Recenze Canon EOS 40D tělo

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Velké rozlišení 10 mpx
 • Kovové tělo
 • Plně manuální ovládání
 • Živý náhled (Live View)
 • Závěrka 30s. – 1/8000s + Bulb
 • 3“ LCD s vysokým rozlišením
 • 9 zaostřovacích bodů
 • Rychlost 6,5 snímku za vteřinu
 • ISO 100 – 3200

Co se nám nelíbí

 • Cropfactor

Představení Canon EOS 40D tělo

Představení Canon EOS 40D tělo

Společnost Canon uvedla po dlouhém očekávání další model poloprofesionální řady EOS s označením 40D.

Oproti svému předchůdci se na první pohled dočkal spoustu zásadních změn. Především se zvětšil hlavní LCD na 3", který navíc umožňuje živý náhled fotografované scény. Dalším inovačním prvkem je procesor DIGIC III. Ten zaručuje rychlou odezvu přístroje a věrnější reprodukci barev. K dalším zajímavostem, patří například režim priority světlých tónu. To využijí především svatební fotografové nebo krajináři. V tomto režimu se totiž zvyšuje dynamický rozsah světlých tónu, které se nachází právě na svatebních šatech nebo v oblacích.

Zajímavá je také rychlost přístroje. Ten dokáže fotografovat až 6,5 snímku za vteřinu a zaznamená až 75 snímků jpg v sérii (17 v RAWu).

Závěrem lze říci že tento model jistě potěší každého kdo očekává od přístroje maximální obrazovou kvalitu. Využít je tak mohou nejen amatéři ale i poloprofesionálové nebo profesionální fotografové.

Digitální fotoaparáty Canon v praxi používá: Entity FotoBlog

Fotoaparát Canon v praxi používá: Ájův fotoblog

Podívejte se na základní funkce tohoto přístroje a kompletní obsah základního balení v naší videoprezentaci.

Zajímá vás názor redaktorů odborného serveru fotografovani.cz? Potřebujete získat bližší informace, dozvědět se praktické postřehy nebo si prohlédnout živé fotografie z fotoaparátu Canon EOS 40D?


Megapixel videorecenze Canon EOS 40D tělo

Megapixel videorecenze Canon EOS 40D tělo

Popis a parametry

Popis a parametry

Digitální SLR zrcadlovka nabízí mnohem víc, než jen kosmetické změny svého předchůdce. Nově představuje například živý náhled, sériové snímání 6,5 sním./s, LCD 3,0 palce, integrovaný čistící systém, robustní tělo z hořčíkové slitiny, ISO až 3200, 740 g.

Canon EOS 40D přichází na trh s novou platformou EOS pro zkušené amatérské fotografy

S 10,1megapixelovým snímačem CMOS1, souvislým snímáním rychlostí 6,5 sním./s, novým systémem automatického zaostřování a 3,0" LCD displejem s režimem Live View vykazuje EOS 40D výrazné zlepšení s ohledem na výkon i všestrannost.

Fotoaparát využívá novou technologickou platformu EOS, která byla poprvé použita v profesionálním fotoaparátu EOS 1D Mark III, uvedeném na trh již dříve v letošním roce. Procesor Canon DIGIC III zajišťuje rychlou odezvu fotoaparátu, dokonalejší reprodukci barev a téměř okamžité uvedení fotoaparátu do režimu snímání. Integrovaný čisticí systém EOS1 zabraňuje ulpívání prachu na snímači a robustní tělo z hořčíkové slitiny s izolačními prvky proti vlivům nepříznivého počasí zajišťuje odolnost fotoaparátu.

„EOS 40D představuje významný pokrok ve vývoji fotoaparátů systému EOS určeného pro zkušené amatéry. Je vybaven četnými technologiemi, které byly poprvé použity v našich nejnovějších fotoaparátech řady EOS-1," uvedl Mogens Jensen, Head of Canon Consumer Imaging, Europe. „Pro fotografy pracující s digitálními fotoaparáty mají vylepšení, které EOS 40D poskytuje, skutečně velký význam. A uživatelům analogových fotoaparátů se s jeho příchodem naskýtá nebývale vhodná příležitost k přechodu na digitální technologie."

Hlavní přednosti

 • APS-C CMOS snímač s rozlišením 10,1 megapixelu
 • Souvislé snímání rychlostí 6,5 sním./s až 75 snímků formátu JPEG
 • Nový AF systém s 19 senzory křížového typu
 • Procesor DIGIC III
 • 3,0" LCD displej s režimem Live View
 • Integrovaný čisticí systém EOS
 • Přehledný hledáček
 • Uživatelem nastavitelné parametry pro zpracování obrazu Picture Style

Vysoká rychlost a kvalita obrazu
Snímač Canon CMOS třetí generace nabízí oproti svému předchůdci nové pixelové schéma, které je zárukou minimálního šumu. EOS 40D zachovává vysokou kvalitu obrazu až do citlivosti ISO 1600, kterou lze rozšířit až na hodnotu 3200, což je praktické v situacích, kdy není dovoleno či vhodné použití blesku. Režim Highlight Tone Priority (Priorita světlých tónů) nabízí fotografům svateb a krajin možnost zvýšení dynamického rozsahu pro světlé oblasti při snímání s použitím hodnot ISO nad ISO 200 - výsledkem je dokonalejší reprodukce barevných odstínů svatebních šatů, oblaků a jiných objektů světlého zabarvení.

