Recenze Canon EOS 1D X Mark III tělo

Jakub Caha

Jakub Caha • 20. 01. 2020

Hodnocení

Hodnocení

Celkové
hodnocení

95 %


Obrazová kvalita:

90 z 100

Konstrukce a zpracování:

99 z 100

Ovládání:

98 z 100

Funkční výbava:

97 z 100

Poměr cena/výkon:

90 z 100

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Odlehčení těla
  • Senzor pro posun ostřícího bodu
  • Nový procesor
  • 16 fps skrze hledáček
  • HEIF formát
  • Nový Low-Pass filtr
  • Nová konstrukce zrcátka

Co se nám nelíbí

  • Ergonomie gripu ve vertikální poloze

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Canon EOS 1D X Mark III tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Canon EOS 1D X Mark III tělo v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Canon EOS 1D X Mark III tělo

Představení Canon EOS 1D X Mark III tělo

Představení Canon EOS 1D X Mark III tělo

Je to pár dnů, kdy jsem vypustil recenzi na Sony A9II a hned se mi do rukou dostala další perla a konkurent - Canon 1DX mark III. Novinka této japonské firmy přichází právě včas před letními olympijskými hrami a přináší nový vítr do profi DSLR kategorie. High-end, ultra odolná a extrémně rychlá zrcadlovka, zároveň ale velmi schopná bezzrcadlovka v LiveView, je tady. Důležité je také zmínit, že na test jsem dostal tzv. sample a tudíž se nejedná o finální verzi produktu. 
 

 Zpracování fotoaparátu a co umí

“Jednadéixko” je známé svou velikostí a odolností. Tělu se dostalo drobných změn a zachovává si vzhled svých předchůdců. Váha se zastavila na 1440 gramech, což je o 100 gramů méně než dvojková verze. Drobné úpravy proběhly v rámci utěsnění těla, které už samo o sobě bylo na výborné úrovni. Osobně jsem pocítil drobnou změnu v ergonomii gripu, který se drží stále velmi dobře. Ovšem trošku horší už to je se spodním gripem, chceme li držet fotoaparát vertikálně. Ten je vskutku velký a pro fotografy s menší rukou by to mohlo působit trošku problém v úchopu. Baterie zůstala zachovaná a normovaná je na úctyhodných 2850 fotek skrze hledáček, při použití v LiveView pak na 610 snímků. Při testování jsem nafotil necelé 2 tisíce fotek v kombinaci obou dvou, s prohlížením a občasným promazáním zbývalo 66% baterie. Obrázek o výdrži si tedy udělejte sami.

Pojďme ale k zajímavějším věcem. V rámci těla jako takového mě zaujala a velmi se mi líbila novinka v podobě senzoru pro posun ostřícího bodu v tlačítku AF-ON. Věc nevídaná a rázem bych ji vyměnil za joysticky všech velikostí. Drobně jsem se s ním pral v rukavicích, ale jakmile jsem je po oteplení sundal, nebo je nepoužíval, posun fungoval naprosto přesně. Za mě je toto geniální věc a Canon opět prokázal, že v se inovací nebojí a dál překvapuje fotografický svět. Navíc si můžete nastavit citlivost senzoru a tak si jej přizpůsobit přesně podle potřeby. Thumbs up! Samozřejmostí u tohoto typu stroje je podsvícení zadních tlačítek.

Zmíněný AF systém nyní disponuje 191 ostřícími body (155 z toho křížových) s ostřením až do -4EV a podporou všech bodů do f/8. Body pokrývají velkou část snímací plochy. V LiveView je pokrytí body 90 % na šířku a 100 % na výšku. 

Novinkou je také možnost využití plně elektronické závěrky v LiveView. Díky tomu získáte velmi rychlý a také tichý stroj, navíc s velmi dobře zapracovanou eliminací rolling shutter efektu. Další plusem je nový procesor Digic X, který nabízí 3,1x rychlejší processing obrázků, ale hlavně, 380x rychlejší propočty, než tomu bylo u druhé generace a její dvojice Digic 6.

