Recenze Canon EOS R6 tělo

Filip Brož

Filip Brož • 02. 09. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

 • Co se nám líbí?
 • Skvělá citlivost ISO
 • Spolehlivé a rychlé ostření Dual Pixel CMOS AF II nejen na lidi, ale i zvířata
 • Ergonomie a ovládací tlačítka
 • Stabilizace obrazu v těle
 • Podpora pro EF objektivy (stabilizace)
 • Utěsnění proti prachu a vodě
 • 4K 60p a Full HD 120p video
 • Měkká očnice
 • Slot na dvě karty
 • Podpora USB-C konektoru a Wi-Fi
 • ​​​​​​​Vynikající plnoformátový snímač

Co se nám nelíbí

 • Absence stavového displeje

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky zachycené s pomocí Canon EOS R6 tělo od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Canon EOS R6 tělo v Galerii

Snímky zachycené s pomocí Canon EOS R6 tělo

Představení Canon EOS R6 tělo

Představení Canon EOS R6 tělo

Bez tří měsíců to jsou přesně dva roky, kdy nám Canon představil první Rkový model své bezrcadlovky. Od té doby se toho hodně změnilo, nejen na poli fotografie, ale i videa. Výsledkem je nejnovější bezzrcadlovka Canon EOS R6. Na první pohled „ořezaný“ bratříček vlajkové lodi Canon EOS R5. Je mezi nimi opravdu tak velký rozdíl? Jak jsem byl spokojený s novým Canon EOS R6? Pojďme si to detailně rozebrat. 

Když se zpětně podíváme na marketingovou kampaň Canonu v době uvedení nových bezrcadlovek Canon R5 a R6, může se zdát, že japonský výrobce z Óta (prefektura Tokio) sází především na video. Trend je jasný, mnoho amatérů, ale i profesionálních studií, natáčí pomocí bezzrcadlovek. Dle mého názoru však Canon R6 nabízí mnoho užitečných funkcí i pro moderního fotografa. Jak už jsem uvedl, od uvedení Canon EOS R uběhlo hodně času. 

Design a ergonomie

Na Canon fotím již necelých 10 let. Když jsem poprvé vzal novou R6 do ruky, byl jsem v podstatě doma. Nutno podotknout, že jako primární tělo používám zrcadlovku Canon 7D Mark II a občas 5D Mark II a III. Jsem zvyklý používat Battery Grip a silnější úchop. Ač jsem během testu Battery Grip na R6 neměl, vůbec mi to nevadilo. 

Tělo je velmi bytelné, ergonomické, a přitom váží o polovinu méně než moje klasické zrcadlo. Oproti původnímu EOS R již není na zadním panelu přítomný dotykový ovladač. Místo něj se tam k radosti mnoha uživatelů vrátil „joystick“, který si osobně nemohu vynachválit. Lehce se posunula i tlačítka. Když už R6 srovnávám s původním Rkem, nesmím zapomenout na nové otočné kolečko/volič a tlačítko RATE. To si můžete lehce naprogramovat, tedy zda dáváte přednost klíčku nebo hvězdičkám.

Velmi často během focení v terénu hodnotím pořízené snímky a osobně volím metodu hvězdiček. Při připojení k Adobe Lightroom pak snadno vyfiltruji potřebné snímky pro rychlou úpravu. Při focení svateb nebo sportu jde o skvělého pomocníka. 

Když se vrátím k designu, tak oproti R5 chybí u modelu R6 stavový displej horního panelu. Přiznám se, že první dva dny jsem si na to lehce zvykal. Když jsem chtěl rychle zkontrolovat stav baterie, vždy jsem musel vyklopit displej. S odstupem času jsem si zvykl. Jako vždy jde pouze o osobní workflow. 

