Recenze Canon PowerShot S1 IS

Popis a parametry

Popis a parametry

Digitální zrcadlovka, rozlišení 3 Mpx, 10x optický zoom (EQ 38-380 mm),optický stabilizátor, F2,8-F3,1, ISO 50, 100, 200, 400, závěrka 15 - 1/2000s, elektronický hledáček + LCD 1,5", VGA videosekvence, paměťové karty CompactFlash I a II.

Společnost Canon představuje ultrazoomový kompaktní digitální fotoaparát PowerShot S1 IS. Tento plně vybavený 3,2megapixelový digitální fotoaparát s výbornými specifikacemi a 10násobným optickým zoomem PowerShot S1 IS je rovněž kvalitní digitální videokamerou s kapacitou pro zhotovování čistých a přirozených videoklipů rychlostí 30 políček za sekundu v rozlišení VGA a s dokonalým zvukem. Fotoaparát je vybaven optickým stabilizátorem obrazu (IS), jenž zabraňuje rozmazání digitálních fotografií a zajišťuje stabilitu obrazu ve videozáběrech. 3,2megapixelový snímač a algoritmy zpracování obrazu Canon umožňují zvětšování snímků až do velikosti A4 bez znatelného snížení kvality.

Výkonný objektiv
PowerShot S1 IS je vybaven objektivem se zoomem, f/2.8-f/3.1, 38-380 mm (ekvivalent 35mm filmu). Na fotoaparát je možné nasadit širokoúhlý konvertor a telekonvertor a tím rozšířit fokální rozsah objektivu na 26,6 až 608 mm. Zoom je ovládán malinkým ultrazvukovým motorem (USM). Motor, který k pohonu malinkého rotoru využívá vibrace v ultrazvukovém pásmu, je velmi výkonný a velmi rychle reaguje. V režimech digitálního fotografování ovládá zoom maximální rychlostí, (během jedné vteřiny dokáže změnit ohniskovou vzdálenost z 38mm na 380mm nebo naopak) zatímco v režimu videa se zpomalí pro dosažení efektu plynulosti a virtuálně tichého chodu, aby nedocházelo k rušení zvukového záznamu.

Optický stabilizátor obrazu
PowerShot S1 IS je vybaven technologií Canon posuvné optické stabilizace obrazu (IS). Tato technologie výrazně redukuje efekt roztřesení snímku, což je u fotoaparátů s objektivy s velkým přiblížením, jakým je i PowerShot S1 IS, důležité. Malé gyroskopy detekce pohybu a korekční optický člen vyrovnávají důsledky pohybů objektivem a zajišťují ostrý finální obraz. Výsledná kompenzace je na úrovni mezi dvěma až třemi kroky, což znamená, že je možné snížit nastavení rychlost závěrky bez nutnosti použít stativ, aniž by bylo rozpoznatelné rozmazání snímku. Díky kombinaci velké světelnosti (clona f/2.8) a stabilizace obrazu dokáže fotoaparát zhotovovat dokonalé snímky i při nízkém osvětlení.

Skutečná schopnost filmovat
Na CF kartu fotoaparátu je možné zaznamenat plynulé, neblikající, čisté a přirozené filmové klipy v rozlišení VGA rychlostí 30 políček za sekundu. Navíc během záznamu filmu pracují zoom, automatické zaostřování, automatická expozice a automatické vyvážení bílé. Rychlé a snadné filmování je umožněno velkým tlačítkem "Movie" na zadní stěně přístroje. Zaznamenávat lze až 60 minut nebo 1 GB filmu v jednom záběru (v režimu QVGA/15 políček za sekundu).

Automatické zaostřování a expozice
Automatické zaostřování za objektivem (TTL) bylo přizpůsobeno jak potřebám fotografování, tak potřebám videonahrávání, navíc přístroj umožňuje výběr bodu AF/AE posuvnou zónou a blokování AF. Nejkratší zaostřovací vzdálenost fotoaparátu je 10 cm (W) a 93 cm (T). Měření expozice lze volit z poměrového, celoplošného se zdůrazněným středem a bodového (střed nebo svázané s bodem AF).

