Recenze Canon EOS M10 tělo

Zpět na detail

Martin Hájek

Recenzoval:
Martin Hájek Další recenze

Nahoru

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • manuální režimy
 • velký dotykový LCD
 • množství kreativních filtrů
 • RAW
 • výborný stabilizátor
 • podpora bezdrátového přenosu
 • výklopný displej s možností snadného “selfíčkování”
 • servo ostření při záznamu videa
 • velmi tichý AF
 • rychlé tlačítko pro bezdrátový přenos

Co se nám nelíbí

 • chybí sáňky na blesk
 • absence kruhového voliče exp. režimů
 • trochu pomalejší AF

Nahoru

Snímky zachycené s pomocí Canon EOS M10 tělo od členů naší Galerie

Přejít do Galerie

Snímky zachycené s pomocí Canon EOS M10 tělo

Nahoru

Ukázkové video z Canon EOS M10 tělo

Nahoru

Představení Canon EOS M10 tělo

Po modelech EOS M2, M3 nebo M5 je zde Canon EOS M10 - ideální přístroj, hodící se nejen pro dokumentování všeho kolem vás ale také třeba pro náročnější typy fotografování. Zvládne vše od portrétů a krajinek až třeba po noční fotografie. Dobře však poslouží též jako kreativní nástroj s širokými možnostmi manuálního nastavení. Spolu s M10 najdete v setu praktický objektiv EF-M 15-45 mm f/3.5-6.3 IS STM.

 

Základní popis

Canon EOS M10 a základní objektiv 15-45mm F3.5-6.3 IS představuje praktickou sadu jak do terénu tak třeba na rodinné párty. Jde o nástupce modelů EOS M2 a M3. Základní filozofie zůstává - velký výkon v malém těle. Ale s využitím těch nejnovějších technologií a funkcí, což posouvá novinku zase o krok dále. EOS M10 disponuje senzorem CMOS s rozlišením 18 MPix a velikostí APS-C (22.3×14.9mm). Tedy úplně stejný typ senzoru, jaký Canon používá u svých digitálních zrcadlovek. Fotografie lze pořizovat do velikosti 5184×3456 bodů, v menším rozlišení pak: 4320×2880, 2880×1920, 2304×1536 a 720×480 bodů. Daní za kompaktní rozměry je absence jakéhokoli hledáčku (byť digitálního). Místo něj však máme k dispozici rozměrný 3" dotykový LCD s rozlišením 1.040 000 bodů. Displej navíc lze vyklopit a otočit o 180° (oceníte například při focení selfíček).

Rozsah ISO hodnot lze nastavit v rozsahu od ISO 100 až ISO 12 800. Nicméně extrémní hodnoty nelze příliš doporučit, neboť zde už je digitální šum opravdu výrazný. O zpracování obrazu se stará pokročilý procesor DIGIC 6, umožňující ukládat fotografie ve formátu JPG, stejně jako v nekomprimovaném formátu RAW - vč kombinace RAW+JPG. Sériové snímání pracuje rychlostí 4,6 sn/sek. Video sekvence lze natáčet v rozlišení Full HD 1920×1080 bodů při snímkování 25 fps. V menší velikosti pak v HD ready 1280×720 bodů / 50 fps a nebo VGA 640×480 bodů / 25 fps. Formát videa je MPEG-4, použitý kodek H.264.

Rozměry a hmotnost Canonu EOS M10: 108×67×35 mm a 301g.

AF systém

Hybridní systém CMOS II AF pracuje pomocí až 49 aktivních ostřících bodů. Autofocus samotný má spoustu možností nastavení. Můžete ostřit pomocí celoplošného ostření (všech 49 aktivních bodů), výběrem jednoho konkrétního AF bodu, dále využít mód tracking, kontinuální ostření a nebo stále oblíbenější funkci “Face Detection” - vyhledávající ve scéně obličej a ostřící na něj. Velice příjemnou možností a praktickou věcí je rychlé zaostření prostým klepnutím na displej (Live View) přímo během fotografování / natáčení. V kombinaci s kompatibilními objektivy včetně právě EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM mohou uživatelé využívat dynamickou stabilizaci obrazu, eliminující důsledky chvění fotoaparátu.

EF-M 15-45 mm f/3.5 - 6.3 IS STM

K modelu EOS M10 je dodáván v setu střední objektiv s rozsahem 15-45mm, což pokryje běžná ohniska a lze jej tak dobře využít na focení krajinek, reportáží i cestovatelských či dokumentárních snímků. Po přepočtu na 35mm kinofilm dostaneme ekvivalent jednoho z nejpopulárnějších a nejpoužívanějších objektivů 24-70mm. Výrobce vybavil objektiv třemi asférickými členy i optickým stabilizátorem obrazu, snižující negativní vliv chvění při fotografování/natáčení. Objektiv najde uplatnění i ve sféře videa a filmu. Využívá technologii ostření STM, díky které je zaostřování během natáčení filmů plynulé a téměř neslyšitelné.