V místech, kde tělo držíte, naleznete tradiční pogumování. Na pravé straně se nachází dvířka pro paměťové karty, konkrétně 2x UHS-II. Obecně je potřeba podotknout, že dvířka mají lépe vyřešené těsnění proti vodě a prachu. Měkké pogumování nalezneme i na očnici a celkově tělo padne velmi dobře do ruky. 

Pod pokličku

Canon EOS R6 je plnohodnotný 20Mpx full-frame s CMOS obrazovým snímačem a procesorem DIGIC X, který mimo jiné nalezneme u vlajkové lodi DSLR Canon EOS-1D X Mark III. Ve výsledku si můžete užít čistější výstup na vyšší ISO, které můžete nastavit až na neuvěřitelných 204 800.

R6 jsem vůbec nešetřil a během testování jsem s ním každý den fotil. Hned dvakrát jsem ji vzal na hokej, přičemž jednou jsem zvolil stadion s horšími světelnými podmínkami. Pomocí R6 jsem také fotil čtyřnohé mazlíčky. Zmiňuji to záměrně, jelikož kdybych měl vypíchnout jednu věc, která mě na R6 uchvátila nejvíce, bude to ostření. 

U Canon EOS R6 nalezneme ostření Dual Pixel AF II s mechanickou/elektronickou závěrkou. V tiché elektronické závěrce můžete pořizovat až 20 snímků za sekundu. V případě mechanické stále uctyhodných 12 snímků za sekundu. Nebudu vám lhát, ale je to naprostá paráda. 

Canon EOS R6 jsem testoval společně s Canon RF objektivem 28 – 70 mm f/2,0. K dispozici jsem měl i Canon EF-EOS R adaptér pro připojení vlastních EF objektivů. Nejčastěji jsem z EF objektivů používal 70 – 200 mm f/2,8. 

20 snímků za sekundu

Dvacet snímků za sekundu nepotřebujete každý den, ale právě u sportu či reportáže se to může hodit. Když jsem s R6 fotil hokej, v podstatě jsem si jen v režimu AV přednastavil potřebné parametry (ISO okolo 4000 a čas minimálně 1/1000). Ostření na oko funguje perfektně a právě u hokeje to opravdu oceníte v kombinaci 20 snímků za sekundu. 

V praxi jsem si jen našel hráče, zaostřil a podržel spoušť. Doma, či rovnou na stadionu, jsem si jen vybral vhodný okamžik, nejlépe, aby byl vidět puk a soupeřící hráči. Všechny fotky byly ostré. Když hráč pohnul hlavou do strany a zpět, ostření R6 si ho hned našlo a já mohl pokračovat ve spanilé jízdě. 

Ostření na zvířata

Možná vás ostřením na oko lidí tolik neuchvátím, jelikož je to již známá věc. U zvířat bych už mohl mít více šancí. Canon EOS R6 si našel oko běžícího psa a nepustil ho z dosahu. Výsledkem jsou opravdu krásné snímky, které bych u klasické zrcadlovky tak ostré neměl. 

To, že jsou snímky tak ostré, je výsledkem kombinace stabilizovaného snímače a objektivu. EOS R6 je také první přístroj EOS, který dosahuje při AF hodnoty až -6,5 EV. Pokud nemáte stabilizovaný objektiv (například RF 85 mm f/1,2 L USM nebo testovaný RF 28-70 mm f/2 L USM), i tak můžete dosáhnout stabilizace až o 8 EV. O vše se postará velký průměr bajonetu RF tím, že světlo dopadá rovnoměrně na celou plochu snímače (i při jeho pohybu vlivem interní stabilizace). Stabilizační systém v těle spolupracuje i se stabilizovanými objektivy EF a zajišťuje korekci klopení a horizontálního a vertikálního posunu (užitek budete mít i u nestabilizovaných EF objektivů).