Výkonný procesor DIGIC III umožňuje souvislé snímání rychlostí 6,5 sním./s a pracuje s vyrovnávací pamětí zajišťující zpracování až 75 velkých snímků formátu JPEG (17 v případě formátu RAW) bez zastavení. Díky 14bitovému zpracování obrazů lze dosáhnout výrazně větší barevné hloubky, hladších gradací a výjimečně přesné reprodukce barev.

Nový systém AF s body křížového typu
Významným vylepšením fotoaparátu EOS 40D je jeho nový systém automatického zaostřování s 9 body křížového typu. Všech devět AF bodů dosahuje zaostření v horizontální i vertikální rovině. Centrální AF bod zajišťuje přesné zaostření až do hodnoty f/2.8 a dalších osm vnějších bodů do hodnoty f/5.6. V reakci na přáni ze strany uživatelů byl fotoaparát opatřen vyčleněným tlačítkem AF Start (AF-ON), po jehož jediném stisknutí se provede automatické zaostření.

LCD displej s režimem Live View
Režim Live View usnadňuje pořizování fotografií z nezvyklých úhlů, např. při snímání detailních záběrů v poloze na zemi nebo pořizování snímků s použitím stativu. V režimu Live View zobrazuje 3,0" LCD displej obraz v reálném čase, dále umožňuje volitelné zobrazení mřížky a živého histogramu, který simuluje expozici obrazu. Tlačítko AF-ON lze naprogramovat tak, že se zrcadlo fotoaparátu dočasně natočí a provede se automatické zaostření. Ve studiovém prostředí může fotograf pomocí dálkového režimu Live View komponovat záběry, upravovat nastavení a pořizovat fotografie z PC s využitím softwarových nástrojů EOS.

Plná kontrola
Fotoaparát EOS 40D lze zcela nastavit podle konkrétních potřeb fotografa. Kruhový volič režimů nabízí prostor pro tři uživatelem definovaná nastavení a umožňuje snadné a okamžité přepínání mezi několika nastaveními snímání. Nová karta My Menu (Moje nabídka) poskytuje přímý přístup k často používaným nastavením a 24 funkcí umožňující vlastní nastavení dovoluje fotografům jemné nastavení fotoaparátu a ovládacích prvků. Možnost zaměnit matnici za některou ze dvou dalších matnic pomáhá k dosažení ještě větší všestrannosti fotoaparátu.

Snadnější ovládání systémového příslušenství je možné díky skutečnosti, že nastavení pro blesk Speedlite 580EX II a nový bezdrátový vysílač souborů WFT-E3 lze ovládat přímo z LCD displeje.

Bezdrátový vysílač souborů WFT-E3
Dnešním dnem společnost Canon uvádí na trh rovněž bezdrátový vysílač souborů WFT-E3. Bezdrátový vysílač souborů WFT-E3, který byl navržen tak, aby hladce spolupracoval s fotoaparátem EOS 40D, umožňuje rychlý bezdrátový přenos obrázků na vzdálené FTP servery a také oboustrannou komunikaci přes PTP a HTTP. V režimu HTTP mohou vzdálení uživatelé ovládat spoušť nebo stahovat obrázky z fotoaparátu prostřednictvím okna internetového prohlížeče. Režim PTP se používá pro bezdrátové dálkové fotografování s fotoaparátem EOS 40D a s využitím dodaného softwaru EOS Utility.

Při dlouhodobém fotografování lze vysílač WFT-E3 připojit přímo na externí pevné disky. A v případě připojení na přenosné zařízení GPS se ve formě EXIF dat ke každému obrázku připojí údaje o místě a času fotografování. Na tomto vysílači s praktickým designem držáku se nachází hlavní volič, spoušť a další ovládací prvky, těsnění pak zajišťuje jeho ochranu proti nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Společně s fotoaparátem EOS 40D společnost Canon uvádí na trh také dva nové objektivy řady EF-S:

 • EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS - vysoce kvalitní, cenově dostupný standardní objektiv se zoomem a 4krokovým stabilizátorem obrazu
 • EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS - univerzální teleobjektiv se zoomem, který v řadě EF-S v současné době poskytuje nejdelší rozsah ohniskové vzdálenosti a je vybaven 4krokovým stabilizátorem obrazu

Software
EOS 40D je dodáván s obsáhlou sadou softwaru1, který fotografům zajistí zjednodušení jejich pracovních procesů. Její součástí je software Digital Photo Professional (DPP), výkonný převaděč formátu RAW, který poskytuje plnou kontrolu nad zpracováním obrázků ve formátu RAW.
DPP spolupracuje s funkcemi fotoaparátu, např. funkcí Dust Delete Data (Data k odstranění prachu) a režimem Picture Styles (Styly obrázku). Uživatelé mohou nyní vytvářet také své vlastní obrázkové styly, a to pomocí dodaného softwaru Picture Style Editor. Dalšími součástmi standardní softwarové výbavy jsou programy EOS Utility, ImageBrowser/ZoomBrowser a PhotoStitch.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální zrcadlovka (DSLR)

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 10,1 Mpx
Rozlišení fotografií 3888x2592, 2816x1880, 1936x1288
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Stabilizátor snímače Ne

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru DIGIC III

Objektiv

Typ bajonetu Canon EF, Canon EF-S
Crop faktor 1,6 x

Zaostřování

Pomocné světlo AF Pomocí blesku

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 2 EV po 1/3 EV, ± 2 EV po 1/2 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 3200

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 6,5 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Pokrytí hledáčku 95 %

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 230000

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media CF (Compact Flash)
Zvuková poznámka Ne

Obecné

České menu Ne

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 146 x 108 x 74
Hmotnost 740 g

Ostatní

Značka Canon

Zobrazit popis a parametry