Důležitou novinkou je také přepracovaný mechanismus zrcátka, který je o něco tišší, ale hlavně umožňuje rychlejší framerate a elminimuje do maximální možné míry blackouty skrze OVF. Toho jsem si všimnul velmi výrazně, protože průhled při focení je po většinu času výborný i při sekvenčním snímání. Dokonce bych řekl, že se Canonu podařilo vytvořit lepší vlastnosti, než má spousta bezzrcadlovek. 

Výstup a obrazová kvalita

20,1Mpx senzor nabízí opravdu hodně, ač se to na první pohled nemusí zdát. Jedná se už klasicky o CMOS snímač s DualPixel autofokusem, který je spárovaný s výše zmíněným procesorem. 

Tato kombinace umožnila update rozsahu ISO do 102 400 nativně, rozšířitelné až do hodnoty 819 200. Tohle už jsou extrémní čísla, ale nedal jsem se a vyzkoušel si, co to dá. Samozřejmě ISO 819 tisíc je už extrém, ale co mě příjemně překvapilo je to, že pokud použiji ISO 64 000 v místě, kde je dostatek světla, tak je výstup bez problému použitelný. To mě mile překvapilo, netřeba dodávat více.

Velkým updatem prošel Low-Pass filtr, velmi diskutovaná věc po dlouhou dobu. Canonu se povedlo jej značně vylepšit a eliminovat jeho efekt, no, více vám řekne přiložený obrázek.

EOS-1D X Mark III je mezi prvními fotoaparáty, který vidí možnost i jinde než jen v 8bitovém JPEG souboru. Moderní displeje mohou ukazovat širší rozsah jasu, než bylo možné, a to znamená, že můžete zobrazit přirozeně vypadající svět s širším dynamickým rozsahem. Toho jsou si výrobci vědomí a i proto, opět trošku překvapivě, Canon přichází s formátem HEIF. 

Pokud jste uživatelem Apple produktů, tak už asi trošku tušíte. HEIF je nový souborový systém, který poprvé použil Apple. Je to vlastně spíš soubor standardů než jeden souborový formát a je mnohem pokročilejší než JPEG. Podporuje sekvence obrázků, až 16bitové kódování a širší barevné gamuty, stejně jako pokročilá metadata. Výsledkem HEIF jsou také menší velikosti souborů než 8bitové soubory JPEG, protože komprese je efektivnější.

Canon není prvním výrobcem fotoaparátů, který nabízí snímání HDR pro fotografie (Panasonic toto nabízí na základě standardu HLG), ale jednoduše řečeno, tam prozatím není žádná výrazná podpora těchto obrázků. Doufám ale, že ostatní společnosti budou následovat tento příklad a jsem opět mile překvapený, jakým inovativním směrem se Canon v této oblasti vydal.

Implementace společnosti Canon poskytuje 10bitové soubory s kódováním HDR pomocí perceptuálního kvantizeru (PQ), nelineární tónové křivky navržené pro kódování vysokého dynamického rozsahu způsobem, který je v souladu s lidským viděním. 

Je to standard, který je stále častěji přijímán pro obsah HDR. Obrazy jsou navíc kódovány v širším barevném gamutu Rec. 2020, což umožňuje využití širší palety barev.

Přehrávání HDR umožňuje „realističtější“ sledování, když se díváte na obrázky na obrazovkách s vysokým dynamickým rozsahem, jako jsou televizory HDR a displeje nejnovějších telefonů Apple. Takže místo pokusu o vytlačení jasů a stínů do omezeného dynamického rozsahu standardního formátu JPEG (což může mít za následek vzhled přílišného efektu HDR), může zobrazení souborů HEIF na monitoru HDR umožnit skutečně jasné světlo a tmavé stíny. Blíže ke kontrastu, který vnímáme ve skutečném světě.

Bohužel zadní panel 1D X Mark III není HDR, ale pokud fotografujete v tomto formátu, je zde možnost „zobrazení asistence“, takže soubory budou při prohlížení vypadat více či méně normálně s možností upřednostnit přesnost zvýraznění jasů nebo středních tónů.