Tisk, filmy a monitorování
Podobně jako všechny ostatní nejnovější digitální fotoaparáty Canon i PowerShot S1 IS vyhovuje standardu PictBridge, jenž umožňuje přímý tisk bez počítače na libovolné kompatibilní tiskárně, bez ohledu na výrobce. Fotoaparát zaznamenává 3minutové filmové klipy v rozlišení QVGA a QQVGA a 30sekundové klipy v rozlišení VGA. Pro monitorování studiové práce v reálném čase je možno zvolit videovýstup v normě PAL/NTSC. Pomocí intervalového měřiče je možné zhotovit až 100 snímků s intervalem 1 až 60 minut.

Snadné prohlížení a blesk
Nastavitelný LCD usnadňuje zarámování kompozice a je ideální pro momentky i pro fotografování shora/zdola. Vestavěný blesk je možné nastavit, aby pracoval automaticky, spouštěl se vždy nebo nespouštěl nikdy. Přístroj je vybaven režimem redukce červených očí, blokování zábleskové expozice a synchronizace na druhých lamelách, která se často používá při nočním fotografování, aby se vytvořily za pohybujícím se objektem světelné stopy.

Zabudovaný jednoúčelový procesor
Ve fotoaparátu PowerShot S1 IS je zabudován procesor Canon DIGIC, speciální obrazový procesor v současnosti instalovaný do všech fotoaparátů Canon včetně digitální zrcadlovky EOS 10D. Integrováním všech algoritmů zpracování obrazu do jednoho čipu se tento procesor DIGIC výrazně zasloužil o úspěch Canon v oblasti digitálních fotoaparátů, protože poskytuje rychlé doby zápisu, minimální prodlevu závěrky, optimální definici obrazu a konzistentně přesnou a přirozenou reprodukci barev. Díky procesoru DIGIC je odezva fotoaparátu velmi rychlá. Proto již nikdy nemůže dojít k situacím, kdy netrpělivě čekáte za fotoaparátem, až se konečně objeví snímek. Technologie iSAPS využívá data o nastavení fotoaparátu a prostředí k předpovědi nejpravděpodobnější scény pro provedení nastavení.

13 režimů fotografování
Aby byl fotoaparát PowerShot S1 IS schopen pokrýt každou situaci fotografování a filmování, je vybaven 13 režimy a šesti efekty. Jedná se o tyto režimy: Auto, Program, Priorita rychlosti závěrky, Priorita clony, Ruční nastavení, Uživatelské nastavení, Portrét, Krajina, Noční scéna, Rychlá závěrka, Pomalá závěrka, Stitch Assist pro zachycení panorámat (následně sestavovaných softwarem PhotoStitch) a Film. Fotografické efekty jsou: Sépie, Živé barvy, Rozostření, Černobíle a Uživatelské nastavení. Fotoaparát má rovněž funkci intervalového časovače, pomocí níž je schopen automaticky zhotovovat řadu fotografií v pravidelných intervalech.

Zážitky z podvodního fotografování
Volitelné vodotěsné pouzdro umožňuje ponořit fotoaparát PowerShot S1 IS až do 40metrové hloubky. Je výborné pro pořizování digitálních fotografií nebo filmových záběrů při surfování, potápění, plavání se šnorchlem nebo lyžování.

Software
Dodáván je software pro prohlížení a tisk ZoomBrowser EX (Windows) a ImageBrowser (Mac). Dále software PhotoStitch a software k manipulaci s fotografiemi a filmy ArcSoft PhotoStudio a VideoImpression. Dodávány jsou ovladače TWAIN (Windows 98/2000) a WIA (Windows Me). Podpora PTP (Picture Transfer Protocol) umožňuje připojit fotoaparát k libovolnému počítači se systémem Windows XP a Mac OS X (v10.1/v10.2) bez nutnosti instalovat ovladač.

