Recenze Canon EOS 6D tělo

Zpět na detail

Luděk Bouška

Recenzoval:
Luděk Bouška Další recenze

Hodnocení
Megapixelu:
88 %

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Rozlišení 20 Mpx
 • Velmi malý šum při vysokých citlivostech
 • WiFi kompatibilita
 • Fullframe snímač (jako kinofilmové políčko)
 • Citlivost až ISO 25600 (v režimu zvýšení až ISO 102 400)
 • Tělo z hořčíkové slitiny
 • Full HD video

Co se nám nelíbí

 • Nemá vestavěný blesk
 • Nejkratší čas pouze 1/4000s
 • Pokrytí hledáčku 97%

Nahoru

Získaná ocenenění Canon EOS 6D těloCo to je?

 • EISA

  EISA

 • TIPA

  TIPA

 • DP Review - Silver award

  DP Review - Silver award

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Canon EOS 6D tělo od členů naší Galerie

Přejít do Galerie

Snímky zachycené s pomocí Canon EOS 6D tělo

Nahoru

Ukázkové video z Canon EOS 6D tělo

Nahoru

Představení Canon EOS 6D tělo

Canon EOS 6D je zrcadlovka, která přímo konkuruje Nikonu D600. Oba jsou momentálně (prosinec 2012) za stejnou cenu a oba jsou levnější variantou fullframe přístrojů určených pro ty nejnáročnější a nebo profesionály. Výhod velkého snímače a vysokého rozlišení ale chce využívat čím dál víc amatérských fotografů, kterým se profi přístroj prostě nevyplatí. Takže se chtě nechtě musíte poohlédnout po nějaké cenově dostupnější variantě a tím pádem oželet některé funkce, jako třeba výkonnější AF systém u vyššího modelu Canon EOS 5D Mark III. Na druhou stranu ale získáte třeba možnost bezdrátového připojení přes WiFi.

Obrazová kvalita

Snímač Canonu EOS 6D je stejně velký jako kinofilmové políčko a to sebou nese spoustu výhod, jako je například lepší práce s hloubkou ostrosti, ale také menší hustotu obrazových bodů, což má zásadní vliv na kvalitu obrazu. Rozlišení 20 Mpx je víc než dost pro drtivou většinu fotografů a možných způsobů použití. Ve skvělé kvalitě můžete tisknout plakáty, nebo dělat z fotek výřezy. Při prohlížení ukázkových fotek vás možná zaujme, jak málo šumu najdete na snímcích pořízených při nastavení vysokých citlivostí. Musím říci, že na první pohled jsem z toho byl skutečně moc mile překvapen. Pokud se nechystáte z takových záběrů tisknout velké zvětšeniny a nebo dělat zmíněné výřezy, budete určitě velice spokojeni.

Při bližším zkoumání jsem si všiml, že redukce šumu (nastavena na střední hodnotu) funguje sice skutečně skvěle, ale bohužel má dost negativní vliv na ostrost a zachycení detailů. Tedy redukce šumu poměrně dost „žehlí". EOS 6D jsem zkoušel s novým objektivem Canon EF 24-70mm f/2.8 L USM II a byl jsem moc zvědavý, jestli je skutečně tak perfektní, jak se o něm všude píše. Při prohlížení fotek na počítači jsem byl ale trochu zklamán, čekal jsem daleko vyšší ostrost.

Schválně jsem si pár fotek porovnal s velmi podobnými záběry z Nikonu D800 s objektivem Nikon 24-120/4 VR a docela jsem se divil. Čekal jsem, že ostrost bude u Canonu daleko lepší jednak díky objektivu, ale také díky tomu, že má 6D snímač s menším rozlišením a tedy s menšími nároky na kvalitu optiky. Nemyslím si, že by byl objektiv 24-70/2,8 II nějak špatný, to ne. Ale podle mého názoru tu ostrost dost ovlivnila právě redukce šumu. Musím rovnou dodat, že jsem měl 6D jen přes víkend, takže jsem nemohl vyzkoušet všechna nastavení. Je dost možné, že s vypnutou redukcí šumu budou výsledky lepší.

Konstrukce a zpracování

Kvalita zpracování je na standardně vysoké úrovni a nevybavuji si nic podstatného, co by mi v tomto ohledu nějak vadilo. Pocitově je 6D zpracován stejně perfektně, jako jeho výkonnější kolega 5D Mark III.