Video

Kromě focení každý týden natáčím nové video na svůj YouTube kanál. Vyzkoušel jsem Canon EOS R6 a jsem opravdu spokojený. Vše točím do 4K a u R6 si mohu zvolit až 60 snímků za sekundu, případně u Full HD 120 fps. I zde platí a funguje ostření na oči. Jakmile uhnete ze záběru a vrátíte se, foťák si vás najde a vše je stále ostré. 

Hledáček a displej

Během testu jsem střídal focení skrze hledáček a LCD displej. Je zajímavé, že například sport (hokej) jsem fotil skrze hledáček a zvířata (krajinu) skrze displej. Tak či tak EVF hledáček má úhlopříčku 0,5 “ a rozlišení 3,69 Mpx a obnovovací frekvenci 120 sn./s. Skvělá kombinace pro sport. 

Výklopný dotykový displej s úhlopříčkou 3 “ má pak rozlišení 1,62 Mpx. Tím, že je dotykový, můžete vše rychle a jednoduše nastavit, aniž byste se dotkly ovládacích tlačítek. Velmi mě baví ve fotce zoomovat pomocí prstů nebo nastavovat clonu, čas a ISO na digitálním posuvníku. Ideální když máte foťák ve stativu a fotíte například noční krajinu. 

Moderní rozhraní

Canon EOS R6 podporuje vestavěné rozhraní Wi-Fi 2,4 Ghz, a tak jsem během focení měl bezrcadlovku připojenou ke svému iPhonu prostřednictvím aplikace Camera Connect. Ihned jsem mohl kontrolovat snímky a sdílet je na sociálních sítích. Ještě předtím jsem je ukládal do Adobe Lightroom a většinou pomocí iPadu Pro a Apple Pencil upravil dle potřeby. 

Foťák můžete ovládat i pomocí svého Maca nebo PC a EOS Utility. V neposlední řadě lze použít tradiční kabel a konektor USB-C. Ke Canon EOS R6 jsem také připojil mikrofon a sluchátka pro následnou kontrolu. Jako vždy všechny konektory naleznete na levé straně pod gumovými záslepkami. 

Výdrž baterie

Velmi zajímavá je i výdrž nové baterie LP-E6NH. Ta nahrazuje LP-E6N. Její kapacita je vyšší o 14 % (2130 mAh), což v praxi poznáte. Samozřejmě do Canon EOS R6 můžete vložit i své starší nabíjecí akumulátory. Vše je zpětně kompatibilní. 

Shrnutí závěrem

Vyplatí se pořídit? Jednoznačně ano! Canon EOS R6 je perfektní stroj, ktetý ocení nadšení amatéři i profesionálové, kteří se živí fotografií či videem. Bezzrcadlovka dokáže perfektně ostřit a pořizuje skvělé fotky i při vysokém ISO. Hrozně moc se mi líbí skvělá stabilizace obrazu v těle a celková ergonomie těla. V podstatě není co vytknout. 

Osobně si trochu myslím, že R6 konkuruje vlastnímu bratrovi R5, protože v obecném úhlu pohledu se liší jen počty megapixelů a stavovým displejem na horní straně. Myslím si, že 20,1 Mpx u Canon EOS R6 je dostačující a řada profesionálních fotografů má o čem přemýšlet. A já taky, protože Canon EOS R6 je bezzrcadlovka, na kterou jsem čekal.

Megapixel videorecenze Canon EOS R6 tělo

Megapixel videorecenze Canon EOS R6 tělo

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

5

Skvělá ergonomie foťáku - držení i rozmístění ovládacích prvků, přesné a rychlé ostření, přehledné menu, jsem velmi spokojený, konečně foťák, na který jsem čekal, mohu jen doporučit :-))