Expoziční režimy a efekty

Plusem je samozřejmě možnost fotografovat jak pomocí automatiky tak i ryze ve vlastní režii. Nechybí jak režim Program, tak priorita clony/času. Čas lze nastavit v rozsahu od 30s až po 1/4000 sek. K dispozici je též plně manuální režim (M). Měření expozice probíhá volitelně ve čtyřech módech: celoplošné, se zdůrazněným středem, částečné a bodové (dostupné v režimech P, Av, Tv).

Mezi praktické funkce patří množství softwarových filtrů, které občas produkují opravdu zajímavé výstupy. Canon EOS M10 nabízí celkem 17 filtrů, mezi nimiž nechybí klasika jako: portrét, krajina, makro, sport, autoportrét, jídlo a černobílý filtr. V nabídce dále najdete také filtry typu: Hybridní, kreativní asistent, HDR, efekt levný fotoaparát. Mezi opravdu zajímavé řadím například efekt rybí oko, miniaturu a měkké ostření. Zajímavostí je také režim “noční scéna z ruky” kdy systém fotoaparátu nasnímá sérii 4 snímků (s vysokým ISO) a z nich poté složí a uloží 1 fotografii (v podstatě jde o variaci na HDR).

Sdílení a ukládání snímků

Díky vestavěné Wi-Fi konektivitě je snadnější i přenos a ukládání fotografií a videa do cloudu (včetně služby irista) - přímo z fotoaparátu. Kromě Wi-fi podporuje Canon EOS M10 též komunikaci na krátkou vzdálenost NFC, která umožňuje například snadné propojení fotoaparátu s chytrým telefonem. Uživatelé tak mohou začít své snímky přenášet a ukládat do telefonu prakticky ihned po vzájemném dotyku obou zařízení. K dispozici je i aplikace EOS Canon Camera Connect, která uživatelům přináší výhody bezdrátového dálkového fotografování s plně ručním ovládáním.

 

Praktické postřehy

Co do samotného ovládání fotoaparátu, pro uživatele “kanonisty” nic nového pod sluncem. Menu zůstává víceméně (až na drobné detaily) zachováno tak, jak jsme zvyklí již hezkých pár let. Systém ovládání v duchu ála zrcadlovek Canon mě osobně velmi vyhovuje (a je také jedním z hlavních důvodů, proč jsem již přes 10 let spokojeným uživatelem dané značky). Na druhou stranu mi zde dost chyběl kruhový volič expozičních režimů. Ovládání prostě jde cestou minimalistického stylu, stejně jako snaha výrobce o co největší zmenšení - byť tu a tam na úkor komfortu a rychlosti nastavení některých parametrů. Stejně tak byste zde marně hledali sáňky pro externí blesk (popř dálkový odpalovač), které zase tak moc místa nezabírají.

Co mě zaujalo? Třeba vynikající displej s vysokým rozlišením, dobře a přesně reagující na dotyk a skvěle čitelný i na přímém slunci. Dotykový displej umožňuje vyklopení až o 180°. Při dosažení maximálního úhlu otočení displeje se automaticky spustí režim Self Portrait, umožňující pořizovat selfie snímky. Skvělé jsou filtry a efekty ve fotoaparátu, s kterými si člověk užije spoustu zábavy. Zejména efekty jako je: rybí oko, miniatura, noční scéna z ruky a měkké ostření jsou parádní, nahradí drahé vybavení a výsledky vypadají překvapivě velice dobře a především - reálně. Pokud přeci jen chcete mít výsledek plně pod kontrolou, pak je zde pochopitelně i plně manuální režim (M), priorita clony (Av) i času (Tv) a programová automatika (P).

Vyvážení bílé barvy nabízí celkem 6 předdefinovaných režimů (žárovka, zářivka, blesk, den, stín a zataženo) plus automatika a manuální vyvážení pomocí šedé 18% tabulky. Automatika funguje relativně dobře, byť v interiérech - při umělém osvětlení - má tendenci jít lehce do teplejších odstínů. To však není nic neobvyklého a lze to docela rychle eliminovat volbou odpovídajícího režimu WB (žárovka, zářivka).

Za zmínku stojí ještě režim kreativní asistent (creative assist), který méně zkušeným uživatelům výrazně ulehčí ovládání. Pomocí sady jednoduchých grafických ikonek v pravé svislé liště displeje, vám fotoaparát “napoví” jak můžete měnit / vylepšit nastavení, aby byl výsledný snímek přesně dle vaší představy. Tak například máte rychlou nápovědu co s pozadím (rozmazané nebo vše ostré), jak na barvy (větší / menší kontrast, saturace), přidat / ubrat jas atd. Kreativní asistent zobrazuje popis nejčastěji měněných nastavení a to tak, aby to bylo snadno pochopitelné pro každého.

