Recenze Canon EOS 5D Mark II tělo

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • vysoké rozlišení 21 Mpx
 • možnost natáčení videosekvencí v rozlišení Full HD
 • zlepšená odolnost proti vnikání prachu a vlhkosti
 • životnost akumulátoru
 • vynikající displej
 • ovládání
 • příjemně malé rozměry
 • živý náhled

Co se nám nelíbí

 • vysoké nároky na kvalitu optiky

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Canon EOS 5D Mark II tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Canon EOS 5D Mark II tělo v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Canon EOS 5D Mark II tělo

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Canon EOS 5D Mark II tělo

Představení Canon EOS 5D Mark II tělo

Pro koho je určen

EOS 5D Mark II je přístroj se snímačem CMOS o velikosti kinofilmového políčka, stejně jako tomu bylo u jeho velmi úspěšného předchůdce. Nový model má ale oproti němu hned několik výhod. Je to především rozlišení 21 Mpx a vynikající procesor Digic 4, který zabezpečuje skutečně vynikající kvalitu obrazu. Zlepšila se také odolnost proti vnikání prachu a vlhkosti, takže nyní už přístroj snese i o trošku nešetrnější zacházení, kterému se nevyhnou profesionální fotografové. Těm je přístroj určen především, stejně jako všem ostatním, kterým jde v první řadě o obrazovou kvalitu. Jedním dechem ale musím dodat, že konstrukce i odolnost těla je přece jen ještě hodně vzdálena "čistokrevným" profi přístrojům, které jsou výkonnější v mnoha ohledech, možná kromě obrazové kvality. O tom ale za chvilku.

Ovládání

Ovládání zaznamenalo skutečně jen naprosto minimální změny. To je moc dobře, protože tak výrobce dává jasně najevo, že cesta, kterou se před několika lety vydal, vede správným směrem. Přibylo jedno tlačítko, kterým se zapíná živý náhled a na horní straně těla došlo k prohození funkcí některých tlačítek, takže častěji používané volby jsou snadněji dostupné. Změnu zaznamenalo i menu, které je velmi podobné všem přístrojům Canon EOS prodávaným v současnosti.

Z výše uvedeného je zřejmé, že kdo je zvyklý na jakéhokoliv digitálního Canona s kovovým tělem, bude umět s novým 5D MK II zacházet prakticky okamžitě, protože ovládání mu bude důvěrně známé. Jen položek v menu poněkud přibylo, takže pokud budete chtít využít možností, které tento přístroj nabízí, návodu se asi přece jen nevyhnete.

Obrazová kvalita

Obrazová kvalita je bez nadsázky nejsilnější stránkou tohoto přístroje. Před zahájením prodeje kolovalo spousta dohadů o tom, jak si tento přístroj dokáže poradit s vysokými citlivostmi. Na ukázkových snímcích si můžete prohlédnout, že si se špatným světlem a vysokými citlivostmi poradí skutečně skvěle. Citlivost ISO 3200 je vynikající a dokonce i 6400 je překvapivě velmi dobře použitelné. Šum je na vynikající úrovni, za což vděčíme především skvělému softwarovému zpracování.
Velikou pozornost ovšem musíme věnovat výběru objektivů, protože i ty nejlepší zoomy s označením „L" mnohdy nemohou nabídnout takovou rozlišovací schopnost, jakou je schopen fotoaparát využít. Určitým problémem pak pro mnohé fotografy může být i chromatická aberace, se kterou si Canon zatím nedokázal dostatečně poradit. Někteří výrobci tuto vadu odstraňují softwarově a nutno podotknout, že velmi úspěšně.

Co je nového

Bezpochyby nejzásadnější novinkou je možnost natáčení videosekvencí. EOS 5D Mark II je druhá zrcadlovka, která tuto funkci nabízí. Videosekvence jsou zaznamenávány ve Full HD rozlišení, takže si je můžete bez problémů vychutnat i na velkoplošných obrazovkách a dalších zařízeních, které toto rozlišení podporují. Při natáčení videosekvencí můžete využívat nejen široké škály výměnných objektivů, ale také možnosti automatického ostření.
 

Canon EOS 5D Mark II je přístroj, od kterého mnozí hodně očekávají a je pravda, že toho také hodně nabízí. Největší předností je vynikající obrazová kvalita, kterou využijí předevší fotografové specializující se spíše na statickou fotografii, protože ostřící systém a ani rychlost snímání nejsou ideální pro akční záběry rychle se pohybujících objektů.

Megapixel videorecenze Canon EOS 5D Mark II tělo

Megapixel videorecenze Canon EOS 5D Mark II tělo

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

It is my second Canon EOS Mark II, this says it all :)

Ověřený zákazník Hodnotit mohou jen zákazníci, kteří produkt zakoupili.
Patrik, Prague 1, 14.02.2012

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Profesionální digitální zrcadlovka s novým obrazovým snímačem CMOS s rozlišením 21,1 Mpx o velikosti kinofilmového políčka nabízí daleko víc, než "jen" vysoké rozlišení. Kromě zvýšené odolnosti proti vnikání prachu a vlhkosti snímá například Full HD video 1080p, má skvělý rozsah citlivostí ISO 50-25600, živý náhled, LCD 3,0 palce, a ještě celou řadu dalších vylepšení. Obrazový výkon je v současnosti patrně nejlepší z celé nabídky Canonu, takže mohou jásat i ti nejnáročnější profesionálové!

