Recenze Canon RF 24-105mm f/4-7,1 IS STM

Lukáš Kala

Lukáš Kala • 03. 08. 2020

Klady a zápory

Klady a zápory

Co se nám líbí?

  • Kompaktní velikost a váha
  • Poměr cena/výkon
  • Optická stabilizace
  • Průměr filtrů 67 mm

Co se nám nelíbí

  • Levnější zpracování

Ukázkové snímky

Ukázkové snímky

Snímky vytvořené s pomocí Canon RF 24-105 mm f/4-7,1 IS STM od členů naší Galerie

Zobrazit fotky z Canon RF 24-105 mm f/4-7,1 IS STM v Galerii

Snímky vytvořené s pomocí Canon RF 24-105 mm f/4-7,1 IS STM

Představení Canon RF 24-105 mm f/4-7,1 IS STM

Představení Canon RF 24-105 mm f/4-7,1 IS STM

Představení

Mám to veliké štěstí že vám dnes mohu povědět o objektivu, který byl velice dlouho očekáván. Canon RF 24-105 mm f/4-7,1 IS STM je nový objektiv výhradně pro RF systém od společnosti Canon, který ovšem vybočuje ze standardních objektivů v této třídě. Většina objektivů pro tento RF bajonet totiž nepatří ani zdaleka k těm levnějším. Dlouho jsme čekali na standardní zoom objektiv, který je dostatečně kompaktní a lehký na to, abych s ním jel na dovolenou, dostatečně opticky dobrý na běžné každodenní využití a zároveň cenově dostupný, aby člověk nemusel na jeho koupi vykrást banku. Je tento objektiv přesně pro takové použití? Rozhodně má velice dobře našlápnuto.

Zpracování a ergonomie

Hned na první dotek vás, i přes většinové použití plastu, překvapí přesné a pocitově velice kvalitní zpracování objektivu. V objektivu nic nevrže, nic se nepohybuje. Zoomový kroužek jde příjemně ztuha pro maximální přesnost. Přepínače funkce předního kroužku i stabilizace na straně objektivu mají pozitivní kliknutí, narozdíl od jiných dostupnějších objektivů. Při testování na Canonu EOS R bych velikost a váhu tohoto objektivu klasifikoval jako tu nejlepší kombinaci, kéž by v této velikosti a váze vycházely i další objektivy.

Bokeh a kresba

Optická kvalita byla vzhledem k dostupné cenovce opět velmi milým překvapením. Při testování na Canonu EOS R neměl objektiv se 30 megapixely žádný problém, při mírném zaclonění se kvalita ještě zlepší. 
Kvalita bokehu, neboli kvalita prostoru mimo rovinu zaostření ve fotografii, je velice slušná na zoomový objektiv. Přeci jen se nejedná o světelný objektiv, proto si jej nejspíš nekupujete pro jeho podání rozostřeného prostoru. Pokud ovšem využijete menší vzdálenosti zaostření, objektiv dokáže znovu příjemně překvapit. 

Autofocus

Rychlost ostření mě příjemně překvapila. I v porovnání s dražšími objektivy z L serie je jistě o něco pomalejší, ale stále velice blízko jak v rychlosti, tak v dalších funkcích. Jako je třeba ostření na oko.
Manuální ostření je zde elektronické a pro fotografii s ním nemám sebemenší problém, pro video vás bohužel nejspíš příliš nepotěší a raději svěříte zaostření do rukou automatického ostření.
Efekt známý jako “Focus Breathing” tedy mírná změna ohniska při změně zaostřené vzdálenosti, je v tomto objektivu velice dobře korigovaná, ale stále přítomná.

Stabilizace

Optická stabilizace na nových RF objektivem zatím vždy patřila k těm nejlepším, stabilizace v tomto objektivu není opravdu výjimkou. Funkčně potěší nejen fotografy, ale také videotvůrce. Ve videu obvláště potěší, jak si plynule a bez jakéhokoliv “boje”, stabilizace rozumí s pohyby do stran. Ani u obtížnějšího sledování subjektu, nedochází k žádnému trhání a poskakování. Pro fotografy není tato stabilizace žádným zklamáním, přestože mám občas se stabilitou obtíže, jsem byl schopen bez problému udržet 1/20 vteřiny na jakémkoliv ohnisku. 
Optická stabilizace v tomto objektivu je rozhodně silným důvodem ke koupi.

Závěr

Tím největšm tématem obklopujícím tento objektiv je jistě jeho světelnost, nebo možná spíše její nedostatek. Nejedná se o objektiv, který vám má poskytnou tu nejlepší oporu ve špatných světelných podmínkách, ale o lehký, malý objektiv se skvělým rozsahem, účinnou stabilizací a navíc za nízkou cenu.

Pokud tedy hledáte takovýto objektiv pro běžné každoděnní použití nebo jako cestovní univerzál, je Canon  RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM skvělým parťákem k jakémukoliv fotoaparátu s novým RF bajonetem. Věřím, že s ním budete plně spokojeni.