Video

Na co rozhodně nesmíme zapomenout, je zmínit video! Právem je totiž nazýván jako nejlepší video performance v historii Canonu. Možná si vzpomenete, že po vydání první generace 1DX se objevila také verze 1 DC,  která byla více uzpůsobena videu. Tady se ale o žádné druhé verzi bavit nebudeme, vše máme v jednom těle a limit se zastavil na variantě 5,5K/60 p ve 12-bitovém Raw záznamu přímo na kartu(!). Pro 5,5 minuty záznamu v této kvalitě budete potřebovat 128 GB místa. :)

Pro ty z Vás, kteří nemají soukromou serverovou farmu, kde by bylo možné ukládat všechno video v Raw, 1D X III také natáčí Cinema 4K až do 60 p ve formátech All-Intra i IPB, ale musíte povolit oříznutí 4K/60 p nebo snížit na 30 p, pokud chcete při natáčení použít Dual Pixel AF - a 10bitový 4:2:2. CLog je k dispozici také ve všech režimech 4K. DCI 4K záběry jsou resamplovány z 5,5K, přičemž UHD 4K je resamplován z mírně menšího cropu.

Data a konektivita

Spoustu výše zmíněného značí jediné, Canon potřebuje pořádné karty. A rovnou dvakrát. Dva sloty pro CF Express znamená to nejlepší, co v dnešní době jde do fotoaparátu dát. Extrémně rychlé zápisové i čtecí rychlosti jsou vhodné pro fotky v sekvenci i na video v plné kvalitě. 

Profesionální uživatelé s potěšením najdou aktualizované možnosti sítě, včetně gigabitového ethernetu, a společnost Canon také nezapomněla na vestavěné GPS a Wi-Fi s Bluetooth. Zvláštní pozornost je věnována možnostem simultánních komunikačních protokolů. To znamená, že k odeslání souborů do služby FTP můžete použít volitelný externí bezdrátový konektor (Canon WFT-E9), ale pomocí integrované aplikace Wi-Fi a EOS Utility fotoaparátu můžete dálkově ovládat fotoaparát a upravovat například nastavení. Takovéto vychytávky mám rád a jsou cool.

Závěrem

Profesionální hybrid. Zrcadlovka, bezzrcadlovka, na fotky i na video. Canonu se povedlo zkombinovat vše a vytvořit univerzální stroj. A ač se mi do rukou dostal “pouze” předprodukční kousek, tak jsem byl ohromen. Je to jednoznačně nejlepší a nejuniverzálnější zrcadlovka doposud. Dokonce tak, že mě to zvyklalo, zda-li neutéct od bezzrcátka. 

Megapixel videorecenze Canon EOS 1D X Mark III tělo

Megapixel videorecenze Canon EOS 1D X Mark III tělo

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Naprostá spokojenost

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Libor, Praha 6, 19.03.2020

5

Porovnání obrazové kvality

Porovnání obrazové kvality

Popis a parametry

Popis a parametry

Canon EOS 1D X Mark III je bezprecedentně rychlý – nabízí výjimečnou přesnost, spolehlivost, vysoce výkonné automatické zaostřování a sledování objektu. Nový algoritmus automatického zaostřování fotoaparátu vylepšuje stabilitu a sledování objektů – jak s optickým hledáčkem, tak i v režimu Live View. Při použití optického hledáčku používá nový senzor automatického zaostření, který nabízí přibližně 28× vyšší rozlišení ve středu senzoru, než jeho předchůdce. V režimu Live View využívá zcela nový Dual Pixel ostřící modul s 525 body a pokrytím snímače 100 % vertikálně a 90 % horizontálně. Canon EOS 1D X Mark III zvládá výrazně rychlejší snímkové série snímků s plným AF a AE, a to buď pomocí optického hledáčku (až 16 sn./s.) nebo v režimu Live View (až 20 sn./s.). Síla rozlišení 4K oživuje příběhy díky možnostem filmového natáčení s filmy 4K včetně 4K60p s 10bitovým interním záznamem Canon Log. Pořízené záznamy umožňuje fotoaparát uložit na nejmodernější paměťové karty CFexpress nabízející vysoké přenosové rychlosti a rovněž vysoké kapacity při špičkové odolnosti proti fyzickému poškození.