Canon definuje novou budoucnost fotografie - 21,1 Mpx EOS 5D Mark II nabízí snímání Full HD videa

Společnost Canon představila nový 21,1megapixelový EOS 5D Mark II se snímačem o velikosti kinofilmového políčka - první EOS s funkcí snímání videa v plném vysokém rozlišení.

Tento kompaktní, lehký a odolný nástupce fotoaparátu EOS 5D používá nově navržený snímač Canon CMOS a nabízí citlivost ISO až 25 600 pro snímání při nízkých hladinách osvětlení. Nový procesor DIGIC 4 spolu se zdokonaleným snímačem CMOS zajišťují středoformátovou kvalitu obrazu a rychlost snímání 3,9 snímku za sekundu pro až 310 snímků v sérii.

Funkce snímání HD videa, která se spouští z režimu živého náhledu, umožňuje nepřetržité natáčení v plném rozlišení 1080 frekvencí 30 sním./s a poskytuje realistický, vysoce kvalitní záznam s dokonale prokreslenými detaily.

Přidáním funkce snímání HD videa do špičkové 21,1megapixelové zrcadlovky se fotoreportérům a zpravodajům otvírají nesčetné nové možnosti. Díky full frame snímači CMOS a mimořádnému rozsahu ISO zapůsobí EOS 5D Mark II na každého fotografa, který pro svou práci požaduje to nejlepší vybavení - od studiových a svatebních fotografů až po ty, kteří se věnují přírodní a cestovatelské fotografii.

Mezi další vylepšení oproti modelu EOS 5D patří:
Integrovaný čisticí systém EOS s novou fluorovou povrchovou vrstvou na nízkopásmovém filtru
Větší, 3,0" LCD displej Clear View s rozlišením VGA, pozorovacím úhlem 170° a antireflexní povrchovou úpravou
Vylepšený systém menu a obrazovka rychlého ovládání pro přímý přístup k běžným nastavením
Automatická korekce periferního osvícení objektivu využívající detailní informace o objektivu EF pro pořízení JPEG snímků optimální kvality přímo z fotoaparátu
Tělo z hořčíkové slitiny s novými těsnicími prvky pro ochranu před nepříznivými vlivy prostředí
Podpora paměťové karty UDMA

„Profesionální fotožurnalisté a svatební fotografové volí EOS 5D pro jeho rozměry a vynikající kvalitu obrazu," uvedl Mogens Jensen, ředitel divize Canon Consumer Imaging. „Přidáním funkce HD videa otvírá v historii EOS novou kapitolu. Poskytuje fotografům nové možnosti pro snímání a sdílení jejich příběhů a také schopnost obstát v rychle se měnícím digitálním prostředí."

Hlavní vlastnosti a funkce:

 • Nový snímač CMOS s rozlišením 21,1 Mpx, vylepšený integrovaný čisticí systém EOS (E.I.C.S. - EOS Integrated Cleaning System)
 • Nová funkce snímání videa ve Full HD 1080
 • Sériové snímání 3,9 snímku za sekundu
 • Výkonný procesor DIGIC 4 - záruka špičkové kvality obrazu
 • Maximální počet JPEG snímků v sérii - 310 při snímání na kartu UDMA
 • 3,0" VGA Clear View LCD, 920 000 obrazových bodů
 • ISO 100-6400 (rozšíření z 50 až na 25 600)
 • 9 bodů AF + 6 pomocných bodů AF

Nový snímač CMOS

Nově navržený full frame snímač CMOS fotoaparátu EOS 5D Mark II má rozlišení 21,1 megapixelu a nabízí rozsah ISO 100-6400 rozšiřitelný na 50, 12 800 a 25 600. Velké 6,4µm2 pixely byly nově navrženy tak, aby zachycovaly více světla a poskytovaly vysoký poměr signál/šum a zajišťovaly tak snímky s menším šumem v celém rozsahu ISO. Full frame snímač má velikost celého políčka 35mm kinofilmu. To znamená, že u širokoúhlých objektivů nedochází ke změně úhlu záběru, k níž dochází u fotoaparátů s menším snímačem. Vedle přesnějšího ovládání hloubky ostrosti potěší fotografy přecházející na full frame formát zrcadlovky EOS 5D Mark II také nový širokoúhlý jasný hledáček s pokrytím 98 %.

Nový procesor DIGIC 4

Nový procesor DIGIC 4 spolu se 14bitovým A/D převodem zajišťuje hladké gradace v monotonálních oblastech (např. obloha) a vysoce přesnou reprodukci barev. Kromě záznamu HD videa umožňuje vysokorychlostní DIGIC 4 souvislé snímání velkých JPEG snímků, svižný náběh fotoaparátu a okamžité a rychlé prohlížení pořízených snímků. DIGIC 4 pomocí vylepšených algoritmů pro redukci šumu přispívá k dalšímu potlačení již tak malého šumu v obraze, na němž má zásluhu snímač CMOS.

