Recenze Canon EOS 5DS tělo

Luděk Bouška

Luděk Bouška • 18. 06. 2015

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Rozlišení 50 Mpx
  • Velmi malý šum při vysokých citlivostech
  • Fullframe snímač (jako kinofilmové políčko)
  • 61 ostřících bodů
  • Tělo z hořčíkové slitiny utěsněné proti povětrnostním vlivům
  • Full HD video

Co se nám nelíbí

  • Nemá vestavěný blesk
  • Díky rozlišení vysoké nároky na kvalitu objektivů

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Canon EOS 5DS tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Canon EOS 5DS tělo v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Canon EOS 5DS tělo

Ukázková videa

Ukázková videa

Představení Canon EOS 5DS tělo

Představení Canon EOS 5DS tělo

Canon EOS 5D Mark III byl a stále je velice oblíbeným pracovním nástrojem mnoha fotografů. Někteří mu ale vyčítali ve srovnání s konkurenty relativně nízké rozlišení snímače. Canon tedy přišel s novým modelem, respektive hned se dvěma novými modely, které nabízejí momentálně nejvyšší rozlišení, jaké je k dispozici u zrcadlovek s fullframe snímačem, celých 50 Mpx. Canon EOS 5 DS a 5DS R se liší jen jednou jedinou „maličkostí“, jinak jsou stejné. Tou maličkostí je modifikovaný low-pass filtr u modelu EOS 5 DS R. Rozdíly jsou tedy podobné, jako před časem u konkurenčních modelů Nikon D800 a D800E. Modifikovaný low-pass filtr by měl poskytovat o něco ostřejší fotografie, ale snímky mohou být náchylné na tvorbu moiré, pokud se v záběru vyskytne pravidelná struktura (střešní krytina, zábradlí, textura látky a podobně). Fotografie naší testovací scény to potvrdily.

Ovládání

V tomto ohledu se oproti předchůdci nic nezměnilo, všechny ovládací prvky jsou naprosto stejně rozmístěny, takže při koupi novinky by vás nemělo nic překvapit. Vím jen o jedné malé drobnosti, která je ale velice příjemná. Pokud jste si zvykli nastavovat přístroj přes zadní displej a tlačítko Q, bude to pro vás teď ještě zajímavější. U nových modelů si totiž můžete uživatelsky nastavit, které funkce se vám mají na displeji objevit a kde budou umístěny.

Obrazová kvalita

Jak jsem psal před chvilkou, nový snímač má rozlišení 50 Mpx, to je na fullframe snímač skutečně hodně. Dobrou zprávou ale je, že pokud máte k dispozici kvalitní objektivy, můžete se těšit z opravdu velkého množství detailů. A to především s modelem EOS 5DS R. Modifikovaný low-pass filtr se na znatelně lepší ostrosti fotek skutečně projevuje. Prohlédněte si snímky testovací scény v Nástroji na porovnání obrazové kvality a uvidíte sami. Myslím, že to nepotřebuje žádný velký komentář.

Pokud jde o náchylnost k tvorbě moiré, tedy barevných skvrn na pravidelných strukturách, je model R k tomuto jevu skutečně náchylnější. Schválně jsem porovnával ještě s Nikonem D810, který je na tom s low-pass filtrem podobně, jako „erko“. Nikon na moiré tolik netrpí, ale rozdíl je skutečně malý. Pokud jde o samotnou ostrost, je verze 5DS R o dost ostřejší, než 5DS. Podotýkám, že scéna je focena vždy stejným nastavením, ze stativu a totožným objektivem, takže chyba fotografa je vyloučena. Protože fotíme vždy v továrním nastavení, je ostrost ovlivněna také redukcí šumu, takže když jí vypnete, u obou modelů se to ještě zlepší.

Právě šum je další věcí, která mnohé velice zajímá. I když mají snímače ohromné rozlišení, je šum naštěstí naprosto bez problémů a to i při nastavení vysokých citlivostí. Opět vás odkážu na ukázkové snímky, kde je to hezky vidět. Osobně bych snesl jemnější algoritmy, protože se zapnutou redukcí dost trpí právě kresba. U vysokých citlivostí jsou pak už detaily docela „vyžehlené“.

Bohužel jsem neměl dostatek času na to, abych pořádně vyzkoušel dynamický rozsah. Ale ve zkratce mohu říci, že se v tomto ohledu oproti předchůdcům nejspíš nic moc nezměnilo. Když jsem používal režim priority clony, velice často jsem musel nastavit korekci expozice na hodnotu -2/3EV, abych byl s množstvím světla ve fotce spokojen. Jinými slovy: zdá se mi, že mají oba modely sklony k přeexpozici. Zatím jsem nedělal přímé porovnání – a doufám, že se k tomu brzy dostanu – ale jsem z Nikonu zvyklý na to, že se jasů do fotky vejde prostě víc. Tam, kde jsem s Nikonem D810 zvyklý na perfektní fotku, se mi stávalo, že byla dost často přeexponovaná obloha. Je to vidět i na některých ukázkách.

Konstrukce a zpracování

Jak jsem psal v úvodu u ovládacích prvků, ani zde nás nečeká žádné velké překvapení. Tělo je z magnéziové slitiny, přitom je poměrně lehké a jak je u Canonů této kategorie zvykem, bohužel není vybaveno vestavěným výklopným bleskem. Argument, že vestavěný blesk je stejně k ničemu, samozřejmě neberu. Dá se s ním třeba bezdrátově ovládat externí blesk.