Canon EOS-1D X Mark III, tady není co dodat!

Canon představil svou novou vlajkovou loď mezi DSLR, kterou je Canon EOS-1D X Mark III. Jde o naprosto nekompromisní profesionální zrcadlovku, která byla navržena a sestrojena na základě požadavků a zpětných reakcí celosvětové fotografické komunity využívající oba předešlé modely (EOS-1D X a EOS-1D X Mark II). Tento nový model, je právoplatným pokračovatelem navazujícím na veškeré dosavadní zkušenosti společnosti Canon, ve světě profesionální fotografie. Určen je především těm, kteří fotografují život v pohybu a to ať už se jedná o sport nebo divoká zvířata.

08-stay-connected-9bf51b82-10ea-11ea-ba53-e4a471390b01 | Megapixel

Nový a skutečně rychlý!

Mezi jeho největší přednosti patří vylepšený systém automatického zaostřování, který oceníte jak při fotografování, tak při natáčení videa. Uživatelé tohoto fotoaparátu si mohou být jisti, že s tímto ostřením dosáhnou mnohem lepších výsledků, než kdykoliv předtím. Mnohem rychlejší, přesnější, spolehlivější a výkonnější. Takové je automatické ostření u EOS-1D X Mk III. S možností tzv. "sledování objektu" máte možnost zachytit objekt, který se "opravdu" hýbe! Nový algoritmus autofokusu fotoaparátu využívá technologie Deep Learning Technology, který zlepšuje stabilitu a celkovou přesnost při sledování optickým hledáčkem i při živém náhledu. Otpický hledáček využívá nový AF senzor s přibližně 28 násobným rozlišením. Neuvěříte o kolik lépe EOS-1D X Mk III ostří v nepříznivých světelných podmínkách. V režimu živého náhledu, mohou uživatelé využít 525 AF polí pomocí systému Dual Pixel CMOS AF, který pokryje přibližně 90-100% obrazového senzoru. Fotoaparát podporuje výrazně vyšší kmitočet snímků při plném AF a AE, a to buď pomocí optického hledáčku (až přibližně 16 snímků za sekundu při mechanické závěrce). Duální sloty fotoaparátu pro kartu CFexpress navíc umožní více než pětinásobek RAW v sérii, než u jeho předchůdce.

Připraven dominovat

EOS-1D X Mark III, je s jistotou jasný příklad toho, že společnost Canon stále dostává svého závazku posouvat hranice v rámci inovování své fotografické a optické techniky. Fotoaparát je osazen novým CMOS senzorem a DIGIC procesorem, což nám dopřeje zásadně lepší obrazovou kvalitu při možnosti ještě vyššího nastavení ISO, se schopností zachytávat fotografie v 10bit formátu pomocí souboru v HEIF formátu (High Efficiency Image File). HEIF vytváří širší dynamický rozsah a větší barevnou hloubku ve srovnání s JPEG. Síla 4K oživuje příběhy, natáčejte 4K videa včetně 4K60p s 10bit interním záznamem Canon Log 4:2:2.

Zrcadlový systém

Aby bylo dosaženo naprosto přesného zaostření při vysokých rychlostech kontinuálního snímání, byl Canon EOS-1D X Mark III vybaven nově zpracovaným zrcadlovým systémem. Jestliže má na snímač AF neustále dopadat přímé světlo, musí se zrcadlo mezi pořizováním jednotlivých snímků vracet co nejrychleji do klidové polohy. Toto Canon EOS-1D X Mark III dokáže až 16krát za sekundu - jedná se o opravdu mimořádný úspěch strojního inženýrství.

Snadné připojení

Pro profesionály je stejně důležité jak samotné fotografování, tak i přesun obsahu z fotoaparátu. EOS-1D X Mark III, toto maximálně usnadňuje pomocí vestavěných technologií GPS, Wi-Fi a Bluetooth (s nízkou spotřebou energie). Aby fotoaparát udržel krok s neustále se zkracujími lhůtami, bude při použití vestavěného ethernetového připojení nebo nového volitelného bezdrátového souboru vysílače WFT-E9 (ten je kompatibilní i s nedávno představenou kamerou Canon Cinema EOS C500 Mark II), přenášet data rychlostí více než dvojnásobnou.