Záznam HD videa

EOS 5D Mark II je první digitální zrcadlovka společnosti Canon, která disponuje funkcí záznamu Full HD videa (1920 x 1080). Po spuštění filmování v režimu živého náhledu fotografové mohou snímat jednotlivé snímky nebo sled snímků a v záznamu videa pokračovat po zachycení posledního snímku.

Jasný obraz

Nový 3,0" LCD displej s rozlišením VGA nabízí široký pozorovací úhel 170? a vysoký jas pro přesnou kontrolu zaostření v režimu přehrávání snímků. Jas displeje lze automaticky nastavit podle daných podmínek. Jeho snížení pro prohlížení za slabého světla prodlouží výdrž baterie a zvýšení zase zkvalitní prohlížení za intenzivního osvětlení. Nové jednoúčelové tlačítko živého náhledu (Live View) přepíná na zobrazení obrazu na displeji v reálném čase, což fotografům usnadní snímání z obtížných úhlů. Jednoduché připojení k PC umožňuje dálkové fotografování.

Přesné ostření a měření

9bodový systém automatického zaostřování podpořený 6 neviditelnými pomocnými body umístěnými v kruhu bodového měření zaručuje optimální výsledky při sledování objektu v režimu INTELIGENTNÍ AF-SERVO. Pro zajištění přesného měření za obtížných světelných podmínek kruh bodového měření pokrývá pouze 3,5 % rámečku.

Ovládání

Nový systém menu fotoaparátu EOS 5D Mark II obsahuje novou obrazovku rychlého ovládání (Quick Control screen) dovolující rychlý přístup k nejčastěji měněným nastavením. Nový kreativní automatický režim (Creative Auto) pak fotografům umožňuje postoupit ovládání hlavních nastavení fotoaparátu, a přitom si ponechat možnost dále ovládat kreativní nastavení, jako je rozostření pozadí, režim řízení a jas obrazu. Uživatelská nastavení umožňují fotografům přepínat mezi dvěma zcela rozdílnými nastaveními fotoaparátu. To je praktické v situacích, kdy se rychle přechází z jednoho prostředí do druhého, které je zcela rozdílné, jak je tomu například na svatbách, kdy je nutné přepnout z nastavení pro snímání bez blesku v interiéru kostela na nastavení pro fotografování venku s použitím doplňkového blesku.

Příslušenství

Možnosti fotografování rozšiřuje řada nových doplňků. Dobu fotografování lze prodloužit pomocí vysokokapacitního 1800mAh lithium-iontového akumulátoru LP-E6 nebo bateriového gripu BG-E6. Nový volitelný bezdrátový vysílač souborů WFT-E4 umožňuje přenos na externí HDD a nabízí podporu GPS a také schopnost přenášet snímky přímo do počítače nebo na FTP server a bezdrátové ovládání fotoaparátu. Bateriový grip BG-E6 a vysílač souborů WFT-E4 mají vertikální spoušť závěrky a další ovládací prvky pro pohodlnou práci při snímání portrétů a umožňují pevný a stabilní úchop fotoaparátu při použití dlouhých objektivů.

Ostatní

Typ produktu Zrcadlovka
Příslušenství v balení Akumulátor, nabíječka, popruh, USB kabel, AV kabel, síťový kabel, Software
Značka Canon

Obecné

Podle použití Profesionální

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení snímače 21,1 Mpx
Rozlišení fotografií 5616x3744, 4080x2720, 2784x1856
Technologie snímače CMOS
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 36 x 24
Crop faktor 1 x

Expozice a fotografování

Poměr stran snímku 3:2
Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Rozsah korekce expozice ± 2 EV po 1/3 EV
Blokování AE Ano
ISO - minimální citlivost 50
ISO - maximální citlivost 25600
Rychlost sériového snímání 3,9 sn./s
Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru DIGIC IV

Objektiv

Typ bajonetu Canon EF

Ostření

Pomocné světlo AF Ne

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000
Bulb Ano

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Pokrytí hledáčku 98 %
Dioptrická korekce -3 až +1
Zvětšení hledáčku 0,71 x

Displej

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje v bodech 920000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ne
Výklopný displej Ne
Stavový displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku 1/200
Korekce expozice blesku ± 2 EV po 1/3 EV
Sáňky pro externí blesk Ano
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ano

Paměťové karty

Typ paměťové karty CF (Compact Flash)

Záznam

Formáty souborů JPEG, MOV, RAW
Maximální rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Časosběrné snímání Ne
Počet audio kanálů 1.0

Bezdrátové sítě

Wi-Fi Ne

Rozhraní a napájení

Výdrž baterie ve snímcích 800 snímků
Rozhraní USB, HDMI, AV
Způsoby napájení Akumulátor, Síťový adaptér
LAN Ne

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 152 x 114 x 75
Hmotnost 810 g
Barva černá
Odolnost Utesnění proti prachu a vlhkosti

Zobrazit popis a parametry