Recenze Canon EOS R5 tělo - Foto kit

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

Jako portrétní / svatební fotograf jsem si prošel prakticky celou sérií zrcalovek Canon EOS 5D... potom jsem začal společně s 5D mark IV používat i bezrcadlovku EOS R, u které jsem při portrétním focení ocenil mnohem spolehlivější autofokus... A EOS R5 je skvělým nástupcem, který přináší ještě lepší ostření, mnohem rychlejší sekvenční snímání i obrazovou kvalitu (jak vyšším rozlišením, tak dynamickým rozsahem a nízkým šumem i při vyšších hodnotách ISO). Je to s odstupem nejlepší foťák, jaký jsem kdy měl a na který jsem dlouho čekal. Je až neuvěřitelné, jak zvládá zaostřit na oko i v naprostém protisvětle i na clonu 1.2 (v kombinaci s objektivem RF 85 1.2). Tam kde by dřív u zrcadlovky v takto světelně extrémních podmínkách byla stěží ostrá 1 fotka z 10 (i na vyšší clony) je teď ostrých 9 fotek z 10 :-) To dává člověku jistotu i radost z focení... Díky kombinaci všech parametrů je EOS R5 opravdu univerzálním foťákem jak pro portréty / sport / svatební focení / wildlife / reklamu... Nehodnotím video, tím se zabývám naprosto okrajově. V různých recenzích se hodně řešilo přehřívání EOS R5 při 8K, a některých 4K režimech a dlouhá doba chládnutí, než lze znovu filmovat... EOS R5 jsem si pořídil s tím, že z 99% budou výstupem fotky :-) A pokud filmuji, jsou to jen velmi krátká videa, takže pro mé účely z pohledu fotografa je R5 v současné době absolutně nejlepší volba. L-ková skla, která jsem používal u zrcadlovek lze díky Canon EF-RF adaptéru plnohodnotně používat i u R5. Ale do budoucna počítám s tím, že EF objektivy postupně nahradím RF - jsou lepší opticky, mají rychlejší komunikaci s tělem - což přináší rychlejší autofokus i přesnost v náročných světelných podmínkách a taky stabilizaci... Elektronický hledáček u R5 je skvělý. Rozlišením je v podstatě srovnatelný s optickým hledáčkem zrcadlovek. Výhoda je, že v něm jsou všechny potřebné údaje, vidím přímo, jak bude vypadat expozice. Navíc optické hledáčky s přehledem překonává při focení v tmavém prostředí... Byl jsem příjemně překvapený, jak tichá je mechanická závěrka. Řekl bych že je tak o 1/2 tišší (možná i víc) než u 5D mark IV (i výrazně tišší než u EOS R). U rychlého sekvenčního snímání nebo v absolutně tichých pasážích by ale i tak při focení koncertů vážné hudby nebo divadelních představení mohla rušit. Pro tyto případy lze využít naprosto tiché elektronické závěrky... Užívám si focení s EOS R5. Investice rozhodně nelituji. Pro fotografy můžu jen a jen doporučit, je to naprostá radost s tímto foťákem pracovat. (Pro kameramany kteří potřebují dělat dlouhé záběry v 8K rozlišení, nebo ve 4K s rychlejší snímkovou frekvencí bude zřejmě lepší specializovaná videokamera. Je ale možné, že se časem přehřívání při pořizování videa u EOS R5 vyřeší nebo alespoň částečně a v ten okamžik by mohl být tento model hodně atraktivní i pro náročnější kameramany.