Závěrem

Canon EOS M10 představuje zajímavý, příjemný a funkčně doslova nadupaný přístroj, z něhož budou začínající uživatelé nadšeni. Současně si jej docela dobře umím představit též coby sekundární fotoaparát - jako alternativu k digitální zrcadlovce. Pokud se tedy nechcete nebo nemůžete tahat s naditým fotobatohem s množstvím fototechniky, “eM-desítka” poslouží jako výborné záložní kompaktní řešení. Pro hovoří malé rozměry, jednoduché ovládání, manuální nastavení či možnost rychlého sdílení dat pomocí Wi-fi a NFC. Vzhledem k rozměrům a výkonu ocení Canon EOS M10 také fotografové-cestovatelé.  

Nahoru

Parametry

Ostatní
Značka: Canon
Příslušenství v balení: baterie, nabíječka, popruh, krytka těla, USB
 
Typ fotoaparátu
Typ fotoaparátu: Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití: Základní
 
Obrazový snímač
Formát snímače: APS-C
Rozlišení: 18 Mpx
Typ snímače: CMOS
Rozlišení fotografií: 2304x1536, 2880x1920, 4320x2880, 5184x3456
Poměr stran snímku: 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Automatické čištění snímače: Ano
Poměr stran snímače: 3:2
Stabilizátor snímače: Ne
Velikost snímače (mm): 22,3 x 14,9
 
Obrazový procesor
Typ obrazového procesoru: DIGIC VI
 
Objektiv
Stabilizátor optický: Ne
Crop faktor: 1,6 x
Typ bajonetu: Canon EF-M
 
Zaostřování
Pomocné světlo AF: Ano
 
Nastavení expozice
Způsob měření expozice: Bodové
Korekce expozice: ± 3 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost: 100
ISO - maximální citlivost: 12800
 
Závěrka
Typ závěrky: Elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas: 30
Nejkratší expoziční čas: 1/4000
Bulb: Ano
 
Fotografování
Expoziční režimy: A (Av), Auto, M, P, S (Tv)
Histogram: Ano
Rychlost sériového snímání: 4,6 sn./s
Prodleva samospouště: 10, 2
Scénické režimy: Automatický, Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Černobílý, Uživatelem definovaný (3×)
3D režim: Ne
Panorama: Ne
HDR: Ano
Datové razítko: Ne
 
Vyvážení bílé
Vyvážení bílé barvy: Automatické / přednastavené hodnoty
 
Hledáček
Typ hledáčku: Nemá
 
LCD
Velikost displeje: 3 "
Rozlišení displeje: 1040000
Živý náhled (Live View): Ano
Dotykový displej: Ano
Výklopný displej: Ano
Stavový displej: Ne
 
Blesk
Vestavěný blesk: Ano
Synchronizační čas blesku (X-sync): 1/200
Korekce zábleskové expozice: ± 2 EV po 1/3 EV
Dosah vestavěného blesku: 5 m
Možnost připojení externího blesku: Ne
Dálkové řízení extreního blesku: Ne
Externí blesk v balení: Ne
 
Záznam
Typ paměťového media: SD / SDHC / SDXC
Formáty souborů: MP4
Rozlišení videa: Full HD (1920×1080)
Audiozáznam: Ne
Zvuková poznámka: Ne
Časosběrné snímání: Ne
Počet audio kanálů: 2.0
Integrovaný GPS: Ne
Video formát: MPEG-4, AVC/H.264
Stereo zvuk: Ano
Snímková frekvence u videa: 30 sn./s
 
Obecné
České menu: Ano
 
Rozhraní a napájení
Dálková spoušť: Bezdrátová
Wi-Fi: Ano
Výdrž baterie: 255 snímků
Rozhraní: HDMI, USB
Typ akumulátoru: LP-E12
Způsoby napájení: Akumulátor
 
Fyzikální specifikace
Materiál těla: Plast
Rozměry v mm: 108x67x35
Hmotnost: 301 g
Barva: bílá, černá
Utěsnění (prach/vlhkost): Ne

Kompletní parametry Sbalit parametry

Nahoru

Vybrané příslušenství

Vybrali jsme pro vás příslušenství, které by vám určitě nemělo chybět.

Všechno vybrané příslušenství
pro Canon EOS M10 tělo

Nahoru

Přihlásit

Přihlásit pomocí Facebooku

nebo e-mailem


Košík

Způsoby doručení

Doprava zdarma od 5 000 Kč

Nahrát fotku

Do fotosběrny Do galerie

Do fotosběrnyDo galerie

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout nejlepší možné služby na našich webových stránkách. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využíváním cookies a využití osobních údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Tyto souhlasy můžete kdykoliv změnit, vypnout nebo upravit v Nastavení soukromí, které otevřete kliknutím na odkaz níže.
Dozvědět se víc | Nastavení soukromí
Rozumím