Ověřený zákazník
Petr Hejduk, 20.09.2020

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Novinkou ve světě poloprofesionálních CSC fotoaparátů je Canon EOS R6. Osazen Full-frame CMOS obrazovým senzorem s rozlišením 20 Mpx a DIGIC X procesorem zvládne i vysokou kvalitu videa ve 4K / 60 fps a Full HD / 120 fps. Disponuje elektronickou závěrkou s rychlostí až 20 sn./s a mechanickou s úctyhodnou rychlostí až 12 sn./s., AF systémem s možností detekce oka a tváře a to i u zvířat, volbou z 6072 AF bodů a 0,5” elektronickým hledáčkem s rozlišením 3,69 Mpx. Výklopný dotykový 3” displej má rozlišení 1,62 Mpx. Citlivost ISO 100 - 102 400 (H 50 - 204 800). K přenosu dat využijete bezdrátové připojení Bluetooth 4.2 a Wi-Fi. Stabilizátor snímače mechanický (IBIS). Díky výkonnější baterii LP-E6NH, vydrží mnohem déle v provozu. 2x SD UHS-II slot pro paměťové karty. EOS R6 je absolutně vyvážený a doslova stvořený k pořizování dechberoucích záběrů. Váha 680 g.

Canon EOS R6 tělo

Je nový Full-frame CSC fotoaparát založený na revolučním systému EOS R stejně jako model Canon EOS R5. Vybavený je 20Mpx Full-frame CMOS obrazovým snímačem a procesorem DIGIC X. Díky této kombinaci zvládne rozlišení videa ve 4K / 60 fps a Full HD / 120 fps. Mechanická závěrka dokáže pořídit až 12 sn./s a elektronická dokonce až 20 sn./s. EVF hledáček s úhlopříčkou 0,5” má rozlišení 3,69 Mpx a obnovovací frekvenci 120 sn./s. A tak dosahuje zcela minimálního zpoždění, což oceníte např. při fotografování sportu. Výklopný dotykový displej s úhlopříčkou 3“ má rozlišení 1,62 Mpx. Citlivost ISO 100 - 102 400 (H 50 - 204 800). Dva SD UHS-II sloty pro paměťové karty, které zvládnou současný zápis i v rozlišných formátech.

Ostrost je prioritou

Jádrem EOS R5 a EOS R6 je obrazový procesor DIGIC X – jedná se o stejný jako má nejvyšší model DSLR Canon EOS-1D X Mark III. Ten podporuje bezkonkurenčně rychlou a spolehlivou technologii AF nové generace se zdvojenými body Dual Pixel CMOS AF II. Tento nejrychlejší AF systém na světě dokáže zaostřit už za 0,05 sec. EOS R6 je první přístroj EOS, který dosahuje při AF hodnoty až -6,5 EV. Systém iTR AF X AF byl naprogramován s pomocí umělé inteligence a hloubkového učení. Režim detekce tváře/očí vám zajistí, že objekt bude zaostřený i při nepředvídatelném pohybu a malé hloubce ostrosti. Systém bude hlavu i tělo sledovat i  v případě, že se fotografovaná postava na moment otčí. Sledování objektu nyní rozpozná nejen lidské tváře a oči, ale i kočičí, psí a ptačí, a to jak při fotografování, tak i při videu.

Nové standardy stability

Absolutně poprvé Canon nabízí vestavěnou pětiosou stabilizaci obrazu IBIS s detekcí pohybu. Ta v naprostém souladu spolupracuje s Canon RF objektivy. Objektiv a snímač společně vyrovnávají vybočení a klonění a snímač koriguje horizontální a vertikální posun a klopení. A tak tento inteligentní stabilizační systém dokáže korigovat až o dechberoucích 8 EV. Jedná se o nejlepší výkon stabilizace obrazu na světě , který vám umožní zcela novou úroveň kreativity při fotografování z ruky s dlouhými časy nebo natáčení videa bez stativu. Touto dokonalou kombinací optického a vestavěného stabilizátoru obrazu získáte nejvyšší možnou kvalitu ostrosti.