 

OBRAZOVÝ SNÍMAČ
Typ 1/2,7” CCD
Efektivní pixely Přibl. 3,2 M
Typ barevného filtru Primární barvy
OBRAZOVÝ PROCESOR
Typ Procesor DIGIC s technologií iSAPS
OBJEKTIV
Ohnisková vzdálenost 5,8–58,0 mm (ekvivalent 35mm filmu: 38–380 mm)
Zoom 10násobný optický zoom, přibl. 3,2násobný digitální zoom, přibl. 32násobný kombinovaný zoom
Minimální clonové číslo f/2.8–f/3.1
Konstrukce 11 členů v 9 skupinách (1 asférický člen)
Stabilizace obrazu Ano (výsuvný typ)
Ultrazvukový motor (USM) Ano, zoom
ZAOSTŘOVÁNÍ
Typ TTL
Systém AF/body 1 bod AF (možnost libovolné polohy)
Režimy AF Po snímcích, Souvislé
Volba bodu AF Ruční výběr pomocí posuvné zóny
Blokování AF Zablokováno při polovičním stisknutí spouště
Ruční zaostřování Ano
Posouvání zaostření Ano
Nejkratší vzdálenost zaostření 10 cm
NASTAVENÍ EXPOZICE
Režimy měření Poměrové, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové (středové nebo svázáno s rámečkem zaostřování)
Blokování AE Ano
Kompenzace expozice +/-2 EV s krokem 1/3
AEB 1/3 - 2 EV s krokem 1/3
Ekvivalent citlivosti ISO AUTO, 50, 100, 200, 400
ZÁVĚRKA
Rychlost závěrky 15 – 1/2000 s
(Pomalé rychlosti závěrky 1,3 s a delší jsou dostupné pouze v režimech Ruční nastavení a AE s prioritou rychlosti závěrky. Při expozicích 1,3 s a delších se uplatňuje redukce šumu v obraze)
VYVÁŽENÍ BÍLÉ
Typ TTL
Nastavení Automatika, Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H, Blesk, Uživatelské
BAREVNÁ MATICE
Typ sRGB
HLEDÁČEK
Hledáček EVF (0,33"), přibl. 114 000 pixelů
Pokrytí (vertikální/horizontální) 100 %
Dioptrická korekce -5,5–1,5 D
LCD MONITOR
Monitor Nastavitelný 1,5” P-Si TFT, přibl. 114 000 pixelů
Pokrytí 100 %
Jas Nastavitelný ve dvou úrovních
BLESK
Režimy Automatika, ruční vypnutí/zapnutí blesku
Pomalá synchronizovaná rychlost závěrky Ano
Redukce jevu červených očí Ano
Kompenzace zábleskové expozice +/-2 EV s krokem 1/3
Blokování zábleskové expozice Ano
Synchronizace na druhých lamelách závěrky Ano
Dosah vestavěného blesku 1,0-4,2 m (W)/1,0 - 3,8 m (T) (při ekvivalentní citlivosti ISO 100)
FOTOGRAFOVÁNÍ
Režimy Automatika, Program AE, AE s prioritou závěrky, AE s priorita clony, Ruční, Uživatelské, Portrét, Krajina, Noční scéna, Rychlá závěrka, Pomalá závěrka, Stitch Assist a Film
Fotografické efekty Živé barvy/Neutrální barvy/Rozostření/Sépie/Černobíle/Uživatelské nastavení
Režimy řízení Po snímcích, Souvislé
Souvislé fotografování Přibl. 1,7 sním./s Rychlost udržována až pro 24 snímků (režim Velký/Jemný)(2)
Intervalový měřič Až 100 snímků v intervalech 1–60 minut?
ZÁZNAMOVÉ PIXELY/KOMPRESE
Velikost snímku (L) 2048 x 1536, (M1) 1600 x 1200, (M2) 1024 x 768, (S) 640 x 480
Komprese Superjemný, Jemný, Normální
Filmy (L) 640x480 Jemný, (L) 640x480, (M) 320x240
30 sním./s nebo 15 sním./s
Délka filmu 1 GB nebo 60 min (2)
FORMÁT SOUBORU
Formát nepohyblivých snímků JPEG (vyhovuje standardu Exif 2.2 [Exif Print])/Design typu systém souborů pro fotoaparáty, vyhovuje DPOF (Digital Print Order Format), verze 1.1
Filmy AVI [Motion JPEG + WAVE (monofonní)]
Zvukové soubory WAVE (monofonní)
PŘÍMÝ TISK
Tiskárny Canon Tiskárny fotografií Canon CP a tiskárny Bubble Jet s funkcí přímého tisku
PictBridge Ano
DALŠÍ FUNKCE
My Camera Uživatelské přizpůsobení úvodního obrázku a zvuků fotoaparátu
Zvuková poznámka Až 60 s na snímek
Inteligentní senzor orientace Ano
Histogram Ano
Zoom při přehrávání 2x–10x
Samospoušť Přibl. 2sekundová nebo 10sekundová
Jazyky nabídky Angličtina, němčina, francouzština, holandština, dánština, finština, italština, norština, švédština, španělština, zjednodušená čínština, japonština.
ROZHRANÍ
Počítač USB (Mini-B, PTP)
Další Výstup A/V (PAL/NTSC)
PAMĚŤOVÁ KARTA
Typ CompactFlash, typ I/II (kompatibilní s Microdrive)(3)
PODPOROVANÝ OPERAČNÍ SYSTÉM
Počítač Windows 98 (včetně SE)/2000/Me/XP
Macintosh OS 9.0 – 9.2, OS X v10.1/v10.2
SOFTWARE
Prohlížení a tisk ZoomBrowser EX (PhotoRecord)/ImageBrowser
Další PhotoStitch
Ovladače TWAIN (Windows 98/2000), WIA (Windows Me)
Manipulace se snímky ArcSoft PhotoStudio, ArcSoft VideoImpression
NAPÁJENÍ
Akumulátor/baterie Obsaženy jsou 4 alkalické baterie velikosti AA .
Životnost akumulátoru/baterií Alkalické baterie: Přibl. 120 sním. (LCD monitor zapnut), Přibl. 125 sním. (Hledáček zapnut)
Přibl. 330 min (Přehrávání)
NiMH baterie (NB-2AH): Přibl. 550 sním. (LCD monitor zapnut), Přibl. 570 sním. (Hledáček zapnut)
Přibl. 450 min (Přehrávání)
Napájení ze sítě Volitelné, napájecí adaptér class=font7>CA-PS700
VOLITELNÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ
Pouzdro SC-DC40
Pouzdro odolné vodě/povětrnostním podmínkám Vodotěsné pouzdro (40 m) WP-DC20
Konvertory/předsádky 1,6x telekonvertor TC-DC52B
0,7x širokoúhlý konvertor WC-DC52A
sada adaptéru/boční clony LAH-DC10
Dálkové ovládání/spoušť Dálkový ovladač WL-DC100
Napájení a nabíječky baterií Kompaktní AC napájecí adaptér CA-PS700, sada nabíječky baterií CBK-100, CBK4-200
FYZIKÁLNÍ SPECIFIKACE
Provozní prostředí 0–40 °C, vlhkost 10–90 %
Rozměry (Š x V x H) 111,0 x 78,0 x 66,1 mm (bez okuláru hledáčku a výstupků)
Hmotnost (pouze tělo) Přibl. 370 g