Hodnocení zákazníků (1)

Hodnocení zákazníků (1)

3

Malý a lehký objektiv vhodný na cestování, kresba velice slušná plně srovnatelná s řadou profi L, mrzí mne zlozvyk Canonu, že k objektivu nedodává sluneční clonu. Nevýhody: při focení do Rawu CR3 objektiv na nejširším ohnisku 24mm výrazně vinětu-je, což lze lehce odstranit v RAW Converteru. Při focení na nejdelší ohnisko 105 mm je clona 7,1, což z objektivu dělá spíše jen letní objektiv do dobrých světelných ohnisek, při setmění na 105mm moc nevyfotíte. Na druhé straně při 10km tůře po Krkonoších jsem si v kombinaci s Canonem R užíval nízkou váhu, v podstatě jsem o fotoaparátu ani nevěděl, to dříve s redukcí a Canonem 24-70f/4, nemluvě 24-105/f4, byla váha dvoj až trojnásobná a páteř dostávala zabrat, jedná se tedy o především objektiv na turistiku

Ověřený zákazník
Jan Černý, 18.08.2020

3

Popis a parametry

Popis a parametry

Canon RF 24-105mm f/4-7,1 IS STM je lehký, kompaktní univerzální objektiv, který svým širokým rozsahem umožňuje pokrýt široké spektrum fotografických situací v mimořádné obrazové kvalitě. Povrchová úprava čoček, Canon Super Spectra Coating, zajišťuje vysoký optický výkon s minimem odlesků a duchů. Má definovaný vlastní datový profil DLO pro korekci případných optických vad. Ostřící motor STM s rychlým AF u statických snímků a plynulým a tichým chodem při záznamu videa. Stabilizace obrazu až o pět expozičních hodnot. Dosahuje reálného zvětšení 0,4x a při 24 mm až 0,5x. Nejkratší ostřící vzdálenost 13 cm. Váha 395 g.

Canon RF 24-105mm f/4-7,1 IS STM

Společnost Canon představila první z řady novinek plánovaných pro tento rok. Jednou z nich je lehký a kompaktní objektiv Canon RF 24-105mm f/4-7,1 IS STM. Jde o ideální volbu pro fotografické nadšence, kteří rádi cestují. Pro svůj široký rozsah ohniskových vzdáleností ztělesňuje jedinečnou kombinaci flexibility a hmotnosti (pouhých 395 g) ve své kategorii a umožňuje pokrýt široké spektrum fotografických situací v mimořádné obrazové kvalitě.

Perfektní optické vlastnosti

Univerzální objektiv, který vás překvapí vysokou úrovní optických vlastností. Uvnitř jeho konstrukce je soustava čoček, která sestává z 13 členů v 11 skupinách, 7lamelová clona a STM motor. Dosahuje reálného zvětšení 0,4x a na nejširším ohnisku 24 mm dokonce 0,5x. Minimální ostřící vzdálenost je 13 cm. Můžete očekávat velmi ostré snímky v zaostřené rovině s příjemně měkkým pozadím mimo ni.

Nová generace zpracování obrazu

S optickým stabilizátorem, který má účinnost 5 EV, rychlou a plynulou AF technologií, ovládáním objektivu a zaostřováním pomocí jednoho kroužku máte zajištěno intuitivní a celkově pohodlné používání vaší fotografické sestavy.

Univerzální plnoformátová kvalita

Možnost režimu Centre Focus Macro (Makrozáběr se zaostřením na střed) pořizujte makrofotografie z minimální vzdálenosti 13 cm. Zaostřete na střed se zvětšením až 0,5x a fotografujte z ruky díky optickému stabilizátoru s účinností 5 EV. Zachycujte dechberoucí výhledy, nenápadné detaily, nápadité portréty a radostné okamžiky.

Skvělá volba i pro video

Při natáčení filmů oceníte plynulé a přirozené zaostření s tichým STM motorem, který z tohoto objektivu dělá skvělou volbu nejen pro fotografování, ale i vytváření videí.

Objektiv na každý den

Jeden objektiv a přeci tolik možností. Díky své kompaktní a lehké konstrukci funguje jako velmi praktický zoom, se kterým můžete vyrazit prakticky kamkoliv.

Objektiv

Typ bajonetu Canon RF
Minimální ohnisková vzdálenost 24 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 105 mm
Světelnost objektivu zoom 4-7,1
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F) 4
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F) 7,1
Maximální clona (F) 40
Konstrukce objektivu 13 členů / 11 skupin
Stabilizátor optický Ano
Crop faktor 1 x
Typ sluneční clony EW-73D
Délka objektivu 88,8 mm
Počet lamel clony 7
Vhodný pro žánr Krajina, Interiéry, Architektura, Portréty, Reportáže, Street foto
Rozdělení podle ohniska Základní
Vhodný pro formát snímače Full Frame
Typ objektivu Zoom

Zaostřování

Minimální zaostřovací vzdálenost 13 cm

Fyzikální specifikace

Hmotnost 395 g

Ostatní

Číslo produktu 4111C005
Značka Canon

Filtry

Průměr filtru 67 mm

Zobrazit popis a parametry