Magazín

Produktové aktuality

Canon představuje novou profi reportážní bezzrcadlovku EOS R3 a tři nové objektivy s pevným ohniskem

Martin LukešAktualizováno: 14. 4. 2021 v 16:09 • Rubrika: Produktové aktuality

Canon představuje novou profi reportážní bezzrcadlovku EOS R3 a tři nové objektivy s pevným ohniskem

Společnost Canon dává svým portfoliem jasně najevo, že tak jak dominovala mnoho let v oblasti zrcadlovek a později digitálních zrcadlovek, nehodlá zůstat nijak pozadu ani v nejnovějším segmentu, kterým jsou digitální bezzrcadlovky. Přestože od představení nového RF systému neuběhly ještě ani 3 roky, rozšiřuje se výběr nejen samotných fotoaparátů, ale i stáj profesionálních objektivů. Nejnovějšími a dnes představenými přírůstky do rodiny RF bezzrcadlovek jsou teleobjektivy RF 400 mm F2,8L IS USM, RF 600 mm F4L IS USM a macro objektiv RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM s unikátním poměrem zvětšení 1,4x. Mimo to byl ohlášen vývoj profesionální bezzrcadlovky Canon EOS R3, která je určena především pro sportovní a zpravodajskou fotografii.

Obsah

Objektiv Canon RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM

Canoňácká macro stovka od Canonu byla vždy legendárním objektivem, který byl oblíbený nejen mezi milovníky macro fotografie, ale také mezi portrétními i produktovými fotografy. Zároveň se také hodil pro fotografování reportáží na střední vzdálenost. Proto není divu, že Canon navázal na tyto legendární objektivy a představil ohnisko 100 mm / macro také pro bajonet RF.


Tento zbrusu nový objektiv disponuje optickou stabilizací obrazu, ultrasonickým pohonem, který zajišťujě velmi rychlé a přesné zaostření a asi největší překvapením je samotný poměr zvětšení obrazu. Ten není 1:1 jak jsme u běžných macro objektivů zvyklý, ale 1,4x. To posouvá hranice macro fotografie zase o něco výš.

Objektiv tvoří 17 optických členů ve 13 skupinách, jeho maximální zaclonění je F32 a dokáže ostřit na vzdálenost od 26 cm. Objektiv je dlouhý 148 mm, váží 730 g a jdou na něj nasadit filtry s průměrem 67 mm.

Canon představuje novou profi reportážní bezzrcadlovku EOS R3 a tři nové objektivy s pevným ohniskem | Megapixel
Canon RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM

Klíčové vlastnosti RF 100 mm macro

 • Světově první makro objektiv s automatickým ostřením a zvětšením 1,4x.
 • Ovládací prstenec proměnlivé sférické aberace lze použít k úpravě měkkosti vykreslení objektu a vzhledu bokehu.
 • Světelnost F2,8 poskytující velmi malou hloubku ostrosti.
 • Devítilamelová kruhová clona zajištující velmi jemný krémový bokeh.
 • Optická stabilizace obrazu s účinkem až o 5 EV (standard CIPA, s tělem EOS R).
 • Kombinovaná stabilizace s účinností až o 8 EV s těly EOS R5 / EOS R6 s využitím jejich interního stabilizačního systému.
 • Rychlé a plynulé automatické ostření Dual Nano USM.

Recenze na objektiv Canon RF 100 mm F2,8L MACRO IS USM
Canon RF 100 mm f/2,8 L Macro IS USM | Megapixel

Objektivy Canon RF 400 mm F2,8L IS USM a Canon RF 600 mm F4L IS USM

Oba nové objektivy jsou díky svým technickým parametrům a velice dlouhé ohniskové vzdálenosti předurčeny především na fotografování velmi vzdálených scén a objektů. Typicky se nabízí fotografování sportu, kulturních a společenských reportáží, letadel a samozřejmě také k fotografování zvířat ve volné přírodě. Oba disponují vzhledem k svému konkrétnímu ohnisku velmi dobrou světelností, takže je možné s nimi pracovat i v horších světelných podmínkách.

Dvojice teleobjektivů je vybavena zdvojeným ostřícím motorem, díky kterému je využit maximální potenciál nových bezrcadlovek řady Canon ESO R včetně úplné novinky modelu R3, který disponuje sériovým snímáním s rychlostí až 30 sn./s.

Canon představuje novou profi reportážní bezzrcadlovku EOS R3 a tři nové objektivy s pevným ohniskem | Megapixel
Canon RF 400 mm F2,8L IS USM


Výrobce počítá i s možností použití RF telekonvertorům, díky kterým lze prodloužit ohnisko 1,4x a 2x. Obě novinky jsou vybaveny také možností si vybrat až ze třech rychlostí manuálního zaostřování, což zpříjemňuje práci nejen při fotografování, ale take při natáčení videa. Dvě roviny zaostření jdou navíc uložit a kdykoliv pohotově vyvolat, což zrychluje a zefektivňuje práci s objektivy i v situaci, kdy je potřeba být co nejpohotovější.

