Recenze Canon RF 24-105mm f/4,0 L IS USM

Martin Rak

Martin Rak • 18. 03. 2019

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Perfektní ostrost
  • Utěsnění
  • Příjemný bokeh
  • Nízká váha
  • Zpracování
  • Programovatelný kroužek
  • Tichý a rychlý autofokus
  • Stabilizace obrazu

Co se nám nelíbí

  • Vinětace na nejširším ohnisku
  • Chromatická aberace v rozích

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Canon RF 24-105 mm f/4,0 L IS USM od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Canon RF 24-105 mm f/4,0 L IS USM v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Canon RF 24-105 mm f/4,0 L IS USM

Představení Canon RF 24-105 mm f/4,0 L IS USM

Představení Canon RF 24-105 mm f/4,0 L IS USM

Společnost Canon před nedávnem představila nový mirrorless systém R. Kromě kompaktní bezzrcadlovky EOS R bylo uvedeno i několik objektivů s bajonetem RF a jeden z nich jsem měl možnost v posledních dnech testovat. Jde o Canon RF 24-105 mm f/4L IS USM z profesionální Lkové řady. Jeho rozsah 24-105 mm nabízí více než čtyřnásobný optický zoom a pokrývá ohniska od širokáče až po teleobjektiv. Těší se proto oblibě mnohých fotografů. Pojďme se na tento povedený objektiv podívat podrobněji.

Objektiv působí poměrně robustním, zároveň ale kompaktním dojmem. Díky vnějším plastovým částem je téměř o 100 gramů lehčí než jeho EF bratříček. Jak už je u Lkové řady od Canonu zvykem, objektiv je utěsněn proti prachu a vlhkosti, zpracování je velmi dobré a zoomovací i ostřící kroužek se otáčí příjemně ztuha. Přední část objektivu se při zoomování vysouvá a na nejkratším ohnisku se dá zaaretovat, aby část nechtěně nevyjížděla. Zajímavou novinkou je programovatelný kroužek v přední části objektivu, kterým můžeme ovládat clonu, ISO, čas nebo kompenzaci expozice. Povedeným designovým prvkem je návaznost objektivu na bajonet fotoaparátu. Na levé straně objektivu ještě najdeme přepínač stabilizace a autofokusu. Zcela však chybí ostřící stupnice, kterou při přepnutí na manuální ostření nahrazuje digitální stupnice v hledáčku nebo na LCD displeji. Oceňuji konstantní světelnost f/4 po celém rozsahu a velikost závitu na filtry o průměru “pouze” 77 mm. Samozřejmostí je sluneční clona, která je součástí balení.

S kombinací Canon R + RF 24-105 mm jsem vyrazil do terénu. A jelikož jsem si chtěl zafotit ještě zimní fotky, volba padla na zasněžené pláně v Krušných horách.

Ačkoliv většinou používám stativ, s Rkem jsem fotil většinou z ruky, což se v mém případě dá považovat téměř za rebelii :-). Mohl jsem tak vyzkoušet stabilizátor, který prodlouží čas udržitelný z ruky až o 5 stop a autofokus, který je přesný a rychlý. Tělo i objektiv se příjemně drží a všechny ovládací prvky jsou pěkně po ruce. Sice mi na Rku trochu chybí zadní kolečko, na které jsem zvyklý z 5déčka, ale asi bych si dokázal zvyknout. Dotykovou lištu vedle hledáčku jsem se snažil používat také, přestože mi moc nesedla.

Jak už jsem zmiňoval výše, dost jsem si oblíbil programovatelný přední kroužek na objektivu, na který jsem si nastavil přepínání hodnoty ISO. V Krušných horách bylo poměrně větrno, pršelo i sněžilo, ale Rko si s nepřízní počasí hravě poradilo a kapky vody zůstaly naštěstí jen na povrchu. To mě potěšilo, protože v nepříznivých povětrnostních podmínkách fotím poměrně často a potřebuji, aby foťák i objektiv něco vydržely.