Spolupracuje i s EF objektivy

Velký průměr bajonetu RF zajistí, že světlo dopadá rovnoměrně na celou plochu snímače (i při jeho pohybu vlivem interní stabilizace). Z toho plyne, že i některé objektivy bez stabilizace (např. RF 85mm f/1,2 L USM nebo RF 28-70mm f/2 L USM), mohou také dosáhnout stabilizace až o 8 EV. Stabilizační systém v těle spolupracuje i se stabilizovanými objektivy EF a zajišťuje korekci klopení a horizontálního a vertikálního posunu (užitek budete mít i u nestabilizovaných EF objektivů).

Nejen připojení ke cloudu

Díky vestavěnému rozhraní Wi-Fi (2,4 Ghz) lze EOS R6 připojit k chytrému telefonu a k sítím a přenášet tak soubory vysokou rychlostí pro sdílení nebo ukládání přes FTP/FTPS. Můžete také ovládat oba fotoaparáty na dálku přes aplikace Camera Connect a EOS Utility po propojení s PC / Mac přes Wi-Fi nebo vysokorychlostní USB 3.1 Gen 2. EOS R6 podporuje automatický přenos obrazových souborů z fotoaparátu do cloudové platformy image.canon pro snadné sdílení a tisk snímků nebo integraci do pracovních procesů využívajících služby Fotky Google nebo Adobe Cloud.

Video

Typ fotoaparátu

Typ fotoaparátu Kompakt s výměnným objektivem
Podle použití Výkonný, Pokročilý, Poloprofesionální

Obrazový snímač

Formát snímače Full Frame / FX
Rozlišení 20,1 Mpx
Rozlišení fotografií 5472x3648
Obrazový snímač CMOS
Poměr stran snímku 16:9, 1:1, 3:2, 4:3
Automatické čištění snímače Ano
Poměr stran snímače 3:2
Stabilizátor snímače Ano
Velikost snímače (mm) 36×24

Obrazový procesor

Typ obrazového procesoru DIGIC X

Objektiv

Typ bajonetu Canon RF
Crop faktor 1 x

Zaostřování

Počet AF bodů 6072
Pomocné světlo AF Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 3 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 50
ISO - maximální citlivost 204800

Závěrka

Typ závěrky Mechanická závěrka / elektronická závěrka
Nejdelší expoziční čas 30
Nejkratší expoziční čas 1/8000
Bulb Ano

Fotografování

Expoziční režimy P, A (Av), M, S (Tv)
Histogram Ano
Rychlost sériového snímání 20 sn./s
Prodleva samospouště 10, 2

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé barvy Automatické / přednastavené hodnoty

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický
Rozlišení hledáčku 3690000
Dioptrická korekce -4 až +2
Velikost hledáčku 0,5 "
Zvětšení hledáčku 0,76 x

LCD

Velikost displeje 3 "
Rozlišení displeje 1620000
Živý náhled (Live View) Ano
Dotykový displej Ano
Výklopný displej Ano
Stavový displej Ne

Blesk

Vestavěný blesk Ne
Synchronizační čas blesku (X-sync) 1/250
Korekce zábleskové expozice ± 3 EV po 1/3 EV
Možnost připojení externího blesku Ano, hot-shoe

Záznam

Typ paměťového media SD / SDHC / SDXC (UHS-II)
Formáty souborů JPEG, RAW
Rozlišení videa 4K UHD (3840x2160)
Audiozáznam Ano
Počet audio kanálů 2.0
Integrovaný GPS Ne
Video formát H.264, H.265
Stereo zvuk Ano

Obecné

České menu Ano

Rozhraní a napájení

Dálková spoušť Bezdrátová
Wi-Fi Ano
Rozhraní USB-C, micro HDMI, Jack 3,5 mm
Typ akumulátoru LP-E6NH
Způsoby napájení Akumulátor

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 138 × 97,5 × 88,4
Hmotnost 680 g
Barva černá

Ostatní

Číslo produktu 4082C003
Značka Canon

Ke stažení

Návod - Canon R6 CZ

Zobrazit popis a parametry