Ověřený zákazník
Marian Vanac, 07.08.2020

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Full-frame CSC fotoaparát založený na revolučním systému EOS R. S novým 45 Mpx CMOS snímačem a špičkovou stabilizací (spolupracuje s optickou v objektivu) zvládne video v 8K / 29,97 fps (4K / 120 fps). S rychlým DIGIC X procesorem dokáže snímat 12 sn./s s mechanickou závěrkou a s elektronickou 20 sn./s. Spojením takového rozlišení a rychlosti je nový EOS R5 ideální volbou pro každého fotografa, bez ohledu na jeho zaměření. Oceníte i skvělé parametry jako: ISO 100 - 51200, 5940 ostřících bodů a 100% pokrytí plochy snímku při AF, 3,2” výklopný dotykový displej (2,1 mil. bodů), 0,5” EVF (5,76 mil. bodů). Nebo podporu automatického přenosu souborů do cloudové platformy image.canon, 5GHz Wi-Fi a dva sloty pro paměťové karty (CFexpress a SD UHS II). Hořčíkové tělo je utěsněno proti povětrnostním vlivům. Využita výkonnější baterie LP-E6NH. Váha 738 g. Součástí Foto kitu je paměťová karta Lexar Pro CFexpress Typ B 128GB, Canon akumulátor LP-E6NH, JJC ochranné sklo na displej, Zeiss čisticí sada.

Canon EOS R5 tělo

Nová éra kvality obrazu

Absolutní novinkou ve světě profesionálních CSC fotoaparátů je Canon EOS R5. Který je osazen Full frame CMOS obrazovým senzorem s rozlišením 45 Mpx. Tak vysoké rozlišení vám dopřeje nejžádanější kvalitu videí v rozlišení až 8K. Obrazový výstup se tak dostává na zcela novou a nedostižnou úroveň. Disponuje elektronickou závěrkou s rychlostí až 20 sn./s (a to v naprosté tichosti s využitím automatické expozice (AE) a automatického ostření (AF) se sledováním objektu). S mechanickou závěrkou nabízí úctyhodnou rychlost až 12 sn./s. K přenosu dat využijete bezdrátové připojení s 5GHz Wi-Fi. Díky výkonnější baterii, vydrží mnohem déle v provozu (kompatibilní s DSLR EOS 5D mark IV). Je zkrátka dotažený do posledního detailu a doslova stvořený k pořizování velkolepých záběrů.

Filmujte na úrovni

Video v 8K rozlišení vnese do vaší práce nedostižnou inovaci. Vychutnejte si ty nové dechberoucí tvůrčí možnosti při natáčení kreativních záběrů. CSC fotoaparát Canon EOS R5 se hrdě může pochlubit rozlišením 8K v celé své šířce snímače při interním snímání ve formátu RAW rychlostí až 29,97 sn./s a rozlišením 4K při rychlosti až 119,88 sn./s (Externí snímání je dostupné pouze při rychlosti až 59,94 sn./s a rozlišení 4K) buď v kvalitě 4:2:2 s 10bitovou hloubkou barev a korekcí Canon Log, nebo HDR PQ 4:2:2 s 10bitovou hloubkou barev. Díky tomu můžete zcela rozšířit svět filmování a více zkoumat nové dynamické způsoby, které vám dopomohou k dosažení vašeho uměleckého záměru.

Více než byste čekali

S EOS R5 budou všechny vaše záběry ostré. Je dokonce vybaven vylepšeným automatickým ostřením na zvířata. Se kterým dokonce dokáže rozpoznat psy, kočky a ptáky a zachytit jejich těla, tváře nebo oči. 

Nové standardy stability

Absolutně poprvé Canon nabízí vestavěnou pětiosou stabilizaci obrazu IBIS s detekcí pohybu. Ta v naprostém souladu spolupracuje s Canon RF objektivy. Objektiv a snímač společně vyrovnávají vybočení a klonění a snímač koriguje horizontální a vertikální posun a klopení. A tak tento inteligentní stabilizační systém dokáže korigovat až o dechberoucích 8 EV. Jedná se o nejlepší výkon stabilizace obrazu na světě , který vám umožní zcela novou úroveň kreativity při fotografování z ruky s dlouhými časy nebo natáčení videa bez stativu. Touto dokonalou kombinací optického a vestavěného stabilizátoru obrazu získáte nejvyšší možnou kvalitu ostrosti.

Spolupracuje i s EF objektivy

Velký průměr bajonetu RF zajistí, že světlo dopadá rovnoměrně na celou plochu snímače (i při jeho pohybu vlivem interní stabilizace). Z toho plyne, že i některé objektivy bez stabilizace (např. RF 85mm f/1,2 L USM nebo RF 28-70mm f/2 L USM), mohou také dosáhnout stabilizace až o 8 EV. Stabilizační systém v těle spolupracuje i se stabilizovanými objektivy EF a zajišťuje korekci klopení a horizontálního a vertikálního posunu (užitek budete mít i u nestabilizovaných EF objektivů). 