Co se týče optické kvality, byl jsem příjemně překvapen. Nedělal jsem sice žádné laboratorní testy, ale objektiv je po celém rozsahu zoomu ostrý už na plnou díru. V rozích a zvláště pak na nejširším ohnisku ostrost sice malinko klesá, ale není to nic zásadního. Vinětace je na nejkratším i nejširším ohnisku poměrně výrazná, ale to se dá snadno napravit v editoru, stejně jako chromatická aberace. S tou si objektiv poradil výborně a je opravdu minimální. Našel jsem ji jen u krajů snímku, kde se projevuje fialovými nebo zelenými konturami na hranách s vysokým kontrastem. Určitě to není portrétní sklo, ale pokud si objekt dostatečně oddělíme od pozadí, dá se vyfotit i pěkný portrét nebo detail, protože Rková 24-105 má zvláště na delším konci moc příjemný bokeh.

Protisvětlo zvládá tento objektiv velmi dobře, i když se sluncem v záběru a zavřené cloně nějaký ten flare ve snímku pravděpodobně bude. Osobně takové scény fotografuji ze stativu na více expozic, z nichž na jedné zakryji slunce prstem. Hvězdička je díky devíti lamelové cloně pěkně pravidelná a působí příjemně.

Objektiv tohoto rozsahu sice běžně nepoužívám, ale během testu mi dost přirostl k srdci a dokázal bych si jej představit jako součást svého fotobatohu. Líbí se mi především jeho kompaktnost a univerzálnost. Troufám si tvrdit, že spoustě fotografů 24-105 mm vystačí jako jediné sklo, jelikož nabízí několik zásadních ohnisek - 24, 35, 50, 85 a 105 mm v jednom balení a bez kompromisů na kvalitě, jak můžeme vidět na ukázkových snímcích.

Hodnocení zákazníků (4)

Hodnocení zákazníků (4)

5

Ověřený zákazník
Pavel Sekerka, 12.04.2022

5

objektiv rychle, přesně a tiše zaostřuje. Také stabilizace obrazu výborně funguje. Maximální spokojenost.

Ověřený zákazník
věra vlčková, 14.01.2022

5

Ověřený zákazník
Monika Poláková, 30.08.2021

5

Splnil na 100% očekávání.

Ověřený zákazník
Karel Holub, 12.03.2021

5

Popis a parametry

Popis a parametry

Canon RF 24-105mm f/4,0 L IS USM - Konstantní světelnost objektivu f/4 udržuje konzistentní osvětlení senzoru v celém rozsahu zoomu. Optický stabilizátor obrazu pomáhá minimalizovat chvění fotoaparátu a díky tomu umožňuje prodloužit expozici o pět expozičních kroků, aby bylo možné lépe pracovat v podmínkách slabého osvětlení a pomalejší rychlosti závěrky. Systém NANO USM využívá USM a mechanismus STM pro rychlé a přesné zaostření, které je také hladké a tiché, aby vyhovovalo fotografiím i videozáznamům. Tento zaostřovací systém také umožňuje pracovat v režimu automatického ostření a zároveň jednorázově manuálním zaostřením. Konfigurovatelný ovládací kroužek lze použít k úpravě různých nastavení expozice, včetně clony, ISO a kompenzace expozice. Jako člen osvědčené řady L je tento objektiv odolný proti povětrnostním vlivům, je ochráněn před prachem a vlhkostí a umožňuje jeho použití v náročných podmínkách. Zaoblená devítlistá clona vytváří příjemný bokeh.

Jelikož se jedná o objektiv z řady L, je pečlivě utěsněný proti vniknutí vlhkosti a prachu. Na obrázku si můžete prohlédnout, kde všude na objektivu výrobce vložil gumové části pro perfektní těsnost. Optika objektivu je ošetřena fluorovou úpravou, aby méně chytala nečistoty a lépe se čistila.

Objektiv

Typ bajonetu Canon RF
Optický zoom 4,375 x
Minimální ohnisková vzdálenost 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 105 mm
Světelnost objektivu zoom 4
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 4
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 4
Maximální clona (F) 22
Konstrukce objektivu 18 členů / 14 skupin
Stabilizátor optický Ano
Crop faktor 1 x
Typ sluneční clony EW-83N
Délka objektivu 107,3 mm
Počet lamel clony 9
Vhodný pro žánr Krajina, Architektura / Interiér, Portréty, Zvířata, Reportáže, Móda, Street foto
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 45 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 700 g
Utěsnění (prach/vlhkost) Ano

Ostatní

Číslo produktu 2963C005
Značka Canon

Filtry

Průměr filtru 77 mm

Zobrazit popis a parametry