáhají při sledování zaostřeného objektu.

Vyhrazené tlačítko AF na zadní straně fotoaparátu, které je odpovědí na požadavky profesionálních fotografů, umožňuje uživatelům okamžitě zapnout nebo vypnout automatické ostření a stále se přitom dívat do hledáčku. Hledáček je nyní jasnější a nabízí širší úhel pohledu. Nový 63zónový měřicí systém fotoaparátu poskytuje fotografům vyšší úroveň kontroly nad expozicí.

Nový displej LCD s režimem živého náhledu Live View
Jasný 3,0" monitor LCD poskytuje rozlišení 230 000 pixelů pro zajištění přesné kompozice záběru a prohlížení snímků. Režim živého náhledu Live View, který je pro řadu EOS nový, umožňuje fotografům provádět kompozici záběru, aniž by se museli dívat hledáčkem - což je zvlášť užitečné při fotografování ve složité poloze.

Systém nabídek fotoaparátu EOS-1D Mark III byl zcela přepracován tak, aby byly využity výhody velikosti displeje LCD - nabídky jsou čitelnější a snáze se používají. Výběr z 57 vlastních funkcí poskytuje fotografům více možností přizpůsobení nastavení fotoaparátu podle jejich každodenních pracovních požadavků. Nová možnost My Menu (Moje nabídka) umožňuje fotografům uložit často používaná nastavení do samostatné nabídky, kde k nim mají rychlejší přístup.

Nastavení nového příslušenství, např. Speedlite 580EX II a Wireless File Transmitter WFT-E2 - které je dnes také uváděno na trh -, lze ovládat přímo z displeje LCD.

Naprostá spolehlivost
Fotoaparát EOS-1D Mark III obsahuje řadu praktických vylepšení pro pracující fotografy. Životnost závěrky se zvýšila o 50 % na 300 000 cyklů. Tělo je chráněno pláštěm ze slitiny hořčíku s těsněním proti prachu a vlhkosti. Integrovaný čisticí systém EOS zajišťuje vyšší spolehlivost snížením množství prachu na senzoru, čímž minimalizuje nutnost ručního čištění během práce. Pokud otevřete dvířka slotu paměťové karty, jestliže stále probíhá zápis snímků, na displeji LCD se objeví výstraha a ozve se zvukový signál, aby nedošlo k poškození pořízených snímků. Rozhraní zahrnuje video výstup (pro zobrazení ve formátu NTSC i PAL) a USB 2.0.

Kompatibilita a příslušenství
Společnost Canon umocňuje dnešní uvedení na trh představením několika doplňků k systému profesionální řady EOS:

 • EF 16-35mm f/2.8L II USM - Rychlý, mimořádně širokoúhlý objektiv se zoomem poskytující výjimečnou kvalitu obrazu v celém rozsahu clony.
 • Speedlite 580EX II - Modernizace blesku Speedlite 580EX. Po připojení k fotoaparátu EOS-1D Mark III nabízí odolnost proti povětrnostním podmínkám.
 • Wireless File Transmitter WFT-E2 - zařízení pro dálkový přenos dat, které je menší, lehčí a univerzálnější než jeho předchůdce, urychluje práci tím, že fotografům umožňuje bezdrátově přenášet snímky během snímání.
 • Original Data Security Kit OSK-E3 - Ověřuje pravost snímků pořízených fotoaparátem a podporuje šifrování snímků pro zajištění vyšší bezpečnosti.

Software
Fotoaparát EOS-1D Mark III se dodává s komplexní softwarovou sadou1, která usnadňuje práci fotografů. Patří do ní software Digital Photo Professional (DPP), což je výkonný konvertor snímků RAW, který zajišťuje úplnou kontrolu nad zpracováním snímků ve formátu RAW.
Software DPP se doplňuje s takovými funkcemi fotoaparátů, jako je Dust Delete Data a Picture Style. Fotoaparát se dodává také s nástroji EOS Utility, ImageBrowser/Zoom Browser a Photostitch.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální zrcadlovka (DSLR)

Obrazový snímač

Formát snímače APS-H
Rozlišení 10,1 Mpx
Rozlišení fotografií 3888x2592, 3456x1944, 2816x1880, 1936x1288
Obrazový snímač CMOS
Automatické čištění snímače Ano
Stabilizátor snímače Ne

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru DIGIC III

Objektiv

Typ bajonetu Canon EF
Crop faktor 1,3 x

Zaostřování

Počet AF bodů 45

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 3 EV po 1/3 EV, ± 3 EV po 1/2 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 50
ISO - maximální citlivost 6400

Závěrka

Typ závěrky Elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000

Fotografování

Expoziční režimy P, A (Av), M, S (Tv)
Rychlost sériového snímání 10 sn./s

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Pokrytí hledáčku 100 %
Dioptrická korekce -3 až +1

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 230000

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe, X kontakt (PC synch)

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-I), CF (Compact Flash)
Formáty souborů JPEG, RAW
Audiozáznam Ano
Zvuková poznámka Ano

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 156,0 x 156,6 x 79,9
Hmotnost 1155 g

Ostatní

Ocenění EISA
Značka Canon

Zobrazit popis a parametry