Magazín

Produktové aktuality

Canon představuje dva nové objektivy s bajonetem RF a kameru s ultra vysokou citlivostí ISO

Martin LukešAktualizováno: 5. 11. 2020 v 14:22 • Rubrika: Produktové aktuality

Canon představuje dva nové objektivy s bajonetem RF a kameru s ultra vysokou citlivostí ISO

Podzim je každý rok ve znamení novinek a ani přes výjimečná opatření tomu letos není jinak. Tato zpráva udělá radost především fanouškům značky Canon, kteří se mohou těšit na dva zbrusu nové objektivy pro bezzrcadlovky s bajonetem RF. První je teleobjektiv 70-200 mm s fixní světelností f/4 a optickým stabilizátore a druhá optická novinka spadá do kategorie objektivů se základním ohniskem 50mm a světelností f/1,8. Mimo to byla představena také druhá generace průmyslové kamery pro natáčení v těch nejobtížnějších světelných podmínkách, která je vybavena snímačem s citlivostí až 4.000.000 ISO.

O tom, že to Canon s bezzrcadlovkami myslí vážně už nemůže být pochyb. Na bezzrcátkový systém přechází stále více hobby, i těch profesionálních fotografů, a tak je „hlad“ po nových objektivech opravdu velký. Díky tomu že byla tato společnost několik dekád špičkou ve výrobě zrcadlovek, nejprve analogových a v posledních dvou desetiletí digitálních, má přehled, jaké objektivy jsou nejžádanější a také nejprodávanější. A přesně tyto statistiky jsou využívány při sestavování tzv. roadmaps, tedy plánu, jaké objektivy budou představeny v nejbližší době.

Canon RF 50 mm F1,8 STM

První novinkou je tzv. základní objektiv s pevným ohniskem. Proč základní? Tento termín se zažil už v dobách analogové fotografie, protože právě ohnisko 50 mm odpovídá zhruba perspektivě, kterou vidí lidské oko. Jednoduše řečeno to co vyfotíte pevnou padesátkou bude na fotografii stejné, jako to, co jste v dané situace viděli. Možná i to je důvod, proč se tato verze objektivu s bajonetem Canon EF dočkala tří generací a stala se absolutně nejprodávanějším objektivem Canon v historii vůbec.

Majitelé nových bezzrcadlovek s bajonetem RF se nyní mohou radovat z varianty pro jejich fotoaparáty. Tato pevná padesátka, jak se objektivu lidově říká disponuje světelností f/1,8, díky čemuž máte velmi dobrou kontrolu nad hloubkou ostrosti a zároveň můžete fotografovat nebo natáčet i za obtížných světelných podmínek. Krokový systém ostřícího mechanismu STM pro změnu zajišťuje velmi plynulé a tiché přeostřování, což využijí především filmaři a milovníci videa.

Objektiv RF 50 mm využívá povrchovou úpravu čoček Super Spectra Coating, která harmonicky vyvažuje barvy a omezuje odlesky, závoj a aberace. Nová padesátka je o něco kompaktnější a menší než varianta pro zrcadlovky a dokáže zaostřovat už 30 m od roviny snímače, což je ještě o 5 cm blíže než zrcadlovková verze objektivu.

Základní specifikace objektivu Canon RF 50 mm F1,8 STM

 • 7lamelová clona
 • konstrukce: 6 členů / 5 skupin
 • rozsah clony: F1,8 – F22
 • úhly záběru: 46° diagonálně / 40° horizontálně / 27°30' vertikálně.
 • tiché a plynulé STM zaostřování
 • programovatelný ovládací prstenec
 • průměr filtr: 43 mm
 • rozměry: 69,2 mm x 40,5 mm
 • váha: 160 gramů

Canon RF 70-200 mm F4L IS USM

Druhým v řadě z nově představených objektivů disponuje neméně oblíbeným ohniskem 70-200 mm.
Jde o teleobjektiv se středním rozsahem ohniska, vhodný pro cestování, na fotografování reportáží, zvířat, sportu ale i portrétů a street fotografie na střední a delší vzdálenost. Kromě fixní světelnosti f/4 je vybaven optickou stabilizací obrazu a Dual Nano USM motorkem.

