Recenze Canon EOS 450D tělo

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • rozlišení 12 Mpx
 • velký a přehledný LCD displej
 • Integrovaný čisticí systém Canon EOS
 • 9 bodový AF systém
 • Live View
 • vynikající kvalita obrazu
 • malé rozměry a hmotnost

Co se nám nelíbí

 • nepohodlné držení u toho, kdo má větší ruce
 • chybí stavový displej

Představení Canon EOS 450D tělo

Představení Canon EOS 450D tělo

Nástupce velmi oblíbeného a osvědčeného modelu EOS 400D nepřináší pouze kosmetické změny, jak to bývá u některých jiných značek.

Na 450D bylo provedeno skutečně mnoho změn a všechny jsou významným krokem vpřed. Na druhou stranu ale byly zachovány všecny dobré vlastnosti předchozích modelů, jako je například vynikající obrazová kvalita a minimální šum i při vysokých citlivostech a také velmi věrné podání barev. Je tedy evidentní, že v tomto ohledu je i na tento amatérský model naprosté spolehnutí a pokud 450D doplníme kvalitní optikou o kterou u Canonu není nouze, můžeme očekávat bez nadsázky profesionální výsledky.

V podstatě stejné zůstalo i ovládání, což je také dobrá zpráva pro všechny, kteří už s nějakým Canonem měli tu čest. Změnu ovšem doznalo menu, které je v podstatě shodné se všemi vyššími modely (včetně těch profi), je jen samozřejmě trochu méně obsáhlé. Je daleko přehlednější, než předchozí verze.

Asi nejpodstatnější změnou je bezesporu zavedení funkce živého náhledu, což je funkce jednak velmi moderní, ale také velmi praktická a o to jde především. 450D má také nový typ akumulátoru, který je výkonnější a dovolije tak daleko větší volnost, pokud jde o hospodaření s energií. A jak už to u nových modelů bývá, je opět o něco větší a lepší displej, nyní má úhlopříčku 3" což je vynikající hodnota.

Podívejte se na základní funkce tohoto přístroje a kompletní obsah základního balení v naší videoprezentaci.

Popis a parametry

Popis a parametry

Lehká výkonná DSLR s výborným obrazovým výkonem, antiprachovým filtrem, živým náhledem. Rozlišení 12 Mpx, ISO 100-1600, závěrka 30-1/4000 s + Bulb, LCD 3,0 palce, 475 g.

 • 12,1megapixelový snímač CMOS
 • Integrovaný čisticí systém Canon EOS
 • 3,5 snímku za sekundu
 • Snímání pomocí 3,0" LCD displeje s režimem Live View
 • 9bodový širokoplošný AF systém s vysokou citlivostí středového bodu při použití objektivů se světelností f/2.8
 • Režim Picture Style s přednastavenými parametry pro zpracování obrazu
 • Obrazový procesor DIGIC III
 • Software Digital Photo Professional pro zpracování snímků ve formátu RAW
 • Kompaktní a lehké tělo
 • Plná kompatibilita se všemi objektivy Canon EF a EF-S a blesky Speedlite EX

EOS 450D je vybaven funkcemi, které se velmi dobře osvědčily v profesionálních fotoaparátech Canon řady EOS-1. Patří mezi ně obrazový procesor DIGIC III a nově koncipovaný systém nabídek, jehož prostřednictvím lze zpřístupnit funkce, jako je např. ovládání zábleskových jednotek Speedlite z LCD displeje fotoaparátu. 13 uživatelsky nastavitelných funkcí fotografům umožňuje přizpůsobit nastavení fotoaparátu podle jejich vlastních potřeb a požadavků.

Přednosti prvotřídní kvality EOS
Systém EOS, jehož všechny klíčové komponenty sama vyvinula a vyrábí společnost Canon, nabízí fotografům jedinečné kvalitativní výhody. Speciálně navržený 12,1megapixelový snímač zrcadlovky EOS 450D používá vysoce citlivou technologii Canon CMOS zajišťující nízký šum a generuje snímky s bohatými detaily a minimální zrnitostí. Procesor DIGIC III je zárukou prvotřídní reprodukce obrazu a mimořádně rychlé odezvy fotoaparátu - prodleva náběhu je 0.09s. Obrazová data jsou zpracovávána ve 14bitové barevné hloubce a sériové snímání dosahuje rychlosti 3,5 snímku za sekundu procesor. DIGIC III pracuje s vyrovnávací pamětí, která zvládne bez přerušení zpracovat až 53 JPEG snímků (6 ve formátu RAW).