Přepracován byl mechanizmus zrcadla, aby byly při jeho sklápění minimalizovány vibrace. S vysokým rozlišením snímače a s kvalitními objektivy totiž neudržíte tak dlouhé časy, jako jste byli doposud zvyklí, takže každé drobné vylepšení v tomto ohledu je jenom vítáno.

Velice příjemný je velký hledáček. Na matnici se nyní může zobrazovat daleko víc údajů, než jste asi byli zvyklí a to je jednoznačně plus. V hledáčku přirozeně uvidíte také zaostřovací body, je jich 61. Při praktickém focení na brněnském okruhu jsem měl dostatek možností vyzkoušet, jak ostřící systém funguje. I když je oproti 5D Mark III o něco vylepšený, funguje dost podobně. Používal jsem profi objektivy s rychlými ostřícími motory, takže pravděpodobnost pořízení správně zaostřených fotografií byla docela vysoká. A většinou se to také povedlo. Jen režim automatické volby ostřícího bodu při sledování pohybujícího se objektu měl občas problémy. Ale při nastavení skupiny ostřících bodů a nebo při volbě jednotlivých ostřících polí fungoval autofokus o dost spolehlivěji.

Megapixel videorecenze Canon EOS 5DS tělo

Megapixel videorecenze Canon EOS 5DS tělo

Porovnání obrazové kvality

Porovnání obrazové kvality

Jak používat nástroj pro porovnání obrazové kvality?

V náhledech pod hlavní fotografií si můžete vybrat z modelů fotoaparátů, ke kterým máme srovnávací fotografie dostupné. Vzájemně porovnat můžete až 4 fotoaparáty. Posouváním levého horního náhledu si pak volíte výřez v rámci fotografie, na kterém lze srovnat kvalitu vyfoceného objektu. Tento výřez si můžete posouvat taktéž přesouváním obdélníkového výřezu v rámci velké fotografie.

Popis a parametry

Popis a parametry

Pořiďte si vybraný fotoaparát nebo videokameru Canon spolu s objektivem, zaregistrujte produkty na stránce akce a získejte zpět až 27 000 Kč! Canon EOS 5DS a 5DS R jsou vybaveny zcela novým full-frame snímačem o ultra vysokém rozlišení 50,6Mpx. Model EOS 5DS R je navíc naprosto ideální pro focení ve všech situacích, kdy se uživatelé spokojí jen s nejostřejšími snímky. Fotoaparát totiž obsahuje speciální filtr, který eliminuje nedostatky nízkopásmových filtrů, a maximalizuje tak rozlišení snímače i kvalitu obrazu.

Hlavní rysy
50,6MP CMOS50,6MP CMOS
 
Dvojice procesorů DIGIC 6Dvojice procesorů DIGIC 6
 
150k + IR metering sensor150k + IR metering sensor
 
Až 5,0 snímku za sekunduAž 5,0 snímku za sekundu
 
61bodové automatické zaostřování61bodové automatické zaostřování
 
Snímání s ořezem 1,3×, 1,6×, 1:1Snímání s ořezem 1,3×, 1,6×, 1:1
 
USB 3.0USB 3.0
 
Systém řízení vibrací zrcadlaSystém řízení vibrací zrcadla
 
Intervalové snímáníIntervalové snímání

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Digitální zrcadlovka (DSLR)
Podle použití Profesionální

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení 50,6 Mpx
Obrazový snímač CMOS
Rozlišení fotografií 8688x5792
Poměr stran snímku 16:9, 3:2
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ne
Velikost snímače (mm) 36 x 24

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru Dual DIGIC VI

Objektiv

Typ bajonetu Canon EF
Crop faktor 1 x

Zaostřování

Počet AF bodů 61
Pomocné světlo AF Ne

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 5 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 100
ISO - maximální citlivost 12800

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 5 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2
HDR Ano

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace

Hledáček

Typ hledáčku Optický
Pokrytí hledáčku 100 %

LCD

Velikost displeje 3,2 "
Rozlišení displeje 1040000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ne
Výklopný displej Ne
Stavový displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/200
Korekce zábleskové expozice ± 3 EV po 1/3 EV, ± 3 EV po 1/2 EV
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe
Dálkové řízení extreního blesku Ano
Vysokorychlostní synchronizace blesku Ano
Výstup na studiový blesk (x kontakt) Ano

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC, CF (Compact Flash)
Formáty souborů JPEG, MPEG-4, RAW
Rozlišení videa Full HD (1920×1080)
Audiozáznam Ano
Časosběrné snímání Ano
Integrovaný GPS Ne
Video formát H.264
Snímková frekvence u videa 30 sn./s

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Kabelová, Bezdrátová
Výdrž baterie (sn.) 700 snímků
Nabíječka a akumulátor v ceně Ano
Rozhraní USB, mini HDMI, vstup na mikrofon
Typ akumulátoru LP-E6
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 152 x 116 x 76
Hmotnost 930 g
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu 0581C010AA
Příslušenství v balení baterie LP-E6, nabíječka, USB kabel, očnice, krytka těla, popruh, CD
Ocenění EISA, TIPA 2016
Značka Canon

Zobrazit popis a parametry