Ostrost je prioritou

Jádrem EOS R5 je obrazový procesor DIGIC X – jedná se o stejný jako má nejvyšší model DSLR Canon EOS-1D X Mark III. Ten podporuje bezkonkurenčně rychlou a spolehlivou technologii AF nové generace se zdvojenými body Dual Pixel CMOS AF II. Tento nejrychlejší AF systém na světě dokáže zaostřit už za 0,05 sec. EOS R5 zvládne ostřit při hladině osvětlení -6 EV. Systém iTR AF X AF byl naprogramován s pomocí umělé inteligence a hloubkového učení. Režim detekce tváře/očí vám zajistí, že objekt bude zaostřený i při nepředvídatelném pohybu a malé hloubce ostrosti. Systém bude hlavu i tělo sledovat i  v případě, že se fotografovaná postava na moment otčí. Sledování objektu nyní rozpozná nejen lidské tváře a oči, ale i kočičí, psí a ptačí, a to jak při fotografování, tak i při videu.

Nejen připojení ke cloudu

Díky vestavěnému rozhraní Wi-Fi a Bluetooth můžete EOS R5 (5 Ghz Wi-Fi) připojit k chytrému telefonu a k sítím a přenášet tak soubory vysokou rychlostí pro sdílení nebo ukládání přes FTP/FTPS. Můžete také ovládat oba fotoaparáty na dálku přes aplikace Camera Connect a EOS Utility po propojení s PC / Mac přes Wi-Fi nebo vysokorychlostní USB 3.1 Gen 2. Přístroj EOS R5 podporuje automatický přenos obrazových souborů z fotoaparátu do cloudové platformy image.canon pro snadné sdílení a tisk snímků nebo integraci do pracovních procesů využívajících služby Fotky Google nebo Adobe Cloud.

Všestranný a přizpůsobitelný

Opravdový výkon se skrývá uvnitř. Díky výkonné kombinaci slotů pro paměťové karty CFexpress a SD UHS-II budete moci snímat mnohem déle. Stejně jako celá řada EOS R, která je charakteristická skvělým RF bajonetem, který zajišťuje tu největší kvalitu a přizpůsobitelnost, je i EOS R5 kompatibilní s celou řadou Canon EF objektivů. A to díky RF-EF adaptérům, které vám umožní bezproblémovou integraci.

Součástí Foto kitu je

Paměťová karta Lexar Pro CFexpress Typ B 128GB

Canon akumulátor LP-E6NH

JJC ochranné sklo na displej

Zeiss čisticí sada.

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Poloprofesionální

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení 45 Mpx
Rozlišení fotografií 8192 × 5464
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 36 × 24

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru DIGIC X

Objektiv

Typ bajonetu Canon RF
Crop faktor 1 x

Zaostřování

Počet AF bodů 5940
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 3 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 50
ISO - maximální citlivost 204800

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 20 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 5760000
Dioptrická korekce -4 až +2
Velikost hledáčku 0,5 "
Zvětšení hledáčku 0,76 x

LCD

Velikost displeje 3,2 "
Rozlišení displeje 2100000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ano

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/250
Korekce zábleskové expozice ± 3 EV po 1/3 EV
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media CFexpress, SD / SDHC / SDXC (UHS-II)
Formáty souborů JPEG, RAW
Rozlišení videa 8K (8192 × 4320)
Audiozáznam Ano
Počet audio kanálů 2.0
Integrovaný GPS Ne
Video formát H.264, H.265
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Wi-Fi Ano
Rozhraní USB-C, micro HDMI, Jack 3,5 mm
Typ akumulátoru LP-E6NH
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Materiál těla Hořčík
Rozměry v mm 138 × 97,5 × 88
Hmotnost 738 g
Barva černá
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Značka Canon

Zobrazit popis a parametry