Díky převratné konstrukci, velikosti a váze jde patrně o nejmenší a nejlehčí objektiv v tomto rozsahu pro objektivy s full-frame snímačem. Objektiv váží pouhých 695 gramů a měří 119 mm. Ostření zajišťují hned dva motorky (Dual Nano USM), které mají nejen velmi tichý, ale také plynulý pohon, což ocení nejen fotografové, ale také filmaři.

Objektiv je vybaven optickou stabilizací, která dosahuje účinnosti až 5 EV a v kombinaci se stabilizátorem fotoaparátu je to až 7,5 EV. V praxi to znamená, že tam kde pro udržení z ruky potřebujete čas 1/200s, nyní udržíte bez stativu až 1 vteřinu!!

Světelnost objektivu f/4 v celém rozsahu ohniskové vzdálenosti nabízí velmi dobrou kontrolu nad hloubkou ostrosti a v kombinaci s devíti-lamelovou clonou dává fotografiím velmi příjemný bokeh, což ocení především portrétní fotografové a milovníci wild life fotografie. I zde je zaostřovací vzdálenost o něco menší než u zrcadlovkové varianty objektivu a lze ostřit od 60 cm až po 1 m v závislosti na použité ohniskové vzdálenosti.

Základní specifikace objektivu Canon RF 70-200 mm F4L IS USM

 • 9lamelová clona
 • konstrukce: 16 členů / 11 skupin
 • rozsah clony: F4– F32
 • úhly záběru: 34° až 12° diagonálně / 29° - 10° horizontálně / 19° 30' - 7 vertikálně.
 • ostření: Dual Nano USM
 • optická stabilizace obrazu
 • průměr filtr: 77 mm
 • rozměry: 1 193 x 83,5mm
 • váha: 695 gramů

Průmyslová kamera Canon ML-105 E

Poslední z trojice novinek je poměrně specifická záležitost a jde o profesionální průmyslovou kameru určenou k záznamu při extrémně nízké hladině světla. Nová kamera staví na úspěších modelu ME20F-SH, který získal ocenění Emmy. Oproti tomuto modelu je novinka menší a lehčí. Díky hodnotě citlivosti až ISO 4.000.000 dokáže kamera pořizovat záznam scény osvětlené až 0,0005 luxu.

Kamera je vybavena full-frame snímačem CMOS s rozlišením 2,07 Mpx a využití najde především při průmyslovém záznamu a natáčení dokumentárních filmů. Díky standardizovanému bajonetu EF, nabízí uživatelům široký výběr objektivů pro zrcadlovky Canon EOS.

Kamera váží pouhých 800 g při rozměrech 76 x 76 x 112 mm a je tedy o 50% menší a o 30% lehčí než zmiňovaný model Canon ME20F-SH. Odolná konstrukce proti prachu a vodě zajišťuje provoz i ve velmi extrémních podmínkách i při teplotách -20° C a více než 50° C.

Základní specifikace kamery Canon ML-105 EF

 • Mimořádné schopnosti záznamu při nízké hladině osvětlení: citlivost až ISO 4 miliony v prostředích s minimální úrovní osvětlení 0,0005 luxu
 • Malá a kompaktní: rozměry 76 mm x 76 mm x 112 mm, hmotnost 800 gramů
 • Robustní a spolehlivá: odolná vůči prachu, nárazům, otřesům a vodě, odolává extrémním teplotám od -20 °C do více než 50 °C
 • Kompatibilita s objektivy řady EF: kompatibilní s širokým spektrem objektivů EF díky bajonetu EF
 • Snadné začlenění do pracovních postupů: integrace se stávajícími video systémy díky rozhraní SDI
 • Vysoké rozlišení: Full HD video při 1080p
 • Vynikající obrazová kvalita 2,07 MP plnoformátový 35mm snímač typu CMOS s vysokým dynamickým rozsahem

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.