Tělo je z magnéziové slitiny, přitom je poměrně lehké a jak je u Canonů této kategorie zvykem, bohužel není vybaveno vestavěným výklopným bleskem. Argument, že vestavěný blesk je pro náročného fotografa stejně k ničemu, samozřejmě neberu. Dá se s ním třeba bezdrátově ovládat externí blesk a to využijí právě zkušenější fotografové, kterým je asi tento přístroj určen. Škoda.

Velice příjemný je velký hledáček, který ale zobrazuje pouze cca 97% obrazového pole. Při kompozici je tedy potřeba počítat s určitým přesahem. Ve spodní části hledáčku uvidíte všechny důležité údaje potřebné při focení. Uvidíme také celkem 11 zaostřovacích bodů, AF systém dokáže zaostřovat skutečně skoro v naprosté tmě. Výrobce píše, že funguje už při -3 EV. Takové světlo je zhruba při svitu měsíce.

Velice užitečné je WiFi rozhraní, které umožňuje fotoaparát bezdrátově připojit k počítači, chytrému telefonu, nebo třeba tiskárně. Můžete tak okamžitě sdílet svoje fotografie bez toho, že byste se museli starat o nějaké kabely. Zkoušeli jsme bezdrátový tisk a přenos fotek fungoval celkem rychle.

Ovládání

Ovládací prvky i logika nastavování jednotlivých funkcí je vlastně shodná s 5D Mark III, nebo třeba se 7D, došlo jen k minimálním změnám. Nový je křížový volič na zadní straně těla, tedy nový v této kategorii. Stejný najdeme i na 60D a ovládání je díky němu velice rychlé a pohodlné. Radost mi udělala možnost přiřadit křížovému voliči funkci volby ostřícího bodu. Nastavení konkrétního zaostřovacího bodu je takhle podle mého názoru příjemnější, než když musíte zmáčknout tlačítko volby ostřícího bodu a otáčet předním voličem, abyste příslušný bod vybrali.

Důležité a často používané funkce jsou vyvedeny do tlačítek, ale oproti výkonnějším modelům je každému tlačítku přiřazena pouze jedna funkce. I když je hned vedle displeje tlačítko Q pro rychlé nastavení přes hlavní displej (najdeme tam prakticky vše, co můžeme pro nastavení přístroje potřebovat), myslím si, že funkce Vyvážení bílé barvy by si zasloužila své vlastní tlačítko.

Funkční výbava

Výbava nejrůznějšími funkcemi je bohatá. Skoro se mi chce říci, že vzhledem k tomu, pro koho by měl být 6D určen, až zbytečně moc. Zkušenější fotograf, který si pravděpodobně EOS 6D koupí, se podle mého názoru obejde bez scénických režimů, nebo plné automatiky. Chápu ale, že se tyto režimy mohou hodit v případě, že se rozhodne fotografovat i jiný člen rodiny.

Full HD videosekvence patří k silným stránkám téhle mašinky. Maximální doba záznamu je obvyklých cca 30 minut a právě díky velmi dobré redukci šumu je video skvěle použitelné při velmi špatném světle. Expozice se samozřejmě dá nastavit i zcela manuálně.

HDR, tedy fotografování snímků s vysokým dynamickým rozsahem, využívám velice často a rád, pokud je v záběru příliš kontrastní scéna. Přístroj při stisknutí tlačítka spouště pořídí tři snímky, z nichž vytvoří jediný snímek s extrémně velkým dynamickým rozsahem, nízkou úrovní šumu a bohatou barevnou gradací. Funguje to skvěle, ale pro dosažení nejlepší kvality doporučuji použít stativ.

Nahoru

Megapixel videorecenze Canon EOS 6D tělo

Nahoru

Parametry

Níže uvedené informace načítáme od nových produktů v eshopu. Některé parametry, typu obsah balení, jazyky v menu apod. se proto mohou lišit.