Nechybí ani optická stabilizace obrazu, kterou lze navíc kombinovat se stabilizací snímače, což výrazně zvyšuje její účinnost až na 8 EV kroků.
I přes svou poměrně malou hmotnost jsou oba objektivy zkonstruovány a utěsněny tak, aby umožňovaly použití i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Canon představuje novou profi reportážní bezzrcadlovku EOS R3 a tři nové objektivy s pevným ohniskem | Megapixel
Canon RF 600 mm F4L IS USM

Klíčové vlastnosti RF 400 mm a RF 600 mm

 • Vysoká světelnost s ohledem na dlouhou ohniskovou vzdálenost, která nabízí kontrolu nad hloubkou ostrosti, vynikající výkon a obrazovou kvalitu i při nízké hladiny osvětlení.
 • Stabilizace obrazu s účinností až 5,5 EV (podle standardů CIPA).
 • Nízká hmotnost a vynikající ergonomie i při delší práci v terénu.
 • Devíti-lamelová kruhová clona s krokem po 1/8 umožňuje hladký přechod mezi clonovými čísly při filmování.
 • Kruhový motor USM, rychlý procesor a optimalizované AF algoritmy zajišťují tiché a rychlé automatické ostření.

Základní technické parametry RF 400 mm a RF 600 mm

  400 mm f/2,8 600 mm f/4
Minimální clonové číslo F2,8 F4
Maximální zaclonení F32 F32
Minimální zaostřovací vzdálenost 2,5 m 4,5 m
Počet lamel clony 9 9
Optická soustava 17 členů / 13 skupin 17 členů / 13 skupin
Maximální zvětšení 0,17x 0,15x
Možnost použití filtru drop-in 52 mm drop-in 52 mm
Průměr 168 mm 168 mm
Délka 367 mm 472 mm
Váha 2890 g 3090 g

Canon představuje novou profi reportážní bezzrcadlovku EOS R3 a tři nové objektivy s pevným ohniskem | Megapixel

Bezzrcadlovka Canon EOS R3

Poslední novinkou jejíž vývoj byl dnes oficiálně ohlášen je profesionální bezzrcadlovka Canon EOS R3, která cílí především na sportovní a reportážní fotografy. Najde však uplatnění nejen v oblasti novinářské, ale také například mezi svatebními fotografy. Karty na které výrobce u tohoto modelu vsadil, jsou především rychlost, odolnost a maximální kvalita obrazového výstupu.

Nový model nabídne reportážním fotografům v podstatě stejný komfort, který byl u zrcadlovek zvykem, ale s tím rozdílem, že nyní mohou zároveň plně využít veškeré výhody bezzrcadlovky. Tato novinka splní nejvyšší nároky profesionálních fotografů.

Díky nově vyvinutému vrstvenému snímači CMOS BSI a procesoru DIGIC X nabízí R3 zcela nové a unikátní možnosti. Jednou z nich je například sériové snímání s rychlostí až 30 sn./s a to i při sledování fotografovaného objektu.

Další skvělou funkcí je automatické nastavení expozice na sledovaný objekt a naprosto revolučním prvkem je také možnost ovládat systém automatického ostření směrem pohledu fotografa. Podobnou funkci si možná někdo pamatuje z éry kinofilmu, kdy jí byly vybaveny některé vyšší modely zrcadlovek Canon EOS.

https://cdn.megapixel.cz/images/product-w720h720/3/289413.webp?v=1618382185 | Megapixel

Nechybí však ani další prvky, které už jsou dnes v této třídě fotoaparátů samozřejmostí. Je to například automatické ostření na oči či hlavu a zvýšená odolnost proti prachu a vlhkosti, díky které je možné pracovat s fotoaparátem i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Tato žhavá novinka je také plně kompatibilní mobilní aplikací Canon Mobile File Transfer. Ta nabízí nový způsob přenosu pořízených snímků a urychluje pracovní postup v terénu s využitím služeb mobilních sítí bez nutnosti kabelového připojení LAN. Uvedená aplikace verze 1.2 bude dostupná od června 2021 pro systém iOS prostřednictvím obchodu Apple App Store a bude kompatibilní s modely Canon EOS-1D X Mark III, EOS R5 a EOS R6. V plánu je do budoucnu i podpora systému Android.

Klíčové vlastnosti Canonu EOS R3

•    sekvenční snímání s rychlostí30 sn./s při AF/AE se sledováním objektu
•    výběr zaostřeného objektu pohybem oka
•    detekce očí a hlavy
•    automatické ostření pomocí technologie Dual Pixel CMOS
•    odolnost prachu a vlhkosti na úrovní zrcadlovek řady EOS 1D

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.