Obrazový snímač

Formát snímače 1/2,7
Rozlišení 3,2 Mpx
Obrazový snímač CCD
Poměr stran snímku 4:3
Stabilizátor snímače Ano

Objektiv

Optický zoom 10 x
Digitální zoom 3,2
Ohnisková vzdálenost (eqv. 35mm) 38-380
Minimální ohnisková vzdálenost 38 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 380 mm
Typ stabilizátoru Optický

Zaostřování

Makro od 10 cm
Možnost použít předsádkové čočky Ano

Nastavení expozice

Způsob měření expozice Zónové, Středové, Bodové
Korekce expozice ± 2 EV po 1/3 EV
ISO - minimální citlivost 50
ISO - maximální citlivost 400

Fotografování

Expoziční režimy Auto, P, A (Av), M, S (Tv)
Rychlost sériového snímání 1,7 sn./s

Hledáček

Typ hledáčku Elektronický

LCD

Velikost displeje 1,5 "
Rozlišení displeje 114000

Blesk

Vestavěný blesk Ano
Možnost připojení externího blesku Ne

Záznam

Typ paměťového media CF (Compact Flash)

Fyzikální specifikace

Rozměry v mm 111 x 78 x 66
Hmotnost 370 g

Ostatní

Příslušenství v balení 4x AA baterie, Paměťová karta CF 32 MB, AV kabel AVC-DC300, USB kabel IFC400PCU USB/miniUSB, software, návod
Značka Canon

Zobrazit popis a parametry