Magazín

Produktové aktuality

Canon EOS 1D Mark III - poprvé v praxi!

Aktualizováno: 15. 6. 2007 v 17:59 • Rubrika: Produktové aktuality

Canon EOS 1D Mark III - poprvé v praxi!

Jak se s ním fotí? Co kvalita snímků? Je tento přístroj skutečně tak vynikající, jak napovídají jeho technické parametry? Tato zrcadlovka právem vyvolává spoustu podobných otázek a zde jsou naše první dojmy z použití v praxi.

Obsah

Canon EOS 1D Mark III

Pro koho je určen

Hned, jak se Vám dostane nový Canon EOS 1D Mark III do ruky, nebudete ani na chvilku pochybovat o tom, že držíte přístroj určený především profesionálním fotografům. Tomu nasvědčuje spousta faktorů. Především je to rychlost a to jak ostření, tak sériového snímání. 10 snímků za sekundu je opravdu hodně, tolik mají horší videosekvence u kompaktních fotoaparátů... Pro neprofesionála je taková rychlost naprosto zbytečná. Naopak sportovní fotografové si budou velmi libovat. Já jsem se bohužel nedostal k jinému sportu, než k tenisu, měl jsem na to objektiv EF 70-200/2,8 L IS a EF 24-70/2.8 L a mohu říci, že to byl požitek fotit. Ve spolupráci s těmito špičkovými objektivy bylo ostření naprosto bleskové a díky neskutečně rychlému sekvenčnímu focení je pravděpodobnost zachycení toho správného okamžiku velmi vysoká. Pak stačí jen smazat ty nepotřebné snímky, protože i když máte velku kartu, místa není nikdy dost.

Ovládání

Ovládání u tohoto modelu prodělalo oporoti svým předchůdcům poměrně velké změny. Kdo z vás je zvyklý na svého staršího EOSe 1D nebo 1Ds a chcete si pořídit něco novějšího, nemusíte zoufat. Podle mého názoru došlo ke zjednodušení. Starší modely mají v systému ovládání svou logiku a kdo si na ní zvykne, jistě mi dá za pravdu, že na ní něco je. Mark III se v tomto ohledu přiblížil uživatelsky příjemnějším modelům EOS 5D a 30D, nejvýraznější změnou je asi tlačítko SET pro potvrzení dané volby. Tohle u starších modelů nebylo a zamezovalo to tak ovládání, nebo spíše nastavování přístroje jednou rukou. Zmizela také tlačítka na levé straně displeje.

Obrazová kvalita

Jak je zvykem u podobných přístrojů, obrazová kvalita je na vysoké úrovni. Jinak to ostatně ani být nemůže, když dáte za přístroj přes sto tisíc, nekupujete si samozřejmě jen rychlost. Většinou se všichni ptají na šum - ten samozřejmě najdete, když budete hledat, ale dá vám to docela práci. Naprosto běžně se dá použít ISO 400 a na 800 není také žádný problém, i když už se pozvolna nějaký ten šum začíná objevovat... Při nastavení ISO 1600 je již šum viditelný, ale i tak je to velmi dobré, nebál bych se z toho vytisknout fotku větší než A4. Na ukázkových snímcích je možno vidět i ISO 3200, které je poměrně slušné. Oproti svému předchůdci mi přijde o hodně použitelnější.

To, že je třeba používat skutečně špičkové objektivy, pokud si přejete ostré a kontrastní snímky, to ani zdůrazňovat nemusím.

Live view

Jednou z nejzajímavějších novinek je u tohoto modelu možnost živého náhledu, tedy Live view. Tato funkce je bezesporu vynikající, ale pro reportážní focení nemá až takové využití. V situacích, kdy není možné sledovat scénu v hledáčku, například když máte přístroj nad hlavou, není moc dobře vidět na displej, ale lepší něco, než nic. Je ovšem potřeba dopředu zaostřit, protože v režimu Live view nefunguje autofokus.
Jiná situace ovšem nastává, když máte přístroj na stativu, tam je tato funkce naprosto jedinečná. Displej je skutečně ohromný a navíc je na něm obdélníček, který je možno kamkoliv posunout a až 10x zvětšit. Díky tomu je manuální zaostření naprosto precizní a snadné.

Výdrž baterie

Akumulátor zaslouží velkou pochvalu. V porovnání s předchozími modely je asi tak poloviční jak rozměry, tak hmotností. To se samozřejmě pozitivně podepsalo také na celkové hmotnosti.
Skutečně výtečná je ale životnost. Je jasné, že u profi přístrojů to ani nemůže být jinak, ale i tak jsem byl velmi potěšen. Po nafocení přibližně jednoho tisíce snímků na ukazateli stavu nabití svítilo číslo 69%. To nepotřebuje žádné další komentáře.

 

Canon EOS 1D Mark III je jednoduše velmi povedený, najde uplatnění u velké spousty skutečně náročných fotografů, ať se zabývají focením sportu, přírody a divokých zvířat, nebo fotí reportáže pro noviny. Je to skvělý pracovní nástroj na který je spolehnutí prostě za jakýchkoliv okolností, za každého počasí a v jakémkoliv okamžiku.

 

Klady

  • bezkonkurenční rychlost
  • odolnost proti prachu a vodě, masivní kovové tělo
  • velký displej
  • vynikající výdrž akumulátoru
  • zjednodušené ovládání
  • dobrý poměr výkonu a ceny

Zápory

  • s nasazenými světelnými objektivy poměrně vysoká hmotnost

 

Kromě této minirecenze si můžete prohlédnout také ukázkové snímky, které byly tímto fotoaparátem pořízeny.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.