Známý pocit, ale o tolik vylepšený

Současní uživatelé řady EOS-1D, nebudou mít žádný problém s ovládáním nového EOS-1D X Mark III, které si tato řada stále drží včetně ergonomie těla z hořčíkové slititny nabízející odolnost, která je v této třídě fotoaparátů očekávána. Stejně tak mohou profesionální fotografové důvěřovat zvýšené odolnosti proti povětrnostním vlivům (utěsnění proti vodě a prachu), jako měl předchůdce EOS-1D X Mark II. Jak již bylo uvedeno, fotoaparát pracuje velmi dobře ve špatných světelných podmínkách a proto jsou jeho ovládací prvky podsvíceny. Je zde také nový ovládací prvek pro výběr AF bodů, zabudovaný do tlačítka AF-ON, který vám umožní rychleji a pohodlněji měnit AF body a tím se více věnovat samotné kompozici. A navíc je zde vylepšená životnost baterií. Se stejnou baterií LP-E19 (jako měl předešlý model) vydrží mnohem déle. Nezmeškejte už žádný záběr!

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení snímače 20,1 Mpx
Rozlišení fotografií 5472x3648
Technologie snímače CMOS
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 36 x 24
Crop faktor 1 x

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru DIGIC X

Objektiv

Typ bajonetu Canon EF
Stabilizátor obrazu Ne

Ostření

Počet AF bodů 191
Pomocné světlo AF Ne

Expozice a fotografování

Poměr stran snímku 3:2
Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové, Matrix
Rozsah korekce expozice ± 5 EV po 1/2 EV, ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 102400
Rychlost sériového snímání 20 sn./s
Panorama Ne
HDR Ano
Datové razítko Ne
Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech
Bracketing Ano
Scénické režimy Ano

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000
Bulb Ano

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Pokrytí hledáčku 100 %
Dioptrická korekce -3 až +1
Zvětšení hledáčku 0,76 x

Displej

Velikost displeje 3,2 "
Rozlišení displeje v bodech 2,1
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ne
Stavový displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku 1/250
Korekce expozice blesku ± 3 EV po 1/3 EV
Sáňky pro externí blesk Ano
Dálkové řízení extreního blesku Ano
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ano

Záznam

Formáty souborů MP4, RAW, H.264
Maximální rozlišení videa 4K RAW (5496×2904)
Časosběrné snímání Ne
Počet audio kanálů 2.0
Video formát MPEG-4, AVC/H.264, H.264, MP4, MPEG-4, MPEG-4 HEVC/H.265
Stereo zvuk Ano
Snímková frekvence u videa 59,94 sn./s

Obecné

Podle použití Profesionální

Rozhraní a napájení

Výdrž baterie ve snímcích 1210 snímků
Rozhraní USB 3.1
Způsoby napájení Akumulátor
Typ baterie LP-E19 pro Canon

Fyzikální specifikace

Materiál Hořčík
Rozměry v mm 158×167,6×82,6
Hmotnost 1250 g
Barva černá
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Paměťové karty

Typ paměťové karty CFexpress typ B

Ostatní

Číslo produktu 3829C003
Příslušenství v balení Řemen fotoaparátu Oční mušle EG Nabíječka LC-E19 Baterie LP-E19 Propojovací kabel IFC-100U (USB C) Ochranný úchyt kabelu
Značka Canon
Typ produktu Zrcadlovka

Hodnocení zboží

Celkové hodnocení 95 %
Obrazová kvalita 90 %
Konstrukce a zpracování 99 %
Ovládání 98 %
Funkční výbava 97 %
Poměr cena/výkon 90 %

Bezdrátové sítě

GPS Ano
Wi-Fi Ano

Ke stažení

Návod - Canon 1D X Mark IV CZ

Zobrazit popis a parametry