Navržen pro snadné a kvalitní fotografování
EOS 450D byl navržen tak, aby umožnil bezproblémové fotografování uživatelům všech úrovní a s jakýmikoliv zkušenostmi. Jeho kompaktní tělo váží méně než 480 gramů a díky dobrému ergonomickému řešení a vylepšenému designu padne do rukou fotografa jako ulitý. Velký, jasný hledáček významně usnadňuje kompozici snímků. Systém nabídek (Menu), převzatý z profesionálních fotoaparátů EOS, používá zjednodušenou strukturu karet, s níž odpadá nutnost skrolování. Jeho součástí je uživatelsky nastavitelná karta Moje nabídka (My Menu), která zajišťuje rychlý přístup k často používaným nastavením.
Pro ovládání jednotlivých nastavení přístroje je kromě jiných jazyků k dispozici také čeština.

Uživatelé mají k dispozici několik funkcí, které si mohou sami nastavit a dosáhnout tak optimální kvality fotografií pořizovaných za nejrůznějších podmínek. Funkce Highlight Tone Priority (Priorita světlých tónů) rozšiřuje dynamický rozsah ve světlých oblastech a zajišťuje lepší prokreslení detailů například na svatebních šatech, oblačné obloze a jiných světlých objektech. Nová funkce Auto Lighting Optimiser (Automatická optimalizace světla) upravuje jas a kontrast během zpracování obrazu a nastavením správné expozice pro obličej vylepšuje tóny pleti na portrétních fotografiích. Fotografové také mohou aktivovat doplňkovou funkci redukce šumu pro záběry s nastavením vysoké citlivosti ISO.

Navržen pro snadné a kvalitní fotografování
Režim Live View, který je ve spotřebitelské digitální zrcadlovce Canon použitý poprvé, usnadňuje fotografování z nestandardních úhlů, např. při makrozáběrech ze země nebo při fotografování se stativem. 3,0" LCD displej s o 50 % vyšším jasem, než má displej modelu EOS 400D, nabízí v režimu Live View obraz ve vysoké kvalitě videa s frekvencí 30 sním./s. Pro usnadnění kompozice a ovládání expozice lze zvolit zobrazení mřížky a živého histogramu. Při zaostřování mohou fotografové přiblížit požadované detaily až s 10x zvětšením obrazu na LCD displeji. K dispozici jsou dva typy automatického zaostření: Quick AF (Rychlé automatické zaostřování) dočasně otočí zrcadlo fotoaparátu a aktivuje senzor AF; Live AF (Automatické zaostření v reálném čase) pro zaostření využívá údaje o kontrastu obrazu, což je metoda jistě známá všem, kteří přecházejí z kompaktního digitálního fotoaparátu.

Studiovým fotografům nabízí režim dálkového zobrazení Live View možnost kompozice, úprav nastavení a zhotovení snímku z PC s použitím dodaného softwaru EOS.

Další vylepšení
EOS 450D doplňuje své hlavní funkce a prvky celou řadou drobných vylepšení, které významně zvyšují požitek z fotografování. V hledáčku se nyní zobrazují všechny klíčové informace o expozici včetně citlivosti ISO. Bodové měření (4 % hledáčku) pak umožňuje dokonalejší ovládání expozice při snímání za náročných světelných podmínek. Také funkčnost PictBridge doznala zlepšení; fotografové nyní mohou upravovat horizonty a aplikovat obrazové efekty před tiskem. A nový vysokokapacitní akumulátor prodlužuje dobu snímání - na jedno nabití lze pořídit až 600 snímků.

Software
EOS 450D je dodáván s obsáhlou softwarovou sadou, která fotografům poskytuje veškeré nástroje pro správu a zpracování snímků. Její součástí je software Digital Photo Professional (DPP), výkonný nástroj pro převod formátu RAW, který poskytuje plnou kontrolu nad zpracováním snímků ve formátu RAW. DPP také spolupracuje s funkcemi fotoaparátu, jimiž je např. funkce Dust Delete Data (Data k odstranění prachu) a režim Picture Style (Styl obrázku). Dodaný software Picture Style Editor umožňuje tvorbu vlastních obrazových stylů pro přesné ovládání zobrazovaných barev. Dalšími součástmi softwarové výbavy jsou programy EOS Utility, Image/Zoom Browser a Photostitch.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální zrcadlovka (DSLR)

Obrazový snímač

Formát snímače APS-C
Rozlišení 12,2 Mpx
Rozlišení fotografií 3088x2056, 2256x1504, 4272x2848
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Stabilizátor snímače Ne

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru DIGIC III

Objektiv

Typ bajonetu Canon EF, Canon EF-S
Crop faktor 1,6 x

Zaostřování

Pomocné světlo AF Pomocí blesku

Nastavení expozice

Korekce expozice ± 3 EV po 1/3 EV, ± 3 EV po 1/2 EV
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 1600

Závěrka

Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/4000

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Rychlost sériového snímání 3,5 sn./s
Scénické režimy Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét, Bez blesku

Hledáček

Typ hledáčku Optický

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 230000

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/200
Korekce zábleskové expozice ± 2 EV po 1/3 EV, ± 2 EV po 1/2 EV
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD/SDHC

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 129 x 98 x 62
Hmotnost 475 g

Ostatní

Značka Canon

Zobrazit popis a parametry