Typ fotoaparátu
Typ fotoaparátu: Digitální zrcadlovka (DSLR)
Podle použití: Pokročilý
 
Obrazový snímač
Formát snímače: Full Frame / FX
Rozlišení: 20,2 Mpx
Obrazový snímač: CMOS
Rozlišení fotografií: 1920x1280, 720x480, 5472x3648, 2736x1824, 3648x2432
Poměr stran snímku: 3:2
Automatické čištění snímače: Ano
Poměr stran snímače: 3:2
Stabilizátor snímače: Ne
Velikost snímače (mm): 36 x 24
 
Obrazový procesor
Typ obrazového procesoru: DIGIC V
 
Objektiv
Stabilizátor optický: Ne
Crop faktor: 1 x
Typ bajonetu: Canon EF
 
Zaostřování
Počet AF bodů: 11
Pomocné světlo AF: Ano
 
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice: ± 5 EV po 1/2 EV, ± 5 EV po 1/3 EV
Blokování AE: Ano
ISO - minimální citlivost: 100
ISO - maximální citlivost: 25600
 
Závěrka
Typ závěrky: Mechanická závěrka
Nejdelší expoziční čas: 30
Nejkratší expoziční čas: 1/4000
Bulb: Ano
 
Fotografování
Expoziční režimy: Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram: Ano
Rychlost sériového snímání: 4,5 sn./s
Prodleva samospouště: 10, 2
Scénické režimy: Automatický inteligentní scénický, Bez blesku, Kreativní automatický, Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét, Noční scéna z ruky, Ovládání HDR podsvětlení, Programová automatická expozice, Automatická expozice s předvolbou času, Automatická expozi
HDR: Ano
 
Vyvážení bílé
Vyvážení bílé barvy: Automatické / přednastavené hodnoty / ruční kalibrace / v Kelvinech
 
Hledáček
Typ hledáčku: Optický
Pokrytí hledáčku: 97 %
Zvětšení hledáčku: 0,71 x
 
LCD
Velikost displeje: 3 "
Rozlišení displeje: 1040000
Živý náhled (Live View): Ano
Dotykový displej: Ne
Výklopný displej: Ne
Stavový displej: Ano
 
Blesk
Vestavěný blesk: Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync): 1/180
Korekce zábleskové expozice: ± 3 EV po 1/3 EV, ± 3 EV po 1/2 EV
Možnost připojení externího blesku: Ano, hot-shoe
Dálkové řízení extreního blesku: Ano
Vysokorychlostní synchronizace blesku: Ano
Výstup na studiový blesk (x kontakt): Ano
 
Záznam
Typ paměťového media: SD / SDHC / SDXC
Formáty souborů: JPEG, MOV, RAW
Rozlišení videa: Full HD (1920×1080)
Audiozáznam: Ano
Integrovaný GPS: Ano
Stereo zvuk: Ano
Snímková frekvence u videa: 30 sn./s
 
Obecné
České menu: Ano
 
Rozhraní a napájení
Dálková spoušť: Kabelová, Bezdrátová
Wi-Fi: Ano
Výdrž baterie (sn.): 1090 snímků
Nabíječka a akumulátor v ceně: Ano
Rozhraní: USB, HDMI, vstup na mikrofon, AV
Typ akumulátoru: LP-E6
Způsoby napájení: Akumulátor, Síťový adaptér
 
Fyzikální specifikace
Materiál těla: Hořčík
Rozměry v mm: 145 x 111 x 71
Hmotnost: 755 g
Barva: černá
Utěsnění (prach/vlhkost): Ano
 
Ostatní
Příslušenství v balení: Akumulátor, nabíječka, USB kabel, síťový kabel, Software
Ocenění: EISA, TIPA, DP Review - Silver award
Značka: Canon
 
Hodnocení zboží
Celkové hodnocení: 88 %
Obrazová kvalita: 90 %
Konstrukce a zpracování: 85 %
Ovládání: 80 %
Funkční výbava: 95 %
Poměr cena/výkon: 90 %

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Hodnocení

Jakou používáme metodiku hodnocení?

88 % Celkové hodnocení


Propadák - 0% Super - 100%

 • Obrazová kvalita: 90 z 100
 • Konstrukce a zpracování: 85 z 100
 • Ovládání: 80 z 100
 • Funkční výbava: 95 z 100
 • Poměr cena/výkon: 90 z 100

Nahoru

Přihlásit

Košík

Způsoby doručení

 • Denní doručení PPL 129 Kč
 • Kurýr od 249 Kč
 • Osobní odběr v Zásilkovně 99 Kč
 • Osobní odběr (Praha, Brno, Ostrava) Zdarma

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Kontakt

Nahrát

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím